Alçı, birçok mağazada bulunan en popüler ve yaygın inşaat ve kaplama malzemelerinden biridir. Böyle bir çözüm, çok çeşitli malzemelerden oluşan yüzeylere uygulanabilir. Sadece beton veya gaz beton değil, ahşap da olabilir. Bugün böyle kaprisli bir temelde alçı karışımlarının özellikleri hakkında konuşacağız..

özellikler ve faydalar

Deneyimli ve acemi ustalara göre, ahşap üzerine sıva döşemek en zor ve zaman alıcı işlerden biridir. Sonucun kaliteli ve dayanıklı bir kaplama olması için, yüksek kaliteli malzemeler satın almanın yanı sıra belirli beceri ve deneyime sahip olmanız gerekir. Bu tür çalışmaların ana özelliği, başlamadan önce ahşap tabanın yetkin bir şekilde işlenmesi gerektiğidir. Yüksek kaliteli hazırlık, başarılı bir sonucun anahtarı olacaktır..

Birçok tüketici, ahşap duvarların neden sıvanması gerektiğini merak ediyor. Cevap basit: böyle bir malzeme savunmasızdır, bu nedenle uygun bir sıva uygulaması şeklinde ek korumaya ihtiyaç duyar. Bu arada, sadece evin içinde değil, dışında da uygulanabilir..

Ağacın özel koruyucu emprenyelerle düzenli tedaviye ihtiyacı var. Alçı, burada yaklaşık olarak aynı işlevleri yerine getirerek, bu doğal malzemeyi çürümekten, kurumaktan, çatlamadan ve parazitlerin / kemirgenlerin saldırılarından korur.. Ahşap duvarların sıvanması hizmet ömrünü önemli ölçüde uzatabilir..

Bir bardan zeminlerin sıvanmasının, evin yapımından bir yıl sonra yapılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir, ancak bir buçuk beklemek daha iyidir. Bu süre zarfında, duvarlar tamamen küçülecek, bu nedenle gelecekte malzemenin koruyucu tabakası ahşap tabanlardan çatlamayacak veya parçalanmayacaktır..

Kural çerçeve binalar için geçerli değildir. İnşaattan hemen sonra, bir veya bir buçuk yıl beklemeden bitirilebilirler..

Yüksek kaliteli ahşap sıva alt tabaka ve dekoratif kaplama malzemeleri arasında güvenilir yapışmayı teşvik eder, ister boya ister şeffaf vernik olsun. Ek olarak, çabuk kuruduğu için ahşap için özel bir bileşikle çalışmak oldukça uygundur ve bu çok zaman kazandırır. Ahşap için sıvalar da oldukça elastiktir, bu nedenle ahşap yüzeylere kolayca ve kolayca uygulanabilirler..

Ahşap duvarları bitirmek için hazır veya kuru sıva karışımları kullanabilirsiniz. Elbette çoğu tüketici, uygulamadan önce dikkatli bir şekilde hazırlanmaları gerekmediğinden hazır formülasyonları seçmektedir. Bununla birlikte, bu tür ürünler, kendiniz hazırlamanız gereken kuru formülasyonlardan biraz daha pahalıya mal olur..

Kuru sıva karışımındaki küçük parçacıklar çok önemli bir rol oynamaktadır. Onlar sayesinde, malzemenin son katmanı çok ince hale gelir, ancak aynı zamanda güçlü, yani dayanıklı hale gelir..

Çeşitler

Ahşap tabanları bitirmek için çeşitli sıva çözümleri üretilir. Onları ayrıntılı olarak ele alalım.

Kil

Kil ve çeşitli katkı maddeleri içeren çözüm, en eski, en ucuz ve en çevre dostu olarak kabul edilir.. Bu sıvanın avantajları vardır:

 • insan sağlığına zarar vermeyen çevre dostu ve hipoalerjenik bileşenler içerir;
 • havanın iyi geçmesine izin vererek yaşam alanında mikro havalandırmaya katkıda bulunur;
 • kil harcı kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanır ve uygulanır ve ayrıca yüksek plastisite ve mekanik hasara karşı direnç ile karakterize edilir..

