Astarı kelepçelere tutturma işleminin incelikleri

Modern inşaatta hemen hemen her yerde ahşap paneller kullanılmaktadır. Cephelerin yüzeylerini çerçeveler, buhar odalarını ve tavan aralarını süsler, onlardan çitler ve diğer yapılar inşa ederler. Astarı sabitlemek için son zamanlarda aktif olarak kelepçeler kullanılmıştır. Bu makale, malzemeyi bu tür ayrıntılarla sabitlemenin inceliklerini size anlatacaktır..

Alternatif bağlantı elemanları

Yakın zamana kadar, fıçı tahtası ile işi bitirme sürecinde, ustalar genellikle malzemeyi sabitlemek için hangi bağlantı elemanlarının kullanılacağına karar vermek zorunda kaldılar. Çiviler ve vidalar arasında seçim yapıldı. Bugün, bu sorun artık o kadar akut değil, çünkü şimdi alternatif bir seçenek şeklinde, astarı yüzeye tutturma yöntemi, sözde koçanlar kullanılarak kullanılmaktadır..

Kleimer, özel olarak şekillendirilmiş damgalı bir brakettir. Bu tür elemanlar önceden hazırlanmış bir tabana monte edilir ve buna çiviler veya kendinden kılavuzlu vidalar vasıtasıyla tutturulur. Böyle bir kleimerin kancası, astarın güçlü bir şekilde sabitlenmesine katkıda bulunur ve tüm sabitleme nüanslarını gözlerden tamamen gizler. Aynı zamanda, bu tip donanım sadece astar montajı için kullanılmaz..

Ayrıca genellikle PVC panelleri sabitlemek ve MDF elemanlarını kurmak için kullanılırlar..

Avantajlar

Astarı kelepçelerle sabitlemenin gizli yöntemi, bir nedenden dolayı artan popülerlik kazanmıştır. Uygulaması sayesinde bitirme iş süreci önemli ölçüde hızlandırılmıştır. Ek olarak, toka donanımının kullanılması, genellikle çivilerden ve kendinden kılavuzlu vidalardan yapılmış standart tutturucular kullanıldığında meydana gelen maddi hasar, yarık ve çatlak riskini en aza indirir..

Kilmerler, işte kullanılan astar tipi için ayrı ayrı seçilir. Bu tür donanımların yüksek derecede sabitlenmesi, gelecekte bu tür braketlerle sabitlenen panoların hareketsiz olacağının, geri tepme vermeyeceğinin ve gevşemeyeceğinin garantisidir..

Onlardan fazladan delik kalmayacak..

Temizleyicilerin kullanılması, herhangi bir ek aksesuarın kullanılması anlamına gelmez. Kurulumu gerçekleştirmek için braketlerin kendileri ve sabitlemeyi tamamlayan çiviler veya kendinden kılavuzlu vidalar yeterlidir..

Bu türdeki tüm ürünler korozyon önleyici kaplamaya sahiptir veya paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bu nedenle, parçaların güvenilirliği ve hizmet ömrü birçok kat artar..

Kleimerlerin düşük maliyeti ve alıcılar için bulunabilirliği nedeniyle, fiyat ve kalitenin optimal kombinasyonunun canlı bir örneğidir..

Astarın montajı ve bu şekilde sökülmesi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.. Temizleyiciler pratik olarak görünmezdir, bu nedenle yapı, boşluklar ve girintiler, herhangi bir hasar ve çivi başları ve vida başları gibi çıkıntılı bağlantı elemanları olmadan bütünsel bir görünüme sahiptir..

Bu tür donanımların kullanımı ile kurulum basittir, özel araçların kullanılmasını gerektirmez.

İnşaat yeterliliği olmayan bir kişi tarafından bile yapılabilir..

