Bazı işler için dolgu macunu kullanmadan modern bir yenileme hayal etmek zordur. Bununla birlikte, zamanla, kaplama kaplamasının değiştirilmesi ve sızdırmazlık bileşiğinin yüzeyden çıkarılması sorunu ortaya çıkar. Makalemiz size banyodaki eski dolgu macununun nasıl hızlı bir şekilde çıkarılacağını anlatacaktır..

özellikler

Banyodaki eski dolgu macununu çıkarmak için öncelikle uygulandığı yüzeye dikkat etmelisiniz. Bu emaye ise, dış tabakaya zarar vermemek için onunla çok dikkatli çalışmanız gerekir. Çelik çeşitli yöntemlerle temizlenebilir: hem mekanik hareket hem de kaplamanın bütünlüğünü hiçbir şekilde etkilemeyen ev kimyasalları. Banyoda bir karo varsa, kimyasal etkilere karşı dayanıklı olduğu için onunla çalışmak da uygundur, ancak özellikle parlaksa dış tabakanın çizilmemesi tavsiye edilir..

Akrilik yüzeylerden mastik çıkarma işlemi dikkatli bir şekilde ve doğru seçilmiş bileşikler kullanılarak gerçekleştirilir.. Akrilik küvetlerin popülaritesi nedeniyle, piyasada onları yıkayabileceğiniz, sıraya koyabileceğiniz, geri yükleyebileceğiniz, onlarla veya çevrelerinde başka eylemler gerçekleştirebileceğiniz birçok araç bulabilirsiniz..

Silikon ve akrilik mastikler özellikleri nedeniyle hızlı ve rahat uygulanır ve tamamen kuruduktan sonra nem, ışık, sıcaklık ve hatta kimyasal ve mekanik streslere karşı güçlü ve dayanıklı hale gelirler. Bu özellikler nedeniyle, maddenin gereksiz veya zamanla aşınmış bir tabakasını çıkarmak ve yenisini uygulamak zor olabilir. Etkili bir prosedür için, bu görevle başa çıkmayı kolaylaştıran bir dizi teknik geliştirilmiştir..

Sızdırmazlık malzemeleri türleri

Banyoda sızdırmazlık maddelerinin kullanılması, onarım ve inşaat işlerinde gerçek bir atılım haline geldi, çünkü onların yardımıyla küçük çatlakları ve derzleri görünmez hale gelecek şekilde güvenilir bir şekilde kapatmak ve nem olmaması gereken yere ulaşamıyor. Çoğu zaman, bu ürünler lavabonun arkası ile duvar, tuvalet ve zemin, duş kabini ve yerdeki ve duvardaki fayanslar arasındaki boşlukları kapatmak için kullanılır..

Ek olarak, dolgu macunu aşağıdakiler için aktif olarak kullanılabilir:

 • yapının genel gücünü artıran su temini ve kanalizasyon borularının derzlerinin yağlanması;
 • duş kabinindeki palet ile kapı arasındaki boşluğun ortadan kaldırılması;
 • alçıpan duvar, kontrplak, sunta, metal veya plastik üzerine fayans döşemek (üzerinde ağır yükler olduğundan zeminde kullanılması önerilmez).

Dolgu macunu ile yapılabilecek geniş çalışma yelpazesi göz önüne alındığında, belirli bir uygulama için en uygun ürün türleri geliştirilmiştir. Polimerlerin, sertleştiricilerin, dolgu maddelerinin, boyaların ve bir dizi başka bileşenin bileşimindeki mevcudiyetinden dolayı, optimal bir sonuç elde etmek için bunları doğru miktarda ve oranda birleştirmek mümkündür..

Dolgu macununun bileşiminde hangi polimer olduğundan, banyoda kullanılabilecek aşağıdaki malzeme türleri ayırt edilir:

 • silikon;
 • akrilik;
 • poliüretan.

Silikon bazlı dolgu macunu en popüler ve aynı zamanda en pahalısıdır..

Ayırt edici özellikleri aşağıdaki özelliklerdir:

 • herhangi bir malzemeye yapışma yeteneği;
 • suya, ışığa ve çok çeşitli sıcaklıklara karşı direnç;
 • kurur, pratik olarak büzülmez, maksimum büzülme yüzdesi %2’den fazla değildir;
 • elastik yapısı nedeniyle hareketli elemanlar için kullanmak mümkündür;
 • geniş bir renk yelpazesine sahiptir;
 • iç onarım çalışmaları ve dış mekanlarda kullanım imkanı;
 • uygulama sonrası sertleşme süreci yarım saat içinde, son sertleşme ise 1-2 gün içinde gerçekleşir..

