Akrilik zemin boyaları: seçim özellikleri

Ahşap kaplamanın görünümünü yenileyecek, koruyucu bir tabaka oluşturacak, ahşabın uzun süre çökmesini önleyecek hemen hemen her hırdavatçıdan zemin boyası satın alabilirsiniz. Modern kaplama malzemeleri pazarında sağlanan zengin boya ve vernik seçeneklerinden zemin için akrilik çeşitleri özellikle talep görmektedir. Avantajlarını düşünün ve seçimin inceliklerini öğrenin.

Kompozisyon ve özellikleri

Akrilik boyanın ana avantajlarından biri bileşimidir. Malzemenin bileşenleri akrilik reçineler, su ve renklendirici pigmenttir.. Çevre dostu olmanın yanı sıra, boyanın başka avantajları da vardır:

 • keskin, hoş olmayan bir kokusu yoktur;
 • düşük ve yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır;
 • yüksek nemden korkmuyor;
 • yüksek refrakterliğe sahiptir;
 • boya ultraviyole radyasyona dayanıklıdır;
 • boyama sırasında uygulanması kolaydır;
 • çabuk kurur.

Uzun yıllar boyunca akrilik boya ile korunan ahşap kaplama görünümünü kaybetmez..

renk tayfı

Ahşap bir zemin için akrilik boyayı seçtiyseniz, renklendirme kompozisyonlarının renk paletinden kesinlikle memnun kalacaksınız. Seçiminiz geleneksel tonlarda ve avangard sevenler için en cüretkar tonlarda sunulacak. Beğendiğiniz rengi hemen satın alabilirsiniz, ancak istediğiniz rengi sipariş etmeniz mümkündür (bazı üreticiler benzer bir hizmet sağlayacaktır).

Tercih

Bugün yerli ve yabancı sanayi çok sayıda farklı boyama malzemesi sunmaktadır. Bu çeşitte kafa karıştırmak kolaydır, ancak akrilik dispersiyon boya satış ve kalitede liderdir. Uygulamasının çok yönlülüğü, kalitesi ve yüksek çevre standartları, olumlu müşteri yorumları sağlar..

Akrilik boya seçerken üreticiye dikkat etmeniz gerekir. Ünlü markalar, satın alınan malzemenin kalitesini garanti eder.

Az bilinen üreticilerden daha ucuz bir ürün satın alırken, daha fazla malzeme tüketimine, kabarcıklar, pul pul dökülme veya renk lekeleri şeklinde beklenmedik sürprizlere hazırlıklı olmanız gerekir. Malzemenin raf ömrü de önemlidir. Son kullanma tarihi dolmak üzere olan, son kullanma tarihi geçmiş boya veya malzeme satın almak kabul edilemez.. Ahşap yüzeyler için akrilik boya, seçim yaparken dikkat edilmesi gereken farklılıklara sahiptir..

 • Ahşap farklı yapıda olabilir (yumuşak veya sert), metrekare başına boya tüketimi ve bileşimi buna bağlıdır..
 • Farklı trafiğe sahip odaların boyası farklıdır. Örneğin bir koridor için bir malzeme seçerseniz, aşınma direnci arttırılmış bir ürün seçmelisiniz..
 • Zeminin bozulmasına ve ahşabın cinsine göre seçilmesi gereken yüzeyin ön astarı olmadan boyama tamamlanmaz..

  Tanınmış boya malzemeleri markalarının üreticileri, ürün çeşitlerinde ek özelliklere sahip boyalar sunabilir. Mantar ve böceklere karşı korumalı çeşitlere dikkat etmeye değer. Aquastrong ve Lakra firmalarının ürünlerine dikkat edebilirsiniz. Bu renklendirme bileşimlerinin küçük kalınlığı, ahşap zemini yıkıcı dış etkenlerle temastan koruyacaktır. Ahşabın kullanım ömrünü iki katına çıkaracak, birkaç kat uygulanması ahşap kaplamanın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Akrilik boya ile işlenmiş ahşap için su, yüksek veya eksi oda sıcaklığı korkunç değildir.

  Her büyük boya ve vernik üreticisi, akrilik reçine bazlı boya çeşitlerine sahiptir. Ve bu şaşırtıcı değil: akrilik boyalar diğerleriyle olumlu bir şekilde karşılaştırır.. Akrilik boya ile işlenmiş ahşap kaplamaların hizmet ömrü, özelliklerinden kaynaklanmaktadır:

  • doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldığında seçilen rengin parlaklığını kaybetmez;
  • sıcaklık düştüğünde çatlak oluşturmaz;
  • soyulmaz.

