İnşaat veya onarım çalışmalarının aşamalarından biri, derzlerin veya çatlakların kapatılmasıdır. Kural olarak, bu özel bileşikler – dolgu macunları kullanılarak yapılır. Akrilik bazlı bir bileşik, yüksek teknik özelliklere ve çevre dostu olan evrensel bir dolgu macunudur..

Ne olduğunu?

Akrilik veya daha doğrusu, sulu bir dağılımın parçası olarak polimetil akrilat, en basit plastiklerden biri olarak kabul edilir ve akrilik dolgu macunu için temel görevi görür. Ek olarak, koyulaştırıcılar (bileşimin istenen kıvamını sağlar), dolgu maddeleri ve plastikleştiriciler (varlıkları nedeniyle, dolgu macununun belirtilen özelliklerine ulaşılır) vardır. Bazıları birleştirildiğinde, hangi üreticilerin köpük önleyici maddeler eklemek zorunda kaldıklarını ortadan kaldırmak için bol köpük oluşur. Ek olarak, bileşim, yüzey aktif maddeler (yüzey aktif maddeler) ve antiseptiklerin yanı sıra bir amonyak çözeltisi içerir..

Akrilik dolgu macununun özel bir özelliği, uygulamadan sonra buharlaşmaya başlayan su içeriğidir. Buharlaştırma işlemi tamamen tamamlandıktan sonra dikiş polimerize olur ve sertleşir..

Küçük çatlakları ve boşlukları doldurmak için tasarlanmış akrilik esaslı mastik. Bununla birlikte, çoğu akrilik dolgu maddesi iç mekan kullanımı için tasarlanmıştır. Tesislerde bulunan sıcaklık ve nemdeki önemsiz değişiklikler, negatif sıcaklıkların etkisi hakkında söylenemeyen dolgu macunu için korkunç değildir. Bu durumda, dikiş aşırı derecede sertleşir, esnekliğini kaybeder ve bu da çatlamasına neden olur. Ancak bugün inşaat piyasasında -20 … +70 derece sıcaklıklarda çalıştırılabilen modifikasyonlar bulabilirsiniz..

Oluşturulan dikiş, esneklik, titreşime karşı direnç ve mekanik stres ile karakterizedir.. Standart bileşim beyaz veya şeffaf olarak mevcuttur, sertleştikten sonra yüzey sıvanabilir veya boyanabilir. Çeşitli markalar, farklı ahşap türlerini taklit edenler de dahil olmak üzere renkli dolgu macunları üretir. Bu tür bileşimler, birleştiği yüzeylerden gölgede ayırt edilemeyen, göze çarpmayan bir dikiş oluşturmanın gerekli olduğu durumlarda vazgeçilmezdir..

Bileşimin serbest bırakılma şekli küçük tüplerdir (az miktarda çalışma ile kullanım için uygundurlar, küçük çatlaklar için, dolgu macunu tüpten doğrudan boşluğa sıkılır), tüpler veya kartuşlar (bir düzeneğin kullanımı) tabanca ima edilir) veya plastik bir kova (geniş alanlar için satın almak karlı, dikişler bir spatula ile doldurulur).

Avantajlar ve dezavantajlar

Akrilik mastiğin avantajları:

 • çok yönlülük Farklı yüzeylerde kullanım imkanı.
 • İyi yapışma performansı. Büyük ölçüde bundan dolayı bileşimin çok yönlülüğü elde edilir – dolgu macunları hem gözenekli hem de pürüzsüz yüzeylere güvenilir bir şekilde yapışır..
 • Çevre dostu, su bazlı bileşimin toksin içermemesi nedeniyle, bu bağlamda ürün, uygulama veya kurutma sırasında güçlü bir hoş olmayan koku yaymaz..
 • Yangın Güvenliği. Bileşimde solvent bulunmaması nedeniyle, akrilik dolgu macunları NG sınıfındadır, yani yanmaz.

