Alçıpan montajının incelikleri

Bugün, alçıpan, ticari ve konut binalarının iç dekorasyonunun inşası ve yaratılması için tasarlanmış en çok talep edilen malzemelerden biridir..

Aynı zamanda, birçok insan alçıpanın duvarlara nasıl düzgün şekilde monte edileceğini bilmiyor. Bu nedenle, mümkün olduğunca etkili hale getirmeyi bilmek ve yüksek kaliteli bir sonuç elde etmek için buna ve bu sürecin karmaşıklığına dikkat edilmelidir..

özellikler

Alçıpan levhalar, daha önce inşaat yapmamış ve onarım yapmamış kişilere bile aşinadır..

Bugün bu malzeme çeşitli inşaat ve onarım işlerinde kullanılmaktadır:

 • dekoratif yüzeylerde;
 • kemerler oluştururken;
 • çok seviyeli tavanlar oluştururken;
 • tavanları ve duvarları tesviye ederken;
 • cepheleri dekore ederken;
 • gömme dolaplar ve nişler oluşturmak;
 • yüksek nemin olduğu odalarda onarım yaparken.

Her neyse, bugün alçıpan levhalarla yapılamayacak bir tür yüzey bulmak zor. Bu nedenle üreticiler, müşterilere giderek daha sıra dışı ve ilginç seçenekler sunarak ürün yelpazesini sürekli olarak artırmaktadır. Bu malzemenin klasik versiyonu, presleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuş bir levhadır..

Alçı çekirdeği ve kartondan yapılmış kaplama katmanlarına sahiptir. Kural olarak, alçıpan duvar kaplaması başlamadan önce, istediğiniz tipi bulmanız gerekir..

Genellikle amaca göre sınıflandırılır. Ve bu, malzeme modifikasyonunun yanı sıra kalınlığındaki belirleyici faktördür. Alçıpan levhaların ana avantajı çok yönlülüktür..

Ayrıca, alçıpan bir süre sonra parçalanmaz ve doğru kullanılırsa, uzun süre içinde herhangi bir düzensizlik veya çatlak görünmez. Alçıpan, abartılı bir tasarımcı bile olsa, herhangi bir fikri hayata geçirmenizi sağlar..

Aynı derecede önemli bir argüman da şudur: malzeme, çeşitli kabloları, telleri ve ayrıca yapısal boşluklarda boru döşemek için uygundur.. Su borularının kaplanması veya yüksek nemin olduğu odalar hakkında konuşsak bile, burada neme dayanıklı özelliklere sahip alçıpan levhalar kullanılabilir. Ek olarak, malzeme çevre dostudur, çünkü ne karton ne de alçı, çalışma sırasında insanlar için zararlı veya tehlikeli herhangi bir madde yaymaz..

Görüntüleme

Herhangi bir malzeme gibi, alçıpanın da farklı türleri ve türleri vardır:

 • tavan;
 • duvar;
 • neme dayanıklı;
 • kemerli;
 • ön;
 • yangına dayanıklı;
 • vinil kaplı;
 • yalıtımlı.

Şimdi her tür hakkında daha ayrıntılı konuşalım..

Duvar seçeneği 12,5 milimetre kalınlığa ve beyaz-gri renge sahiptir. Bu tip, bölme veya duvar montajı veya onarım için herhangi bir inşaat fikrini hayata geçirme ihtiyacı olduğunda kullanılır. Veya bazı tasarım çözümlerini uygulamanız gerekiyorsa.

Duvar alçı levhası ayrıca rafların ve nişlerin oluşturulmasında ve ayrıca asma tavanların dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır..

Tavan görünümü alçıpan daha küçük bir kalınlığa sahiptir – sadece dokuz buçuk milimetre, bu da monte edilen yapıyı önemli ölçüde hafifletmeyi mümkün kılar. Adından, bu malzemenin tavanı kaplamak için ve bir tür çok seviyeli çözümler yapmanız gerektiğinde kullanıldığı açıktır..

Bu tipin esnekliği, daha ince kalınlığı nedeniyle son derece yüksektir. Bu nedenle, bir tür kavisli yapı oluşturmak istiyorsanız son derece talep görmektedir. Örneğin, bir kemer.