  Zemini daha fazla trafik olan alanlarda boyamanız gerekiyorsa, daha yüksek aşınma direncine sahip bir boya seçmek daha iyidir. Üreticiler de bu seçeneği sunacak. Böyle bir akrilik kaplamanın küçük bir dezavantajı, bu boyanın tamamen kuruduğunda buharlaşan hoş olmayan bir kokusu olmasıdır..

  miktar hesaplama

  Hangi zemin boyasını seçerseniz seçin, tüketim yaklaşık olarak aynı olacaktır: 1 metrekare başına 200-300 ml. m.Fakat farklı göstergeler (örneğin, boya markası, kaplanan ahşabın kalitesi) tüketimi etkileyebilir.. Akrilik boya satın alırken, ambalajın üzerinde yer alan tüketim tablosuna aşina olmalısınız.. Bu, gerekli miktarda malzemeyi mümkün olduğunca doğru bir şekilde elde etmeye yardımcı olacaktır. Malzemenin bir marjla alınması tavsiye edilir (beklenenden yaklaşık %5-10 daha fazla).

  Yer Bakımı

  Akrilik boyanın yüksek kalitesi, ev sahiplerini böyle bir kaplamanın bakımı için ek maliyetlerden korur. İster elektrikli süpürge ister deterjanlı nemli bir bez olsun, en sevdiğiniz temizliği yapabilirsiniz. Yanlışlıkla sıcak kahveyi yere düşürdüyseniz endişelenmeyin: sildikten sonra üzerinde en ufak bir iz kalmayacak..

  Dezavantajları

  Ne üreticiler ne de tüketiciler bu boyama malzemesinde önemli bir eksiklik göstermedi. Tek dezavantajı, akrilik boya kuruduktan sonra kullanılan aletlerden çıkarılamamasıdır..

  Kuru ise yıkanamaz, bu nedenle, boyamadan hemen sonra aletleri sıraya koymak gerekir.. Ek olarak, bir noktayı daha unutmayın: Bu boyalar popüler olduğundan, genellikle yüksek kaliteli malzemelere zarar veren sahte ürünlerdir. Sadece güvenilir markalardan ürün satın almak gerekir..

  İşin özellikleri

  Zemini hızlı ve verimli bir şekilde boyamak istiyorsanız, akrilik boyayı püskürtme tabancasıyla uygulamak daha iyidir. Bu ekonomiktir ve eşit bir kaplama sağlayacaktır. Rulo veya fırça seçerseniz, mürekkep tabakasındaki tüyleri almamaya ve görünümü bozmamaya dikkat etmeniz gerekir. Böyle bir boyama daha fazla zaman ve çaba gerektirecektir, sürekli aletlerin yıkanmasıyla uğraşmak zorunda kalacaksınız..

  aşınmaya dayanıklı

  Kaplamaya aşınmaya dayanıklı boya uygulamak, geleneksel yöntemden biraz farklıdır. Bu boya, bir kapta sürekli karıştırılarak sadece rulo veya fırça ile uygulanır. Bu, zeminde kaplamanın görünümünü bozacak lekelerin görünmemesi için gereklidir.. Bu boya, levhaların döşendiği yönde iyice ovulmalıdır, aksi takdirde kabarcıklar veya kırışıklıklar oluşabilir..

  Bu noktayı kaçırdıysanız, zemin iyice kurur kurmaz her şeyi düzeltebilirsiniz..

  Son kattan sonra birkaç kez temiz su ile durulayın. Bu, bitişe ekstra parlaklık katacaktır. Aşınmaya dayanıklı akrilik boyayı seçtiyseniz, yüksek kaliteli bir fırça veya ruloya dikkat edin, odayı havalandıran bir solunum cihazında çalıştığınızdan emin olun..

  boyama sırası

  Ahşap bir zeminin en yüksek kalitede boyanması için birkaç tavsiyeye uymalısınız..

  • Akrilik boya uygulamadan önce zemini su ve deterjanlarla iyice yıkayın..
  • Süpürgelik boyunca boşluklara ve alanlara özellikle dikkat edin (gerekirse kalan kiri kazıyın). Boya kirli yüzeylere yapışmaz.
  • Zeminde yağlı lekeler bulursanız, bunları bir çözücü ile tedavi edin ve çıkarın. Gres, boyayı kendisinden uzaklaştırabilir ve bu da işin görünümünü önemli ölçüde bozabilir..
  • Çatlakları doldurun, dışbükey alanları bir keski ile düzleştirin. Zemin mükemmel seviyede olmalıdır.

   Zeminin tesviye edilmesi ve temizlenmesi ile ilgili hazırlık çalışmaları yapıldıktan sonra, bir sonraki aşama koruyucu bir astar tabakasının uygulanmasını içerir. Astar kaplama 3 güne kadar kuruduğundan bu işlem biraz zaman alacaktır. Bundan sonra akrilik boyayı iki ila üç kat halinde uygulayabilirsiniz..

   Akrilik boyaları ve diğer önemli nüansları seçme kuralları, aşağıya bakın..