 • Uygulama kolaylığı. Uygun serbest bırakma formu sayesinde malzemenin uygulanması kolaydır, sıvı haldeki ürünü bir bez ile çıkarmak kolaydır ve donduğunda bıçakla kesilebilir..
 • Ürünün, pencere açıklıklarının elemanları arasındaki çerçevelerdeki derzlerin sızdırmazlığı için kullanılabilmesi nedeniyle yüksek buhar geçirgenliği – odadan fazla su buharı alınacaktır..
 • UV ışınlarına dayanıklı.

Akrilik esaslı mastikler güneş ışığına maruz kaldığında sararma veya çatlama yapmaz..

 • İşlem görmüş yüzeylerin yüksek estetik çekiciliğinin elde edilmesinden dolayı, dikişi boyama yeteneği ve bileşimin çeşitli renk modifikasyonları.
 • Uygulaması kolaydır – doğrudan tüpten veya sızdırmazlık tabancası kullanılarak yapılabilir.
 • dayanıklılık.
 • Kompozisyonun mevcudiyeti. Silikon mastik ile karşılaştırıldığında, akrilik çok daha ucuzdur.

Bir dolgu macununun en göze çarpan dezavantajlarından biri, neme karşı koyamamasıdır., bu, su dispersiyon bileşiminden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda, bazı paketler “neme dayanıklı” olarak etiketlenmiştir. burada bir çelişki mi var?

Gerçek şu ki, donmuş dikiş, nemin hafif bir etkisinden korkmaz (oda içinde normal nemde bulunan su buharı miktarı). Ancak nem ile uzun süreli temas veya havadaki içeriğinin artması, yapışma ve daha sonra bileşimin diğer özellikleri azalmaya başlar. Böylece, bileşimin banyoda, mutfakta, yıkamada, yüzme havuzlarında derzlerin sızdırmazlığı için uygun olmadığı ortaya çıktı; dış mekan kullanımı için tasarlanmamıştır ve su içeren nesneleri ve yüzeyleri yapıştırmak için uygun değildir.

Görüntüleme

Akrilik dolgu macunu 2 büyük gruba ayrılır – tek bileşenli ve iki bileşenli bileşim. Birincisi, uygulamaya hazır kitledir. İkincisi, kullanımdan önce homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılması gereken 2 bileşen içerir..

Tek bileşenli bileşim evrenseldir, nemden korkar, düşük sıcaklıklarda çatlaklar. En iyi şekilde, yalnızca normal nem seviyelerine sahip iç mekanlarda derzlerin sızdırmazlığı için kullanılır. Bu tür dikişler boyama için idealdir, renklendirme bileşimi, kurutma işlemi sırasında gölgeyi değiştirmeden eşit bir tabaka halinde uzanır..

Daha yüksek teknik özelliklere sahip bir bileşim elde etmek için, buna başta silikon veya lateks olmak üzere diğer bileşenlerin yanı sıra hidrofobikleştirici bileşimler eklemek mümkündür. Örneğin, akrilik dolgu macununda lateksin bulunması, dona karşı dayanıklı bir ürün elde etmeyi mümkün kılar. Bu, dış mekan kullanımı için kullanılmasına izin verir..

Silikonlu iki bileşenli dolgu macunu, artan yapışma ile karakterize edilir. Bileşimdeki silikon, yüzeylerin pürüzsüz, kaygan yüzeylerle bağlanmasına izin verir. Her şeyden önce, plastik.

Bununla birlikte, böyle bir bileşimin, aşırı gözenekli yüzeyler üzerindeki boşlukları kapatmak için vazgeçilmez olduğu ortaya çıkmaktadır..

Akrilik-silikon bileşiklerinin avantajı ayrıca yağışa ve aşırı sıcaklıklara karşı artan dirençleridir. Silikonun varlığı, dolgu macununun elastikiyetini yaklaşık %20-25 oranında arttırır, bu nedenle düşük sıcaklıkları daha iyi tolere eder. Bu bağlamda, bu bileşim dış mekan kullanımı için de uygundur..

