Alçıpan dikişlerinin sızdırmazlığının nüansları ve özellikleri

Alçıpan, çeşitli yüzeyleri düzleştirmek için en sık kullanılan popüler bir esnek malzemedir. Bunlar düz olmayan duvarlar, zeminler veya tavanlar olabilir. Bu tür elemanların montajı oldukça basittir, ancak tamamlandıktan sonra, kural olarak, alçıpan arasında çekici olmayan dikişler kalır. Bugün, alçıpan levhalar arasındaki derzlerin sızdırmazlığının özellikleri ve nüansları hakkında konuşacağız..

Çatlakları kapatma ihtiyacı

Çoğu zaman, alçıpan levhaların döşenmesi için metal veya ahşaptan yapılmış güvenilir ve güçlü bir çerçeve önceden monte edilmiştir. Bu tasarım mükemmel bir şekilde yapılsa ve içinde yeterli sayıda gerekli profil olsa bile, alçı levhalar arasındaki dikişler yine de farkedilecektir. Boyutları, doğrudan kaplama malzemesinin kenarlarının durumuna ve aşırı sıcaklık koşullarında alçıpan levhaların boyutlarını değiştirme olasılığına bağlıdır..

Paneller arasında oluşan dikişleri kapatmazsanız, alçıpan yapının yüzeyi düzensiz hale gelebilir veya öyle görünebilir – her iki seçenek de istenmez. Ek olarak, göze çarpan eklemlere sahip bir kaplama özensiz görünür..

Kural olarak, kaplama yeterince sert değilse, paneller arasındaki dikişler oluşturulur. veya tasarımda çok fazla profil yok. Örneğin alçıpan panellerin ağırlığı altında metal çerçeveler deforme olabilir. Bu nedenle, plakaların kenarları eşit olmayan bir şekilde çıkıntı yapmaya başlar..

Ayrıca, yapının doğrusal boyutlarının kaybolması nedeniyle paneller arasında çirkin dikişler oluşabilir. Bu tür fenomenler en sık sıcaklık değişimleri nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, minimum tabaka kaymaları malzemenin çatlamasına neden olabilir. Dikişleri sızdırmaz hale getirmeden, kaplama malzemesi, kenarları doğrudan dış etkenlere maruz kalacağı için hızla kullanılamaz hale gelecektir – nemi emer veya kurur.

Ayrıca, derzleri bitirmeden, boyalı veya duvar kağıdı yapıştırılmış alçıpanın yüzeyinde çirkin lekelerin ortaya çıkacağı da unutulmamalıdır. Zamanla, bitirme malzemeleri böyle bir tabandan tamamen ayrılabilir..

ne kullanılabilir?

Alçıpan levhalar arasındaki derzler farklı malzemelerle kapatılabilir..

Bunlardan en yaygın olanı ayrıntılı olarak ele alalım..

Kağıt bant

Bu malzeme rulo halinde satılmaktadır. Bandın uzunluğu çoğunlukla 50, 76 veya 153 m, genişlik 52 mm’dir.. Bu tür malzemeler, artan mukavemete sahip özel kağıttan yapılır.. Hem boyuna hem de enine yönlerde fiberglas ile güçlendirilmiştir. Kural olarak, kağıt bandın yüzeyi, sıva üzerindeki macuna daha iyi ve daha güvenilir bir yapışma sağlayan pürüzlü bir doku ile karakterize edilir..

Kağıt bandın ortasına yerleştirilmiş özel bir bastırılmış ek parçası vardır. Bu eleman sayesinde, bu tür malzemeyi kullanmak çok kolay ve kullanışlıdır. Ek olarak, kağıt bant bir yapının köşelerini kapatmak için idealdir. Bu malzeme, basit maskeleme bandının aksine gerilmeye ve ezilmeye tabi değildir..

Elbette kağıt bant ideal bir malzeme değildir. Ayrıca kendi zayıf yönleri vardır. Bunlar, özellikle sıradan bir serpyanka kurulumuyla karşılaştırıldığında oldukça zahmetli bir kurulum sürecini içerir. Tabanda yeterince yoğun bir macun tabakası varsa, bu tür malzeme hava kabarcıklarının oluşumuna karşı hassastır..

Bu tür eksiklikleri önlemek için delikli bant satın almanız önerilir. Kabarcıkların altında oluşma olasılığı çok daha düşüktür..

Kendinden yapışkanlı serpyanka

Çoğu zaman, alçıpan arasındaki dikişleri kapatırken, ustalar bir serpantin kullanır. 45 ve 50 mm genişliğinde, 20, 45 ve 90 m uzunluğunda rulolar halinde gerçekleştirilir.Kendinden yapışkanlı serpyanka, ince kenarlı alçıpan paneller arasındaki derzlerin sızdırmazlığı için idealdir. Ek olarak, bu malzeme alt tabakadaki çatlakları veya küçük delikleri onarmak için kullanılabilir. Şu anda mağazalarda, yırtılması çok zor olan yüksek kaliteli ve dayanıklı serpyanka için birçok seçenek bulabilirsiniz..

Böyle bir ağ olur:

 • kendinden yapışkanlı;
 • kendinden yapışkanlı değil.

