Akrilik boya ne kadar sürede kurur?

Bir odanın onarımında akrilik boya kullanılıyorsa, ortaya çıkan ilk soru, kuruması ne kadar sürer? İşi bozmamak için ikinci veya üçüncü katmanı tam olarak ne zaman uygulayabileceğinizi bilmeniz gerekir. En basit çözüm, üreticinin doğru cevabı vermesi gereken talimatları dikkatlice incelemektir. Bununla birlikte, öngörülemeyen ve hoş olmayan durumlardan kaçınmak için ana noktaları bulmak gereksiz olmayacaktır, çünkü çok sayıda faktör kuruma süresini etkileyebilir..

Genel öneriler

Her şeyden önce, etiket üzerindeki bilgileri incelemeniz gerekir. Ürünün raf ömrüne ve amacına özellikle dikkat edilmesi önerilir. Örneğin, akrilik boyanın bir sprey kutusundan kuruması için geçen süre, kabın arkasında okunabilir..

Kuru boyalar solventlerle inceltilmemelidir, bu ilk planlara uymayan bir sonuca yol açabilir..

Ayrıca, tüm formülasyonların evrensel olmadığı akılda tutulmalıdır. Uygulandıkları malzemeye bağlı olarak bazı farklılıklar vardır.. Daha iyi çalışma için özel amaçlı boyalar uygundur..

Bileşimin uygulandığı yüzeyin de tam kuruma için gereken süre üzerinde etkisi vardır. Cam, metal ve plastik gibi pürüzsüz ve emici olmayan yüzeylere sahip malzemeler en uzun süre kurur. Bunun nedeni, nemin yalnızca doğal buharlaşmasının kurutma işlemini etkilemesidir. Ahşap, kumaş, kağıt ve köpük, kuruma süresini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan gözenekli bir yapıya sahiptir..

Toprağın kuruma süresi

Astar, esnek ve sert malzemelere uygulama için kullanılır. Bunlara ahşap, kağıt, plastik, taş, karton ve diğerleri dahildir. Toprak kuruduğunda yüzey pürüzlü hale gelir ve neme karşı oldukça dirençli hale gelir. Üzerine uygulanan malzemeler emilmeyecektir. Astar, kaplamayı iyi güçlendirir ve düzgünleştirir.

Saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, astarın kuruma süresini kısaltmak mümkündür.. Ancak bu yöntem yalnızca nemi iyi emebilen yüzeylerle çalışırken kullanılabilir. Saç kurutma makinesi hemen kullanılamaz, aksi takdirde toprağın emilecek zamanı olmaz. 10-15 dakika beklemeli ve ardından yaklaşık 20 santimetre mesafeden kaplamaya sıcak olmayan bir hava akımı yönlendirmelisiniz..

Pürüzsüz ve emici olmayan yüzeylere uygulanan astarı kurutmak için bir saç kurutma makinesi kullanırsanız, dökülme meydana gelebilir ve malzeme artık yerinde duramaz. Sıcak hava bu durumda özellikle tehlikelidir..

Boyama tuvallerinde akrilik astar kullanılıyorsa saç kurutma makinesi ile kurutma önerilmez. Hepsinden iyisi, doğal koşullarda kurur..

Boyanın özellikleri

Bu boya akrilik ve renkli pigmentler kullanılarak yapılmıştır. Çok geniş bir renk paletine sahiptir ve parlaklık ve ışık haslığı ile ayırt edilir. Yağlı boyalara kıyasla akrilik çok daha hızlı kurur, bu da dekupaj, boyama ve boyamada kullanıldığında popülaritesini açıklar. Boya su geçirmez ve toksik değildir ve olumlu özelliklerinden dolayı çocuklarla çalışırken sıklıkla kullanılır. Kuruma süresi, uygulanan kaplamanın kalınlığına bağlıdır ve 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilir..

Boyalı yüzeyin saç kurutma makinesi ile kurutulmasına gelince, işin zamanlamasında kısıtlamalar olduğunda kuruma süresini azaltmak için kullanılması tavsiye edilir. Ana nokta sıcak havadan kaçının ve cihazı üründen 30 santimetreden daha yakına yerleştirmeyin. Akrilik tabloları saç kurutma makinesi ile kurutmak zararlı olabilir. Tuvali tamamen doğal olarak kuruyana kadar bırakmak tercih edilir..