Silikon bileşiminin aşırı viskozitesini önlemek için organik genişleticilerin eklenmesi,, ve mantar öldürücülerin eklenmesi, dolgu macununun agresif çevresel etkilere karşı direncini artırmaya izin verir. Sonuç, yalnızca hava koşullarına dayanıklı değil, aynı zamanda kimyasal olarak inert olan daha dayanıklı bir bağlantıdır. Bu bağlamda, böyle bir dolgu macunu “profesyonel” olarak adlandırıldı..

Diğer iki bileşenli dolgu macunu türleri profesyonel olarak kabul edilir., geliştirilmiş teknik özellikler ile karakterize edilir. Kural olarak, uygulanması daha zordur, maliyeti daha yüksektir, bu nedenle ev içi amaçlar için kullanımları mantıksızdır..

Beton, tuğla, plastik, camdan yapılmış yüzeylere ve ayrıca sıvalı yüzeylere iyi yapışırlar ve pencere ve kapı çerçevelerinin onarımı için uygundurlar. Sertleştikten sonra lateks veya yağlı boya ile boyanabilir..

Ayrıca akrilik mastikler suya dayanıklı ve suya dayanıklı değildir.. İkincisi, çevre dostu olması açısından kesinlikle güvenlidir, ancak sadece kuru odalar için uygundur. Isıl genleşme ve deformasyona maruz kalan derzlerde kullanılamazlar..

Suya dayanıklı bileşim özel katkı maddelerine sahiptir, bu nedenle %100 doğal olarak adlandırılamaz (ancak konutlarda kullanıma uygundur). Farklı bileşimdeki dokular da dahil olmak üzere çoğu yapı malzemesine ve ayrıca yerleşik yapılara yüksek yapışma gösterir. Nemli ortamlarda kullanılabilir, ancak sıvı ile doğrudan temas halinde değil.

Genellikle, neme dayanıklı akrilik dolgu macunlarının bileşiminde, dikişlerin yüzeyinde küf ve mikroorganizmaların görünümünü önleyen antiseptik katkı maddeleri bulunur..

Akrilik dolgu macunlarını gruplara ayırmanın bir başka kriteri, içlerinde pigmentin varlığı veya yokluğudur. Standart kompozisyon şeffaf veya beyazdır. Belirli bir pigment eklenirse, gölge herhangi biri olabilir. Böyle bir boya dolgu macunu, diğer bileşimleri kullanmadan küçük çatlakları hızla ortadan kaldırmanıza olanak tanır..

Asil ahşap yüzeyleri taklit eden kompozisyonlardan ayrı bir grup oluşur..

Akrilik kauçuk mastik, ahşap yüzeylerin derzlenmesi için kullanılır., ve kütük evlerin sıra arası derzlerinde de kullanıma uygundur. Sıcak ve güvenilir bir dikiş elde etmenizi sağlar, ahşabın geometrisindeki sıcaklık değişikliklerinden korkmaz. Kural olarak, mezhventsovy yalıtımının üstüne böyle bir sızdırmazlık maddesi serilir. Gölgesi kütük evin tonuyla eşleşir.

Yangın geciktiricilerin ve diğer bileşenlerin bileşimine eklendiğinde, yanmaz bir dolgu macunu elde etmek mümkündür.. Bildiğiniz gibi, akrilik tek bileşenli bileşimin kendisi yanıcı değildir, ancak iki bileşenli analogunda belirli katkı maddelerinin varlığı durumu değiştirebilir. Yangınla mücadele (hem bir hem de iki bileşenli) bileşimin bir özelliği, alevin yayılmasını lokalize etme yeteneğidir..

Renkler

Akrilik esaslı dolgu macununun standart rengi beyaz veya şeffaftır. Ancak bazen, yüzeylerin geri kalanına uyacak belirli bir gölgede bir dikiş elde etmek gerekir..

Bu durumda, çözmenin 2 yolu vardır – renkli bir dolgu macunu satın almak veya donmuş derzi uygun renkte boya ile boyamak. Çoğu üreticinin paleti en yaygın düz renkleri içerir – gri, bej, yeşil, mavi, kahverengi ve hatta siyah..