Kemerli alçıpan, bu malzemenin tüm türlerinin en incesidir. Kalınlığı sadece 6,5 milimetredir. Farklı yarıçaplarda eğrilik ile her türlü yapıyı oluşturmak için gereklidir..

konuşursak neme dayanıklı karton hakkında, daha sonra dışı alçıpan ve yeşil boyalı levhalarla işaretlenir. İçeride, normal alçıpan gibi görünüyor. Diğer tiplerden temel farkı, pratik olarak suyu emmemesidir, bu da malzemenin banyoları, banyoları ve yüksek nemin olduğu diğer odaları dekore ederken kullanılmasını mümkün kılar..

Kırmızıya boyanmış yüzey yanmaz veya yanmaz GKLO işaretini taşıyan alçıpan. Farkı, içinde güçlendirilmiş bir yapıya sahip olması gerçeğinde yatmaktadır, bu da bu malzemenin yangına duyarlılık ve yüksek sıcaklıklar açısından özelliklerini önemli ölçüde arttırmaktadır..

Cephe alçıpan her iki tarafta fiberglas ile kaplıdır. Parlak sarı yüzey renginden tanınabilir. Standart 12,5 milimetre kalınlığa sahiptir..

Vinil kaplı alçıpan Alçıpanın çok yönlülüğünü artırmak için üreticilerin yarattığı yeni ürünlerden biridir. Bu durumda, alçıpan levhanın bir tarafı vinil dekor kaplamaya sahiptir..

Herhangi bir montajcı, bu malzemeyle çalışmanın kolaylığını takdir edecektir, çünkü aynı zamanda evrensel profillerin yanı sıra farklı renklere uyan çeşitli bağlantı elemanları ile birlikte gelir. Bu, hazır renk çözümleriyle duvarların kurulmasına izin verir..

Ve dikkat etmek istediğiniz son görüş – yalıtımlı alçıpan. Malzemenin başka bir modifikasyonunu temsil eder. Bu durumda, bir genleşmiş polistiren bloğu, bir yapışkan yöntemi vasıtasıyla standart bir tabakaya tutturulur. Yalıtım katmanı, 60 milimetreye kadar kalınlığa sahip olabilir, bu da mükemmel yalıtım parametrelerine sahip duvarlar oluşturmayı mümkün kılar..

Alçıpan levhaların boyutu hakkında konuşursak, uzun süre standarttı. Ancak şimdi piyasada 60 santimetre genişliğinde ve iki buçuk metre uzunluğunda seçenekleri kolayca bulabilirsiniz..

Kenar türleri

Bir ev veya apartman dairesinde çalışmaya başlamadan önce, farklı kenar tiplerine sahip olabilen doğru tipte alçıpan levhayı seçmek önemlidir. Bu, belirli kenar türleri herhangi bir çıkıntı olmadan dikişleri kapatmayı mümkün kıldığı için önemlidir..

Kenar tipine göre bu tür alçıpan türleri vardır:

 • Düz;
 • rafine;
 • ön tarafta yarım daire;
 • ön tarafta yarım daire biçimli ve rafine;
 • yuvarlak.

Şimdi onlar hakkında biraz daha konuşalım. İlk tip atamaya sahiptir PC veya SK. Böyle bir kenarla, dikişleri kapatmaya gerek yoktur..

İkinci tip atamaya sahiptir AK veya İngiltere. Bu tür alçıpan duvarlar ayrıca özel bir bantla güçlendirilir, ardından macunlanır..

Üçüncü tip atamaya sahiptir PLC veya HRK. Bu durumda, eklemler sadece macun.

Dördüncü tip atamaya sahiptir HRAK veya PLUK. Bu durumda, inceltilmiş bir kenar durumunda olduğu gibi, alçıpan derzleri ayrıca özel bantlarla güçlendirilir, ardından macunlanır..

Ve son tip işaretlendi ZK veya RK. Bu versiyonda, alçıpan derzleri sadece macun olacaktır..

Tesislerin dekorasyonunda en yaygın olarak kullanılanlar, PLUK veya UK kenar tiplerine sahip levhalardır, çünkü çıkıntılar olmadan dikişleri kapatmayı mümkün kılarlar..

Yapı türleri

Şimdi, sert bir çerçeve oluşturmak için yapılar veya profiller gibi bir ana biraz dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü bu olmadan yüksek kaliteli bir kurulum yapmak mümkün değil. Birçoğu var, bazen iyi bir uzmanın bile karıştırabileceği.

