Boyamadan önce astar: duvarlar ve tavanlar nasıl hazırlanır?

Yüzey boyama, onarım çalışmalarının ana aşamalarından biridir. Duvarlar ve tavanlar nasıl doğru boyanır? Ön astara ihtiyacım var mı? Bu halledilmeli.

Özellikler ve amaç

Toprak, hemen kullanılabilecek hazır bir biçimde veya konsantre – kuru bir karışım halinde satılır, bu durumda çözeltinin bağımsız olarak hazırlanması gerekecektir. Sıvının oranları ve türü paket üzerinde belirtilmiştir..

Genel Özellikler:

 • uygulaması kolay;
 • bitişik olmayan parçaları birleştirir;
 • herhangi bir yüzeyi düzleştirir ve güçlendirir;
 • antiseptik bileşikler duvarları küf ve mantarlardan korur;
 • astar uygularken, sonraki boya tüketimi gözle görülür şekilde azalır.

Astarlar daha yaygın olarak üretilir ve belirli malzemelere uygulanır. Ahşap yüzeyler, sıva veya beton veya metal yüzeyler için astar satın alabilirsiniz, her türlü yüzey için evrensel hazırlıklar vardır..

Görüntüleme:

 • alkid astar. Ahşap ve metal ile çalışırken kullanılır. Metal yüzeyleri korozyondan korur, ahşabın veya suntaların tahribatını önler..
 • Akrilik. Bu malzeme, her türlü yüzeye uygun, evrensel olarak adlandırılabilir..
 • Epoksi. Malzemeyi oluşturan epoksi reçine yardımıyla kaplama çok daha güçlü hale gelir. Beton yüzeyler için kullanılır, seramik için kullanılır, muşamba, boyama için iyi bir temel görevi görebilir.

 • Alüminyum. Alüminyum tozu ile güvenilir yapışma sağlanır. Metal yüzeyler, ahşap ürünler için uygundur.
 • Silikat. Malzeme neme ve aşırı sıcaklıklara, yüksek mukavemete dayanıklıdır. Tuğla yüzeylerde, sıvalarda, çoğunlukla balkonlarda, sundurmalarda, banyoda kullanılır..
 • Polivinil asetat. Polivinil asetat boya uygulanacak yüzeyler için uygundur. Çok hızlı kurur ve çeşitli yüzeylere iyi yapışır.

Kullanım incelikleri

Bir astar ile çalışmaya başlayarak, çalışma sırasında ihtiyaç duyulacak çalışma araçlarını hazırlamanız gerekir, örneğin:

 • rulman;
 • bir dizi fırça: geniş, büyük ve küçük fırça;
 • spatula, çeşitli seçenekler;

 • termal tabanca;
 • boyalar için özel bir karıştırıcı;
 • metal fırça ve zımpara kağıdı;
 • paçavralar;

 • sprey;
 • matkap için bir disk fırçası;
 • koruyucu ekipman: iş eldivenleri ve maske.

Başlamadan önce, oda gereksiz eşyalardan ve mobilyalardan arındırılır, böylece hiçbir şey işe karışmaz. Astar uygulamak için optimum sıcaklık +10 ila +30 derece arasında olmalıdır..

Astar çoğunlukla sıvalı yüzeylere veya yapışkan boya kaplamalarına uygulanır. Çalışmaya başlamadan önce, duvarlar incelenir ve eski duvar kağıdı, ufalanan boya veya soyulmuş sıva, yağlı lekelerden arındırılır..

Küf veya küfün olduğu alanları belirleyin ve salgını ortadan kaldırın.

Gerekirse duvarlar ve tavan deterjan ilaveli sıcak su ile yıkanır. Duvarlar tamamen kuruduktan sonra dikkatlice incelenmelidir.. Hasar veya pürüz varsa, yüksek kaliteli beton macunla kapatılır.. Kurur kurumaz zımpara kağıdı ile zımparalayın ve kalıntıları kumla temizleyin..