Dikiş ahşap yüzeylere döşenirse, bir veya daha fazla ahşap türü için bir kompozisyon seçmek daha iyidir. Günümüzde meşe, kiraz, huş, venge tonlarında dolgu macunları üretilmektedir. Aynı zamanda, yüksek kaliteli bir ürün, doğal bir gölge ile maksimum yakınlığı garanti eder..

Birbirine dönüşen karmaşık bir gölge veya renk elde etmeniz gerekiyorsa, dikişi tamamen katılaştıktan sonra boyamak daha iyidir.. Bunu yapmak için su bazlı bir boya seçmelisiniz. Hazır satılmazsa, beyaz boyayı özel bileşiklerle renklendirerek kullanabilirsiniz..

Belirli bir renkte bir dikiş elde etmenin ikinci yöntemi daha zahmetli ve maliyetlidir, ancak karmaşık veya olağandışı tonların yanı sıra kademeli boyama elde etmenin tek yolu budur..

Daha önce de belirtildiği gibi boyama, ancak dikişin polimerizasyonundan sonra mümkündür, aksi takdirde akrilik boyaya dahil edilen sıvı dikişi yıkayacaktır..

Daha iyi, daha pürüzsüz bir kaplama elde etmek için, boyamadan önce dikiş yüzeyi ince “zımpara kağıdı” ile hafifçe işlenmelidir..

Ünlü üreticiler ve incelemeler

Bugün, ürünleri olumlu müşteri incelemeleri kazanan saygın üreticiler arasında birkaç tane var..

 • “Novbytkhim”. Bu St. Petersburg şirketi 15 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir ve akrilik dahil olmak üzere boya ve vernikler, mastikler ve dolgu macunları üretiminde uzmanlaşmıştır..

  Formülasyonların yüksek kalitesi, üretim sürecinde en son bilimsel gelişmelerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır..

  Üreticinin fiyat bağlılığı nedeniyle müşterilere saygı da sağlanır – ürünleri genel nüfusa açıktır. Örneğin, 50 mg’lık bir tüpte üretilen evrensel beyaz akrilik dolgu macununun fiyatı 30-50 ruble.

 • Zigger. Yüksek kalite ve ortalama fiyat ile karakterize edilen bir Alman üreticiden kompozisyon. Üretim, kalitenin bozulması ve düşük kaliteli ürünlerin pazara girmesi riskini ortadan kaldıran yalnızca Almanya’da gerçekleştirilmektedir..

310 mg’lık bir kartuşta sağlanan ve gri bir gölgede mevcut olan ve ayrıca doğal ahşap (meşe, kiraz, kayın, huş) renklerini taklit eden laminat parke için tek bileşenli bir bileşim yaygınlaştı. Ortalama maliyet – tüp başına 150-180 ruble aralığında.

Duvar yüzeyindeki derzleri kapatmak için, ambalajında ​​”yapı yapıları için” bir çöp bulunan özel beyaz veya şeffaf bir bileşik kullanmak daha iyidir. 310 ml’lik bir tüp için fiyatı 100 ruble içinde.

 • Henkel. Almanya’daki fabrikalarda ve ayrıca Rusya dahil dünyanın birçok ülkesinde üretilen Alman üretiminin bir başka bileşimi. En ünlü silikon dolgu macunları Moment ve Moment Herment’tir. Her ikisi de Rusya’da üretilir, dona karşı dayanıklıdır, düşük maliyetlidir (420 g için 90-120 ruble). İlk değişiklik, aktif olmayan yapıların derzlerini doldurmak için, ikincisi – duvarların, duvarların ve pencerelerin, kapıların, zemin onarımının yüzeylerinin sızdırmazlığı ve birleştirilmesi için önerilir..

 • Belinka. Ürünleri Avrupa kalite ve güvenlik standartlarına uygun Slovenya’dan bir marka. Sabit bina yapıları ve ayrıca bir parke maddesi için evrensel bir bileşim vardır. Her iki formülasyon da 300 ml’lik tüplerde mevcuttur ve zemin dolgu macunu çeşitli renklerde mevcuttur..

Ortalama maliyet – 100 ila 150 ruble.

