Birçok insan, aile ocağı ve konforu ile güçlü bir şekilde ilişkilendirdiğimiz kır evine bir şömine kurmayı hayal ediyor. Ancak çoğu zaman evin alanı veya teknik özellikleri, inşa edilmesine izin vermez. Bu durumda mükemmel bir seçenek bir şömine sobası olacaktır..

7fotoğraf

özellikler

Böyle bir soba, özünde, sözde “soba-soba” nın modern bir versiyonudur. Bu, zarif dekor, yüksek ısı transferi ve kompakt boyut gibi çok yönlü özellikleri sayesinde diğer ülkelerde yaygınlaşan bir Rus buluşudur. Şömineden farklıdır, çünkü ikincisi bir bütün olarak odadaki havayı ısıtmak için uygun değildir. Fırınlar, ısıyı çevreleyen havaya aktaran ısıtma yüzeylerine sahiptir..

Odanın tasarım özelliklerinin normal ısıtma sisteminin entegrasyonuna izin vermediği durumlarda cihaz vazgeçilmezdir. Göbekli sobalar çoğunlukla küçük yazlık evlerde, misafirhanelerde, garajlarda ve diğer konut dışı binalarda bulunur. Dökme demir, çoğunlukla bu tür fırınların üretimi için bir malzeme olarak kullanılır. Yakıt kömür, yakacak odun, turba olabilir. Soba sobaları, bir ısıtma kazanı prensibine göre çalışır. Sobalı şömineli sobalar ve sobalı ve fırınlı sobalar vardır..

Modern soba-soba şömineleri, en seçkin iç mekanlara bile sığabilir. Klasiklerden yüksek teknoloji stiline kadar çeşitli tasarımlara sahiptirler. Klasik bir şömine için sobayı, ateşe dayanıklı bir kaplama malzemesiyle süsleyerek yeniden yapmak mümkündür: sıva, fayans, seramik karo veya taş için özel bir kuru karışım.

Bu ürünün kurulumu herhangi bir özel beceri gerektirmez. Sadece olası bir yangından kaçınmak için şömine sobasını yanıcı mobilya parçalarından ve iç mekanlardan uzağa yerleştirmenin daha iyi olduğuna dikkat etmek gerekir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Avantajları şunlardır:

 • Klasik bir şömine kurmanın maliyetine kıyasla uygun maliyet.
 • Herhangi bir yardım veya uzmanlık olmadan yapabileceğiniz kurulumu kolay.
 • Ürünün küçük boyutları, alandaki en mütevazı tesislerde bile herhangi bir yere yerleştirilmesini mümkün kılar..
 • Şömine sobasının çalışması için bir temel ve bir ana baca gibi özel iletişim tedariki gerektirmez.
 • Ocak ile donatılmış cihaz yemek pişirmek için kullanılabilir.
 • Kullanılan yakıt türlerini değiştirme yeteneği.
 • Alttan yanmalı modellerde hava ayarına gerek yoktur..
 • Bacanın geri çekilebilmesi şartıyla soba odadan odaya taşınabilir..

Şömine sobalarının dezavantajları arasında, sobanın zeminle temas etmesine izin vermeyen metal ayaklara astarlı bir yanma odası olan bir model takılarak seviyesi azaltılabilen yangın tehlikesi seçilebilir. Ayrıca, içindeki yakıt yandıktan sonra bu cihaz yeterince hızlı soğur. Ancak günümüzde üreticiler de bu sorunu çözüyor, cihazı hava girişinde özel bir valf sistemi, yangına dayanıklı camdan yapılmış sızdırmaz kapılar, fırının ısıya dayanıklı kaplaması vb..

Nasıl seçilir

Bir şömine sobası seçerken, bir dizi nokta dikkate alınmalıdır:

 • İhtiyacınız olan cihazın gücü, ısıtılan odanın alanına bağlı olacaktır..
 • Kullanılan yakıt.
 • Fırının yapıldığı malzeme. Bir çelik ürün, ısıyı dökme demir muadilinden daha kötü tutar.
 • Ocağın varlığı / yokluğu.
 • Ürün güvenliği, örneğin yangın tehlikesi seviyesini azaltmak, soğutma sürecini yavaşlatmak vb. gibi ek işlevlerle donatma..
 • Kül toplamak için özel bir kabın mevcudiyeti.

7fotoğraf

Bugün şömineli soba çeşitleri çok büyük. İtalyan, Polonyalı, Sırp, Çek, Fransız ve Norveçli üreticilerin ürünleri en olumlu tüketici incelemelerini alıyor. İç mekanınıza tam olarak uyan, belirli bir odanın gereksinimlerini ve tasarım özelliklerini karşılayacak olanı seçmek zor olmayacaktır. Daha sonra, böyle bir soba size bir yıldan fazla hizmet edecek ve işlevselliği ve tasarımın özgünlüğü ile sizi memnun edecektir..