Ana yapılar hakkında konuşursak, bunların sadece altı türü vardır:

 • Çerçeveyi monte etmek için kılavuzlar. İki tip PN veya UW ile gelirler. Duvarın kalınlığına bağlı olarak 4 santimetre derinliğinde ve 5, 7,5 veya 10 santimetre genişliğindedirler. Adı bize, bu kılavuz ürünün, daha sonra monte edilecek olan tavan ve direk kılavuz profillerinin bağlanması için temel olan bir tür ray olduğunu söylüyor..
 • Tavan kılavuzları. İki tiptirler – UD ve PNP. Aynı işleve sahiptirler ve tavanların tabanını alçıpan kaplamanın altına monte etmek için gereklidirler. Bu tip, asma çok seviyeli tavanların montajı için vazgeçilmezdir..

 • Tavan. Bunlar PP veya CD’dir. Ankraj kelepçeleri veya düz askılar kullanılarak tavana sabitlenirler. Bu tip çıtalardan bir tavan çerçevesi oluşturulur..
 • Raf. PS veya CW olabilirler ve alçıpan bölmelerin veya duvarların tabanını kurmak için kullanılırlar. Kural olarak, doğrudan kılavuz profiline sabitlenirler..
 • işaretçi duvarı düzleştirmek için tasarlanmıştır. Böyle bir tasarım, kuralın takip ettiği bir ray olarak adlandırılabilir. Duvarları sıvarken kullanmak oldukça uygundur..
 • Köşe yapılar köşeleri güçlendirmek ve hizalamak için tasarlanmıştır.

Yengeç bağlantı elemanları, farklı metal profil kombinasyonları için uzantılar, düz askılar, ankraj kıskaçları, iki seviyeli bağlantı elemanlarının farklı profil tiplerini sabitlemek için kullanılabileceği de belirtilmelidir. Profillerden çeşitli yapılar oluşturmak için genellikle pense, kesici, bükme aleti, pense, kaba işleme düzlemi vb..

Uygulama alanı

Alçıpan levhalar yaygın olarak aşağıdakiler için kullanılır:

 • tavan kaplamaları;
 • duvarları hizalamak;
 • bölümlerin montajı;
 • kabartma oluşturma;
 • mevcut yapıların onarımı;
 • açıklıkları ve boşlukları doldurmak;
 • çeşitli türlerde mimari kompozisyonlar oluşturma – sütunlar, kemerler, raflar, süpürgelikler.

Yani alçıpan ile yapılan iç dekorasyon mükemmel bir çözümdür. Tavan arasında veya çatı katında da kullanılabilir. Tavan arasını bitirmek için neme dayanıklı alçıpan da kullanabilirsiniz. Ayrıca bir banyo, banyo veya mutfağı süslemek için kullanılır.. Haberleşme şaftları ve hava kanalları oluşturmak için yangına dayanıklı tipler kullanılmaktadır..

İkincisi durumunda, çeşitli elektrik veya telefon kablolarını, toz emme veya ısıtma sistemlerini ve sıhhi tesisat sistemlerini kolayca döşemek mümkün olacaktır. dışında, alçıpan genellikle prefabrik zeminler döşenirken kullanılır.

Enstrümanlar

Alçıpanın herhangi bir özel mekanik özelliği yoktur ve basit bir aletle oldukça basit bir şekilde işlenebilir. Levhaları parçalara ayırmak için ahşap için bir testere veya demir testeresine ihtiyacımız var. Keserken uzun, düz kesimler yapmak için elinizin altında bir daire testere bulundurun.. İşarete göre bazı karmaşık elemanlar veya detaylar yapmanız gerekiyorsa, bir yapboz kullanabilirsiniz.. Kestikten sonra parçaların kenarlarını kesmek için bir inşaat bıçağı gerekecektir..

Kesme ve işaretleme sırasında ölçüm yapmak için bir mezura ihtiyacınız olacaktır. Kurulum sırasında sacın uzaydaki konumunu kontrol etmek için inşaat çekül hattı gerekli olacaktır. Ayrıca bir marangozluk seviyesine ihtiyacınız olacak. Geleneksel bir elektrikli matkap kullanarak bağlantı elemanları için delik açmak mümkün olacaktır..

