Üretimle harmanlanmış Sheetrock macunları kullanıma hazırdır. Bu tür karışımların kullanımı zamandan tasarruf sağlar, kusurları ortadan kaldırır ve israf riskini en aza indirir. Karıştırmak için suya ihtiyacınız yok. Sadece kovayı açıp doldurma işlemini başlatabilirsiniz. Bu makale size inşaatta bitirme için Sheetrock macununun özellikleri ve kullanımı hakkında bilgi verecektir..

özellikler

Alçıpan ile hızlı ve kaliteli çalışma için yalnızca birinci sınıf kaplama malzemelerinin kullanılması, güvenilir şirketlerden yardımcı araçlar ve ek aksesuarlar kullanılması önerilir. Tüm bu faktörlerin birleştirilmesi üretkenliği artırır ve kârlılığı iyileştirir. Böyle bir ürün Sheetrock macunudur..

Bu tür çözümlerin avantajları açıktır:

 • geliştirilmiş teknik özellikler;
 • artan operasyonel ömür;
 • her partide homojenlik ve homojenlik kontrol edilir;
 • uzun süreli kullanım (kendi hazırladığınız dolgu maddelerine kıyasla).

Ürün 28 ve 17 litrelik paketlerde mevcuttur. Deneysel testler sırasında 10 donma / çözülme aşamasından geçtiği ve özelliklerini hiç kaybetmediği için bileşimin kalitesinden emin olabilirsiniz..

Sheetrock dona maruz kalırsa, yavaş yavaş eritmeye çalışın.. Isınmak için asla sıcak su ve ısıtıcı kullanmayın. Karışımı oda sıcaklığında iç mekanda bekletin.. Ardından ürünü homojen bir kütle elde edilene kadar karıştırın, aynı anda hava kabarcıklarından kurtulun.

İşe hazırlık

Kabın içindekileri karıştırın, su eklemenize gerek yok. Köşe koruyuculara, bağlantı elemanlarına solüsyon uygulayın. Derzleri inşaat bandı ile kapatmak için az miktarda su eklenmesine izin verilir (50 ila 60 ml arasında değişir).

Bu durumda, çözeltinin çok sıvı olmadığından emin olmanız gerekir..

Kullanım Şartları

Sheetrock Superfinish Putty’yi kullanmak için birkaç temel kural vardır..

 • Araç yalnızca dahili çalışma için tasarlanmıştır.
 • Macunun yeni bir uygulaması sadece tamamen kurumuş bir önceki tabaka üzerinde gerçekleştirilir..
 • Macun 240 kum zımpara kağıdı ile zımparalanır.
 • Dekoratif kaplamaları başarıyla boyamak ve uygulamak için üreticinin talimatlarına kesinlikle uymalısınız. Boyanın iyi yerleşebilmesi için kaplamanın kuru, tozsuz, mat olması ve ellere yapışmaması gerekir..
 • Alçıpan levhaya ince bir tesviye macunu tabakasının uygulanması, malzemenin su emilimini dengelemeye yardımcı olur. Gelecekte, bu, işlenmiş yüzeyde lekelerin önlenmesine yardımcı olacaktır..
 • Kuru zımparalama yaparken aşırıya kaçmayın. Alçıpan ve macun bandının üstünü işlemeyin. Sheetrock macun, kağıt bantlar, metalize astar bantlar ve koruyucu köşelerle birlikte kullanılır.

Kağıt bandın özellikleri:

 • yapıyı tek tip, güçlü kılar;
 • kolay kullanım için ortada bir kat vardır;
 • yapıştırıcı kullanımına ihtiyaç duymaz;
 • iyi güç göstergelerine sahiptir;

Metalize kağıt bandın amacı:

 • köşelerin güçlendirilmesi;
 • alçıpan kurarken yapıların güçlendirilmesi.

Kağıt Destekli Metal Köşe Koruyucunun Özellikleri (Korozyona Dayanıklı Çelik Baralar Kağıt Destekli):

 • köşelere güç verir;
 • ek bağlantı elemanlarına ihtiyaç duymaz;
 • bitmiş bileşimin kağıt tabanına yapışması daha yüksektir, bu da mükemmel yüzey pürüzsüzlüğü sağlar.

Alçıpan dikişleri

Bağlantı elemanlarının kafaları (kendinden kılavuzlu vidalar, vidalar), çıkıntı yapmamaları için alçıpanın yüzeyine batırılmalıdır. Bunu yapmak için bir tornavida veya tornavidaya ihtiyacınız var. Ardından, alçıpan levhalar arasındaki derzi doldurarak paslanmaz mala ile sürekli bir Sheetrock tabakası uygulayın. Kağıt bandı hafifçe dolgu katmanına batırın. Spatulayı eğerken, bandın üzerine kaydırın. Fazla çözeltiyi serbest bırakmak için alete sıkıca bastırın.

İnşaat bandının altında yaklaşık 1 mm’lik bir macun tabakası kalmalıdır.. Daha sonra, bir sonraki bitirme aşaması için alt tabakayı hazırlamak ve bandı kenar kıvrılmasından korumak için karışımdan başka bir kat uygulanmalıdır. Eklem tamamen kuruyana kadar bekleyin.

