Herhangi bir hammaddeden yapılmış bir yapı, zamanla bakım, bakım ve onarıma ihtiyaç duyacaktır. Bu, özellikle ahşap içeren doğal yapı malzemeleri için geçerlidir. Bugün, ahşap için çok sayıda farklı ürün satışta, ahşap tabanlar için bir dolgu macunu içermelidir..

özellikler

Ahşabın türünden bağımsız olarak, zamanla ve dış faktörlerin etkisi altında, ahşap bir yapı üzerinde çatlaklar veya boşluklar oluşabilir, çünkü bu doğal malzeme bir dereceye kadar kurumaya eğilimlidir. Modern ileri teknolojiler bu süreci durduramaz, ancak ağacın görsel çekiciliğini ve yapının veya yapının güvenilirliğini korurken ortaya çıkan kusurları ortadan kaldırmaya yardımcı olacak etkili araçlar vardır..

Ahşap, özellikleri aşağıda açıklanan benzersiz bir inşaat hammaddesidir:

 • doğal köken;
 • benzersiz organik bileşim ve lifli yapı;
 • higroskopiklik;
 • malzemenin çoğunda sıcaklık etkilerinden kaynaklanan deformasyonlar fark edilir, ayrıca ahşap büzülür.

  Yukarıdaki özellikler, bir bardan bina inşa etme sürecini oldukça zahmetli hale getirir.. Bileşen yapıları metalde olduğu gibi kaynak yaparak sabitlemek mümkün değildir, ayrıca, ahşap binalar için hammaddelerin sıcaklık genleşmesinin telafisi gerektiğinden, elemanların çok sert sabitlenmesi problemlerle doludur. Bu özellikler aynı zamanda tutkal kullanımını da engeller. Bununla birlikte, kütükler veya kereste arasındaki boşluklar uygun işleme yapılmadan bırakılamaz, özellikle bu konu evde duvarlar inşa ederken, parke dahil zeminleri düzenlerken, pencere ve kapı blokları takarken geçerlidir..

  Daha önce, çatlakların ve boşlukların sızdırmazlığı ve yalıtımı kıtık, macun veya jüt lifi kullanılarak gerçekleştiriliyordu, ancak bu tür malzemelerle çalışmanın bazı dezavantajları vardı, bunun bir sonucu olarak, inşaat ürünleri yelpazesinde zaman zaman sızdırmazlık ile daha iyi başa çıkan malzemeler ortaya çıktı. . Bu ürünler, hem dış hem de iç mekan kullanımı için yaygın olarak kullanılan ahşap dolgu macunlarını içerir..

  Dolgu macunu, herhangi bir boyuttaki çatlakları güvenilir bir şekilde doldurabilir ve minimum bir süre sonra polimerleşerek su geçirmez ve elastik bir kütle oluşturur. Ürün yelpazesi, kompozisyonun rengini, tabanı boyamaya gerek kalmayacağından, kütük çerçevesinin tonuyla ideal olarak eşleştirmenizi sağlayan çeşitli tonlarda malzemeler içerir. Ek olarak, renkli ve renksiz kompozisyonların bağımsız olarak renklendirilebileceğini belirtmekte fayda var..

  Oluşan koruyucu tabaka ultraviyole ışığa ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı dayanıklıdır., ancak malzemenin ahşap terbiye için vazgeçilmez kılan en büyük avantajı malzeme ile birlikte genişleyebilme özelliğidir. Uygulamada görüldüğü gibi, dolgu macunları orijinal boyutları %300-400 aşan bir uzama seviyesine sahiptir..

  Dolgu macununa haklı bir popülarite kazandıran ürünlerin bu özel özellikleri, onu herhangi bir amaç için ahşap yapıların onarımı ve işlenmesi için ürünler arasında tartışmasız lider haline getiriyor..

  Ürünler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • film oluşumu uygulamadan 20 dakika sonra gerçekleşir;
  • maddenin polimerizasyonu saatte 3 mm’de gerçekleşir;
  • maddenin yoğunluk seviyesi 1,7 g / cm3’tür;
  • ürünler +75C ile -30C arasında değişen bir sıcaklık aralığında çalışabilir.