Alçıpan parçalarını sabitlerken bağlantı elemanlarını takmak ve çerçeveyi metal profillerden monte etmek için bir tornavidaya ihtiyacınız olacak..

Elinizde bir dizi spatula olması gerekir. Dahası set hem dar hem de orta, geniş, kauçuk ve açılı metal spatula içermelidir. Astarı uygulamak için bir köpük ruloya ve bir boya fırçasına ihtiyacımız var. Ek olarak, kuru karışımları karıştırmak için bir matkap aparatına ve bir karıştırma kabına ihtiyacınız olacaktır..

Ve elinizde zımpara bezi bulundurmaktan zarar gelmez. Bu, alçıpan ile çalışmak için ana araç takımıdır. Alçıpandan tesviye, astarlama ve dekoratif duvar dekorasyonu yapmak için kullanılabilir..

Malzemeler hakkında konuşursak, ihtiyacımız olacak:

 • astar;
 • akrilik bazlı macun;
 • alçıpan için bağlantı elemanları;
 • fiberglas şerit-serpyanka;
 • döşeme için yalıtım;
 • çeşitli boyutlarda alçıpan levhalar.

Şimdi her malzeme hakkında biraz daha konuşalım. Duvarların yüzeyini güçlendirmek için bir astar gerekli olacaktır. Onarımı gerçekleştirmek ve ayrıca ana tesviye tabakasının uygulanması için alçıpan levhaların yüzeyini hazırlamak için macun gerekecektir. Özel bir şekle sahip kendinden kılavuzlu vidalar, bağlantı elemanları olarak işlev görebilir. Alçıpan levhalar ve ana tesviye tabakasının uygulanması için malzeme plakalarının yüzeyini hazırlamak için yalıtım gerekecektir..

Ve aşağıdakiler için çeşitli alçıpan levhalara ihtiyaç duyulacaktır:

 • parçaların mekansal formlarının oluşumu;
 • tavanlar için;
 • duvar kaplaması için;
 • kuru şap ile döşeme döşemek için.

Gerekli malzeme miktarı nasıl hesaplanır?

Gerekli sayıda alçıpan levha ve diğer malzemelerin hesaplanması, odanın tüm duvarlarının net alanını bildiğiniz esas alınarak yapılmalıdır. Her bir duvarın net alanını hesaplamak için önce uzunluk ve yükseklik ile çarpılmalıdır. Aynı tekniği kullanarak, varsa bu duvardaki kapı ve pencere açıklıklarının alanını hesaplayabilirsiniz. Şimdi bu alandan, temiz bir duvar alanı elde etmenizi sağlayacak olan pencere ve kapı açıklıklarının ortaya çıkan alanını çıkarmak gerekiyor. Genel olarak, gördüğünüz gibi, burada her şey basit..

Malzeme miktarını hesaplarken, çoğu durumda herhangi bir alçıpan levhanın genişliğinin 1,2 metre olduğu, ancak standart uzunluğun farklı olabileceği akılda tutulmalıdır – 2 metre, 2,5, 2,7 veya 3 metre.

Ek olarak, çalışma sürecinde her zaman bazı hurdaların olduğu ve bazı malzemelerin kullanılamaz hale geldiği dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, montajı için alçıpan ve aksesuar satın alırken, her şeyi küçük bir marjla satın almalısınız..

Duvar işaretleri

Duvarları işaretleme süreci, doğru araçların kullanılmasının yanı sıra çok fazla dikkat ve belirli beceriler gerektirir. Bu işlem sırasında yeri doldurulamaz bir şey lazer seviyesidir. Ancak, elbette, duvara bir kez alçıpan döşemek için bu kadar pahalı ekipman satın almak en iyi çözüm değildir..

Bu nedenle, işaretleme çoğu zaman normal seviyenin yanı sıra bazı ek bileşenler kullanılarak gerçekleştirilir. Sadece birkaç on dakika içinde bir lazer seviyesi kullanarak işaretleme yapabiliyorsanız, bizim yöntemimizle biraz daha uzun sürecektir..

Çeşitli iletişim ve döşeme yalıtımı için gerekli mesafeyi ölçtüğümüzde, tavana köşeye daha yakın bir çekül sabitlenir. Ve zemine değdiği noktada bir işaret yapılır. Bu yere kendinden kılavuzlu bir vidanın bile vidalanması en iyisidir..

