Alçıpan için dübel

Alçıpan, uzun yıllardır önde gelen duvar kaplama malzemelerinden biri olmuştur. Son işlemin yüksek kalitede olması için, bu tür malzemeler için bağlantı elemanlarının doğru seçilmesi önemlidir..

Modern pazarda çok çeşitli kendinden kılavuzlu vidalar vardır, ancak kelebek dübel özellikle aralarında popülerdir..

özellikler

Kelebek dübel oldukça basit bir cihazdır. Alçıpan levha üzerine perde çubuklarını, süpürgelikleri, konsolları, duvar dolaplarını veya lambaları sabitlemek için kullanılır.

Kelebek kanatlarına benzeyen plastik bir elemanla desteklenmiş, kendinden kılavuzlu bir vidadır. Bu sayede bağlantı elemanları isimlerini aldı. Dübel bükerken, “kanatlar” yayılır ve alçıpan levhanın arka yüzeyine sıkıca bastırılır. Bu nedenle, sayfadaki yük daha eşit olarak dağıtılır. Bu, kurulum çalışmaları sırasında maddi hasar riskini önemli ölçüde azaltır..

Özellikler

Bağlantı elemanının tasarımı, dübelin bükülmesini ve katlanmasını önleyen nervürlü bir yüzeyin varlığını varsayar. Ve bağlantı elemanının başında bulunan iç çıkıntılar, bitmiş yapıya ek stabilite ve güç kazandırır..

bu arada, “Kelebek” sadece alçıpan ile değil, aynı zamanda sunta ve alçıpan levhalarla da çalışmak için kullanılır.. Bununla birlikte, hepsinden önemlisi, böyle bir eleman, alçıpan ile çalışmak için tam olarak uygundur. Sac kalınlığı tek – 10-12 milimetre veya çift – 20-24 milimetre olabilir..

Ana bağlantı elemanları türleri

Yapıldıkları malzemeye bağlı olarak iki tür kelebek dübel düşünün:

 • metalik. Bu tip bağlantı elemanı en güçlü, en dayanıklı ve pratiktir. Dübel, büyük yüklere (yüzlerce kilogram) kolayca dayanabilir. Parçanın zamanla paslanacağından korkmayın. Sonuçta, üreticiler ürünü korozyona karşı özel bir bileşimle tedavi eder. Bununla birlikte, metal versiyonun hala bir dezavantajı var. Bu onun oldukça yüksek maliyetidir. Ancak fiyatı böyle bir satın almanın tüm avantajlarıyla karşılaştırırsanız, artık o kadar büyük görünmüyor..
 • Plastik veya naylon. Bunlar bugün dübeller için en modern seçenekler. Ayrıca dayanıklıdırlar, ancak hafiftirler. Plastik bağlantılardan yapılmış bağlantı elemanlarını satışta bulmak kolaydır ve maliyetleri herkes için uygundur. Bununla birlikte, ağır yüklere ve mekanik hasara karşı direnç, şüphesiz metal muadillerinden daha düşüktür..

Boyutlarına ve amaçlarına bağlı olarak, bu tür bağlantı elemanlarının birkaç türü daha vardır..

 Dübel “kelebek” 8×28

Bu, iyi kalite, kullanılabilirlik ve bütçe maliyeti ile karakterize edilen en küçük bağlantı elemanı türüdür.. Hafif yapılar ve hafif yükler için uygundur.

Bu tür elemanları kullanırken, kendinden kılavuzlu vidaların onlarla birlikte gelmediği, ayrıca satın alınmaları gerektiği unutulmamalıdır..

3.5×35 mm versiyonunu edinin. Kendinden kılavuzlu vida galvanizli olabilir veya olmayabilir. Seçim, elemanın göze çarpan bir yere yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine bağlıdır..

İş için 8 milimetre çapında bir matkap kullanın.

Ardından “kelebeği” parmaklarınızla sıkın ve durana kadar hazırlanan deliğe yerleştirin. Ardından, gerekli uzunluktaki kendinden kılavuzlu vidayı sabitleyin. Sonuç olarak, 16 kilogramdan fazla olmayan bir yüke dayanabilecek güvenilir bir tasarıma sahip olacaksınız..

Dübel “kelebek” 10×50

Bağlantı elemanının bu versiyonu, öncekinden belirgin şekilde farklıdır. Ara parçaları çok daha büyüktür ve içlerinde ankrajı takarken ek güvenilirlik sağlayan bir çift özel “dil” vardır. Bu, bugün piyasada bulunan en yaygın kelebek dübel türüdür..

Naylon, polipropilen ve hatta polietilenden yapılmıştır.. Bağlantı elemanlarının çok sert olmaması, aksine esnek olması önemlidir.. Bu yüzden kurulum işlemi sırasında kesinlikle kırılmayacaktır..

Bu tip dübel, 24 kilogramlık bir yüke kolayca dayanabilir, bu nedenle duvar dolaplarını ve rafları sabitlemek için mükemmeldir..

Bu öğenin kurulum yöntemi önceki sürüme benzer. Ancak bunun için daha büyük vidalar satın alınmalıdır. Bu arada, daha küçük bir dübel ihtiyacınız varsa, 6×40 parça sipariş etmeyi deneyin..

