Gergi tavan seçerken en acil konu kaplama renginin başarılı bir şekilde seçilmesidir..

Beyaz rengin birçok açıdan bir takım avantajları vardır: çeşitli iç stiller için evrensel olarak uygundur, oda aydınlatmasını iyileştirir, tahrişe neden olmaz, vb..

Rengin yanı sıra, bir tavan seçmenin ek bir yönü de doku türüdür. Burada mat, parlak veya saten seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Beyaz gergi tavanların avantajlarını daha iyi anlamak için, bu ürünlerin tüm stilistik ve operasyonel inceliklerini öğrenmelisiniz..

Estetik faydalar

Bir kişi beyazı bir dizi olumlu kavramla ilişkilendirir: sakinlik, netlik, saflık, dürüstlük ve diğerleri, ayrıca iç tasarıma yansıyan bir dizi optik özelliğe sahiptir..

Böylece beyaz gergi tavanlar aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Dikkatini dağıtma. Bilinç beyazı tarafsızlığın sembolü olarak algılar. Beyaz bir tuval, bir kişinin dikkatini kendine çevirmez, bunun sonucunda böyle bir odada bir tahriş edici tarafından rahatsız edilmeden sakince işinize devam edebilirsiniz. Ayrıca beyaz tavan, iç mekanın geri kalanıyla rekabet etmiyor ve tüm ihtişamıyla görmeyi mümkün kılıyor..

 • Geleneksel görünüm. Tarihsel olarak, hemen hemen tüm tavanlar belirli bir süre beyaz badanalıydı. Tutarlılığı sevenler için, mat dokulu beyaz bir gergi tavan, geleneksel iç mekanın hoş bir parçası olacak ve aynı zamanda mükemmel performans özellikleriyle sizi memnun edecek..
 • Tavanın beyaz rengi, odanın alanını görsel olarak arttırır., büyük pencere açıklıkları ile birlikte, alanın açıklığını artıracak.
 • Parlama ve yansımalarla parlak bir dokuya sahip beyaz gergi tavan, odayı görsel olarak daha hacimli hale getirecek ve şenlikli bir atmosfer verecektir. Böyle bir ürünün yüzeyi tamamen düzdür; bu, düzlemi tesviye etmenin muazzam maliyetleri nedeniyle, boyama veya macun gibi diğer bitirme işleri için pratik olarak elde edilemez..
 • Parlak PVC film dokusuna sahip beyaz tavan, rahat ve huzurlu bir atmosfer yaratmak için idealdir. tavan yüzeyinin altına aydınlatma ekipmanı kurarak.

Dokular

Beyaz gergi tavanların genel özelliklerinin yanı sıra belirli bir yüzey dokusunun getirdiği farklılıklar da vardır. Başlıca çeşitleri mat, parlak, saten yüzeydir..

Mat

Dışarıdan, böyle bir yüzey badana veya sıva macununa benzer. Mat beyaz yüzeyler sağlık kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, iş merkezlerinde, devlet kurumlarında vb..

Böyle bir yüzeyin karakteristik özellikleri şunları içerir:

 • ölçülü ve katı görünüyor;
 • duygusal olarak sakinlik ve güvenlik hissi verir;
 • çoğu iç mekana uyar;
 • dikkati dağıtan ışık parlaması ve nesnelerin yansıması yoktur;
 • yüksek tavanlı bir odada mat bir doku görsel olarak algılanan boşluğu azaltabilir.

Parlak

Beyaz parlak yüzeye ilk bakışta vernikle kaplanmış gibi görünebilir. Ek olarak, başka nitelikleri de var..

Parlak doku, ayna etkisi nedeniyle hacmi, özellikle odanın yüksekliğini görsel olarak artırır. “Ayna” yüzeyine karşı kırılan aydınlatma armatürlerinden gelen ışık, odanın her tarafına yayılır ve gölge alanları bile doldurur..

Beyaz parlak tavana sahip bir oda, aynı aydınlatma seviyesi için daha az lamba gücü gerektirdiğinden, bu özellik enerji tasarrufu için kullanılabilir..

Parlak yüzey PVC (polivinil klorür) -film ile oluşturulur, mükemmel su geçirmezlik özellikleri inertlikle birleşir, bu da onu yüksek nem ve küf bulunan banyolar için mükemmel bir çözüm haline getirir..

Mutfakta, nem direncine ek olarak parlak bir PVC tavan, kokularla emprenye edilmediği ve temizlenmesi kolay olduğu için uygun olacaktır, ancak gaz sobası iyi bir davlumbaz ile donatılmalıdır, aksi takdirde ısı kaplamayı tahrip edebilir. Ek olarak, toz pratik olarak parlak tavana yapışmaz..

Saten

   Hem parlak hem de mat yüzeylerin özelliklerini birleştiren bir doku. Saten, ışığı yansıtma özelliği ile parlak bir görünüme benzer, ancak parıltısı doğrudan değil, yayıcı tiptedir. Kanvas, mat bir dokuya benzeyen karakteristik parlama ve “ayna efektine” sahip değildir..