Tüm kusurlar ortadan kaldırıldığında, bir astar zamanı. Bir kompozisyon seçerken, yüzeyin ne tür bir boya ile boyanacağına ve tabanın durumunu dikkate almasına rehberlik edilmelidir..

Bundan önce duvarlara taze sıva uygulanmışsa, çalışma ancak 3 veya 4 hafta sonra gerçekleştirilir..

Hangi primerlerin en popüler olduğunu düşünün:

 • Emprenyenin astarlanması ve güçlendirilmesi, tabanı güçlendirmeye ve yüksek nemden korumaya hizmet eder. Değirmenler “nefes alır”: toprak, buharın geçmesine izin veren bir film oluşturur. Bu tür emprenye, iç mekan yüzey işlemlerinde kullanılır: alçıpan ve alçıpan, çimento-kireç ve kireç sıvaları.
 • Akrilik ve lateks astar boya. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Malzeme yüzeye derinlemesine nüfuz eder, böylece onu güçlendirir. Emülsiyon ve akrilik boyalar uygulanmadan önce astar olarak kullanılır..

 • solvent astar. İç ve dış mekan çalışmaları için uygundur. Ürün duvara derinlemesine nüfuz eder, ancak çok kolay tutuşabilir. Boyalı, sıvalı, ahşap yüzeylerin, asbestli çimento levhaların astarlanmasında kullanılır..
 • Akrilik vernik astarlama. Dış mekan çalışmaları için kullanılır. Duvarın derinliklerine nüfuz edebilir, suyu iter.

 • Su-silikat astar. Tuğla ve beton yüzeylerin, kireç ve çimento-kireç sıvaların astarlanmasında kullanılır. Yüzeyde mineralize bir kaplama oluşturmaz, derin penetrasyona sahiptir..
 • Epoksi boya. Beton bir yüzeyde iç işler için kullanılır. Çoğu zaman iki bileşenli bir bileşime sahiptir, içerikler kullanımdan önce karıştırılır..

Bileşimi ile toprak, malzemenin güvenilir bir şekilde yapışması için güvenilir ve etkili bir araçtır. Başvuru sürecinin kendisi basittir, tecrübesi olmayan bir kişi başa çıkabilir.

Şimdi yüzeyi nasıl astarlayacağınızı bulmanız gerekiyor:

 • Çalışmaya başlamadan önce kompozisyonu hazırlayın, oda sıcaklığına sahip olmalıdır. Çözelti hazır olduğunda, iyice karıştırın. Kıvam konsantre ise belirtilen oranlarda su ile seyreltin..
 • Bileşim bir banyoya dökülür ve içine bir boya silindiri batırılır. Bundan sonra döndürülür ve tel ızgara üzerinde sıkılır. Bileşimi dağıtmak için bir rulo ile farklı yönlerde yapılmalıdır, girintide fazlalık kalacaktır..

 • Herhangi bir sırayla astar yaparlar, ustalar yukarıdan aşağıya doğru yapılmasını tavsiye eder, böylece damlalar kolayca giderilir. Hafif bir vurgu ile silindire basın.
 • Zor alanlarda veya köşelerde rulo fırça ile değiştirilmelidir..
 • Astar işleminden sonra duvar kuruyana kadar beklemeniz gerekir. Süre, odadaki sıcaklığa ve astar tipine bağlıdır. Üzerinde karanlık, nemli noktalar yoksa duvarlar kuru olarak kabul edilir..
 • Yüzey kuruduğunda, tüm tabanın eşit bir tabaka ile işlenmesine dikkat ederek ikinci bir kat uygulayın..

Kuruma sürecini hızlandırmak tavsiye edilmez, yüzeyin doğal sıcaklıkta kuruması önemlidir, böylece astar tabana daha fazla nüfuz eder..

Duvarlar ve tavanlarla çalışırken bir merdiven, merdiven veya masaya ihtiyacınız var. Yerde dururken çalışıyorsanız, makaralı tutamağa özel bir uzatma kablosu takabilirsiniz, bu şekilde tavanlar astarlanır..

