Evinde soba veya şöminesi olan kişiler bu cihazların periyodik temizlik gerektirdiğini çok iyi bilirler. En modern özel ısıtma sistemi bile yılda en az bir kez bakıma ihtiyaç duyar. Özel firmalar, yerleşim yerlerinde soba ve şömine bacalarının kurumdan temizlenmesi ile uğraşmaktadır. Bu işlemin bağımsız olarak yapılabileceğini belirtmekte fayda var. Sadece güvenliği hatırlamanız ve etkili yöntemler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir..

Kurum miktarını ve kontaminasyon oranını birkaç durum etkiler:

  • Soba ve şömine kullanım şartları.
  • Borunun tasarımı ve ısıtma cihazının kendisi.
  • Yakıt tipi.
  • Isıtma hammadde kalitesi.

Temizlik ne için??

Herkes kesinlikle her türlü yakıtın yanması sırasında tortu salındığını bilir. Bu maddeye kurum denir ve sistemin borularında sürekli birikir. Ek olarak, kurulum sıklıkla yapraklardan, küçük taşlardan, kuş yuvalarından ve yanlışlıkla boruya düşen diğer şeylerden muzdariptir. Hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için soba ve şömine bacalarının kurumdan temizlenmesi zorunludur. Yani:

  • Dumanı boşaltmak için daralmış boru, bu da daha sonra taslakta bir azalmaya yol açar.
  • Bacada hızlı bozulma.
  • Azaltılmış kazan performansı.
  • Borunun kendisinde yangın riski.

Bacaların yılda en az bir kez temizlenmesi sayesinde bu tür sıkıntılar yaşanmayacak ve ısıtma cihazı mükemmel çalışma işlevselliği ile memnun edecektir. Nasıl düzenlendiklerine ve nereden çıktıklarına bakılmaksızın boruların temizlenmesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Yani standart olarak çatıdan veya duvardan bir yan cihaz ile.

Temizliğin ne zaman gerçekten gerekli olduğunu ve ne zaman bekleyebileceğini nasıl anlarsınız??

Aslında, bacanın kritik durumda olduğuna dair birkaç işaret var. İlk olarak, dumanın gölgesi var. İdeal duman beyaz veya hafiftir, ancak yine de yarı saydamdır. Ancak karanlık, bulutlu bir sis, herhangi bir işlem yapmaya değer olduğunu gösterir..

İkincisi, soba veya şöminedeki ateşin koyu turuncu rengi ve patlaması, bacada sorun olduğu anlamına gelir. İdeal olarak, alev parlak ve hafif olmalıdır..

Hangi yolu seçmeli?

Boruyu temizlemenin sadece dört yolu vardır. Hangisinin en başarılı ve uygun olduğu yalnızca ısıtma cihazının sahibi tarafından belirlenebilir. Her temizleme yönteminin olumlu ve olumsuz noktaları vardır..

halk yolu

En popüler ve uygun fiyatlı baca temizleyicisi tuzdur. Kaya tuzu her evde bulunur ve onunla temizlik armutları soymak kadar kolaydır. Bunu yapmak için, herhangi bir yakıtın üzerine baharat serpin. Ancak uzmanlar, bu çözümün daha çok kuruma karşı bir önlem olarak hareket ettiğini belirtiyor. Garanti edilen boruyu güncelleyemez.

Popülerlikte ikinci sırada patates yumruları veya derileri bulunur. Meyve miktarı soba veya şöminenin hacmine bağlıdır. Ortalama olarak, en az standart bir kova almalıdır. Burada tuzla tam olarak aynı şeyi yapıyorlar. Kabuklar veya patatesler yanarken yakıt üzerine serilir.

Bu halk ilacı, meyveden salınan nişastanın yukarı doğru yükselerek kurum ve diğer kirleri yumuşatması ile açıklanmaktadır. Sonra hepsi borudan çıkıyor. Ancak bu sefer de tamamen bu temizleme yöntemine güvenmeyin. İşlem sonunda bacayı mekanik olarak temizlemek en doğrusudur..

Aspen yakacak odun. Bu popüler yöntem tartışmalı ve tehlikelidir. Mesele şu ki, kavak odunu yakarken, ısıtma sisteminin kendisi ve özellikle baca mümkün olan maksimum sıcaklığa kadar ısınır. Bunun etkisi, kurum ve diğer kirlerin iz bırakmadan yanmasıdır. Ancak, bu yöntemin yalnızca yüksek kaliteli ve dayanıklı borular için ideal olduğu unutulmamalıdır, aksi takdirde baca tahribatı olasılığı yüksektir..

kimyasal yöntem

Bugün, özel mağazalarda ve departmanlarda bacaları temizlemek için çok sayıda farklı kimyasal bulabilirsiniz. İlaçların çoğu bağımsız çalışma için tasarlanmıştır ve herhangi bir beceri ve bilgi gerektirmez..