   Ayrıca beyaz saten tavan aşağıdaki özelliklere sahiptir:

   1. Dokunun belirli bir özelliği, farklı açılardan vurulduğunda ışığın taşması, maddenin homojen olmayan yapısının yarattığı “sedef etkisi”dir..
   2. Beyaz saten tavan, odaya zarafet, incelik ve incelik kazandırır ve iç tasarım çözümleriyle uygun şekilde birleştirilebilir..
   3. Parıltısı sayesinde böyle bir asma tavan, odalardaki aydınlatmayı artıracaktır..

   Farklı odalarda kullanın

   Beyaz gergi tavanların iç dekorasyonda kullanımı oldukça geniştir. Her şeyden önce, bunun nedeni, stilize onarımların yokluğunda beyaz rengin neredeyse her zaman çevredeki iç mekana uymasıdır. Ayrıca tarafsızlığı ve rahatlatıcı etkisi açısından da neredeyse rakibi yoktur. Ancak zaten belirli bir özelliği olan odalarda da kullanılabilir..

   Klasik tarzda yürütülen iç mekan, klasiklerin tipik boyutunu ve sağlamlığını vurgulayan mat dokulu beyaz bir gergi tavan ile başarıyla tamamlanıyor. Ancak burada parlama ve yansımalara sahip parlak bir yüzey uygun olmayacaktır..

   Beyaz gün ışığı ile iyi gider ve ne kadar fazla olursa, diğer tonlara kıyasla uyumlulukları o kadar belirgin olur. Ve burada parlak renkler bol ışıkta çok can sıkıcı hale gelir.

   İş akışı ve iş görüşmeleri için, beyaz tavanların dikkat dağıtıcı olmayan tarafsızlığı, asıl şeye odaklanmanız gereken şeydir – iş.

   Minimalizm, minimum miktarda dekor ile karakterize edilir; bu durumda, parlak bir dokuya sahip beyaz bir gergi tavan, bu tür bir ürünün karakteristik görsel efektlerine odaklanarak, iç mekanın ana unsurlarından biri haline gelecektir..

   Alçak “bastırıcı” bir tavana sahip bir odada, parlak bir dokuya sahip beyaz bir streç kanvas, odanın hacmini görsel olarak artıracak ve böylece odada kalmayı daha keyifli ve konforlu hale getirecektir..

   Düşük ışık koşullarında aydınlık odaları sevenler için, beyaz bir tavan, mevcut ışığın parlaklığını artırarak soruna kısmi bir çözüm olacaktır..

   Doku açısından parlak ve mat yüzeyler arasındaki farklar sadece tattadır. Mat, avize gibi tek bir büyük aydınlatma armatürü ile daha iyi uyum sağlarken, parlaklık birden fazla spot ışığı ile iyi çalışır.

   Koku ve nem ile emprenye edilmesi nedeniyle mutfakta triko taklit eden beyaz bir gergi tavan kullanılması önerilmez ve ayrıca pişirme sırasında buharlaşan gıda mikropartikülleri liflerine yerleşecek ve bu da görünümün bozulmasına ve tahribata yol açacaktır. zaman içinde tuval yapısının. Banyoda nem polyestere zarar vermese de böyle bir yüzeyde küf oluşacaktır..

   Seçim kuralları

   Belirli bir germe tavan üreticisinin doğrudan seçimine geçmeden önce, bu kaplama malzemeleri segmentindeki ürünlerle ilgili bazı incelikleri dikkate almaya değer:

   • Seçim parlak bir dokuda durursa, ürünün malzemesi PVC’dir (polivinil klorür). Donukluk, yapılan tuvallerin doğasında vardır. "örme" polyester bazlı malzeme. Görsel olarak, kumaş tavanlar kadifemsi görünüyor ve film kaplamalar ayna pürüzsüzlüğü ve kesinlikle eşit..

   • Kumaş gergi tavanlar çoğunlukla dikişsizdir, film tavanlar ise bütünsel bir tasarımda yeni yeni üretilmeye başlanır ve ürünlerin çoğunda dikiş yoktur. Fark edilebilir veya ince olabilir, dikişi maskelemek için bir renk geçişi kullanılabilir, örneğin siyah beyaz bir zebra tavan.
   • Saten ürün, mat ve parlak niteliklerin kısmi bir kombinasyonunu taşır. Bir yandan saten, parlaklık gibi ışığı yansıtır, ancak yüzeyi speküler değildir ve ışık doğrudan değil dağınık bir biçimde yansıtılır. Böylece dikkat çeken hoş bir görünüme sahip “sedefli” bir etki yaratılır.

   • Parlak gergi tavanların en iyi üreticileri, mat alanında iken Alman ve Fransız şirketleri içerir. "doku" ürünler en kaliteli ürün İsviçre’de yapılır.
   • Fiyat olarak parlak film tavanlar daha ucuzdur, mat kumaş kanvaslarla fiyat farkı yaklaşık iki kattır. Daha az kullanılabilirlik, kumaşı taklit eden tavanların popülaritesini etkiler.

   Modern bir dairede desenli basit beyaz dokulu bir tavan iyi görünüyor. Birçok iç stil için parıltı seçeneği uygundur.

   Beyaz bir gergi tavan montajı için aşağıdaki videoya bakın.