Donanım tüketimi

İşi tamamlamak için gereken braket sayısını hesaplama yöntemi, metre kare malzeme başına bağlantı elemanları tüketimine dayanmaktadır. Uygulamadan bilindiği gibi, bu alan birimine genellikle yaklaşık 20 zımba harcanmaktadır. Daha doğrusu, sayıları, astarın bir elemanının uzunluğuna ve torna çıtaları arasındaki adımın belirlenmesine göre hesaplanır. Burada, genellikle bu tür tel kafesler için standart değerler geçerlidir..

Daha sonra, kaplama levhasının uzunluğu, torna çerçevesinin adımına bölünür, sonuca bir birim eklenir.. Ortaya çıkan değer, dekorasyon için kullanılması planlanan toplam lamel lamel sayısı ile çarpılır. Ardından kelepçeli toplam paket sayısını hesaplamanız gerekir. Kutudaki tarak sayısı ile hesaplanır..

Her paket standart olarak 100 zımba içerir.

Montaj braketi seçim yöntemi

Kelepçe seçimi, bitirme işlerinde kullanılan astar tipine bağlıdır. Malzeme türleri tabakaların kalınlık ve ağırlıkları bakımından farklılık gösterir, bu nedenle sabitleme için braketler gerekli boyutta ve göreve uygun dilin yüksekliğinde olmalıdır..

Plastikten yapılmış astar ve MDF’den yapılmış bitirme elemanları, yaklaşık 1-2 mm yüksekliğindeki kelepçelere monte edilebilir. Üç milimetre dilli donanım, sunta levhadan malzeme yüklemek için kullanılır.

Euro astarı sabitlemek için dil yüksekliği 4 mm olan kelepçeler kullanılır. Evi dekore etmek için sıradan ahşap kaplama kullanılıyorsa, çalışma yüzeyine sabitlemek için 5 mm yüksekliğinde zımbalar kullanılır. Blok ev için en güçlü bağlantı elemanları gereklidir. 6 mm yüksekliğinde bir dil ile donanım klipsleri ile sabitlenmelidir..

En güvenilir olanı, kalınlığı 0,5 mm olan toka zımbalarıdır. Çinko kaplı çelikten yapılmışlardır, bu nedenle korozyondan korkmazlar ve dayanıklıdırlar. Bu sayede detaylar hem iç dekorasyon hem de dış mekan çalışmaları için eşit derecede başarılı bir şekilde kullanılabilir..

Dikenli kancalı klipsler de bugün satışta.. Bu tür zımbalar, ahşap levhanın ek sabitlenmesinin etkisini yaratarak, astarın uçlarına sürülür. Bu tür unsurların birkaç türü vardır. Parçanın takılacağı levhanın kalınlığına göre doğru seçeneği seçebilirsiniz. Euro astar için, kavak ve ıhlamur tahtaları için 3 ve 4 No’lu kelepçeler seçilir – No. 5 ve No. 6, plastik astar için kleimer No. 2 alınır.

Kurulum nüansları

Daha önce de belirtildiği gibi, astarı sabitlemek için kelepçeler, daha sonra duvara veya tornaya çivi veya kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenen bir panel üzerine yerleştirilir. Çalışırken kare, mezura, çekiç, tornavida, tornavida ve bina seviyesi kullanmanız gerekecektir..

Astarın altına bir sandık monte edilmiştir. Kurulumunun amacı, Euro kaplama panellerinin en doğru montajı için duvarların ve tavanın sapmalarını dikey olarak hizalamaktır..

Torna tahta bloklardan yapılmışsa, çürümeyi önlemek için antiseptik ile sıkıştırılmalıdır.. İkinci seçenek, alçıpan levhaları sabitlemek için de kullanılan metal bir profil olabilir. Bu durumda nem direncinden dolayı kullanılabilir. Kirişler veya çerçevenin metal profili arasındaki boşluklar ısı yalıtım malzemesi ile doldurulur..

Astarı kurma sürecinin tamamı, elemanlarının yerleşiminin doğruluğunun sürekli izlenmesi ve bunların hizalanması ile gerçekleşmelidir. Torna tezgahının bireysel çıtaları arasındaki mesafe 550 – 600 mm’yi geçmemelidir..

