Yeni binaların, apartmanların ve evlerin sakinleri için mükemmel işitilebilirlik büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Bu küresel sorunun çözülmesine yalnızca yüksek kaliteli ses yalıtımı yardımcı olacaktır. Ses yalıtım yapılarının en önemli unsuru, alçıpan için bir titreşim süspansiyonu olarak kabul edilir. Ancak, herkes doğru süspansiyonu nasıl yapacağını bilmiyor. Nedir, imalat ve montajın çeşitleri, incelikleri nelerdir, anlayalım.

Nedir?

Titreşim süspansiyonu, metalden yapılmış U şeklinde bir yatak profilidir. Böyle bir profilin çapraz çubuğu üzerinde elastik bir kauçuk bileşen veya elastomer veya kauçuktan yapılmış bir eleman bulunur. Titreşim yalıtkanı olarak adlandırılan bu eleman tüm yapıda önemli bir yer kaplar. Taşıyıcı alçı profilinin tabanın kendisiyle temas etmesine izin vermeyen kişidir (bağlantı noktası).

Alçıpan profilinin ana görevi, mevcut titreşimlerin bastırılması olarak kabul edilir., duvar veya yer karolarından gelebilecek ve yapının iskeletine verilebilecek çeşitli yapı kaynaklı gürültülerin daha da azaltılması. Bu tip bağlantı elemanlarında, sıradan askılarda olduğu gibi, rafa montaj profili (doğrudan duvara), bu arada tavan taşıyıcıları – tavanın kendisine monte edilir..

Görüntüleme

Titreşim sönümleme süspansiyonları, sabitleme sistemi de dahil olmak üzere çeşitli özelliklerle ayırt edilir.

 • Kullanıma göre. Çok yönlü, tavan ve duvar yapılarıdır..
 • Boyuta göre. 60 mm metal profile sabitlemek için standart ürünler ile sadece 47 mm genişliğe sahip analoglar için ekonomik ürünler arasında ayrım yapın.
 • Seçilen hammaddelere göre, Titreşim sönümleme bileşenlerinin üretimi için temel alınmıştır.

SoundGuard, titreşim sönümleyici gimballerin lider üreticisidir. Bu ticari marka tarafından piyasaya sürülen cihazların avantajlarına şunlar denir:

 • düşük frekanslı gürültünün çeşitli iletimlerini önleyen yüksek vibroakustik yetenek;
 • titreşim yapılarının etkin şekilde ayrılması;
 • en basit kurulum;
 • çok yönlülük (armatürlerin çoğu duvarlara ve asma tavan sistemlerine montaj için uygundur);
 • nem direnci ve uzun hizmet ömrü.

Elastomer yalıtkan bileşenlerle donatılmış bu tip cihaz, kullanıldığında küçülmez. Dayanıklılık ve güvenilirlik önemlidir.

Nasıl seçilir?

Mukavemet, vibro süspansiyonların en önemli özelliği olarak adlandırılır, çünkü yalnızca güçlü armatürler alçıpan yapılarına dayanabilir. Bu elemanlar, metal profilin ses yalıtım malzemesi ve alçıpan ile birlikte tavana bir macun tabakası tutmasını sağlar..

İkinci en önemli bileşene ses yalıtımı denir.. İyi kurulmuş gimballer, gürültüyü bastırmak ve titreşimleri yumuşatmak için tasarlanmıştır. Bu katsayı, seçilen ve kullanılan ses yalıtım malzemesinin eşlik eden özelliklerinin yanı sıra kalınlığın boyutlarına doğrudan bağlıdır..

Titreşim süspansiyonları, diğer şeylerin yanı sıra, ses yalıtım malzemesinin karesi ile ayırt edilir.. Böyle bir tabanın büyük bir karesi, titreşimi ve yabancı sesleri daha iyi izole etmeyi mümkün kılacaktır. Ek olarak, sabitleme için oluşturulan deliklerin sayısı ile ayırt edilirler. Belirli bir süspansiyonun çerçevesi tek delikli yapılırsa, montaj süresi otomatik olarak yarıya inecektir..

