İç mekan kullanımı için kokusuz bir boya nasıl seçilir?

Bir evde veya dairede onarım yaparken, er ya da geç bir kişi, iş için boya seçmesi gerektiği gerçeğiyle karşı karşıya kalır. Bu durumda, onarımın yapılacağı yeri dikkate almak zorunludur. Bu bir iç çalışmaysa, boyama için malzemeyi kokusuz olarak seçmeye çalışmanız gerektiği anlamına gelir..

renklendirme kompozisyonları

Bir odayı içeriden yenilemek için, tek tek unsurları boyamak yeterlidir: duvarlar, mobilyalar veya zemin. Bununla birlikte, iç işler için bir boya seçerken, ahşap yüzeylere uygulanacak boyaların bileşiminin gerekliliğine dikkat edilmelidir. Bunun nedeni, bir kişinin kapalı bir alanda çok fazla zaman geçirmesi ve sağlığının doğrudan kaplama malzemelerinin kalitesine bağlı olmasıdır..

Ahşap yüzeyler için boya seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler:

 • Gelecekte ahşap mobilya kullanılmasının planlandığı yer. Hangi boyanın seçilmesi gerektiği doğrudan buna bağlıdır. Örneğin banyoda nem oranı oldukça yüksek olduğu için özel bir boyaya ihtiyaç duyulmaktadır..
 • Ahşap mobilya üretimi için ne tür ahşap kullanıldı. Örneğin, masif mobilyalar iğne yapraklı ağaçtan yapılır ve narin mobilyalar için yaprak döken ağaçlar kullanılır..
 • Ahşap ürünleri yeniden boyamayı planlıyor musunuz?.
 • Boyanması planlanan ahşap ürünlerde eski kaplama (boya anlamında) kaldırılacak mı?.

Bugün, boya ve vernik pazarında çok sayıda vernik, astar, çeşitli kaplamalar bulunmaktadır ve sonuçta, ürünler onlarla işlendikten sonra uzun vadeli ve güvenilir çalışmalarını garanti edecektir..

Mükemmel bir sonuç elde etmek için tek başına boyama yeterli değildir. Çeşitli kaplama malzemeleri ve ürünleri üreten firmalar, boyalarla birlikte astar ve astarlar geliştirip üretmektedir.. Tüm işler talimatlara göre yapılmalıdır, son kaplamadan hemen önce ne ve nasıl yapılacağı aşamalar halinde anlatılacaktır. Bir astar ile çalışmak için tasarlanmış özel malzemeleri gösteren tablolar da vardır..

Kategoriler

Boyalar birkaç çeşide ayrılabilir..

Görsel olarak görünmeyen kaplamalar

Bunlara şeffaf vernikler, malzeme emprenye maddeleri, koruyucu sır dahildir. Bileşimleri ve çeşitli pigmentler içermesi nedeniyle ahşap yapıyı görsel olarak daha parlak hale getirmek mümkün hale geldi..

Şeffaf kaplamalar UV koruması oluşturacak maddeler içerir. Bu tür maddelerin içeriğinden dolayı güneş ışığı ahşaba zarar vermez ve buna bağlı olarak ahşap ürünlerin kullanım ömrü uzar. Özel işlem her iki yılda bir yapılmalıdır.. Tüm eski kaplama katmanlarını çıkarmak gerekli değildir..

Akrilik dispersiyon boyalar, modern dünyada özellikle popüler hale geldi. Bu tür malzemeler akrilatlar veya bunların türevlerini içerir. Burada bir çözücü yerine sıradan su kullanılır. Ahşaptan yapılmış bir ürüne boya uygulandıktan sonra, yanmanın yanı sıra atmosferik etkilerden de korunmuş olur. Ek olarak, ürünler sudan koruma sağlarken, özel bir emprenye ve akrilik boya, doğal bir ortamda olduğu gibi nemin kurumasını hiç engellemez..

Ahşap yüzeye boya uygulandıktan sonra en ince film oluşmaya başlar. Kurutma nemi işlenmiş ürünü dona karşı daha dayanıklı hale getirir. Akrilik boyaların donabilecekleri yerlerde saklanması önerilmez. Aksi takdirde, boya gelecekte kullanılamaz..

Çözücü olarak suyun kullanıldığı boya ve vernik pazarında boyaların ortaya çıkmasından sonra, geleneksel verniklere ve emayelere olan talep önemli ölçüde azaldı. Talebin azalmasına rağmen, bu tür ürünler hala kullanılmaktadır. Sadelik, kullanım kolaylığı, kaplama kalitesi gibi özelliklerinden dolayı kullanımları tercih edilmektedir. Bu tür malzemelerin dezavantajları, yanıcılığa karşı yüksek duyarlılık ve insan sağlığına zararı içerir..

Alkid boya

Bu boya maliyeti ile dikkat çekiyor. Ahşaptan yapılmış nesneleri boyamak için kullanılır. Bu boya bileşiminin avantajları arasında yüksek hidrofobiklik bulunur. Alkid boya ahşap bir yüzeye uygulandıktan sonra üzerinde çok ince bir film oluşur – yaklaşık 0,1 mm. Bu bağlamda, bu tür bir koruma uzun vadeli olmayacaktır..

Alkid malzemeler suya karşı çok geçirgen değildir. Bu nedenle ahşap mobilyalar nemden iyi korunur.. Banyo mobilyalarının yanı sıra yüksek nemin olduğu odaların işlenmesi için alkid malzemelerin kullanılması tavsiye edilir.. Alkid boyanın maliyeti su bazlı malzemelere göre çok daha düşük olacaktır..

