Çok çeşitli yapı malzemeleri arasında tuğla, önde gelen yerlerden birini kaplar. Tuğla binalar, güçleri, çevre dostu olmaları ve dayanıklılıkları için değerlidir ve benzersiz tasarımlar yaratma yetenekleri nedeniyle mimarlar tarafından sevilir. Bununla birlikte, gelecekteki binanın kalitesi sadece malzemeye değil, aynı zamanda tuğlalar arasına döşenen çimento karışımına da bağlıdır..

Gerekli hammadde miktarı hesaplanmadan inşaat öncesi hazırlık aşaması tamamlanmaz..

Sonuçta, çimentonun doğru hesaplanması, sahiplerine uzun yıllar hizmet edecek ve aynı zamanda paradan tasarruf edecek yüksek kaliteli bir konut inşa etmeye yardımcı olacaktır..

İnşaatın tamamlanmasından sonra çimento bulamacı fazla kalırsa, depolama için bir yer aramak gerekli olacaktır ve aslında zamanla hammaddeler kullanılamaz hale gelebilir. Aksi takdirde, yetersiz miktarda çimento satın aldığınızda, iş sürecine ara vermeniz ve acilen ek hammadde satın almanız gerekecektir..

Bu yazıda, duvarcılık metrekare başına çimento tüketimini doğru bir şekilde hesaplamak için bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz..

Tüketimi ne etkiler??

Binaların inşası sırasında beton tüketimi küpler halinde hesaplanırsa, o zaman kaplama tuğlaları ile yapılan çalışmalarda hesaplama metrekare olarak yapılır..

İnşaatın hazırlık aşamasında bile, çalışma sırasında çimento tüketimini dolaylı olarak etkileyen özellikleri değerlendirmek gerekir:

 • arazi kabartması;
 • toprak özellikleri;
 • iklim koşulları.

Bu önemli detaylar aslında tuğlanın nasıl döşeneceğini, hangi malzemenin kullanılacağını ve duvarcılık için çimento harcının hangi bileşimine ihtiyaç duyulacağını belirleyecektir..

Profesyonel inşaatçılar, kuruluma başlamadan önce aşağıdaki faktörleri dikkate alır:

 • Duvar tipinin yanı sıra duvarların kalınlığını da dikkate almak gerekir. Yarım tuğlaya koyabilirsiniz – bu durumda 1m² için yaklaşık 50 tipik tuğla kullanılacaktır. Duvarın bir buçuk versiyonu, 1 m2 başına 150 parça tuğla tüketimine sahiptir..
 • Çimento markası tarafından önemli bir rol oynar. Örneğin konut binaları inşa ederken M100, M300 veya M500 markalarının kullanılması tavsiye edilir..
 • İçi boş tuğlalar, duvarın havalandırılması hariç, çalışma sırasında tamamen harçla doldurulması gereken üründeki boşluklar nedeniyle masif tuğlalardan daha fazla çimento kullanır. Ayrıca tüketim, malzemenin su emme özelliklerine bağlı olacaktır..

Çimento harçlarının bileşimine ve karışımın kendisinin hazırlanma sürecine de büyük önem verilmektedir..

Çözüm çeşitleri:

 • çimento-kum – çimento, kum ve su ile karıştırılmış standart harç türü;
 • karışık – kireç sütü ile seyreltilmiş çimento ve kum kombinasyonu;
 • bir plastikleştirici kullanarak karıştırın – plastisiteyi artırmak için polimer katkı maddesi.

Hangi araçlara ihtiyaç duyulacak?

Çimento karışımının yüksek kalitede karıştırılması ve döşenmesi için ihtiyacınız olacak:

 • Çimento karışımı veya beton karıştırıcı hazırlamak için inşaat karıştırıcısı. Son zamanlarda, çimento ile çalışmak için yeni bir model ortaya çıktı – iğneli yataklarla donatılmış bir karıştırıcı matkap..
 • Net kapasite.

Pişirme teknolojisi

Çimento herhangi bir marka olabilir ve buna göre farklı güçte olabilir. Tuğla binaların inşası için, temelin inşası için genellikle M200 veya M300 markaları kullanılır – M500. Çözeltinin büzücü bir kıvam elde etmesi için kum gereklidir, onsuz çimento yapışkan nitelikleri olmayan bir karışıma dönüşecektir. Çimento tozunda bulunan kum ve kirecin reaksiyonu için suya ihtiyaç vardır..

Duvarcılık yöntemine ve tuğlaların boyutuna bağlı olarak karışım farklı şekillerde tüketilecektir..

Genellikle çimento ve kum oranlarının standart bir formülü vardır: çimentonun bir kısmı 3 ila 6 kısım kuma karşılık gelir. Ancak en yaygın klasik versiyon 1: 4’tür..