Akrilik boyaların kısa sürede kuruma özelliğinden dolayı kullanımları problem yaratmaz. Aksine, formülasyonların kurumasını yavaşlatan teknikler kullanılabilir. Bu bazen daha iyi bir sonuç elde etmek için gereklidir..

Akrilik anahatlarla yapılan nokta boyama

İnce bir burnu olan küçük akrilik boya tüplerine akrilik ana hatlar denir. Çoğu yüzeyde çalışabilirler. Boya, kumaş, deri, cam, metal ve diğer ürünler üzerinde çalışmayı mümkün kılan herhangi bir malzemeye iyi yapışır. Konturlar, spot boyama için olduğu kadar bir odayı dekore etmek için de vazgeçilmezdir. Bu tür boyaların gün içerisinde doğal olarak kurutulması tavsiye edilir..

Karmaşık nokta boyama durumunda, yeni bir katman oluştururken önceki desene zarar vermemek için saç kurutma makinesi kullanmak uygundur. Ancak şunu unutmamalıyız hızlı yöntemle desenin sadece üst tabakası kurutulur. İçerideki ıslak boya, basıncın etkisi altında deforme olabilir ve bu nedenle işin nihai sonucu üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir..

Bitmiş ürünün tamamen kurutulması doğal koşullarda gerçekleştirilmelidir..

Seyreltilmiş akrilik boyalar

Akrilik boyalar cinsine göre su veya özel bir tiner ile inceltilebilir. Bu durumda her kaplamanın kuruma süresi bireyseldir. En doğru şekilde, her bir özel malzeme için talimatları inceleyerek hesaplanabilir..

Banyo örtüsü

Akrilikin bir diğer popüler kullanımı banyo tadilatıdır. Dökme demir banyo bile güvenilirliğine rağmen zamanla prezentabl görünümünü kaybeder. Akrilik ile sorun giderilebilir..

İki seçenek var. Bunlardan biri küveti akrilik boya ile kaplamak. Bu prosedür bağımsız olarak yapılabilir.. Bu durumda kuruma süresi 24 saattir.. İşi hızlı ve zahmetsizce halletmeniz gerekiyorsa, akrilik bir astar kullanabilirsiniz. Taze bir görünüm alan banyonun içine monte edilir..

Kurutma hızını ne etkiler??

Her şeyden önce, sıcaklık kuruma süresini etkiler. Ek olarak, önemli bir faktör odanın havalandırılmasıdır. Uygulanan tabakanın kalınlığı da çok önemlidir. Kuruma hızını artırmak gerekirse, boyaya lateks eklenebilir. Su iticiliğini artırır ve sıcak havaya maruz kaldığında kuruma süresini önemli ölçüde azaltır.. Bununla birlikte, malzemenin nihai sertleşmesi her durumda yaklaşık bir gün sürecektir..

Boya tüketimi

Ortalamayı çıkarırsanız, 1 metrekare için. m yüzey yaklaşık 200-250 gram bileşim gerektirir. Mürekkep tasarrufu için kaliteli bir rulo kullanılması önerilir. Bunun yüzey dokusu üzerinde de etkisi olacaktır..

Uzun tüylü bir rulo kullanıldığında, boya en eşit şekilde dağıtılacak ve bu da çalışmanın nihai sonucu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır..

Üretici tarafından sağlanan tüketim rakamları gerçek durumu tam olarak yansıtmayabilir. Yalnızca pürüzsüz ve düz yüzeyleri işlerken güvenilmelidirler. Diğer durumlarda, tüketim çok daha yüksek olabilir, bu nedenle az miktarda boya almak faydalı olacaktır. İşi astarlarken biraz su ekleyerek boya miktarını artırabilirsiniz.. Bu, işin kalitesini hiçbir şekilde etkilemeyecektir..

Temel özellikleri

Malzemeler çabuk kurur, bu nedenle uygulanacak yüzey önemli değildir: çok yönlüdürler. Boyalar büyük bir renk paletinde mevcuttur, bu nedenle gerekli renk tonlarının seçiminde sorun yaratmazlar. Güneşte solmaz. Sırasıyla su itici bileşikler, işlenmiş yüzeyleri olası korozyondan korur. Malzeme sıcaklıklara dayanıklıdır ve hem iç hem de dış mekan çalışmaları için kullanılabilir.

Aşağıdaki videoda akrilik boyalar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..