 • Loctite. Akrilik bazlı olanlar da dahil olmak üzere sızdırmazlık malzemelerinin üretildiği tanınmış bir Rus üreticisi – PL S50. Beton, tuğla, ahşap yüzeyler ve diğer sabit (aktif olmayan) bina yapılarının boşluklarına ve derzlerine uygulama için dona dayanıklı bir kütledir. Yaklaşık 90-100 ruble ödemek zorunda kalacağınız 420 g hacimli bir kovada üretilmiştir..

 • Makroflex. Fin ticari markası. İki bileşenli bileşim (akrilik-lateks) sadece iç mekanlarda değil, dış mekanlarda da kullanıma uygundur. Orta fiyat kategorisine atıfta bulunur – 300 ml’lik bir kap için 90-100 ruble.

 • penisil. Birkaç modifikasyona sahip Rus ürünü. Bu nedenle, tek bileşenli dolgu macunu “Cosmofen ca 1” çok yönlülüğü ile ayırt edilir ve geliştirilmiş yapışma nedeniyle aynı zamanda yapıştırıcı olarak da kullanılabilir. Küçük (20 ve 50 g) tüplerde mevcuttur.

Plastik elemanların sabitlenmesi için üretici, sıcaklık değişimlerine karşı artan direnç ile de karakterize edilen “Cosmofen plus hv” versiyonunu sunar. 200 ml’lik tüplerde veya tüplerde mevcuttur.

PVC ve köpük yüzeylere uygulama için “Cosmofen plus-s” 200 ml’lik kutuda satın alabilirsiniz..

 • “Aksan”. Uygulama kapsamına bağlı olarak çeşitli seçeneklere de sahip olan yerli üretim bir üründür. Bu nedenle, tek bileşenli “Accent 117” çok yönlülüğü ile ayırt edilir ve dış yüzeylere uygulama için bile uygundur. 124 numara ile işaretlenen modifikasyon silikonludur, bu nedenle nesnenin içinde ve dışında kullanılır, genleşme derzleri için uygundur, artan yüklere ve titreşime dayanıklıdır. Evsel ve endüstriyel tesislerde kullanılabilir.

Varyant 128, ahşapta kullanım için ideal hale getiren yüksek buhar geçirgenliği ile karakterize edilir., ve ayrıca yüksek nemli yerlerde. Ahşap kaplamalar için özel modifikasyonlar da vardır – bunlar Accent 136, 140 ve 125’tir. İkincisi yalnızca profesyonel kullanım için tasarlanmıştır, gerisi hem ev hem de endüstriyel ihtiyaçlar için kullanılabilir.Ahşap yüzeylerdeki geniş derzler için daha iyidir. daha elastik bir dolgu macunu 136 kullanın. Ve en iyi neme dayanıklı ve antiseptik özellikler, “Accent 140” dolgu macunu ile karakterize edilir..

  Diğerlerinden farklı olarak tüm yüzeye fırça ile sürülerek nemden ve çevreden korur..

  • Ramsauer 160 Akrilik. Bir Alman premium üreticisinden kompozisyon. Uygulamanın çok yönlülüğü, daha yüksek polimerizasyon oranı, renk paletinin zenginliği bakımından farklılık gösterir..

  Seçim ve kapsam

  Ana kullanım alanı, yüzeydeki derzlerin doldurulmasının yanı sıra çeşitli hareketli ve sabit yüzeylerin birleştirilmesidir. Tek bileşenli bileşim, duvarların yüzeyindeki ve ayrıca duvarların ve pencere pervazlarının, pencere ve kapı açıklıklarının derzlerinde çatlakları ortadan kaldırmak için kullanılır. Genellikle bileşim, beton veya taş yüzeyler, plastik tabanlar, ahşap kaplamalar arasındaki derzlerin sızdırmazlığı için satın alınır..

  Mobilyaları, parkeleri geri yükleyin, laminatın elemanları arasındaki boşlukları doldurun – akrilik üzerine evrensel bir dolgu macunu tüm bunlarla başa çıkacaktır.. PVC paneller ve fayanslar için de uygundur, yüzey sızdırmazlığı ve görünmez eleman derzleri sağlar..