Kil sıvanın zaman sınırı olmadığını belirtmekte fayda var. Tamamen sertleştikten sonra bile suyla doldurulmasına, karıştırılmasına ve ahşap bir tabana uygulanmasına izin verilir. Tabandan çıkarılmış daha önce kullanılmış bir solüsyonu tekrar kullanmak mümkündür..

alçıtaşı

Ahşap için alçı sıva evrensel olarak kabul edilmektedir. Kuru karışım olarak satılmaktadır. Bu tür sıvaların bileşiminde, malzemenin artan yapışmasından sorumlu olan özel polimer değiştiriciler vardır. Ayrıca bu bileşenler sıvanın priz sürecini yavaşlatır ve sertleşmiş tabakayı daha güvenilir ve dayanıklı hale getirir..

Dezavantajı, alçı sıvaların çevre dostu kaplama malzemeleri olarak adlandırılamamasıdır. Üstelik oldukça pahalıdırlar..

Çimento-kireç ve çimento-alçı

Bu tür çözümler, maliyet, bileşim ve bitirme kalitesi açısından optimaldir. Bu tür sıvalar birçok mağazada bulunur ve çok popülerdir. Alıcılara göre, kil karışımları ile çalışmak kadar kolaydır..

Enstrümanlar

Ahşap duvarlara sıva uygulamak için aşağıdaki araçları satın almanız gerekir:

 • temiz bir plastik kap veya kova;
 • çözeltileri karıştırmak için tasarlanmış özel bir ataşmanlı matkap (mikser);
 • macun bıçağı;
 • rulman;
 • son katın cila ile daha sonra kaplanması planlanıyorsa fırçalar.

Yalnızca yüksek kaliteli ve güvenilir araçlar satın almalısınız. Onlarla çalışmak çok daha kolay olacak..

kendin yap sıva

Bir ahşap evi sıvamak için bir zanaatkar ekibi çağırmak gerekli değildir. Tüm işler kendi başınıza yapılabilir. Ahşap zeminlerde sıva birkaç ana aşamada gerçekleştirilir..

Alçı uygulamadan önce ahşap zeminler uygun şekilde hazırlanmalıdır.. Bunun için genellikle özel bir ahşap shingle kullanılır. İlk önce tabandaki büyük boşluklardan kurtulmanız gerekir. Bunu yapmak için mineral yün veya çekme kullanabilirsiniz..

Kirişler arasında önemli boşluklar varsa, çıtalarla kapatılabilirler. Böylece sıva tasarrufu sağlayacak ve ısı yalıtım özelliklerini artıracaktır..

Duvarlardaki bir sonraki adım, üst üste binen 2 plaka katmanından oluşan bir kiremit kafes yerleştirmektir. Şeritler, zeminden 45 derecelik bir açıyla hareket ederek sırayla çivilenmelidir. Çıtalar arasında en fazla 5 cm boşluk bırakın..

Tüm parçaları sabitlemek için normal çivi kullanabilirsiniz. Zonaların sabitlenmesine gelince, o zaman geçiş elemanlarının uçlarında ve orta kısmında yapılmalıdır.. Çıtalar arasında 3 mm boşluk bırakılması çok önemlidir.. Bu, genişleme sırasında gereksiz deformasyonu önlemek için gereklidir. Dizinin çatlamaması için kuru zona tırnakların bulunduğu noktalarda nemlendirilebilir..

Nem oranı yüksek bir evde iş yapılıyorsa, ahşap duvarlara su yalıtım malzemesi döşenmelidir. Bu, zonaları paketlemeden önce yapılmalıdır. Çatı kaplama malzemesi ve benzeri diğer malzemelerin kullanılmasına izin verilir..

Alçı karışımını ahşap bölmelerin derzlerine beton veya taş temelli döşeme sürecinde metal bir ağ çivisi yapabilirsiniz..

Shingle tabanını kurarken, işaretçileri düzeltmeniz gerekir. – düz bir tabanın daha fazla oluşumu için gerekli olacaklar. Ahşap duvarların kenarlarına çivi çakmanız ve ardından aralarındaki misinayı çekmeniz gerekir. Alçı ölçümüne ikinci kat zonaya yaslanarak başlanmalıdır. Kural olarak, 1.5-2 cm’dir.Hatları gererken bina seviyesini kullanmaya değer olduğunu unutmayın..

Bundan sonra, püskürtmeye devam edebilirsiniz. Ahşap bir tabana sıva harcı uygulanmasından oluşur. Karışımı daha güvenilir ve kaliteli hale getirmek için PVA tutkalı ekleyebilirsiniz. Gerekli ekipmanın hazırlanması mala veya mala ile başlar. Onların yardımıyla, 1 cm kalınlığında bir başlangıç ​​sıva tabakası uygulamak uygun olacaktır..