Tüm yüzey nemden kurtulduktan sonra, macunlamanın bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz. Geniş bir spatula (yaklaşık 20 santimetre) alın ve uygulamanın ikinci adımına başlayın.

Her şey kuruduğunda, son katı oluşturmak için mala ile tekrar “yürüyün”. Bu sefer 25 santimetrelik bir alet kullanın.

Köşe işleme

Elemanları işlemek için karışım köşenin her iki tarafına da uygulanır. Sheetrock bant ikiye katlanır ve harca uygulanır. Köşenin bir tarafına ince bir tabaka macun sürün, tamamen kurumasını bekleyin ve aynı tabakayı diğer tarafa uygulayın. Önce köşenin diğer tarafını bantlayın, fazlalığı bir spatula ile alın..

Sabitleme vidalarının veya vidalarının işlenmesi

Bitmiş seyreltilmemiş karışımı, derzi kağıt bantla yapıştırmadan önce ve sonra alçıpan üzerine uygulayın. Vidaların sabitlendiği yerlerde oluşan olukları hazır çözelti ile doldurun. Macun ve alçıpan tabakasını düzleştirmek için macun aletini vidaların basınçla vidalandığı yerlerin üzerinde çalıştırın. Bu işlem, oluklar işlenecek yüzeyle aynı hizaya gelene kadar birkaç kez tekrarlanmalıdır. Birden fazla kat gerekebilir.

Kağıt köşelere uygulama

İnşaat uzmanları, hazır macunların suyla karıştırılmamasını şiddetle tavsiye eder. Tutarlılık, üreticinin amaçladığı ile aynı olmalıdır, aksi takdirde teknolojik süreç kesintiye uğrayacaktır..

Köşenin kenarlarını orta boy bir mala (yaklaşık 12 santimetre) ile Sheetrock ile işleyin. Kuruyana kadar bekleyin. Bir sonraki uygulama genişliği yaklaşık 5 cm daha geniş olmalıdır. Ve sadece işin sonunda, son katın pürüzsüz olması için macuna biraz sıvı ekleyebilirsiniz..

Kağıt taban üzerinde metalden yapılmış koruyucu köşelerin kullanılması

Kağıt destekli köşeler, normal metal veya PVC köşelerle aynı işleve sahiptir. Ancak, alçıpan tabana monte edildiğinde değil, bağlantı bantları yapıştırıldığında kullanılırlar. Artıları, her durumda kağıt tabanın normal metal olandan daha iyi yapışma özelliklerine sahip olmasıdır. Böyle bir köşe, daha güçlü ve daha homojen bir yapı oluşturur, konut binalarının ve endüstriyel binaların doğal büzülmesi sonucu oluşabilecek çatlamaya karşı direnci arttırır..

Bu köşeler ile geleneksel metal ve vinil köşeler arasındaki fark, Sheetrock köşelerinin macunla yapıştırılması ve normal köşelerin basitçe takılmasıdır. Kağıt destekli köşeler, sonraki macun, dekoratif sıva ve diğer malzemelerin katmanlar halinde iyi yapışmasını sağlar. Köşe macun tabakasına bastırılır, kuruduktan sonra macunlanır.

Bitirmenin bitiş aşaması

Son katı uyguladıktan sonra, uygulanan tüm macun katlarının kurumasını beklemelisiniz. Ardından, yüzeyin düzleşmesi için “çarpmaları” bir spatula ile düzeltmeniz gerekir. Harcın geri kalanı dikişlere ve bağlantı elemanlarına uygulanır. Bu aşamada karışıma az miktarda su ilavesine izin verilir. Uygulanan katmanlar iyi tesviye edilmelidir. Bu, bir zımpara şamandırası ile yüzey işleme süresini kısaltacaktır. Ayrıca göze çarpan tüm kusurlarda macunla “yürümeye” değer.

Hazır macun karışımları, daha fazla boyama için alçıpan levhaların hazırlanması için ideal bir seçenektir.. Parlak boyalar uygulanırken duvarda tüm düzensizlikler ve çöküntüler görülebilir. Sheetrock bitirme macununun kullanılması bu tür durumların olasılığını ortadan kaldırır..

Öneriler

Dikişleri zımparalarken dikkatli olmak önemlidir. Alçıpan levhanın yüzeyini tutmanız tavsiye edilmez, sadece dikişlerin zımparalanması gerekir. Rende alçı levhanın yüzeyini soyar ve kağıt lifleri kaplamayı bozabilir..

Kusurların görünümünü en aza indirmek için işlem görecek tüm yüzey üzerine bir son kat uygulanması tavsiye edilir..

İncelemeler

Kullanıcılar Sheetrock hazır karışımlarının çok yönlü bitirme yardımcıları olduğunu onaylar. Karışımların kalitesi ve kullanılabilirliği hakkındaki yorumlar çoğunlukla olumludur. Aynı zamanda, çoğu, başarılı bir satın almanın ana koşulu olarak 1 m2 başına malzeme tüketiminin doğru belirlenmesini düşünmektedir..

Macun bitirme hakkında daha fazla bilgi "levha" aşağıdaki videodan öğreneceksiniz.