Silikon dolgu macunu asidik veya nötr olabilir. Asidik çeşitleri sirkeye benzer özel bir kokuya sahiptir ve metal ürünler için kullanılmaz, ahşap, cam, plastik ve seramik için kullanılırlar. Nötr seçenek daha pahalıya mal olacak, ancak kapsamı tüm olası yüzeyleri içeriyor. Bu türün, bileşimi parazitlerin üremesini önleyen bir mantar ilacı ile desteklenmiş banyo için özel bir çeşidi vardır. Böyle bir dolgu macunu sıhhi olarak adlandırılır ve banyoda hemen hemen her yerde kullanılır..

Ayrı olarak, banyo tadilatlarında da kullanılabilen akrilik madde türünden bahsetmeye değer. Bu seçenek fiyatta silikondan biraz daha düşüktür, ancak çok uzun sürmez..

Akrilik dolgu macununun başlıca avantajları şunlardır:

 • sıcaklık dalgalanmalarına dayanma yeteneği;
 • renk haslığı;
 • çeşitli malzemelere yüksek düzeyde yapışma;
 • dolgu macunu boyamak, cilalamak veya macunlamak mümkündür;
 • kürleme süreci bir gün sürer.

Akrilik mastik uygulamaları şunları içerir:

 • taş, tuğla veya betondan yapılmış yüzeylerdeki boşlukların doldurulması;
 • duvarlardaki düzensizlikleri düzeltme yeteneği ile odadaki tavan kaidelerinin yapıştırılması;
 • yeterince büyük derz dolgu imkanı.

Akrilik çeşidi su tutmaz ve banyo için iyi çalışır.

Poliüretan dolgu macunu, çeşitli yüzeylerdeki derzleri kapatmak için kullanılır: cam, ahşap, taş, beton veya seramik.

Ana özellikler aşağıdaki noktaları içerir:

 • yüksek katılaşma hızı;
 • tutkal yerine kullanma yeteneği;
 • şeffaf, beyaz, renkli olabilir;
 • çok dayanıklı ve elastik bileşim;
 • yüzeyi boya veya vernik ile boyama imkanı vardır.

Bu tip dolgu macununun bir özelliği, cildi tahriş eden agresif bir bileşimdir, bu nedenle tüm işler koruyucu eldivenler ve giysilerle gerçekleştirilir..

Kaldırma araçları ve araçları

Banyoyu eski dolgu macunundan temizlemek veya fayanstan çıkarmak için, bunun için hangi araçların ve kompozisyonların kullanılabileceğini bilmeniz gerekir..

 • Basınç ve çiziklerden korkmayan yüzeyler için mekanik hareket kullanmak en kolay ve en etkili yöntemdir. Normal bir bıçakla çalışmak en uygunudur, ancak yanınızda düz bir tornavida ve basit bir tıraş bıçağı bulundurmanız önerilir. Dolgu macunu yüzeyden tamamen çıkarmak için mevcut araçları kullanmak yeterli olmayacaktır, en güvenilir seçenek dolgu macunu için özel bir bıçak veya kazıyıcı satın almaktır. Keskin kısımda kauçuk ataşmanlarla bu tür envanter üreten üreticiler var, bu da ek aletler satın almadan yeni bir dolgu macunu katmanının doğru ve hızlı bir şekilde uygulanmasını mümkün kılıyor..
 • Mastiğin mekanik olarak silinmesinin mümkün olmadığı durumlarda kimyasal maddeler kullanılabilir. Bileşimi aktif olarak etkilerler ve mekanik olarak daha verimli bir şekilde çıkarmaya yardımcı olurlar..

Eski dolgu macunu tabakasını hızlı bir şekilde çıkarmanız gerekiyorsa ve elinizde uygun bir şey yoksa, bu malzemeyi temizlemek için halk ilaçları kullanabilirsiniz..

Dolgu macununun derinliğine daha aktif nüfuz etmek için, son katın çıkarılması ve ürünü kesime uygulamak en iyisidir. Mastik bir süre sonra kuru bir bezle çıkarılır. Önemli izler kalırsa, işlem yüzey tamamen temizlenene kadar iki kez tekrarlanmalıdır. Aşağıda eski sızdırmazlık maddesini çıkarmanın yolları hakkında daha ayrıntılı konuşacağız..

nasıl silinir?

Evde eski dolgu macunu tabakasından kurtulmak için birbirinden kökten farklı birkaç teknik kullanabilirsiniz. Yüzeyi hızlı bir şekilde temizlemeniz gerekiyorsa, mekanik seçeneği kullanmak daha iyidir. Çalışma prensibi, dolgu macununun kenarını kaldırmak ve tedavi edilecek alanın tüm çevresi boyunca çıkarmaktır..