İkinci ürün daha uygun fiyatlı, ancak kurulumu zahmetli..

Kendinden yapışkanlı bir serpyanka kullanarak, önemli bir ayrıntıyı hesaba katmak gerekir: Bu tür bir malzemenin önceden başlamış bir rulosu, yapışkan tabakanın kurumaması ve özelliklerini kaybetmemesi için yalnızca plastik bir torbada saklanmalıdır..

Macun

Bu, alçıpan derzlerini kapatmak için gereken bir diğer önemli bileşendir. Uzmanlar, derzlerin zamanla büzülmeyen ve çatlamayan yüksek kaliteli bir macunla kaplanmasını tavsiye ediyor. Ayrıca dolgu karışımı, alçı taban üzerinde düzgün ve dayanıklı bir yüzey oluşturmalıdır. Knauf markası tarafından üretilen tescilli formülasyonlar benzer gereksinimleri karşılamaktadır..

astar

Malzemeyi küf ve küften korumak için böyle bir bileşim gereklidir. Ek olarak, toprakla kaplı alçıpan, nemle temastan çok korkmaz. Kural olarak, astar tabana 2 kat halinde uygulanır..

Alçı

Sıva, mükemmel düz ve düzgün bir yüzey oluşturan bir son kat görevi görür. Ek olarak, alçı karışımı, aşağıdaki kaplamalarla ek koruma ve yüksek yapışma ile alçıpan sağlayabilir..

Gerekli araçlar

Alçıpan arasındaki derzlerin sızdırmazlığına geçmeden önce, bazı alet ve cihazların hazırlanması gerekir:

 • spatula seti. Uzmanlar, geniş, dar ve orta olmak üzere üç ana enstrüman satın almanızı tavsiye ediyor. Geniş ataşman kullanacağınız en az şeydir, ancak dikişleri çok kolay ve hızlı bir şekilde düzeltmek için kullanılabilir..
 • Şahin. Bu araç isteğe bağlıdır, ancak birçok usta bunu çok sık kullanır. Sokol, macun karışımı ile çalışmak için özel bir cihazdır. Düz bir plaka ve bir kulptan oluşur..
 • Seviye. Uzmanlar, bir lazer ve bir baloncuk aleti arasında seçim yapılmasını tavsiye ediyor.

 • Duvarları doldurmak için özel bir makine satın alabilir veya kiralayabilirsiniz..
 • Karıştırıcı eki ile matkap.
 • Astar Fırça ve Rulo.

 • Temiz çubuk.
 • zımpara kağıdı.
 • Özel inşaat bıçağı.

Tanınmış şirketlerden yalnızca yüksek kaliteli ve güvenilir araçlar satın alın. Kural olarak, fiyatları yüksektir, ancak güvenilir ve dayanıklıdırlar, bu nedenle onlarla çalışmak çok daha uygun ve verimli olacaktır..

Sürecin adım adım açıklaması

Gerekli tüm malzeme ve araçları stokladıysanız, alçıpan derzlerinin sızdırmazlığına güvenle devam edebilirsiniz. Bu çalışmaların nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak ele alalım.

hazırlık aşaması

Alçıpan kasaya güvenli ve sağlam bir şekilde bağlanmalıdır. Tabanın yüzeyini kir ve tozdan temizleyin. Derzlerde çapaklar varsa, bunlar bir inşaat bıçağıyla çıkarılmalıdır..

Alçıpan ve dikişlerde çıkıntılı elemanlar ve diğer kusurlar olmamalıdır. Baz normal bir bezle silinebilir. Ancak alçıpandan yapılan yapı bir süre ayakta kalmışsa, yüksek kalitede temizlenmesi gerekir..

Vidaların kapaklarını kontrol ettiğinizden emin olun..

Birçok usta bu adımı ihmal eder, bu da çözümün uygulanması sırasında spatulanın bu elemanlar üzerinde “tökezlemesine” yol açar. Elinizi bağlantı elemanlarının üzerinde gezdirin. Bazı alanlarda kendinden kılavuzlu vida yüzeyin üzerinde çıkıntı yapıyorsa, bunu kesinlikle fark edeceksiniz. Bu gibi durumlarda kapak bir tornavida veya tornavida kullanılarak dikkatlice malzemeye batırılmalıdır..

Sacların fabrika kenarlarının ek işleme tabi tutulması gerekmez. Bununla birlikte, malzemeleriniz düz uç kenarlarından veya kesilmiş parçalardan oluşan birleşimlere sahipse, hafifçe kırpılmaları gerekir. Birleşimde 45 derece Parv açıyla pah yapılmalı, genişliği ve derinliği 5 mm olmalıdır. Kesim mutlaka inşaat bıçağı ile yapılmalıdır..

Derzlerin doğrudan sızdırmazlığı yapılmadan önce alçıpan yüzeye astar uygulanmalıdır. Bir konsantre satın aldıysanız, pakette belirtilen belirli oranlarda suyla seyreltilmelidir. Hazır bir karışım stokladıysanız, iyice karıştırmanız ve ardından alçıpan üzerine uygulamanız gerekir. Bu aşamada, işlenen düzlemlerin levhalarda net bir şekilde görülebildiği unutulmamalıdır, bu nedenle tüm süreç sıkı kontrol altında tutulmalıdır..