Boya türleri ve onlarla çalışmak

Onarım sırasında aşağıdaki boya malzemeleri kullanılır:

 • yağlı boya;
 • emaye;
 • su bazlı ve akrilik;
 • zamk.

Yağlı boya farklı renklerde pigmentlerin eklenmesiyle kuruyan yağdan oluşur. Bu boya sıcaklık değişimlerine, neme karşı dayanıklıdır.. Bu tip boya ile boyanan yüzey güneşte solmaz, deterjanlarla işlemden geçirilebilir..

Yağ formülasyonlarının kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Kaplamanın tamamen kuruması için üç güne kadar beklemeniz gerekir. Boyama sırasında, havanın geçmesine izin vermeyen yoğun bir tabaka oluşur, bu nedenle odanın geniş alanlarını boyamanız önerilmez..

Emaye özellikleri yağlı boya ile aynıdır. Aralarındaki fark, emayeleri tamamen kurutmanın yaklaşık bir gün çok daha az zaman almasıdır..

Su bazlı, mikroskobik plastik parçacıkları içeren bir çözeltiden oluşur, kuruduğunda zararlı maddeler yaymaz. Bu boya herhangi bir yüzeyi boyamak için kullanılabilir, çabuk kurur ve güçlü bir kokusu yoktur..

İç dekorasyon ve dış cephe boyama için akrilik bileşikler. Çoğu zaman, yüksek nemli bir odada onarımlar sırasında kullanılırlar..

Tutkal boyaların temeli tebeşirdir, böyle bir kompozisyon evde kolayca yapılabilir. Tutkal boyalar çok çabuk kurumasına rağmen, dezavantajları vardır. Boya malzemeleri neme dayanmaz, yüzey zamanla bozulur.

Çeşitli yüzeylerle uyumlu

Astar reçine, yağ, yapıştırıcı, kuruma hızlandırıcı, pigment ve diğer maddelerden oluşur, akrilik, mineral, alkid bazlıdır. Farklı malzemeler kullanarak odadaki duvarları dekore edebilirsiniz..

Duvar kağıdı için astar

Boyama veya badana için duvar kağıdı en popüler olanıdır. Duvar kağıdında, son kat astarından sonra boya düz bir tabaka halinde uzanacak, yüzeyde çizgiler olmayacaktır. Daha ekonomik bir işlem için astar boya satın alabilirsiniz..

Genellikle soru, dokunmamış duvar kağıdının altında ne tür bir toprak olması gerektiğidir. Deneyimli ustalar, yüzeyin durumuna bakmak için bir astar seçerken tavsiyede bulunur, çünkü asıl görev duvarı daha dayanıklı hale getirmektir..

Dokumasız kumaşlar için derin penetrasyon astarı Ceresit CT 17 seçebilirsiniz..

Kontrplak, sunta, ahşap için astar

Kontrplak için bir astar seçerken, astar ve boyanın bu kaplamaya yönelik aynı alt tabakadan yapıldığından emin olunmalıdır. Yüksek nemli bir odada kontrplak kullanılıyorsa, yüzey mantar önleyici bir astar ile işlenir..

Kontrplak, sunta ve diğer ahşap kaplamaları işlerken, derzler ve uçlar su itici bir astar karışımı ile muamele edilmelidir.. Bu amaçlar için bir poliüretan veya epoksi karışımı alabilirsiniz..

MDF ile çalışırken, bu malzemenin gözenekli bir yüzeye sahip olduğunu bilmelisiniz, bu nedenle bu tür bazlar için özel olarak tasarlanmış bir astar satın almak daha iyidir..

Ahşap paneller için kuruyan yağ, akrilik astar, alkid astar boya, stiren astar, nitroselüloz astar vernik, ftalik yağlı astar boya gibi astarlar kullanılmaktadır..

