Alçı, en dayanıklı kaplama malzemelerinden biridir. Sıva işi verimli bir şekilde yapılırsa, malzeme on yıldan fazla hizmet edecektir. Ancak belirli koşullar ve etkenler nedeniyle sıva çatlayabilir, şişebilir ve yüzeyden uzaklaşabilir. Bu durumda, sökülür ve değiştirilir..

özellikler

Eski sıva kaplamanın duvarlardan veya tavandan nasıl çıkarılacağı sorusunu sormadan önce, kaplamanın hangi durumlarda sökülmesinin bir zorunluluk olduğunu ve nasıl belirlendiğini açıklığa kavuşturmakta fayda var..

Duvarları eski sıva kaplamasından temizleme ihtiyacı, bileşimine bağlıdır:

 1. Kil. İç mekanlarda en çok şömine, soba ve çeşitli ısıtma cihazlarının dekorasyonunda kullanılır. Kullanım sırasında soyulabilir ve çökebilir, bu nedenle bazen eski kaplamayı söküp yenisiyle değiştirmek gerekir..
 2. alçıtaşı. Sökme işlemi, bozulduğu anda yapılır veya gerekirse alçı tabakasının üzeri alçıdan daha sert ve ağır bir yapı malzemesi ile kaplanır..
 3. Kireç. Tabaka zayıfladıkça ve ayrıca çimento veya polimer sıva ile çalışırken restore edilir..
 4. Çimento. Yüzeye sıva uygulama sürecinde teknolojik hatalar nedeniyle çoğu zaman sökülür.
 5. Polimer. Polimer kaplamaların yapısı oldukça plastiktir ancak çok dayanıklıdır. Herhangi bir yüzeye hızla yapışırlar ve bunlara herhangi bir çözüm uygulanabilir. Büzülme veya uygulama teknolojisinin kendisinin ihlali durumunda çatlak ve pullanma görünümü oluşur..

Fayans döşerken duvarların sıvadan temizlenmesi gereklidir. Eski malzemeyi çıkarmazsanız, alt tabaka soyulduğunda, kiremit de onunla birlikte düşebilir..

  Katı bir kum-çimento yüzeyi, herhangi bir bileşimdeki malzemelerle kaplanabilir. Alçı macunu, çimento harcına tolerans göstermez. Kireç yüzeyine kil ve alçı uygulanabilir. Kil tabakası sadece kil yardımı ile yenilenir, diğer malzemeler sertleşmez. Kum-kil harcı her malzemeye ve her türlü yüzeye uygulanabilir..

  Görüntüleme

  Günümüzde inşaat piyasası kaplama malzemeleriyle doludur, bu nedenle nihai seçimi yapmak oldukça zordur. Bazı durumlarda, bir uzmanın yardımına başvurmak yeterlidir. Ancak, ürünün her türlü mekanik kusurların yanı sıra mümkün olduğunca dış etkilere karşı dayanıklı olduğundan emin olabileceğiniz bir malzeme kategorisi vardır. Bu tip kaplama malzemeleri dekoratif sıva içerir.

  Mükemmel dış nitelikler ve uzun hizmet ömrü, dekoratif sıvaları karlı bir satın alma haline getirir. Malzeme, ona güç veren ve hacmini artıran inklüzyonlarla kremsi bir kıvama sahiptir.. Dekoratif sıva, taş, kumaş, duvar kağıdı vb. Gibi çeşitli malzemeleri başarıyla taklit eder.. Yardımı ile duvar ve tavan tasarımı için çeşitli seçenekler yaratmak mümkündür. Çeşitli görsel efektlerin yanı sıra, kendisine uygulanan karmaşık desenlere sahip bir yüzey olabilir..

  Bu kaplama malzemeleri kaplama ve yapısal olarak sınıflandırılabilir.. İlk durumda, daha fazla kaplama için yüzeyi (pürüzlü tabaka) düzleştirmek için sıva kullanımı anlamına gelir. Yapısal sıva durumunda, ana kaplama malzemesinin kendisidir ve yüzeye bitmiş bir görünüm verir..

  Dekoratif sıva, kaplama malzemeleri için birçok seçeneği birleştiren çok geniş bir konsepttir..

