Astar için kesiciler nasıl seçilir?

Tatil zamanı geliyor ve aynı zamanda yazlık evlere ülke gezilerinin sıklığı artıyor. Orada, bir zanaatkarın her zaman ellerini koyacak bir şeyleri vardır ve inşaat ve onarımda yaratıcı başlangıcın dizginlerini serbest bırakır. Duvar dekorasyonu için vazgeçilmez bir malzeme, pratik bir kendin yap astarıdır..

Çeşitler

Astar için kesicilerin seçimi, üretim hedefleri ve ekonomik fizibilite ile belirlenir. Frezeleme ekipmanı farklı güce sahiptir, bu nedenle 8 ve 12 mm şaft çaplarında farklılık gösteren farklı tipte modellerle donatılmıştır..

Tüm türler yapısal olarak birkaç gruba ayrılabilir:

 • bıçakların mekanik olarak sabitlendiği prefabrik;
 • lehimli bıçaklarla;
 • monolitik.

Prefabrik modellerin bir takım avantajları vardır, ancak bunlar en pahalılarıdır. Uçları karbür veya yüksek hız çeliği ile değiştirerek ve aynı seti kullanarak farklı yoğunluktaki ahşaplarla çalışmak mümkün hale gelir. Bıçaklar yeniden bilenir ve üretim kaynağı tükendiğinde, kesicinin tamamı değil bıçağın kendisi değiştirilmelidir..

Lehimli plakalı modeller arasında en popüler olanı alttan kesme olarak adlandırılanlardır. Eskisinden daha ucuzdurlar. Ön kenar boyunca kabartma işlemi nedeniyle, yeniden taşlama sırasında çalışma profili değişmez. Bu, yeniden öğütme kolaylığı ile birlikte bu tür numunelerin ana avantajıdır. Ayrıca dişleri oldukça dayanıklıdır. Yeniden öğütme sırasında, işte uygun olan talaşların çıkarılması için olukların boyutu artar..

Çoğu zaman, alttan kesme modellerinde yüksek hız çeliklerinden yapılmış lehimli plakalar kullanılır.. Örneğin, P6M5 (HSS). Yabancı üretim yüksek hızlı alaşım, HSS (Yüksek Hızlı Çelik) kısaltması ile uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenmiştir..

Kaplama malzemesi üretimi için yumuşak veya orta yoğunluklu ahşap türleri seçilir. Kozalaklı ağaçlar – ladin ve çam, geniş yapraklı – ıhlamur, kızılağaç. Bu nedenle, yüksek hızlı bir alaşım seçimi tesadüfi değildir..

Daha pahalı sınıf, sert tungsten alaşımlı diskler üzerinde lehimli plakalara sahiptir. Özellikle, yerli alaşımlar VK8, VK15 (tungsten ve kobalt). Yabancı üretimin sert alaşımları, ISO’ya göre “sert metal” anlamına gelen HM (Sert Malzeme) olarak belirlenmiştir. Başka bir isim Katı karbürdür. Bu tip, büyük miktarlarda sert ağaç keserken harikadır – meşe, dişbudak, kayın.

Tipik bir astar kesici aşağıdaki unsurlardan oluşur:

 • sabitleme somunlu yapının aksları;
 • bıçaklı iki disk;
 • kesme bıçakları arasındaki yatak.

Herhangi bir bileşeni değiştirmek için genellikle bunları sökmeniz önerilir. VK8 sert tungsten alaşımından (tungsten ve kobalt) yapılmış bıçaklar 4 kata kadar bilenebilir.

Doğrulanmış üreticiler

Günümüzde inşaat sektöründe irili ufaklı yüzlerce firma bulunmaktadır. Uzmanlar, herhangi biriyle iletişime geçmeden önce tüm nüansları dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyor..

Küre Parmak Freze Seti

Şirket, profesyonel aletlerin bilinçli bir üreticisi olarak kendini kanıtlamıştır. Globus parmak frezeler, astar, blok ev, euro astar gibi ürünlerin üretimi için tasarlanmıştır. Set, karmaşık bir profil olan iki birleşik eleman içerir. Bu set, iki geçişte tam teşekküllü bir Euro astar şeridi yapmanıza izin vermesi açısından iyidir, bu da zaman ve işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Yataklar, diskler ve somun arasındaki tüm seviyelerde, diskler arasındaki boşluğu kolayca ayarlamanın mümkün olduğu şimler vardır. Bu, dil ve oluk bağlantısının boşluklarını veya sıkılığını ayarlamaya yardımcı olacaktır. Karbür lehimler çok yüksek kalitede lehimlenir, sarkma, pirinç sızıntısı olmaz, doğru yapılır.

“Inveld”

Şirket, 20 yılı aşkın bir süredir karbür uçlu ağaç kesiciler üretmektedir. Şirketin en son gelişmelerinden biri, euro astar veya sadece astar üretimi için bir kit. Kit iki unsurdan oluşmaktadır. Biri ön kısmı keser ve ikincisi bir çiftleşme parçası yapar.