Cam yüzeyleri ve plastikleri astarlarken şunları kullanın:

 1. Alkid esaslı astar boya. Bu toprak türü seramik, plastik, metal ürünlerle çalışmak için de uygundur;
 2. İki bileşenli epoksi astar verniği, yardımı ile seramik ürünlerde kaygan cam, metal yüzeylere iyi yapışma sağlar..
 3. Köpük için bir astar ve yağ malzemeleri kullanın, alkol bazlı bir vernik alabilirsin. Yüzey yağlı boya ile boyanmıştır. Aseton ve aromatik çözücüler, butil asetat kullanmayın.

Metal astar

Astar yardımı ile metal yüzeyler olumsuz etkilerden korunur, metal korozyona uğramaz.. Astar için korozyon önleyici ve astar boya kullanın. Ürünlerde pas varsa, önce temizlenmeli, tozdan arındırılmalı ve yağdan arındırılmalıdır.. Yağdan arındırmak için bir deterjan kullanabilirsiniz., ve ayrıca trikloridetilen kullanın.

Metal yüzeyde eski boya varsa zımpara ile ovalanmalıdır. Önceki katmanlar bir demir fırça, elektrikli bir termal tabanca veya özel kimyasal maddeler ile çıkarılır..

Astar uygulamadan önce karıştırılır ve gerekirse inceltilmelidir. Fırça veya sprey ile uygulayınız. Kaç kat uygulanacağı üretici tarafından paket üzerinde belirtilmiştir..

İlk kattan sonra sonraki her kat 3-4 saat sonra uygulanmalıdır..

Boya, işlem görmüş yüzeye ertesi gün uygulanır. Metal bir yüzeye nitroselüloz boya uygulanıyorsa en az 72 saat bekleyin..

Metal yüzeyler için aşağıdaki aletler uygundur:

 • baz alkid emaye;
 • astar polivinil akrilik boya;

 • vinil ve polivinil boya;
 • nitroselüloz astar boya;
 • ftalik reçinelere dayalı korozyon önleyici;

 • klorlu kauçuk;
 • pas stabilizatörü.

Bir pili veya dökme demir banyoyu boyamanız gerekiyorsa, bir dökme demir astar uygulayın.. Dökme demir ürünler alkid emaye ile boyanmıştır.. Boyamaya hazırlanırken, dökme demir ürünler kirden arındırılır, yüzey kesinlikle kuru olmalıdır..

Ürün beyaz ispirto ile önceden yağdan arındırılmış ve GR 021 astar ile kaplanmıştır, Hammerite astar kullanabilirsiniz..

Aerosol boyalarla ajurlu dökme demir ızgaraların boyanması uygundur, yüzey yukarıda açıklanan şekilde hazırlanmalıdır..

Faydalı ipuçları

Deneyimli inşaatçıların tavsiyelerine dayanarak, bir astar kullanılması gerektiği söylenebilir. Sadece bir katman olması gerektiğini, duvar ile boya arasında bir bağlantı olması gerektiğini anlamak önemlidir..

Astar uygulaması sırasında, silindiri iyice sıkın, aksi takdirde yüzeyde damlamalar meydana gelebilir..

İnşaat ve onarım için tüm malzemeler, deneyimli danışmanların ürün hakkında gerekli bilgileri sağlayabilecekleri donanım mağazalarından satın alınmalıdır. Tanınmış üreticilerden satın alınan mallar ile iyi bir sonuç garanti edilecektir..

Satın alırken ambalajın kırılmamış olmasına ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz..

Bununla birlikte, bir astar satın almak mümkün değilse, alternatif seçenekleri kullanabilirsiniz:

 • düşük konsantrasyonlu duvar kağıdı tutkalı alın;
 • 1: 10 oranında seyreltilmiş PVA tutkalı toprağı değiştirebilir;
 • emaye boya alın ve çok miktarda çözücü içinde seyreltin;
 • kurutma yağı kullanın – ahşap yüzeyler için çok uygundur;
 • somut temas kullan.

Astar kullanarak onarım yapmak o kadar zor değil, sadece hangi malzemeleri ve hangi yüzeylerde kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor..

Aşağıdaki videoda duvarları boyamadan önce nasıl astarlayacağınızı öğreneceksiniz..