Derzlerin her iki tarafında 15 cm astarlanmalıdır..

Dikişlerin sızdırmazlığı

Derz dolgusuna ancak tabanın uygun şekilde hazırlanmasından sonra devam edebilirsiniz..

 • Derzler bantla doldurulmalıdır. Daha önce, teknoloji biraz farklıydı – önce kompozisyon uygulandı ve ardından serpyanka içine gömüldü. Bugün her şey farklı – bantların yapışkan kaplamaları var, bu nedenle tabana dikkatlice yapıştırılabilirler. Plakalar arasındaki derz serpantin ile kapatıldığında, fazla malzeme bir bıçakla çıkarılmalıdır..
 • Derzlerin macununa devam etmeden önce karışımı hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için temiz bir kap alın ve içine gerekli miktarda su dökün. O zaman bir macun bileşimi ile doldurmanız gerekir. Gerekli oranlar genellikle markalı ambalajlarda belirtilir..
 • Daha sonra bileşenler homojen bir kütle elde edilene kadar iyice karıştırılır. Bunun için mikser eki olan bir matkap kullanılması tavsiye edilir. Böyle bir aletle karışım daha kaliteli olacaktır..

 • Ardından, az miktarda macun almanız, dar bir aletle geniş bir spatula üzerine koymanız gerekir. İlk önce alçıpan levhalar arasındaki dikişleri doldurmanız gerekir. Macun çözeltisini içine bastırarak, oluğu kaplayarak derz boyunca hareket edin.
 • Şimdi, dikişin oluğu sonuna kadar doldurulması için karışımı derzler boyunca hizalamanız gerekir. Bunun için 200 mm’lik bir spatula gerekir. Kesik pahlı düz derzlere gelince, bunları hizalamak için harcı her yönde 150 mm’lik geniş şeritler halinde uygulamanız gerekir..
 • Yapının köşelerini güçlendirmek için 100 mm genişliğinde bir serpyanka ağının yapıştırılması tavsiye edilir. Malzemeleri çatlamaya karşı koruyacaktır. Bu tür alanları özel açılı bir spatula ile bitirmek daha iyidir. Bu alet hem dış hem de iç köşeler için üretilmiştir..
 • Taban kuruduktan sonra yüzeyi bir zımpara çubuğu, zımpara kağıdı veya özel bir aşındırıcı ağ ile düzleştirilmelidir. Kaplamayı zımparaladıktan sonra üzerinde herhangi bir kusur bulursanız, onarılmaları ve yeniden seviyelendirilmesi gerekir..

Böylece, kendi ellerinizle duvar kağıdı veya boyama için temel hazırlayacaksınız..

Faydalı ipuçları

 • Kendinden yapışkanlı bir serpyanka kullanarak, işi bozmamak için boşuna zaman kaybetmemelisiniz. Bandı, alçıpan derzlerine veya zemin ile panel arasındaki açıklığa bastırarak yavaş yavaş sökün..
 • Uzmanlar, bu tür işler için alçı sıva kullanılmasını önermektedir. Bu tür çözümler iyidir çünkü duvarların “nefes almasına” izin verirler..
 • Alçıpanın astarlanması için akrilik bir bileşim kullanmak daha iyidir, çünkü cephe çözümlerinde birçok zararlı madde vardır..
 • Fileyi yapıştırırken, alçı duvardaki bağlantı elemanlarını üst üste bindirmeye çalışın..

 • Macun karışımını hazırlarken, sonraki 30 dakika içinde kurumaya başlayacağı için bir seferde 5 litreden fazla yoğurmamanız önerilir. Bu nedenle, harcayacak zamanınız yoksa sertleşmiş macunu atmanız yeterlidir..
 • Alçı sıva kullanıyorsanız, sunta, seramik veya taş gibi malzemelerle uyumsuz olduğunu unutmamalısınız..
 • Derzlerin sızdırmazlığı için yağ-yapıştırıcı macun karışımı kullanılması tavsiye edilmez, çok fazla çekme yapar.
 • Tüm çalışmaların başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, çevredeki alan en az 10 derecelik bir sıcaklık sağlamalıdır. Nem normal sınırlar içinde olmalıdır. Odayı taslaklardan koruyun.

 • İş için yalnızca yüksek kaliteli ve markalı malzemeler kullanın. Aksi takdirde, alçıpan konstrüksiyonu uzun sürmez..
 • İş için temiz kaplar ve aletler kullanmanız gerekir, aksi takdirde macunun kalitesi önemli ölçüde düşebilir.
 • Boyalı alçıpandaki dikiş yerlerinin yakınında lekeler olduğunu veya duvar kağıdının tabandan çıktığını fark ederseniz, bu, derzlerin yanlış kapatıldığı ve kalitesiz olduğu anlamına gelir..

Alçıpan dikişlerinin sızdırmazlığı üzerine atölye çalışması, aşağıya bakın.

Adblock
detector