Ve bu prosedür diğer üç köşe ile tekrarlanmalıdır. Bundan sonra, işaretleme işlemini kolaylaştırmak için yatay noktalar arasında düzenli bir iplik germeniz gerekir. Zemine ve tavana giden hatlar aktarıldıktan sonra ipler çıkarılabilir. Şimdi doğrudan profilin kurulumuna geçebilirsiniz..

İşaretlemeyi yaparken, duvarın tabanından girinti ne kadar geniş olursa, odanın alanının o kadar fazla “yenileceği” unutulmamalıdır.. Profilin montajı bu hat boyunca gerçekleştirilecek ve macun, son kaplama ve alçıpan levhalar kalınlığı 1,5-2 santimetre daha artıracaktır. Fakat alçıpan duvar durumunda minimum girinti yine de dört santimetreden az olmamalıdır. Bu arada, çizimin birkaç dikkatsiz hareketten sonra yıpranmayacak ve tüm işi tekrar yapmak zorunda kalmayacak şekilde uygulanması gerektiğine de dikkat edilmelidir..

Çerçeve

Çerçeve ile çalışmaya başlamadan önce, mobilya odasını tamamen boşaltmak ve eski kaplamayı duvardan çıkarmak gerekir. Alçıpanın arkasına gizli elektrik kablolarının, ısıtma borularının veya diğer iletişimlerin döşenmesi planlanıyorsa, bu önceden yapılmalıdır..

Yani, destek çerçevesini duvara monte ettiğiniz ana kadar. Duvarların yüzeyi hazırlandıktan sonra, her şeyden önce, üst ve alt kılavuz profillerini doğru şekilde takmak gerekir. odada. Veya daha kesin olmak gerekirse, tüm çevresi boyunca.

Bunu yapmak için, önce U şeklindeki profil zemine yerleştirilmeli ve daha önce çekilen inşaat kablosu boyunca duvara paralel kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenmelidir. Şimdi aynı şekle sahip üst profili aynı şekilde tavana sabitlemeniz gerekiyor..

Ve profilin boyuna merkez hattına yukarıdan indirilen çekül hattının, alt profilde bulunan aynı çizgiden net bir şekilde geçtiğine dikkat etmelisiniz..

Bu, alçıpan duvarın montajının doğrudan duvara yapılmasını sağlamayı mümkün kılacaktır. Daha sonra üst raf profilleri duvarlara sabitlenebilir..

Ana duvarlar herhangi bir güçlü eğrilikte farklılık göstermiyorsa ve yatay profiller duvardan geniş bir eğime sabitlenmişse, rafa monte dikey profilleri monte etmek için özel U-şekilli mesafe braketlerinin kullanılması gerekecektir. Bunu yapmak için, duvarlarda zeminden tavana kadar odanın tüm çevresini çevreleyen köşelerden birinden her 60 santimetrede bir dikey düz çizgiler çizilmelidir. Şimdi, bu tür her satırdaki her köşede, birkaç parantez sabitlemek gerekiyor.

Bu durumda, kişi şu gerçeğe rehberlik etmelidir: alt braketten zemine ve üst braketten tavana olan mesafe 50 santimetre olmalıdır. Aynı zamanda iki bitişik olan arasındaki mesafe 80 ila 100 santimetre arasında olmalıdır. Şimdi raf profilini almanız ve belirli sayıda aynı parçaya kesmeniz gerekiyor. Tüm uzunlukları boyunca, bitmiş zemin seviyesinden tavana kadar odanın yüksekliğine eşit olmalıdırlar. Aynı şekilde raf profilini ve üst kısmına takıyoruz..

Her parça P harfi şeklindeki tutucular arasına dikey olarak monte edilmelidir. Şimdi dikey olarak kurulmalıdır. Bunun için düzleştirilmeli ve iki adet kendinden kılavuzlu vida kullanılarak her bir braketin yanlarındaki bacaklara bağlanmalıdır..

Bacaklar biraz çıkıntı yapıyorsa, metal makas veya öğütücü ile kesebilirsiniz. Şimdi, aynı şekilde, her pencere veya kapı açıklığının çevresi boyunca duvar raf profilini kurmalısınız.. Tüm dikey rafları taktıktan sonra, aynı profilden enine yatay köprülerle birbirine bağlamanız gerekir..