  Ahşap dolgu macunu kullanımının neden gerekli olduğunu vurgulamakta fayda var:

  • bileşim, malzemeye zarar gelmesini önler;
  • özel maddeler mezhventsov sütürünü etkili bir şekilde kapatır;
  • ürün hizmet ömrü yaklaşık 20 yıldır;
  • bileşimin iklimsel uygulama bölgesi ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur..

   Ürünü uygun şekilde uygulamak için, iş için bir dizi genel öneriyi dikkate almak gerekir..

   • Tüm çalışma alanları kirden ve işleme için kullanılan eski malzemelerden arındırılmış olmalıdır..
   • Sokakta yapılan çalışmalardan önce ahşabın kar ve buzlanmadan temizlenmesi gerekir..
   • Derz dolgusunun alt tabakaya yapışmasını en üst düzeye çıkarmak için açıları, dikişleri ve çatlakları astarlamak gerekir..
   • Ahşaptaki büyük boyutlu kusurlar için, boşluğu bir dolgu macunu ile işlemeden önce, bileşimin tüketiminden tasarruf edebileceğiniz bir polietilen köpük demetinin içine döşenmesi gerekir..
   • Çalışma sırasında özel tabancalar veya pompalar kullanılıyorsa, sızdırmazlık derzlerinin kalitesi önemli ölçüde artacaktır. Bu veya bu çalışma aracının seçimi, planlanan çalışmanın hacmine bağlıdır..
   • Binaların dışında işlem yapılırken, sıcaklık rejimine uymak gerekir. Uzmanlar, derzlerin sızdırmazlığının 0С’den düşük olmayan bir sıcaklıkta yapılmasını tavsiye ediyor.
   • Mastik, ahşaba mümkün olduğunca sıkı bir şekilde yapışmalıdır..
   • Islak hava, formülasyonun kuruma süresini artırabilir..

   Randevu

   Malzemenin özelliklerine göre, ahşap dolgu macununun ana uygulama alanları tanımlanabilir:

   • kütükler arası dikişlerin sızdırmazlığı, evlerin veya banyoların kütük kabinlerinde kereste arasındaki boşluklar;
   • malzemedeki çatlakların onarımı – bu, yapının inşa edildiği duvar kaplaması, döşeme, kütük veya kereste olabilir;
   • bileşimi kullanarak, ahşap yapı elemanlarının derzlerini ve dayanaklarını, örneğin taş, metal veya beton gibi diğer hammaddelerden yapılmış tabanlara kapatabilir ve yalıtabilirsiniz;
   • bileşim, kapı bloklarını ve pencere çerçevelerini yalıtmak ve yalıtmak için kullanılır, bu amaçlar için “Sıcak dikiş” bileşimleri vardır;
   • çatının düzenlenmesi ve onarımı ile ilgili çalışmalar için dolgu macunu önerilir;
   • bileşim, banyo veya sauna gibi nemli odalarda iç yüzeylerin işlenmesi sırasında kendini kanıtlamıştır..

   Çeşitler

   Bina süpermarketlerinin raflarında, ahşap için çok çeşitli sızdırmazlık malzemeleri bulunmaktadır. Birçok ayırt edici faktöre göre sınıflandırılırlar. Kompozisyon dikkate alınarak iki türe ayrılabilir – iki bileşenli ve tek bileşenli ürünler. Son kompozisyon grubu en çok talep görendir. Dolgu macununun kapsamı göz önüne alındığında, ürünler ev bileşiklerine ve profesyonel malzemelere ayrılmıştır. Maliyete bağlı olarak bileşenlerin kullanılabilirliği ile kullanım ve çalışma koşulları bakımından farklılık gösterirler..

   Uzman ekipler birçok kat daha yüksektir ve çalışmak için belirli nitelikler gerektirir. Ev tipi mastikler uygulama kolaylığı ile öne çıkar. Bu veya bu sızdırmazlık malzemesinin hangi mal grubuna ait olduğu hakkında bilgi, üreticiler tarafından ambalaj üzerinde belirtilmiştir. Ayrıca ahşap ürünleri de iki gruba ayrılabilir: dış mekan ve iç mekan kullanımı için formülasyonlar.