Kelepçeleri sabitlemek için çivi veya vidalar, braket başına 2-3 adet oranında alınır..

Sadece bir elemanla sabitleme, panellerin düşük kaliteli sabitlenmesini sağlar ve bu da yapının deformasyonuna neden olabilir.

Fiksasyon yöntemleri

Panellerin konumuna bağlı olarak kurulum seçeneği seçilir. Yatay bir Euro astar kullanılıyorsa, eleman en altta zemine yakın bir yere monte edilir..

Claymer, panel sivri ucuna takılır. Uygun yere monte edilir ve cleaimer gövdesindeki deliklerden geçirilen çivi veya vidalar ile kasaya dövülür veya vidalanır. Her braket genellikle en az üç montaj deliğine sahiptir, ancak bunlardan ikisini kullanabilirsiniz..

Astarın ilk paneli, kanca üzerindeki braketin gövdesinde bir oluk ile yerleştirilir. Müteakip paneller çıkıntıya yivlenir ve bir klipsle sabitlenir. Parçanın dilinin kalınlığı, bir sonraki fıçı tahtası panelinin, üzerine kurulu kleimer ile birlikte bir öncekinin oluğuna yerleştirilmesine izin verir. Tüm süreç bu şekilde döngüsel olarak tekrarlanır..

İlk ve son tahtalar çivilerle sabitlenir..

Astarın dikey montajı, çıkıntılı uca duvar yüzeyine çok sıkı bir şekilde bastırılarak ve braket donanımla sabitlenerek gerçekleştirilir.. Bu durumda, yapının gövdesinde boşlukların oluşmasını önlemek için paneller tam olarak kesilmelidir. Derzleri işlemek için sıvı dolgu macunlarının kullanılamayacağını hatırlamakta fayda var..

Son kat kaplamayı astardan monte etmenin yatay yönteminin en popüler olanlardan biri olduğuna dikkat edilmelidir. Bu malzemenin bazı çeşitleri (örneğin, “Amerikan” ve “çeyrek”), bitirildikleri yüzeye ancak bu şekilde yapıştırılır..

Bir Rus hamamında veya saunada bir buhar odası donatmayı planlıyorsanız, lamelleri bir dikenle baş aşağı yerleştirmeniz gerekecektir. Bu konumda, su ve buhar yoğuşması duvardan aşağı doğru akacaktır..

Bu durumda montaj işi tavandan başlar..

Panellerin dikey montajı, odanın hacmini görsel olarak arttırır, tavanı görsel olarak yükseltir. Bu teknik genellikle banyoları ve özel tasarım özgünlüğü gerektirmeyen diğer odaları dekore ederken kullanılır. Panellerin bu yöntemle montajı, herhangi bir köşeden, ilk levhayı bir oluk ile dışa doğru yerleştirerek gerçekleştirilebilir. Astarın ışıktan uzaklaşarak tavan yüzeyine sabitlenmesi önerilir. Bu, trim elemanları arasında gölge oluşumunu önler..

Çapraz ve kombine desenli şekillendirme yöntemleri de vardır. Bu tür dekoratif kurulum yöntemleri, genellikle konutlardaki duvarları ve tavanları süslemek için kullanılır..

Sanatsal kombine desenli yöntem, astar elemanlarının farklı açılarda kurulmasını sağlar. Sonuç olarak, çok ilginç bir desen elde edebilir, iç mekanı daha etkileyici hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte, malzemeyi kurmak için bu seçenek önemli ölçüde profesyonellik gerektirir. Yukarıda açıklanan diğer yöntemlerden farklı olarak, bağlantı parçalarının basitliğine rağmen, acemi sanatçılar için mevcut değildir..

Aşağıdaki videoyu izleyerek standart olmayan ahşap kaplama sabitleme yöntemini öğrenebilirsiniz..

Adblock
detector