Bu arada, jumperların kurulumunu kolaylaştırmak için, aynı tipteki iki profili aynı düzlemde dik açıyla birleştirmeyi mümkün kılacak özel yengeç konektörleri kullanabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, yatay jumper’ları kurarken, eksenleri arasındaki mesafenin 60-80 santimetre olması gerektiği gerçeğinden hareket edilmelidir..

Kurulum incelikleri

Düzenleme hakkında konuşursak, belirli zorluklar nedeniyle herkes bununla uğraşmak istemez. Gerçek şu ki, metal profilleri kendi ellerinizle kurma ihtiyacı, çok sayıda aşamaya sahip bazı profesyonelleri ve işin karmaşıklığını bile korkutuyor. Bu tip bağlantı elemanlarının en iyi seçenek olarak görülmesine rağmen, başka teknolojik çözümler de var..

Duvarları alçıpan ile kaplamanın sadece 4 yolu vardır:

 • metal profilli;
 • kremayer ve pinyon bazında;
 • tutkal yöntemi;
 • alçı çerçeve kullanarak.

Şimdi her yöntem hakkında biraz daha ayrıntılı konuşalım ve her birinin inceliklerini düşünmeye çalışalım..

Zamk

Bu seçeneği kullanarak, neredeyse düz bir yüzeye sahip duvarlar bitirilebilir..

Bu yöntem aşağıdaki noktalarda iyidir:

 • işin hızı önemli ölçüde artar;
 • diğer benzer yöntemlerle karşılaştırıldığında kurulum kolaylığı;
 • duvarların çeşitli fiziksel etkilere karşı gücü önemli ölçüde artar;
 • boş alan tüketimi minimum olacak.

Alçıpanı, yapıştırıcı, mastik veya yüksek yapışkanlık özelliklerine sahip başka bir yapı karışımı kullanarak bu şekilde sabitleyebilirsiniz..

Bunu yapmanın en iyi yolu kullanmaktır:

 • Ceresit CM11;
 • silikon;
 • fugenfüller;
 • perflix.

Bu durumda, alçıpan levhalar bir dama tahtası deseninde kurulur.. Bu nedenle, çalışma sırası aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • kenarların ve her bir tabakanın ortasının belirtilmesi ile duvar işaretlemesinin uygulanması;
 • duvarların astarlanmasının gerçekleştirilmesi;
 • alçıpan levhaların hazırlanması, yani kırpılması;
 • tutkal hazırlanması;
 • duvara tutkal uygulamak;
 • alçıpan yapıştırma.

Astarlamadan sonra, bileşimin tamamen kuruması için gereken sürenin – genellikle öğleden 24 saate kadar – korunması gerektiği açıklığa kavuşturulmalıdır. Yapıştırıcı, iş başladığı andan hemen önce seyreltildiği için, yapıştırıcı çözeltilerinin mümkün olduğunca çabuk tüketilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Ve bu nedenle tam olarak kullanılmalıdır..

Ahşap veya alçı çerçeve üzerine kurulum

Duvarın düzleminde sadece küçük bir fark varsa, paris sıva tabanı, malzeme tabakalarını takmak için oldukça uygundur.. Çerçeve, 6-8 santimetre genişliğinde alçıpan parçalarından yapılmıştır..

Alçı şeritler, vida veya yapışkan bağlantı kullanılarak duvarlara monte edilir. Ve zaten bu temelde, seçilen malzemenin tabakaları monte edilebilir. Alçıpan levhaların ahşap bir taban üzerine montajı aynı şekilde gerçekleştirilir..

Profillere alçıpan montajı

Alçıpan levhaların bu tür montajı, ustalara, iç mekanı dekore ederken hemen hemen her müşterinin fikrini uygulama fırsatı verir..

Ayrıca, çerçeve yöntemi, uygun bir yerde sahte duvarlar yapmanıza ve bunun için ek yalıtım katmanları uygulamanıza olanak tanır. Yani bu durumda ek ses yalıtımı, ses yalıtımı ve ayrıca gerekirse yalıtım yapılabilir. Metal bir profil ile alçıpan levhaların sabitlenmesi mümkündür.

Tipik olarak, bunun için aşağıdaki dört seçenekten biri kullanılır:

 • rafa monte;
 • tavan;
 • kılavuz;
 • tavan kılavuzu.