Titreşim süspansiyonlarındaki U-şekilli plakalar genellikle aynı anda birkaç ayrı deliğe sahiptir. Bu, çerçevenin kendisinin derinliğini ayarlamanıza izin verir. Mevcut tüm deliklerin bazen farklı boyutlarda (üreticiye bağlı olarak) olduğuna dikkat edilmelidir. Belirli tipte kendinden kılavuzlu vidaların kullanılmasını gerektiren bazı süspansiyon üreticileri vardır..

kendi ellerinle

Titreşim süspansiyonları istenirse bağımsız olarak da monte edilebilir. Delikli metal levhalar ve ses yalıtım malzemesi (gözenekli kauçuk malzeme) hazırlamak gereklidir. Onları monte etmek oldukça kolaydır. Lastik dikdörtgenler delikli plakanın ortasına aşağıdan ve ardından yukarıdan tutturulur. Daha sonra plakanın kenarları basitçe katlanır. Ortaya çıkan süspansiyon kullanıma hazırdır..

Uygulama, bu süspansiyonların tamamen etkili olmadığını gösterse de, yalnızca 1 kauçuk katman kullanılabilir..

Sıradan bir çubukla bitmiş titreşim süspansiyonunun kalitesini kontrol edin. Cihazı ahşap bir blok üzerine sabitlemek gerekir, daha sonra U şeklindeki plakaların titreşimlerini gözlemlerken ortaya çıkan yapıya çarpılmalıdır. Bu titreşimler ne kadar hızlı sönmeye başlarsa, titreşim izolasyon özellikleri o kadar iyi olur..

Kurulum

Onarım işi elle yapıldığında, kurulum özelliklerine uymanız ve bunlara uymanız gerekir.. Titreşim süspansiyonlarıyla birlikte ses geçirmez bir kurulumun doğru kurulumu için, birkaç basit adımı tutarlı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir..

 • Tavanı ölçmeniz gerekiyor. Bu tür işler için genellikle bir bina seviyesi kullanılır, alt köşe bu şekilde belirlenir. En alt bölümden, ses yalıtımı ve armatürlerin kalınlığını dikkate alarak yüzeyi alçaltmak için bir boşluk bırakmanız gerekir..
 • Çerçeve rayları monte edilir, sızdırmazlık bandı ile yapıştırılır, tavana yapıştırılır.
 • Ardından, asma ve lentolarla birlikte tavan profillerinin nereye yerleştirileceğini önerecek bir işaretleme yapmanız gerekir..

 • Daha sonra, ev yapımı veya fabrikadan yapılmış bir titreşim süspansiyonu, bir dübel çivi kullanılarak sabitlenir..
 • O zaman süspansiyonun kenarlarını indirmeniz gerekir..
 • Rulman profilleri kılavuzlara yerleştirilerek askılarla sabitlenir. Bu bir jumper oluşturur.
 • Artık ses yalıtım malzemesini çerçeve tabanına yerleştirebilirsiniz..

Yapılan tüm çalışmalardan sonra tavanı alçıpan ile sıvamaya başlayabilirsiniz. Duvar tipi titreşim izolasyonu bağlantıları, sıradan doğrudan akustik süspansiyonlarla aynı şekilde kurulur. Alçıpan bir yapının montajı sırasında odanın mükemmel ses yalıtımını sağlamak için yüksek kaliteli cihazlar kullanılır. Bir apartman dairesinde mükemmel ses yalıtımı sağlamak için tavan ile duvar arasındaki titreşim yalıtımından tasarruf edemezsiniz. Profillerin altına ses yalıtım pedlerinin döşenmesi zorunludur..

Kendi elinizle vibro süspansiyonları nasıl yapılır, aşağıdaki videoya bakın:

Adblock
detector