Set iki konfigürasyonda sağlanır. İlk versiyon 8 mm şaftlıdır. İkincisi 12 mm şaftlı. Bu, hem düşük güçlü freze takımlarında hem de daha güçlü ekipman – freze makinelerinde çalışmak için yapılır. Tasarım katlanabilir. Tespit somununu sökebilir ve bileşenleri çıkarabilir, yatağı değiştirebilir veya bıçakları bileyebilirsiniz. Karbür bıçaklar, VK8 alaşımı. Pirinç kullanılarak mile lehimlenmiştir. Bıçağın arkasındaki elmas aletle bunları kendiniz bilemek kolaydır..

“Slavyanski Dvor”

Bu üretici, dört taraflı ve freze makineleri için seçenekler üretmektedir..

“Slavyansky Dvor” işletmesi geniş bir model yelpazesi sunmaktadır. Her türlü kaplama levhasının üretimi için tasarlanmıştır (bar altı, astar, euro astar, Amerikan, blok ev). Size uygun olan çeşidi takım olarak veya ayrı ayrı seçebilirsiniz. Değiştirilebilir veya lehimli bıçaklarla.

Üretim süreci

Astar, bir tarafında bir oluk bulunan ve diğer tarafında – bağlantı için bir dil / zıvana olan iyi işlenmiş, kaba temizlenmiş bir tahtadır. Tasarım oldukça basit, bu yüzden kendin yapmak için imkansız bir şey yok..

Bunun için ihtiyacınız olacak:

 • manuel freze veya makine;
 • bir dizi kesici;
 • panolar.

Astar üretimi için temizlenmiş derz levhalarına ihtiyacınız olacaktır. Bu tür boşluklar bağımsız olarak yapılabilir veya hazır olarak satın alınabilir. Kişisel boşluklar yaparken kısa tahtalar (2 m’ye kadar) almak daha iyidir. İşlenmeleri daha kolaydır ve sonuç daha doğru olacaktır. Önce ham tahtayı bir taraftan kesmeniz ve ardından istediğiniz boyutu düz kenardan ölçmeniz gerekir. Tüm bunlar ustanın takdirine bağlı olmasına rağmen, optimum genişlik 7 – 10 cm olarak kabul edilir..

Gelecekteki astarın aynı kalınlığını elde etmek için kesiciden geçen geçiş sayısını korumanız gerekir. Ortaya çıkan birkaç milimetrelik fark görsel olarak görünmez olacaktır..

Ağacı bu şekilde hazırladıktan sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Tahtanın çevresine bir sivri uç ve bir oluk kesmek gerekir..

Makinede bu birkaç aşamada gerçekleşir..

 • Seçilen kesici makineye kurulur.
 • Tablayı indirerek veya yükselterek oluğun derinliği ayarlanır.
 • Belirli bir mesafeye bir cetvel yerleştirilir. Çalışma sırasında iş parçasının kenarına tam olarak oturmasını sağlamak gerekir, aksi takdirde boyut kaybolur.

El değirmeni ile astar üretimi için kalibre edilmiş bir levhaya ihtiyaç vardır. El yönlendiricisinde yapmak işe yaramaz, bir kalınlık ölçere ihtiyacınız var. Tarak genişliği 4 – 6 mm olmalıdır. Daha ince olan kırılacak ve daha kalın olan kleimer’ı almayacak. Bir parmak freze ile yapılır. Daha sonra panelli üstten geçirilir ve kalan kısım düz alan en az 5 mm olacak şekilde çıkarılır. Öte yandan, daha küçük bir pah kaldırılır. Eşit bir ürün elde etmek için malzemenin kalınlığını da izlemeniz gerekir..

Çalıştırma ipuçları

Bir freze ile çalışmak travmatik olabilir, bu nedenle ekipmanı çalıştırma kurallarını açıkça bilmek ve bunlara uymak gerekir. Ve sonra üretim süreci hoş olmayan sürprizler getirmeyecek, ancak bir zevk olacak.

Üreticiler, kesicinin ömrünü uzatmak için basit ipuçları veriyor.

 • Ahşapla çalışırken reçineli tortular birikir ve bu da erken aşınmaya neden olur. Bu nedenle, enstrümanı günlük olarak plaktan temizlemek gerekir..
 • Kör bir aletle çalışmaya başlamayın. Bileme eksikliği, kesme kenarının yanmasına ve çalışma yüzeyinde onarılamaz bir kusurun ortaya çıkmasına neden olabilir..
 • Bileme kurallarına uyun. Destekli modeller için kesme aletinin ön kenarı boyunca CM1, CM2 taşlı, A25 veya A35 taneli gerçekleştirilir. Karbür malzemelerden yapılan bileme bıçakları elmas çarklar ile yapılmaktadır. Kenarın kavrulmadığından emin olmayı unutmayın..

Gördüğünüz gibi, astar yapma süreci özellikle zor değil. İlgilenen herkes yapabilir. Yeni bir iş kurmaktan korkmayın, o zaman sonuç uzun sürmeyecek..

Yüksek kaliteli kesiciler nasıl seçilir ve farklılıkları nelerdir, sonraki videoya bakın.