  Bileşimin avantajı, farklı malzemeler arasındaki dikişleri doldurma yeteneğidir. Bu nedenle, dolgu macunu genellikle kiremit ve boru arasındaki bağlantıyı ortadan kaldırmak için kullanılır..

  Akrilik esaslı dolgu macunu, yalnızca çatlakları kapatmak ve ortadan kaldırmak için kullanılmaz.. Aynı zamanda, örneğin tavan süpürgeliklerini ve pervazları sabitlemek için bir yapı tutkalı görevi görebilir. Bunun için bileşim doğrudan dekoratif elemanın arkasına uygulanır ve duvar yüzeyi suyla hafifçe nemlendirilir. Bundan sonra, baza veya bageti duvara tutturmak ve biraz bastırmak yeterlidir..

  Tavanı bitirmek için polistiren köpük karolar kullanılıyorsa, dolgu macunu, aralarındaki derzlerin sızdırmazlığı için kullanışlıdır. Bu amaçla da kullanılabilen silikon dolgu macununun aksine akrilik analog çevre dostudur ve boyanabilir..

  Arttırılmış neme dayanıklı özelliklere sahip bir bileşim kullanılırsa (az miktarda silikon içerirler), o zaman yüksek nemli odalarda, örneğin gevşemede, dikişin suyla temas etmediği yerlerde kullanılabilir. havuz veya duşa bitişik banyo veya soyunma odaları.

  Akrilik dolgu macununun bu tür yerlerde kullanıldığında avantajı, bileşimde, dikiş yüzeyinde küf ve küf oluşumunu önleyen mantar önleyici ve antiseptik bileşenlerin varlığıdır..

  Herhangi bir yapı bileşiği gibi bir dolgu macunu seçerken, uygulamasının kapsamını dikkate almak önemlidir..

  Ancak bu yaklaşımla kompozisyon tüm özelliklerini ortaya çıkaracak ve dayanıklı olacaktır..

  Bu nedenle, genellikle pürüzsüz yüzeylere sahip plastik yüzeyler için, daha yüksek yapışma özelliğine sahip bir dolgu macunu satın almalısınız. Evrensel bir modifikasyonla yapabilirsiniz, ancak çalışma tabanlarını bir astarla ön işlemden geçirebilirsiniz..

  Sızdırmazlık maddesini agresif bir ortamda (öncelikle yüksek hava nemi ile) kullanmayı planlıyorsanız, mantar öldürücüler içermelidir. Böyle bir ürün havuz, banyo, duştaki derzlerin doldurulması için uygundur, ancak mutfakta (özellikle gıda ile temas eden yerlerde) kullanımı atılmalıdır..

  Eklemleri yüksek sıcaklıklarda (örneğin bir giyinme odasında) kapatmak için +300 dereceye kadar ısınmaya dayanabilecek bileşikler seçmelisiniz. Bugün, +1500 dereceye kadar ısı direnci göstergeleri ile satışta yangına dayanıklı dolgu macunları bile var. Kuşkusuz, bu tür bileşimler soba, şömine ve çeşitli ısıtma cihazlarının yüzeyindeki çatlakları kapatmak için uygundur..

  Bileşimin raf ömrünü ve ambalajının bütünlüğünü kontrol etmek önemlidir.. Uygunluk sertifikalarının incelenmesi, satın alınan malların orijinalliğini ve kalitesini doğrulamanıza izin verecektir. Onları satın almadan önce, satıcıya sorduğunuzdan emin olun..

  Görünür yüzeylerde mastik kullanılacaksa, yüzeylerin estetik çekiciliğinden ödün vermemesi önemlidir. Bunu yapmak için sertleştirilmiş dikişin boyanabildiğinden emin olun. Aksi takdirde, renkli bir dolgu macunu seçebilirsiniz. Uygulandığında genellikle üreticinin vaat ettiğinden daha koyu görünür. Ancak, kurudukça dikiş biraz parlar..