İşi yapmak için hem doğaçlama araçları hem de özel olarak satın alınan araçları kullanabilirsiniz.. Mekanik versiyon, fayans, çelik, metal yüzeylerden dolgu macununun çıkarılması için uygundur. Onarım işlemi sırasında her zaman tüm dolgu macununun çıkarılması gerekli değildir, bazen estetik bir etki ve nesnenin ek sızdırmazlığını elde etmek için yenilenen sadece üst tabakanın çıkarılması gerekir..

Böyle bir işlemi gerçekleştirmek için, donmuş malzemeyi kolayca kesmek için çok keskin olması gereken bir büro bıçağı ile çalışmak en iyisidir..

Bu tür çalışmaların sonucu farklı olabilir: mükemmel pürüzsüz bir yüzeyden belirgin düzensizliklere sahip bir şeride. Daha fazla çalışmaya müdahale eden dolgu macunu kalıntılarını çıkarmak için bir lastik bant alabilir ve kusurları onunla temizleyebilirsiniz. Sert bir tabaka için, bir sünger taşı veya zımpara kağıdı deneyin, kullandıktan sonra yeni bir dolgu macunu katmanınız gerekir..

Dolgu macununun mekanik olarak çıkarılmasının imkansız veya pratik olmadığı durumlarda, kimyasal bileşimlerin kullanımına başvurmak daha iyidir.. Bu durumda da dikkatli olmalısınız çünkü tüm malzemeler sert kimyasallara dayanamaz. Onlarla çalışmanın prensibi, daha sonra doğru yerden kolayca yıkanabilen dolgu macununu çözmektir..

Ev solventleri arasında sirke, aseton, beyaz ispirto, benzin ve tuzlu su bulunur. Sızdırmazlık maddesinin henüz sertleşmediği ve hızlı bir şekilde çıkarılabildiği durumlarda kullanılması tavsiye edilir..

Sertleşme süreci zaten sona ermişse, bu fonlar yardımcı olmayacaktır. Bu tip çözücülerin çalışma prensibi, istenen alanı iyice nemlendirmek, bileşimin ıslanmasına ve yüzeydeki tüm fazlalıkları yıkamasına izin vermektir. Silikon çıkarıldıktan sonra, tedavi alanını güçlü bir deterjanla iyice yıkayın..

Eski ve sertleştirilmiş bir dolgu macunu tabakası ile çalışmak zorundaysanız, o zaman özel ürünler satın almaya değer: Penta 840, Dow Corning OS-2, çok agresif bir bileşime sahip, bu nedenle iş süreci eldiven, gözlük ile yapılmalıdır. ve bir solunum cihazı. Bir kimyasala maruz kalmaktan renk ve diğer özelliklerini kaybetmeyecek yüzeyler için bu seçeneği seçmeniz gerekir..

Ambalaj üzerinde kullanım ile ilgili herhangi bir çekince yoksa, seçilen ürünün etkisini mastiğin temizleneceği küçük bir alanda kontrol etmekte fayda var. Herhangi bir tepki yoksa, çalışmaya başlayabilirsiniz..

Yüzeyin renginde veya yapısında herhangi bir değişiklik varsa, banyoda mastiği yıkamak için başka bir şey seçmelisiniz..

Tavsiye

 • Dolgu macunu uygulama süreci çok karmaşık değildir, ancak yetersiz deneyimle, çok yakında yeniden yapılması gereken en kaliteli sonucu alamazsınız. Onarım ihtiyacının uzun süre ortaya çıkmaması için, tüm lekeleri hemen çıkarmak ve yüzeyi fazla maddeden koruyacak maskeleme bandı kullanmak için yeni bir tabaka uygularken önemlidir..
 • Sızdırmazlık maddesi akrilik banyodan çıkarılacaksa, bu tür ürünler için yalnızca özel bileşimlerle çalışabilirsiniz, diğer tüm seçenekler, işten sonra ek olarak restore edilmesi gereken görünümü ve yüzey tabakasını bozar..
 • Eski dolgu macunu tabakasını çıkarmanız ve yenisini koymanız gerekiyorsa, tüm işler eldivenlerle ve solunum sistemi ve gözlerin korunmasıyla gerçekleştirilir. Bir aerosol veya sprey kullanılıyorsa, agresif bileşimin göze girmemesi için gözlük kullanılması önemlidir..

Yüzeye yeni bir dolgu macunu tabakası koymadan önce, olumsuz bir reaksiyon olmadığından emin olmak için küçük bir alanda test etmeye değer. Tüm bileşenlerin doğru seçimi ve yüksek kaliteli çalışma, iyi bir sonuç ve banyonun güzel bir görünümüne yol açar..

Banyo emayesinden dolgu macunu veya silikonun nasıl çıkarılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

Adblock
detector