Kimyasallar kuru veya sıvı olabilir. Bacayı yanma ürünlerinden ve küçük döküntülerden temizlemek için, hazırlığı yakıtın üzerine koymak ve ateşe vermek gerekir. Çalışma prensibi, kimyasalın yüksek sıcaklıklarda kurum katmanlarını yok eden özel maddeler salması ve parçalanması gerçeğine dayanmaktadır. Maddelerin zehirli olmasından korkmayın. İnsan vücudu için kesinlikle güvenlidirler..

mekanik yöntem

Bu yöntem özel finansal maliyetler gerektirmez, ancak çok zahmetli ve bir şekilde tehlikelidir. Bacayı kendiniz temizlemek için, kurum ve kirin yere, duvarlara ve mobilyalara bulaşmaması için öncelikle ocak veya şöminedeki tüm açıklıkları kapatmalısınız. Seramik şömineye yoğun, nemli bir bez asabilirsiniz..

Çatıya tırmanın. Boruyu temizlemek için rüzgarsız ve yağmurlu olmayan iyi bir hava seçin ve bir ip veya başka bir güvenlik cihazı kullanın. Aksi takdirde, ciddi yaralanma riski vardır..

Boruyu dikkatlice inceleyin. Kurum tabakası iki milimetreden azsa, mekanik temizlik daha kalın bir plakaya kadar ertelenmeli ve halk ilaçları veya kimyasallar kullanılmalıdır..

Boruda çok miktarda kir birikmişse, çıkarmaya veya aşağı itmeye değer. Önce kurum özel bir sıyırıcı ile temizlenmeli, ardından bir fırça ile yukarı ve aşağı kademeli hareketler yapılmalıdır. Fırça veya fırçanın genişliğinin borunun boyutundan biraz daha büyük olması zorunludur..

Daha karmaşık tıkanıklıklar ve kirleticiler için çekirdek gibi bir araç vardır. Bu, boruya nazikçe yerleştirilmesi veya fırçalar için ağırlık olarak kullanılması gereken bir eki olan küçük, ağır bir toptur. Sadece boruları temizlemek için tasarlanmış bir çekirdek kullanabileceğiniz unutulmamalıdır. Diğer tüm ev eşyaları bacaya zarar verebilir.

Tüm manipülasyonlardan sonra delikleri açabilir ve nemli bezi çıkarabilirsiniz. Üfleyiciyi ve ocak kutusunu plak ve kirden temizlemek zorunludur..

Şömineler hem çatıdan hem de alttan temizlenebilir oldukları için kullanışlıdır. Bunun için gerekli tüm araçlar ilgili mağazalardan satın alınabilir..

"Kayıt"

Baca temizleme kimyasal yöntemlerine ait oldukça popüler bir araç. Hem sıvı hem de katı yakıt sistemleri için etkin bir şekilde çalışır. Her zaman sezgisel talimatlar ona eklenir. Kullanım miktarı ve sıklığı her zaman bacada kurumun ne kadar hızlı biriktiğine bağlıdır..

Bu, genellikle özel günlerde haftada birkaç kez, hatta iki kez yanan bir şömine ise, altı ayda bir bir paket kullanmanız gerekir. Bu, yaşam alanını düzenli olarak ısıtan bir soba ise, her iki ayda bir bir briket gerekecektir. Isıtma sistemlerinin boyutları da dikkate alınmalıdır. Büyük ev aletleri için, küçük veya orta boy cihazlara göre iki kat daha fazla kullanılır..

Baca temizliği için gerekli "kayıt" yakıtı doğrudan pakete koyun. Bunların sıcak kömür olması en iyisidir. Briket, kurumu ortadan kaldıracak aktif maddeleri tutuşturmalı ve çıkarmalıdır. Devam etmeden önce geçidin enkazla tıkanmadığından emin olunmalıdır. Uzmanlar eylem diyor "kayıt" iki haftaya kadar sürebilir.

Faydalı ipuçları

Isıtma sisteminin daha uzun süre hizmet vermesi ve sobanın veya şöminenin arkası olan boruların temizlenmesine gerek kalmaması için birkaç basit öneriye uymak gerekir..

Plastik atıkları, polietileni ve kağıdı yakmayın. Baca en iyi şekilde özel bir malzeme ile yalıtılır. Bunu arkadan yapmak özellikle önemlidir..

Boruya bir kapak koyun, böylece bacayı enkaz ve kirden koruyun. Yaprak döken ağaçlarla ısıtmak en iyisidir ve yalnızca çıranın sonunda iki tür ağaçla deney yapmayı deneyebilirsiniz..

7fotoğraf