Boyanacak yüzeyde kabarcık oluşmasını önlemek için boyayı sadece kurumuş yüzeye uygulamak gerekir..

Yağlı boyalar

Yağ bazlı boyaların keskin kokuları yoktur. Yağ bileşenlerinin bileşimi, burada seyreltici olarak işlev gören pigment maddeleri ve kurutma yağı içerir..

Yağlı boyalar ve vernikler hem renklidir hem de belirli bir rengi yoktur. İç ve dış mekan kullanımı için kullanılır. Yağlı boya kullanma ortamı geniştir: çeşitli yüzeyleri süslemek, ahşap ürünleri, sıva, beton ve metali işlemek için kullanılırlar. Yağlı boyaların dezavantajları uzun kurumalarını içerir..

Su bazlı boyalar

Bu boya kategorisindeki su bir çözücü görevi görür – bu nedenle iç işler için en güvenli olarak kabul edilirler. Zemini boyamak için kullanılan su dispersiyon boyası hiç kokmaz, neredeyse her zaman beyazdır, oldukça çabuk kurur, su geçirmez.

Bu tür kompozisyonların binaların içinde, okullarda, hastanelerde çalışmak için satın alınması tavsiye edilir..

Lateks boya

Bu tür boya malzemeleri belirgin bir hoş olmayan kokuya sahip değildir, toksik olanlara ait değildir. Bir binanın içindeki her türlü yüzeyi işleyebilir: duvar kağıdı, sıvalı duvarlar veya tuğlalar..

Lateks formülasyonları, yüksek mukavemet ve dayanıklılık ile karakterize edilir. Boyadaki lateks içeriği, uygulama sonrası emayenin şişmemesini sağlar ve ürünü aşırı kurutmaz. Bu tip boya ve vernik malzemesi, mutfakta olduğu gibi banyolarda da ürünleri boyamak için kullanılabilir. Oldukça hızlı kurur: ilk katman – yaklaşık yarım saat içinde, ikincisi – bir saat içinde.

Çocuk odası için uygun, çabuk kuruyan bir boya tabanı. Hem MDF hem de parke üzerine uygulanabilir..

Mobilya nasıl düzgün boyanır?

Başlangıçta, boyama için ahşap ürünler hazırlamak gerekir. Bu, tüm çekmecelerin, kapıların ve kulpların mobilyalardan çıkarılmasını gerektirir. Bir paçavraya, kaba ve ince taneli zımpara kağıdına, bir fırça oluğuna (geniş ve düz) ihtiyacınız olacak..

Bir sonraki adım, ince taneli zımpara kağıdı kullanarak işlenmiş yüzeylerden gresi ve eski verniği çıkarmaktır..

Tüm parçalar, yalnızca tahıl boyunca farklı yönlerden işlenmelidir..

Bir kaplama varsa, bu malzemenin ince tabakasını rahatsız etmemeye çalışmanız gerekir. Ürünü kirden temizlemek için bez kullanmayın – bunun için bir fırça almak daha iyidir. Ulaşılması zor yerlerin tedavisi için ince taneli zımpara kağıdı yararlıdır. Bir fırça kullanarak, ortaya çıkan tozu ahşap bir üründen çıkarabilirsiniz..

Boyamadan hemen önce, ahşap ürünlerin hazırlanmasından sonra ortaya çıkan odadaki kiri temizlemeniz önerilir., – bu, en küçük toz parçacıklarının yeni boyanmış ahşap yüzeye girmesini önleyecektir..

Paçavralar nemlendirilmeli ve sıkılmalıdır. Daha sonra ürünlerin tüm parçaları ıslanır – bu neredeyse tüm tozu giderecektir. Bundan sonra 15 dakika beklemelisin.

Boyama için bir astar ve bir tabana sahip bir boya bileşimi kullanmanız gerekir. Ambalaj üzerindeki talimatları uyguladığınızdan emin olun..

Öneriler

Boya ve vernik pazarında çok sayıda seçeneğin bulunması, bazen belirli bir ürün lehine doğru seçimi yapmayı zorlaştırır.. İç işler için boya seçerken aşağıdaki ipuçlarına uyulması önerilir:

 • kaplamanın dayanıklılığını hesaba katmak zorunludur – genellikle üreticiler ambalajın üzerine yaklaşık bir süre yazar;
 • yangın Güvenliği;
 • hasara veya aşınmaya karşı direnç seviyesi – sözde mekanik stres;
 • boyalı yüzeye bakmanın ne kadar kolay ve basit olacağı;
 • seçilen malzemenin çevre dostu olması;
 • kaplama yeteneği.

Boya seçimi aşamasında bile, üreticinin belirttiği özelliklere değil, boyanın bileşimine dikkat etmek zorunludur..

  Birçok malzeme, bileşimi belirli bir renkte renklendiren özel pigmentler, baz görevi gören ve yüzeyde bir film oluşturan bağlayıcılar ve çeşitli katkı maddeleri ile donatılmıştır..

  Ayrıca odanın nasıl kullanıldığına da dikkat etmeniz gerekir:

  • ısıtma varlığı;
  • oda nemi;
  • kullanılan yüzeyler;
  • yangın olasılığı: örneğin bir mutfağın yangın çıkarma olasılığı banyodan daha fazladır;
  • odada eski bir kaplamanın varlığı.

  Aşağıdaki videoda, iç mekan boyalarına genel bir bakış bakın..