   Tüm sızdırmazlık malzemeleri, dolgu maddeleri, polimer bileşimi, sertleştiriciler ve bitmiş ürünün belirli özelliklerini iyileştiren ek maddelerden oluşur..

   Sızdırmazlık malzemelerinin bileşimi göz önüne alındığında, aşağıda sunulan aşağıdaki ürün kategorilerine ayrılırlar:

   • silikon malzemeler;
   • akrilik;
   • poliüretan;
   • bitümlü.
   • tiyokol.

   İlk madde türü iki alt tür içerir – nötr ve asidik malzemeler.. Asit dolgu macunları asetik asit içerir, bu nedenle polimerizasyon işlemi sırasında madde uygun bir kokuya sahip olacaktır. Bu tür ürünler evrensel olarak kabul edilir, inşaat işleri için talep görmeleri nedeniyle uygun bir fiyata öne çıkar. Bununla birlikte, bileşimin bazı dezavantajları vardır – asidik ahşap dolgu macunları, demir dışı metal, mermer ve alkali içeren malzemelerle birlikte kullanılamaz..

   Ketoksim veya alkol, her türlü yapı malzemesiyle kullanılabilmeleri nedeniyle nötr ürünler için bir baz görevi görür. Ürünler asit bileşiminden çok daha pahalıdır. İncelemelere göre silikon dolgu macunları dayanıklıdır, dış işleme sırasında iyi performans gösterir ve su geçirmezliğe sahiptir. Malzeme sıcaklık dalgalanmalarına karşı dayanıklıdır, iyi elastikiyete ve dış etkenlere karşı dirence sahiptir..

   Tamamen kürlenmiş bir tabaka üzerinde kir birikmez, ayrıca onu boyamak veya aynı maddenin başka bir tabakasını uygulamak imkansızdır. Bu nedenle, nokta onarımları yapmak mümkün değildir, bu durumda bileşimin tamamının çıkarılması ve yeniden uygulanması gerekir..

   Akrilik dolgu macunları en sık kullanılır, bu tür malzemeler düşük maliyetleri ve gözenekli bir yüzeye iyi yapışmaları ile öne çıkar. Ürünler boyanabilir, bileşiminde toksik bileşen ve solvent yoktur..

   Ancak elastikiyet ve neme karşı direnç göstergeleri silikon ürünlere göre daha düşüktür.. Keskin sıcaklık dalgalanmaları malzemeyi olumsuz etkiler – yüzeyden uzaklaşmaya başlayabilir. Düşük nem seviyesine sahip odalarda ahşapla iç mekan çalışmaları için hangi akrilik bileşiklerin kullanılması tavsiye edilir.

   Harici uygulama için, ticari olarak silikon bazlı akrilik bazlı özel bir malzeme mevcuttur. Bu tür ürünler, kütük kabinlerindeki derz boşluğunu, açıklıklardaki derzleri işlemesine ve ayrıca mantar tabanlarla çalışmak da dahil olmak üzere diğer sorunlu alanları onarmak için kullanmasına izin veren iki dolgu macununun en iyi özelliklerini birleştirmiştir..

   Poliüretan bazlı mastikler, bu yapı malzemeleri serisindeki en pahalı üründür.. Bileşimler çoğu yüzeye mükemmel bir şekilde yapışır, ayrıca mekanik stresi mükemmel şekilde tolere ederler ve analoglar arasında en yüksek esnekliğe sahiptirler..

   Ek olarak, ürünler sertleştikten sonra büzülmez, bu da derzleri ve çatlakları kapatmak için gerekli malzeme miktarının hesaplanmasını büyük ölçüde kolaylaştırır. Bileşimler her türlü iş için kullanılabilir, ayrıca polimerizasyondan sonra renklenmeye de katkıda bulunurlar. Poliüretan dolgu macunlarının dezavantajları da vardır, bunlar arasında yetersiz renk aralığı ve güneş ışığına karşı düşük seviyede ürün direnci vardır..