Bu aşamada, tüm farklılıkları ve düzensizlikleri ortadan kaldırmanız gerekir. İş, zeminin üstünden hareket ettirilerek yapılmalıdır. Bu uygulama ile ahşap duvarların alt kısmında yer alan karışım, suyun akışı sırasında fazla nem almayacaktır. Kurutulmuş sprey üzerinde küçük çatlaklar varsa, bunlardan bir astar ile kurtulabilirsiniz. Katman kalınlığı 7 mm olabilir.

Finiş mükemmel pürüzsüz bir yüzey olmalıdır.

En iyi sonuçlar için, çözeltiyi 1,5 x 1,5 mm’lik küçük bir ağ üzerinden süzebilirsiniz. Derz dolgusu ise zımpara filesi ile yapılmalıdır..

İpuçları & Hileler

Ahşap için sıva ekonomiktir, çünkü modern yapı ve kaplama malzemeleri mağazalarında çalışmak için basit ve kullanışlı birçok yüksek kaliteli karışım bulabilirsiniz. ancak birçok sorun ve eksiklikten kaçınmak için profesyonellerden bazı ipuçlarına ve püf noktalarına dikkat etmelisiniz:

 • Yüksek kaliteli bir harç ve aynı güvenilir alet kullanırsanız, bir sıva tabakası daha dayanıklı ve güvenilir olacaktır. Ayrıca, cephe çalışması yapılıyorsa, şu anda hava durumu uygun olmalıdır..
 • Sıcak mevsimde bitirme önerilir. Soğuk gibi aşırı ısı, alçının ahşap tabana yapışmasını olumsuz etkileyebilir. Hava sıcaklığı 10-20 derece olmalı ve nem seviyesi orta olmalıdır..
 • Alçı karışımını uygulamadan önce, tabanın küçük ve göze çarpmayan bir bölgesinde rengini ve dokusunu kontrol etmek önemlidir. Bundan sonra, tamamen kurumasını beklemeniz ve zımparalamanız gerekir. Sonuç hayal kırıklığı değilse, işin geri kalanına geçebilirsiniz..

 • Her zaman rayın uçları arasında küçük bir mesafe bırakın. Aksi takdirde sıva üzerinde çatlaklar oluşabilir..
 • Ahşap duvarları içten veya dıştan dekore ederken, kat kat sıva uygulamak gerekir. Her yeni katman ancak bir öncekinin kurumasından sonra uygulanabilir..
 • İşin hazırlık aşamasında, duvarların sadece kir ve tozdan arındırılması değil, aynı zamanda yüzeylerine hafif bir pürüzlülük kazandırılması da gerekir. Böylece sıva tabana daha iyi yapışacaktır..
 • Tabanın hazırlanmasında zona kullanılmışsa, 1-2 kat döşenmelidir. Birbirlerine dik olmalıdırlar. Bu küçük hücrelerle sonuçlanacaktır..
 • Bitirme malzemesinin kalınlığı en az 20 mm olmalıdır..

Bu kurala uyulmazsa, sıvalı duvarlarda çatlaklar ve boşluklar görünebilir. Bu, hem finişin özelliklerini hem de görünümünü olumsuz yönde etkileyecektir..

 • Ahşap üzerine kendi sıvanızı yapmak için kireç, alçı veya çimento gibi malzemeleri stoklamanız gerekir. Bu bileşenler su ile karıştırılır. Bundan sonra, dolgu maddesi olarak kuvars kumu eklenir..
 • Nem oranı yüksek binaların iç dekorasyonu için kireç-alçı harcı veya basit alçı sıva satın alınması tavsiye edilir..
 • Tüm bitirme işlerini tamamladıktan sonra, sıvalı zeminler basit bir vernik veya parlak / parıltılı vernik ile işlenebilir. Duvarlar ile zemin/tavan arasında kalan derzleri kapatmak için özel süpürgelikler veya güzel pervazlar kullanılmalıdır. Bu parçaların rengi duvarların gölgesine uygun olmalıdır..
 • İş için sadece yüksek kaliteli markalı sıvalar kullanmanız gerekir. Bu tür çözümler uzun süre hizmet eder ve herhangi bir soruna neden olmaz. Ucuz bir bileşim satın almamalısınız – kuruduktan sonra çatlayabilir ve hatta parçalanmaya başlayabilir.

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.