  Tavsiye

  Kompozisyonu uygulamak için profesyonel becerilere sahip olmanız gerekmez. Dikişin yüzeyini önceden temizlemek ve kurutmak, ardından bir dolgu macunu ile doldurmak, ikincisini tabancadan veya hemen tüpten sıkmak önemlidir..

  Çok derin dikişler daha fazla bileşik gerektirir, bu da ek maliyetler gerektirir ve dikişin kürlenme süresini artırır. Bu, derin boşluğun dibine polietilen kordon şeklinde elastik bir conta yerleştirilerek önlenebilir..

  Optimal bir pozitif sonuç elde etmek, bileşimi uygularken belirli önerilerin izlenmesine izin verecektir:

  • Çalışma -40 … +120 derece sıcaklıkta yapılabilirken, çalışma yüzeylerinin sıcaklığı + 4 … +32 derece arasında olmalıdır..
  • 6 mm – 5 cm arası boşluklara uygun mastik.

  Daha geniş boşluklar için önceden bir sızdırmazlık kablosu kullanmak daha iyidir..

  • Bileşimin katılaşması sırasında yüksek nem koşullarında dolgu macunu uygularken, polietilenin çalışma yüzeyini kaplamak daha iyidir..
  • Kompozisyonu nemli bir ortamda uygularken, odayı ancak derz sertleştikten sonra kullanabilirsiniz. Katılaşma sırasında, nemin dikiş üzerindeki etkisi kabul edilemez – sıvı basitçe onu yıkayacaktır..

  • Dikişi boyamak için lateks bileşikleri seçilmelidir, boyama işlemi dolgu macunu kullanıldıktan 21-30 gün sonra yapılabilir. Yüzeyin önceden zımparalanması tavsiye edilir. Sadece tamamen kuru bir dikiş tenli olabilir..
  • Açılmış ambalajı tamamen kullanmak daha iyidir. Orijinal ambalajın 2-4 gün boyunca kırılması durumunda bileşimin kapalı bir şekilde saklanmasına izin verilir. Bu süreden sonra, dolgu macununun özellikleri bozulur..
  • Talimatlarda belirtilmediği sürece, akrilik dolgu macununa solvent veya başka bileşenler eklemek gerekli değildir. İki bileşenli bir bileşim, 2 bileşenden yoğrulurken, çoğu durumda, sonraki kullanım için bir parça bırakmadan her iki bileşimi tamamen karıştırmak gerekir. Bu durumda oranların ihlali, sızdırmazlık maddesi tarafından özelliklerinin bozulmasına veya tamamen kaybolmasına neden olur..

  Bileşimin kapalı orijinal ambalajındaki raf ömrü, 20-22 derecelik bir depolama sıcaklığında bir yıldır. Ürünün dondurulması ve müteakip kullanımı kabul edilemez.

  Ürün bitişik yüzeylere bulaşırsa, hemen nemli bir bezle yıkanabilir.. Yapmadıysanız ve dolgu macunu kalıyorsa, bir jilet veya maket bıçağı kullanabilirsiniz. Ucu dolgu macunu işaretine paralel yerleştirin ve dikkatlice kesin. Ucu yüzeyin üzerine sürmenize gerek yoktur – çizikler görünecektir. Bileşimin kalıntıları nemli bir bezle yıkanır..

  Ayrıca akrilik bileşikler için özel ürünlerle lekeleri çözebilirsiniz. Üreticiler, çalışma sırasında maske ve eldiven kullanılmasını tavsiye ediyor. Tipik olarak solvent, kurumuş noktalara uygulanır ve 30 dakika bekletilir. Belirtilen süreden sonra leke nemli bir bezle çıkarılır..

  Solventi kullanmadan önce uygulandığı malzemeye zarar vermeyeceğinden emin olunuz..

  Bunu yapmak için numuneye veya göze çarpmayan bir yere az miktarda çözücü uygulayın. Yarım saat sonra olumsuz bir etki bulunmazsa, kompozisyonu ana alanda kullanabilirsiniz..

  Akrilik dolgu macununun nasıl kullanılacağı için sonraki videoya bakın..