İlk tip “C” harfi şeklindedir ve bölmeler oluşturulurken ve ayrıca kaplama yapılacağı zaman kullanılır. İkinci tip “P” harfi şeklindedir ve bölmelerin oluşumu ve duvar dekorasyonu sırasında gereklidir. Üçüncü tip, asma tavan çerçevesi oluştururken mükemmel bir çözümdür. Ve son seçenek, tavan çerçevelerinin yanı sıra dikey bir duvar profili ile montaj çalışmaları için iyi bir çözüm olacaktır..

Duvarları bu şekilde alçıpan ile kaplamak için belli bir sıraya bağlı kalmalısınız.. İlk aşama duvarları işaretlemektir.. Bu aşamanın ana noktalarını daha önce açıklamış olsak da, onlar hakkında tekrar söylemek gereksiz olmayacaktır..

Yani, önce çalışma duvarından alçıpan levhanın dış seviyesine kadar olan girintiyi işaretliyoruz. Kural olarak, yaklaşık 20 santimetre, yüzeyi tesviye etmek için en iyi mesafedir, kabloları dağıtmak ve yönlendirmek ve bunun için yalıtım oluşturmak. Bu girinti, tüm çevre boyunca işaretlenmelidir..

Şimdi duvarın kendisinin işaretlenmesi, 60 santimetrelik artışlarla yapılır. üzerine dikeyler çizilir ve dama tahtası deseninde 50 santimetrelik bir adımla süspansiyonlar için işaretler yapılır.

İkinci aşama, profilin kurulumudur.. Bu aşamada, söz konusu teknoloji, çalışma duvarının çevresi boyunca bir başlangıç ​​profilinin kurulmasını sağlar ve ardından çeşitli yerlere süspansiyonlar monte edilir. Gelecekte, önceden belirlenmiş yerlere süspansiyonlar kurulacaktır. Bir süre sonra kılavuz profili onlara vidalamanız gerekecek..

Tüm profiller ve çeşitli yardımcı elemanlar, kendinden kılavuzlu vidalar veya dübeller kullanılarak vidalanabilir..

Bu arada, profesyoneller bu aşamada yapı kaynaklı gürültünün ses yalıtımı için dichtung kullanılmasını da tavsiye ediyor. Kurulumu kolaydır – destekleyici profillerin yüzeyine yapıştırılabilir.

Üçüncü aşama, yalıtım katmanı ile çalışmaktır.. Yalıtımla çalışmaya ihtiyaç varsa, alçı levhayı doğrudan içeriden sabitlemek için, profiller arasındaki boşluk yalıtım malzemesi bloklarıyla doldurulur – mineral yün plakalar veya köpük.

Bir sonraki adım, tabakaların hazırlanmasıdır.. Kurallara göre, alçıpan levhalar işaretlemeye göre bloklar halinde kesilir. Gerekirse, demir testeresi veya dekupaj testeresi kullanılarak prizler veya anahtarlar için delikler açılır..

Beşinci aşama Alçıpanın doğrudan montajıdır. Yani, duvarları zaten kaplayabiliriz. Bu arada, saclar profile metal için kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak monte edilirse bu yapılabilir. Bu durumda, adım 25 santimetreden fazla olmamalıdır. Kendiliğinden kılavuzlanan vidanın, olduğu gibi, tabakanın yüzeyine bir veya iki milimetre girmesi en iyisidir..

Çalışma sırasında, alçıpan levhaların kademeli olarak döşenmesi önemlidir. Ayrıca dikişlerin yerini de izlemeniz gerekir..

Altıncı aşama macun olacak. Alçıpan kurarken bu tür bir çalışma gereklidir. Derzleri tamamen kapatmanıza olanak tanır ve ayrıca takviye ağının ve koruyucu köşelerin sıkıca oturmasına izin verir. Bu elemanların dış köşelere montajı gereklidir. Ve bunları istediğiniz zaman dahili olanlara kurabilirsiniz..

İşin macunu yüksek kalitede ise, duvarda bağlantı elemanları veya takviye elemanları izleri görülmemelidir..

Yedinci aşama bitirme işi olacak. Bu aşamada, böyle bir onarım yapabilirsiniz. Yani, duvar kağıdını yapıştırabilir, duvarları boyayabilir ve bu ifadeye giren diğer işlemleri yapabilirsiniz..