   Malzemeler, bazı asitler ve alkalilerle temasa karşı dirençlidir ve nemli bir ahşap yüzeye uygulandığında bile yüksek derecede güvenilirliğe sahiptir..

    Bitümlü bileşimler, suya karşı en yüksek direnç göstergelerine sahip oldukları için kauçuk ve bitüm bazında üretilir.. Ürünlerin ana uygulama alanı çatıların, drenaj sistemlerinin sızdırmazlığı ve onarımıdır..

    Thiokol grubundan ahşap için sızdırmazlık ürünleri dayanıklılıkları ile ayırt edilir, ayrıca malzeme çözücüler, asitler, benzin ve diğer agresif maddelerle temasa karşı dayanıklıdır. Oldukça sık, benzer ürünler benzin istasyonlarında, servis istasyonlarında vb..

    Üreticiler

    Uygun bir sızdırmazlık maddesi seçimi yapıldıktan sonra, bileşimin kalitesi ve güvenilirliği büyük ölçüde bu faktöre bağlı olacağından, ürün üreticisinin seçimine karar vermelisiniz. Piyasada sunulan markalar arasında bu ürünlerin üretimi ve satışı ile uğraşan birçok firma bulunmaktadır..

    • neomid – Akrilik ürünler grubuna aittir, onun yardımıyla keresteyi onarabilir, kütüklerdeki uç kesimleri dışarıdan ve içeriden kapatabilirsiniz. Ürünler yüksek elastikiyet oranına ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı dirence sahiptir..
    • Remmers – Alman ürünleri çoğu boya ve vernikle uyumludur, evrensel bileşimler kategorisine aittir. Mevcut çeşitler arasında malzemeler çok çeşitli renklerde sunulmaktadır – beyaz bir dolgu macunu, tik veya ceviz rengi bir kompozisyon satın alabilirsiniz..

    • Ceresit marka – ahşap için silikon bileşikleri sunar, ürünler ultraviyole ve neme karşı direnç ile ayırt edilir.
    • Perma-Çin – Büyük derinlikteki çatlaklarla çalışmak için tavsiye edilir, evin içinde ve dışında kullanılmasına izin verilir. Bileşimin uygulanması +5 C ila +32 C arasındaki bir sıcaklıkta yapılmalıdır. Tam sertleşme için malzemenin 2 ila 8 haftaya ihtiyacı vardır..

    • Enerji-Mühür – küçük boşlukları kapatmak için önerilen suda çözünür bileşik. Renk haslığı, dayanıklılık ve buhar geçirgenliğinde farklılık gösterir.
    • Zobel – boya ve vernik üretiminde uzmanlaşmış bir Alman şirketi. Sunulan sızdırmazlık bileşikleri yelpazesinde, yüksek bir uzama katsayısına sahip silikon bazlı bileşikler olan bir butil kauçuk ürünü vurgulanmaya değer..

    Ayrıca pazar, Oliva (“Oliva”), “Abris”, Axton, VGT markalarının kompozisyonlarını içerir..

    Nasıl seçilir?

    Ahşap için kompozisyon seçiminde yanılmamak için, önerilen çeşitli modern ürünlerle karıştırılmaması için, bazı nüanslar dikkate alınmalıdır.

    • Doğranmış yeni kütük kabinler, en yüksek düzeyde elastikiyete sahip bir sızdırmazlık maddesine ihtiyaç duyar. Bu, yapıların özelliklerinden kaynaklanmaktadır, çünkü içlerinde deformasyon seviyesi daha önemlidir..
    • Yapıştırılmış bir ahşap yapıda geleneksel bileşimler kullanılabilir, çünkü bu durumda büzülme oranı küçük olacaktır..
    • Satın almadan önce, ürünün son kullanma tarihini kontrol etmek zorunludur..
    • Sızdırmazlık maddesi kovalarda satın alındıysa, kap kapağının sıkılığını kontrol etmeye değer..