  En popüler olanlar:

  • tuğla parçaları;
  • sürü püskürtme;
  • dokulu sıva;
  • Venedik sıva;
  • yapısal sıva.

  Bu tip sıvanın ana ve en önemli unsurlarından biri, bileşimde mineral, polimer, silikon veya silikat olan bağlayıcıdır..

  • Mineral alçı, baskın bileşeni kireç olan bir malzemedir. Taş yongaları, kil ve çeşitli minerallerle birlikte karışım, seviyesi zamanla büyüyebilecek bir güce sahiptir..
  • Polimer Alçı. Bileşimde akrilik reçinelerin bulunması nedeniyle, aşırı sıcaklıklara ve yüksek neme karşı en dayanıklı olanlardan biridir. Bu tür malzeme her türlü yüzeye kolayca uygulanabilir ve mermer veya deriyi taklit edebilir..

  • Silikat alçı, artan plastisite ile karakterizedir. Malzeme neredeyse kirlenmeye maruz kalmaz ve yüksek buhar geçirgenliğine sahiptir..
  • silikon Alçı. Malzemenin ana bileşeni silikon reçinedir. Birçok avantajın yanı sıra, sıcaklık dalgalanmalarına karşı direnç, geniş bir renk yelpazesi, yüksek buhar geçirgenlik oranı başlıca avantajlardır..

  Hızlı bir şekilde nasıl yürütülür?

  Alçıya verilen hasarın seviyesini bulmak için, yüzey tabakasına küçük bir çekiçle vurmanız gerekir ve bu, darbelere çok fazla kuvvet uygulamadan çok dikkatli yapılmalıdır. Vuruntu rezonanslı ve temiz ise, bu, sıva tabakası ile her şeyin yolunda olduğunun bir göstergesidir. Vurma mat ise, malzeme çok kuru ve dokunulamayacak kadar harap olmuşsa ve vurulduğunda sıva düşmek üzereyse, bu tür sıvaların bir an önce giderilmesi gerekir..

  Eski sıva tabakasını kendi ellerinizle olabildiğince rahat ve hızlı bir şekilde atabilirsiniz..

  Delmenin en kolay yolu, küçük bir elektrikli darbeli matkap kullanmaktır., geniş bir kürek şeklindeki özel nozulu sayesinde eski malzeme tabakasını kaldırabilir ve yüzeyini temizleyebilir. Alçıyı bu şekilde çıkarırken önemli bir püf noktası, temizlik işlemi sırasında odada toz ve kir kalmaması için duvar yüzeyini ıslatmaktır. Sökme, yanlarından biri kazma olan özel bir çekiç kullanılarak da yapılır..

  Alçıyı bir spatula ile temizlemek ancak feci bir durumdaysa mümkün olacaktır. Bu durumda, sıva çoğu zaman kendi kendine soyulur ve düşer, sadece bir spatula ile kaldırarak biraz yardımcı olmak için kalır..

  Bazen tuğlaya ek olarak, zona kalın bir sıva tabakası için güçlü bir destek görevi görür. Böyle bir duvarın sökülmesi süreci zahmetlidir ve büyük çaba gerektirir.. Zona, duvar yüzeyine doldurulmuş küçük ahşap plakalardır.. Böyle bir duvarın sökülmesi, destekler alanındaki sıvanın dikkatli bir şekilde ufalanması ve temizlenmesi ve tavanların yakınındaki yüzey durumunun kapsamlı bir incelemesi ve değerlendirilmesi ile başlar. Ahşap bir duvarı tamir etmenin en kolay ve en hesaplı yolu, onu alçıpan ile kaplamaktır..

  Yapılan işin tozlu olduğunu anlamak önemlidir, bu nedenle önlem olarak solunum cihazı ve gözlük takın..

  Gerekli araçlar

  Kullanılan araçların işin kalitesi ve tabii ki sonuç üzerinde büyük etkisi vardır. Yukarıda bahsedildiği gibi, bir çekiç kullanmak gevşek sıvayı çıkarmanın kolay ve uygun maliyetli bir yoludur. Aletin keskin tarafı yüzeye vurulmalıdır. Daha sonra sıva son derece güvenilmez ise, kendiliğinden düşmesi muhtemeldir. Kalıntılar bir kazıyıcı veya spatula ile temizlenebilir.