İpuçları & Hileler

Dairelerin veya özel evlerin çeşitli odalarında duvar dekorasyonu için her türlü alçıpan kullanılabilir. Aynı zamanda, fiyatı daha az olacağından sıradan alçıpan kullanmak en iyisidir. Nem seviyesinin yüksek olduğu bir odada onarımlar yapıldığında, paradan tasarruf etmemek ve hemen neme dayanıklı alçıpan satın almak en iyisidir. Sadece nemin etkisi altında çökmekle kalmaz, aynı zamanda yüzeyi mantar oluşumuna daha iyi direnç gösterir..

Bir kazan dairesinin duvarlarını dekore etmeniz gerekiyorsa, yanmaz alçıpan kullanmak daha iyi olur. Bu malzeme, aralarına yanıcı olmayan bir yalıtım monte edilmişse, sobaları ve şömineleri süslemek için de kullanılabilir. Bu yalıtım daha çok endüstriyel kullanıma yöneliktir, ancak özel bir evi dekore ederken de kullanılabilir..

Örneğin, soğuk bir giyinme odasındaki banyoda bir duman kanalı veya bir sobanın fırın kapısının kaplanması için çok uygundur. Aynı zamanda gerekirse sökülmesi kolay olacaktır..

Destek çerçevesine alçıpan montajı için hazırlık yapılması gerekecektir. Daha doğrusu, destek çerçevesi, yerleştirme yengeçleri, düz mesafe braketleri, başlı metal vidalar için iki tip çinko kaplı metalden bir profil satın almak gerekli olacaktır..

28 x 27 milimetre kesitli yatay profiller, bir altta, bitmiş zemin seviyesinde ve ikincisi – tavanın altında monte edilir. Bu durumda toplam uzunluk, odanın çift çevresine eşit olmalıdır..

27 x 60 milimetrelik bir kesite sahip raf montaj profili hakkında konuşursak, 60 santimetrelik artışlarla tüm duvar alanı boyunca tavandan zemine dikey olarak monte edilir. Bir duvar için metre cinsinden böyle bir profile ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bulmak için, tüm uzunluğu 0,4’e bölünmeli ve odanın yüksekliği ile çarpılmalıdır..

Kaç adet ara braket gerektiğini öğrenmek için, her bir raf profilini takmak için 4-5 braket gerektiğini unutmayın. Tam olarak kaç vidaya ihtiyaç duyulacağını bilmek imkansız, ancak çoğu uzman bunu söylüyor. odanın cihazında 300 ila 500 kendinden kılavuzlu vidaya sahip olmak daha iyidir.

Sözde çerçevesiz teknolojiyi kullanarak duvarları dikme planlarınız varsa, bunun için alçıpan ile çalışmak için özel bir inşaat tutkalı satın almanız gerekecektir. Metrekare başına tüketiminin ne olacağını anlamak için paket üzerindeki bilgileri okumanız yeterlidir. Son önemli tavsiye şudur: alçıpan levhaların standart kalınlığı değişebilir ve 6, 9,5 veya 12,5 milimetre olabilir.

En ince alçıpan levhalar, bir yayda bükülmeye elverişlidir. Bu nedenle çeşitli kıvırcık iç detaylar yapmak için kullanılırlar..

9,5 milimetre kalınlığındaki levhalar nispeten küçük bir kütleye sahiptir ve bu nedenle tavan dikerken kullanılır. Duvar dekorasyonu hakkında konuşuyorsak, 12,5 milimetre kalınlığında levhalar kullanmak en iyisidir, çünkü büyük bir ağırlık onlar için kritik değildir ve her türlü alçıpan arasında maksimum mukavemete sahiptirler..

Özetle, alçıpanın kendi elinizle montajının kolay bir iş olmadığı, ancak oldukça yapılabilir olduğu söylenmelidir. Bu sürecin gerçekten mümkün olduğunca doğru ve net bir şekilde yürütülebilmesi için, en başından tam olarak ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlamanız gerekir. Ayrıca gerekli tüm araç ve gereçlere çalışma yapılmadan önce de sahip olunması gerekir, böylece daha sonra bazı önemsiz şeyler yüzünden işi askıya almak zorunda kalmazsınız. Ancak genel olarak, alçıpanı kendi elinizle kurmak, herkesin elinde olan bir iştir..

Bir sonraki videoda, alçıpan yüklemenin sırlarını bulacaksınız..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org