Evrensel dübel

Ayrıca bu tür bağlantı elemanlarına – alçıpan için dübel-çivi “kelebek” denir. Benzer ürünler sadece sac malzemeler için değil, aynı zamanda katı malzemeler için de kullanılabilir. Bu tip çapa çok yönlü olduğu için büyük popülerlik kazanmıştır. Naylon seçenekleri özellikle malzemenin esnekliğinden dolayı rağbet görmektedir. Üniversal dübelin uzunluğu ve çapı farklı olabilir. Bu, kendiniz için uygun bir seçeneği kolayca bulabileceğiniz anlamına gelir..

Ancak, bu bağlantı elemanını ağır genel yapılar için kullanmamalısınız.. Güvenli bir oturmaya ihtiyacınız varsa, metal gibi daha dayanıklı parçalar satın almanızı öneririz. Ancak, malzemeye zarar vermemesi ve maksimum yapısal mukavemet sağlaması için kendinden kılavuzlu vidanın doğru uzunluğunu seçmek de son derece önemlidir..

maksimum yük nedir?

Üreticilerin vaatlerine göre, dübel çivisi “kelebek” maksimum 28 kg yüke dayanır. Ancak, bağlantı elemanları için önerilen yük yaklaşık yirmi kilogramdır..

Avantajlar

Bu bağlantı elemanının modern bitirme işlerindeki popülaritesi, çeşitli avantajları ile açıklanmaktadır:

 • çok yönlülük. Bugün herhangi bir mağazada, bağımsız bir ürün olarak bir dübel ve kendinden kılavuzlu bir vidaya ek bulacaksınız. Bu, gerekirse dişli parçayı süspansiyon veya halka ile kolayca değiştirebileceğiniz anlamına gelir..
 • Sabitleme güvenilirliği. Bu kalite, nervürlü bir yüzeyin varlığını ima eden bağlantı elemanının tasarım özelliği ile elde edilir. Dübelin alçı levhaya güvenli bir şekilde sabitleneceğinden şüphe yoktur..
 • Ekstra sertlik sağlamak. Kelebek dübeli vidalarsanız, bacakları birbirinden ayrılacaktır. Bu nedenle, iki kattan alçıpan ile çalışırken özellikle önemli olan tüm yapının ek sağlamlığı elde edilir..

 • Kurulum işi kolaylığı. İnşaat ve bitirme işlerinde fazla deneyime sahip olmasanız bile, bu tür bağlantı elemanlarıyla kolayca başa çıkabilirsiniz..
 • Uzun kullanım süresi. 12 mm plastik dübel birden çok kez kullanılabilir. Çok uygundur ve zamandan ve paradan tasarruf sağlar..
 • kullanılabilirlik. Gerekli çapayı uzun süre aramanız gerekmez. “Kelebekler” bugün herhangi bir hırdavatçıda bulmak kolaydır.

Dezavantajları

Genellikle, bu tür bağlantı elemanlarının dezavantajları arasında, diğerlerine kıyasla, “kelebeğin” dayanabileceği küçük bir yük vardır..

  En popüler üreticiler

  Modern bağlantı elemanları üreticileri arasında aşağıdakiler ayırt edilebilir:

  • TNF;
  • “Sıkıca”;
  • “İterfix”;
  • OLA;

  • “Maşrepej”;
  • “Pro Metiz”;
  • Veld-Metiz;
  • MOLLI.

  İpuçları & Hileler

  Kurulum ve bitirme işleriyle hiç karşılaşmadıysanız, bu işi profesyonellere emanet etmek en iyisidir. İşi çabucak hallederler ve hiçbir şeyi yeniden yapmanız gerekmez. Ve bağlantı elemanlarını kendi başlarına kurmaya karar verenler için, işinizin verimliliğini ve nihai sonucunu önemli ölçüde etkileyecek birkaç önemli noktayı bilmek önemlidir..

  • Kelebek dübelde çekiç. Yeterince sıkı bir şekilde sabitlenmeden delikte sallanabileceğinden, dübeli basitçe vidalamak yeterli değildir..
  • Optimum boyutları gözlemleyin. Alçıpan levhada çok büyük bir delik açarsanız, bağlantı elemanları iyi durmaz ve gerekli faydayı sağlamaz..
  • Sayfanın kalınlığını takip edin. “Kelebek”, kalınlığı beş milimetreden az olan ürünlerde harika çalışır. Daha büyük yapılar için farklı bir bağlantı elemanı seçilmelidir. En azından daha uzun olmalı.
  • Alçıpan arkasında yeterli boşluk bırakın. Alçıpan levhanın arkasında en az otuz beş milimetre boş alan olması gerektiğini unutmayın. Durdurma düğmesine basarak ankrajı ancak bu şekilde en uygun şekilde sıkabilirsiniz..
  • Normal bir tornavida kullanın. Güçlü matkabı bir kenara koymak için zaman ayırın. Yüksek dönüş teknolojisinden dolayı stoperin plastik kenarlarına kolaylıkla zarar verebilmektedir. Bir tornavida onlara hiç zarar vermezken.

  Alçıpan üzerinde çalışmak için “kelebek” dübel, en etkili ve modern bağlantı elemanları türlerinden biridir. Uzmanlar, bu tür ankrajların güvenilir metal bağlantı elemanları ile rekabet edebileceğini belirtiyor. Ve bazı durumlarda onları bile aşar.

  Bir sonraki videoda, dübelin nasıl kullanılacağını görün. "kelebek".