    Tüketim

    Gerekli malzeme miktarını hesaplamak için işin ölçeğini belirlemelisiniz – boşluğun veya çatlağın derinliğini ve genişliğini ölçün. Akış hızı, çalışma alanının genişliğini derinliği ile çarparak hesaplanabilir. Üçgen eklemler için tüketim ikiye bölünmelidir..

    Ayrıca, ürün talimatları her zaman metre başına malzeme tüketimine ilişkin bilgileri içerir..

    Elde edilen değerler, belirli bir bileşimin yoğunluk seviyesine göre değişebilir.. Bazı üreticiler, malzeme miktarını hesaplamak için çevrimiçi hesaplayıcıları kullanmanızı önerir..

    Uygulama İpuçları

    Ahşapla çalışmak için aşağıdaki araçlara ihtiyaç duyulacaktır: bir tabanca, yuvarlak kenarlı dar bir mala, bir boya fırçası, su ve paçavra. Dikişleri ve çatlakları kendi elinizle kapatırken, bileşimin uygulanması öncelikle kronlar arasındaki yatay boşluklarda gerçekleştirilir, malzemenin köşelerdeki derzleri en son işlenir..

    İş teknolojisi birkaç aşama içerir.

    • Nemli bir bezle tüm dikiş alanı üzerindeki kirlerin çıkarılması.
    • Tüpü malzeme ile tabancaya doldurduktan sonra içindeki nozulu kesmek gerekir. Kullanım kolaylığı için delik 5 mm’den fazla olmamalıdır..
    • Sızdırmazlık maddesini eşit olarak dağıtmak için tabanca boşluğa paralel tutulmalıdır. Maddeyi ekstrüde ederken, aleti tüm dikiş boyunca hareket ettirin. Uygulanan optimum tabaka kalınlığı 4 mm olarak kabul edilir..
    • Malzemenin bir spatula ile uygulanması tamamlandıktan sonra, dolgu macunu eşit şekilde düzeltilir. Büyük çaba sarf etmeye değmez, çünkü bu, tabakanın kalınlığını olumsuz yönde etkileyeceğinden, sonuç olarak heterojen ve çatlayabilir..
    • Fazla malzemeyi yüzeyden çıkarmak için sertleşene kadar temiz bir bezle toplanmalıdır. Film oluşuyorsa ince bir fırça ile nemlendirilmelidir..
    • Yukarıda açıklanan teknoloji, yüzeylerin geri kalanıyla çalışmak için kullanılır..

    İlk üç gün boyunca bileşim nem ile temas etmemelidir. Malzeme, tam katılaşmadan sonra nihai rengi alacaktır..

     Çatlakları kapatmak için öğütmek gerekebilir, döküntülerin zorunlu olarak temizlenmesi, ayrıca boşluğun üflenmesi gerekir.. Ayrıca, tüm çevre boyunca maskeleme bandı ile yapıştırılır, böyle bir önlem katmana düzgün bir kenar ve düzgün bir görünüm sağlayacaktır. Çatlağın içine bir dolgu macunu yerleştirilir, ardından dolgu macunu tüm uzunluk boyunca düz bir şerit halinde uygulanır. Fazlalık bir spatula ile çıkarılabilir.

     Sızdırmazlık ürünleri donda bile yüzeye uygulanabilir, ancak yağış sırasında çalışma yapılması önerilmez. Negatif sıcaklıkların, ürünlerin uygulama sürecini zorlaştırabilecek bileşimin viskozitesini arttırdığı unutulmamalıdır. Ahşapla çalışmadan önce, dolgu macunu sıcak bir odada yaklaşık bir gün bekletilmelidir. Ürünlerin su ile seyreltilmesi ve farklı üreticilerin malzemelerinin karıştırılması, ürünün kalitesini ve sızdırmazlık sürecini olumsuz etkileyeceğinden tavsiye edilmez. Kompozisyon herhangi bir nedenle donarsa, kalitesi hakkında endişelenmemelisiniz, yalnızca pozitif bir sıcaklıkta buzunu çözmeniz gerekir, ancak aşırı ısınmayın ve ısıtma cihazlarının yakınında bırakmayın, çünkü bu, hasarla dolu olabilir. ürün.

     Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.