  Dolgu malzemesi iri taneli bir kıvama sahipse, keskin bir spatula ile çıkarmak en kolay yoldur. Bu yöntem, aletin sürekli değiştirilmesini veya keskinleştirilmesinin yanı sıra önemli miktarda fiziksel çaba gerektirir..

  Özel bir şamandıra kullanarak duvarı dekoratif malzemelerle bitirmek için niteliksel olarak hazırlayabilirsiniz..

  Macun duvara oldukça sıkı bir şekilde yapışırsa ve elle çıkarma yöntemlerine uygun değilse, bu durumda “ağır topçu” kullanımına başvurmaya değer. Darbe işlevine sahip bir darbeli matkap en iyisidir. Bunu yapmak için, sokete özel bir nozul sabitlenir ve alet darbe moduna geçirilir..

  Eski sıva tabakasını bir öğütücü kullanarak sökmek de mümkündür.. Derinliği sıva tabakasının derinliğine tekabül edecek şekilde elmas kesme diski ile yüzeyde yatay ve dikey şeritler kesilir. Bundan sonra kalıntılar aynı sıyırıcı veya spatula ile temizlenebilir..

  Tabii ki, alçıyı çıkarmak için özel elektrikli ekipmanla donanmış, iş daha kolay ve daha hızlı gidecek. Bunlar AGP, çeşitli öğütücüler vb. gibi özel makineler olabilir..

  Tavan yüzeyinden çıkarın

  Alçı tabakasını tavan yüzeyinden çıkarma teknolojisi, duvardan hemen hemen aynıdır. Bu durumda, ellerinizi sürekli olarak yükseltilmiş bir konumda tutmak çok zor olduğu için çok daha fazla güce ihtiyaç duyulacaktır.. Bir şamandıra, macun bıçağı, kazıyıcı veya başka bir alete uzun bir çubuk takarak sökme işlemini kolaylaştırabilirsiniz..

  Tavanı sıvadan temizleme sürecinde, genellikle dekoratif tabakayı önceden yıkamak gerekir. Örneğin, kireç sade su ile kolayca yıkanır. Su bazlı boyayı çıkarmak için suya biraz iyot eklemeniz gerekir, suda dağılmış emaye durumunda özel yıkama solüsyonları kullanmak daha iyidir..

  Tavana yeni sıva uygulama işleminden önce, tüm düzensizlikleri, yüzeyin üzerinde çıkıntı yapan tümsekleri gidermek gerekir. Plakaların derzlerinin sıvadan temizlenmesi zorunludur. Bu bir çekiç veya spatula ile yapılabilir..

  İpuçları & Hileler

  Profesyonellerin tavsiyelerini kullanın, ardından iş çok daha hızlı ve daha verimli geçecektir..

  • Zımba ile çalışırken, tabana zarar vermemek için son derece dikkatli olmanız gerekir. Alçı tabakasını çıkarmak için acele etmeye gerek yoktur. Tabana zarar vermekten ve tamir etmeye devam etmektense yüzeyi birkaç geçişte temizlemek daha iyidir..
  • Alçı tabakası 3 mm’den kalınsa, titreşimli zımpara kullanılması gerekir. Bu makine arasındaki temel fark, çalışma elemanının aynı düzlemde bir yandan diğer yana hareket etmesidir..
  • Çimento ve alçı sıvanın çıkarılması en zorudur. Çıkarmayı kolaylaştırmak için, kullanmadan 30 dakika önce yüzeye su ve sirke solüsyonu uygulayın. Sirkedeki asit alçıyı gevşetecektir..

  • Eski sıva tabakasını bırakmaya karar verdikten sonra, büzülme sırasında eski tabakayı kırmamak için yeni tabakanın malzemesinin öncekinden daha zayıf olması gerektiğini anlamak önemlidir..
  • Alçı tabakasının altında alçıpan varsa, darbeler çok fazla kuvvet kullanmadan dikkatlice yapılmalıdır. Sökme en iyi şekilde bir çekiç ve kazma veya macun bıçağı ile yapılır..
  • Eskisine yeni bir sıva tabakası uygularken, daha pahalı bir çözüm kullanmak daha iyidir, ancak daha ince bir tabaka halinde uygulayın..

  Alçının nasıl söküleceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.