Su hacmi, çimento hacminin yaklaşık yarısı kadardır..

Duvar bileşiminin daha fazla plastisitesi için, örneğin geleneksel deterjan, plastikleştiriciler veya mineral katkı maddeleri gibi özel katkı maddeleri eklenebilir..

Tuğlaları bir arada tutan çimento harcı, plastisitesini çok çabuk kaybeder, bu nedenle burada sadece beceriye değil, aynı zamanda ortaya çıkan çimento harcının bozulmaması için kendi işinizin hızını önceden hesaplama yeteneğine de ihtiyacınız vardır. zamanla kurumaya ve çatlamaya başlar. Özel katkıların yardımıyla hızlı prizlenen veya tersine yavaş prizlenen bir harç, hidrofobik, renkli veya beyaz çimento karışımı elde etmek mümkündür..

Harcı karıştırmak, gelecekteki binanın gücünün ve duvarın güvenilirliğinin bağlı olduğu çok önemli bir aşamadır..

Kendi elinizle veya özel ekipman kullanarak bir çimento karışımı hazırlayabilirsiniz. Bir beton mikseri kullanmak, özellikle büyük miktarda bileşimin hazırlanması için daha uygun, hızlı ve kaliteli bir seçenektir.. Topak oluşumunu dışlamak için tam homojenlik elde etmek önemlidir..

Beton mikserine 1/2 hacim su dökün, daha iyi plastisite için biraz deterjan ekleyin ve ardından kum ve çimento ekleyin..

Bileşenlerin yeni doldurulmasından sonra her seferinde 3-5 dakika boyunca karışımı karıştırın. Karışımın yoğunluğunu partinin en sonunda ayarlamak en uygunudur..

Karışımı hazırlamak için malzemeleri hangi sırayla eklediğiniz önemli değil. En önemli şey, iş için hazırlanan çimento çözeltisinin kabarmaması ve topaklar ve contalar içermemesidir..

Bir metreküp çimento karışımı elde etmek için 1 m³ kum ve 0,25 m³ çimentoya ihtiyacınız olacaktır..

Duvar harcının çok çabuk sertleştiği unutulmamalıdır, bu nedenle gelecekteki kullanım için hazırlanması önerilmez..

Elle karıştırırken, karışımın sonunda homojen olması için doğru orana bağlı kalmak önemlidir. Bu durumda, kum ve çimento ayrı bir kapta ve sadece kuru halde karıştırılır. Karışım homojen bir gri renk elde ettikten sonra, içine küçük parçalar halinde yapılan bir huni kullanılarak su dökülür. Elde edilen karışım homojen bir kıvam alana kadar iyice karıştırılır..

Lütfen temiz ve kirlenmemiş su kullanmanın daha iyi olduğunu unutmayın.. Zevkinize göre bir deterjan seçin, ancak suda mükemmel çözünürlüğe sahip olmalı ve dibe çökmemelidir. birlikte onu herhangi bir plastikleştirici eklenebilir, bugün herhangi bir hırdavatçıda geniş bir yelpazede sunulan.

Kum ayrıca kil ve diğer kirlilikler olmadan temizlenmeli, bir elek ile elenmelidir.. Dekoratif çözümler için renkli çimento kullanmaya karar verirseniz, boyaların karışımın kalitesini ve sertliğini önemli ölçüde azalttığını unutmayın..

ne kadar gerekli?

Tuğlalarla çalışırken, geliştiriciler 1m² başına karışımın gerekli tüketimi ile ilgilenirler. Tüm normlar SNiP’de belirlenir, ancak aslında gerçek sayıların her zaman daha yüksek olduğu ortaya çıkar..

Duvarların kalınlığı ne kadar büyük olursa, o kadar fazla çimento harcı gerekli olacaktır.. Örneğin, kalınlığı bir tuğlanın çeyreğine eşit olan duvarların yapımında, M100 markasının çimentosu kullanıldığında 1 m2 duvarcılık için 5 kilograma ihtiyacınız vardır..

Karışımı M75 çimento üzerinde yoğurursanız, çimento hacmi 4 kilograma düşecektir..

     Kireçtaşı, mermer veya kil gibi diğer bileşenlerin eklenmesiyle çimento tozu tüketimi önemli ölçüde azaltılacaktır..

     Örneğin, 1000 tuğla için 0,9 metreküp çimento duvar harcı gerekli olacaktır.. Bundan sonra, inşaat halindeki binanın duvarının metrekare başına tüketimini hesaplamak zaten kolaydır. Kolaylık sağlamak için, hesaplama profesyonel inşaatçılardan sipariş edilebilir veya çevrimiçi hesaplayıcıları kullanabilir.

     Çimento miktarının nasıl hesaplanacağı hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın..