Birçok insan “astar” kelimesini basit ve hatta sıkıcı bir şeyle ilişkilendirir. Aslında, tasarıma ustaca bir yaklaşımla, binaların arka plan tasarımı için bir dekorasyon haline gelebilir. Bununla birlikte, özelliklerinin yaklaşık temelleri olmadan, güzel bir şey yapmak için çalışmayacaktır..

özellikler

Astar, diken-oluk bağlantılı dar bir profil levhadır. Bu, dış ve iç dekorasyonda kullanılan mantolama malzemesi türlerinden biridir. Malzemenin kullanımı, türüne bağlıdır, çünkü hammaddenin bileşimi ve operasyonel özelliklerini belirleyen elemanın türü ve ayrıca kaplama kaplamasının dayanıklılığıdır..

Fıçı tahtası adını ilk kullanımına borçludur: başlangıçta demiryolunun binek araçlarını süslemek için kullanılmıştır..

Bununla birlikte, kaplama levhası, aynı kalınlıkta farklı olduğu ve çok çeşitli avantajlara sahip olduğu için inşaatta kısa sürede takdir edildi. Çok çeşitli fonksiyonel ve estetik avantajlara sahip dekoratif bir malzeme olarak kabul edildi. Başlangıçta ahşap kökenli bir ürün iken, bugün farklı hammaddelerden üretilmektedir. Bundan bağımsız olarak, bolluğu, ifadenin iç arka planını mahrum eder..

Duvarları ve tavanları bitirmek için astar kullanımı dozlanmalı ve dikkatlice düşünülmelidir.. Aynı anda hem duvarları hem de tavanı kaplamak imkansızdır. Bu, iç mekanı basitleştirir ve konfordan mahrum eder. Çoğu, renge de bağlıdır. Örneğin, bol miktarda odunsu arka plan odaya ıssızlık hissi verecektir, bu da çoğu kişi için belirli bir odadayken ortaya çıkan iç rahatsızlığa neden olur..

Çıtaların genişliği de önemlidir, çünkü iç mekanı görsel olarak değiştirebilir, duvarları daha yüksek veya tersine daha düşük hale getirebilir. Bu evrensel bir malzeme değildir, çünkü alçak tavanlı küçük bir odada geniş bir genişliğe sahip olan astar, odayı görsel olarak sıkışık hale getirebilir. Bugün 2 türe ayrılmıştır: normal çeşitlilik ve euro astarı. Europrofile, her tarafının dikkatli bir şekilde işlenmesiyle doğal masif ahşaptan yapılmıştır..

Dil ve oluk bağlantısı 8 mm’ye kadar daha büyüktür, bu da kaplamayı görsel olarak kusursuz hale getirir. Arka taraf, yoğuşma oluşumunu ortadan kaldıran hava kanalı ve havalandırma sağlamak için bir numunenin varlığı ile ayırt edilir. Bu astar 2 tipe ayrılır: “standart” ve “Yumuşak Hat”. Aralarındaki fark, pahların yuvarlaklık derecesinde yatmaktadır (“Yumuşak Çizgi” de daha yumuşaktırlar)..

Malzemeler (düzenle)

Astar, menşe malzemesine göre sınıflandırılabilir. Ahşap, MDF, plastik ve alüminyumdan yapılmıştır. Her türün, dayanıklılığı ve çalışma koşullarını etkileyen kendi özellikleri vardır. Örneğin, ahşap plakalar çevre dostudur ve anti-alerjiktir. Dişbudak, kayın, çam, ıhlamur, meşe gibi farklı masif ağaç türlerinden yapılırlar..

Ahşap paneller, aynı profile, doğal nem seviyesine ve aynı tipte yanaşma çıtalarına sahip iyi planlanmış bir tahtadır.. Bu hammaddenin sınıflara göre katı bir sınıflandırması vardır (Ekstra, A, B, C). Profil kategorileri rayların kalitesine göre farklılık göstermektedir. Örneğin, birinci sınıf ürünler düğümler ve diğer kusurlar olmadan yapılırken, C sınıfı elemanlarda kalınlık düzensizlikleri de dahil olmak üzere birçoğu vardır..

Genel olarak, tüm kategoriler estetik çekicilik ile ayırt edilir..

Farklı tarzlardaki iç mekanlarda güzel görünüyorlar, iç tasarıma ustaca bir yaklaşımla ev sahiplerinin refahını ve zevklerini ima ediyorlar..

10 fotoğraf

MDF, zararlı maddeler kullanılmadan talaşlardan yapıştırılır.. Bu çıtalar yüksek yoğunluk ile karakterize edilir, ancak kalite ve dayanıklılık açısından ahşap muadillerinden daha düşüktür..

Bu malzeme güzel görünüyor, ancak sürekli neme maruz kalmaktan korunmalıdır. Bu nedenle, bu astarın ıslak odalar için kullanılması istenmez. İç dekorasyonda alüminyum çıtalar kullanılmaz. Aksine, plastikten yapılmış analoglar günümüzde iç tasarımda yaygın olarak kullanılmaktadır..

Plastiğin ayırt edici bir özelliği, istenen herhangi bir dokuyu taklit etme yeteneğidir.. Yardımı ile duvarların ve tavanın arka planına istediğiniz ruh halini ve durumu ekleyebilirsiniz. Ahşabı, taşı (özellikle mermer, granit) iyi taklit eder. Bununla birlikte, daha sık olarak, tavan için böyle bir kaplama kullanılır, çünkü plastik mekanik hasara karşı dayanıklı değildir, kırılgandır ve önemli bir darbe ile kırılabilir..

Ancak diğer malzemelerle birlikte bu tür çıtalar, benzersiz tavan kompozisyonları oluşturmanıza olanak tanır. Plastiğin yerleşik ve geleneksel arka aydınlatmayı takması kolaydır, parlak veya mat bir dokuya, ayrıca kabartma ve pürüzlülüğe sahip olabilir. Bu, yeni başlayanların bile kullanabileceği, kurulumu kolay bir malzemedir. Ağırlık olarak ahşap ve MDF’den daha hafiftir, içi boş bir yapıya sahiptir, bu nedenle taşıyıcı zeminleri ve tavanı ağırlaştırmaz..

Görüntüleme

Yürütme türüne göre, astar şekil ve boyut olarak farklılık gösterir. Örneğin, pahlı olabilir veya olmayabilir. Dışa doğru, tüm kategoriler, dışbükey ve hatta yuvarlak veya düz olabilen farklı şekillerdeki çıtalardır..

Bugüne kadar, bu tür ürünler için piyasada, alıcıların dikkatine birkaç çeşit astar sunulmaktadır:

  • Klasik. Ön tarafta bulunan, birleştirme için gerekli pahlı düz şeritler. Bu durumda, pah yuvarlak veya yuvarlak olabilir..
  • “Sakinlik”. Kesintisiz bir sabitleme teknolojisi oluşturan pahsız analoglar. 2.5 cm kalınlığa kadar değişen ahşaptan yapılmış duvarların mükemmel taklidi Genellikle “köylü”, “Rus” veya “basit” olarak adlandırılır..

  • kara ev. Özel bir üretim teknolojisinin kullanılması nedeniyle en pahalı astar türlerinden biri.

Böyle bir rayın ön tarafı, düğüm şeklinde bir desene sahip olduğu için frezeleme varlığı ile ayırt edilir..

  • blok ev. Kereste malzemesinin taklitini yeniden üretebilen başka bir pahalı profil. Böyle bir tahtanın yuvarlak bir ön kısmı vardır. Duvarları böyle bir fıçı tahtası ile kaplarken, bir kütükten bir yapının görünümü oluşturulur..

  • “Amerikan”. Bu profil, pah ve zıvana arasında yumuşak bir geçişe sahip olması nedeniyle diğer seçeneklerden farklıdır, bu da bitişe iç cephe kaplaması için dış cephe panellerinin görünümünü vermenizi sağlar..
  • Çift taraflı. Bu çeşidin diğer çeşitlerden farkı 2 ön yüzü olmasıdır. Bu nedenle küçük bölmeleri kaplamak için kullanılır..

Doğru türün seçimi müşterinin tercihlerine bağlıdır.. Ancak, daha sık olarak alıcı diziden ürünleri seçer. Bu durumda, belirli bir odanın nem derecesi dikkate alınır. Örneğin, iğne yapraklı ağaçtan yapılmış bir kaplama oturma odası, yatak odası, ofis için uygundur, sauna ve banyoları bitirmek için, bir diziden seçenekler alırsanız, bunlar yaprak döken ağaçlardan profiller olmalıdır. Kır evleri için huş ve ıhlamur profilleri satın almak daha iyidir.

renk tayfı

Astarın renkleri çeşitlidir ve kullanılan malzemenin türüne bağlıdır. Örneğin, ahşaptan yapılmış astar, bej ve açık venge meşeden koyu ve siyah-kahverengiye kadar doğal tonlara sahiptir. Alıcı, kendi tercihlerini göz önünde bulundurarak, mevcut mobilyalara veya iç mekanın belirli bir unsuruna uyacak şekilde seçerek istenen seçeneği seçebilir. Böyle bir çizgide badanalı, kırmızımsı, açık gri bir astarın yanı sıra koyu bir taş var..

Plastik ürünler kesinlikle herhangi bir renge sahip olabilir. Bu, alçıpanlı bir tavan veya karmaşık tasarımlarda streç filmli bir varyant oluşturmak için uygundur. Bu tür astarlar genellikle ana kaplamanın tonuyla renk olarak eşleşir ve beyaz veya renkli (bej, şeftali, sütlü, fildişi veya ağartılmış ahşap) olabilir. Daha sıklıkla bunlar doğal tonlar veya yaşlanmanın taklidi ve ayrıca boyalı bir dizidir..

Gölgelerin çeşitliliği, tavana istenen tasarımı vermek için bunları birleştirmenize olanak tanır. Örneğin, astarın açık arka planını kiriş şeklinde koyu kahverengi bir profille ayırabilirsiniz. Renk kombinasyonu, sıkıcı tasarıma gerekli notları ekleyebildiği için de uygundur..

Yerleşik veya geleneksel sarkıt aydınlatma ve duvar malzemesi ile birlikte, seçilen stil fikrine ipucu verecek..

Tasarım

Astarı duvarlar ve tavanlar için diğer kaplama malzemeleriyle kullanabilirsiniz. Örneğin, kalan düzlemleri duvar kağıdı ile yapıştırarak belirli bir işlevsel alanı belirlemek için kullanılabilir. Banyoda, tuğla veya duvar için plastik panellerle çıtalı tavan ve duvar dekorasyonunun bir kombinasyonu olabilir. Astar, alçıpan ile iyi bir şekilde birleştirilmiştir.

Duvarlar ile ilgili olarak, dikey ve yatay kaplama için kullanabilirsiniz.. Bir duvarı, eski bir tahta altında bir tuğla çıkıntının arka planına ve kirişli bir tavana karşı fıçı tahtası ile kaplanmış bir oda güzel görünecek. Fidanlık için, astarı boyamak, böylece çizgili duvar kağıdını taklit etmek en iyi çözüm olacaktır. Bu durumda, beyazı mavi veya güneşli bir gölgeyle değiştirebilir, aynı anda iki çizgiyi 1 renkte boyayabilirsiniz..

Tavan boyama ile kısmi kullanım daha az orijinal görünmüyor.. Örneğin, kirişleri farklı bir renge boyayabilirsiniz. Karmaşık bir tavan yapısı seçerken, tasarıma yaldızlı elemanlar ve sıra dışı bir lamba şekli ekleyebilirsiniz. Astarın yanı sıra benzer mobilya cephelerinin kullanılması iyi bir çözüm olacaktır. Örneğin, tavanı veya bölmeyi çıtalarla kaplayabilir, mutfak mobilyası masaları için benzer bir renk seçebilirsiniz..

Uygulama kapsamı

Astarı farklı şekillerde iç arka plan olarak kullanabilirsiniz. Bir dairenin veya kır evinin farklı odalarında uygundur. Bu durumda, bina bir, iki ve üç katlı olabilir. Fıçı tahtası, oturma odalarının içindeki uçakları kaplayabilir (örneğin, yatak odaları, oturma odaları, koridorlar). Seçilen tasarım yönüne bağlı olarak, çocuk odasının duvarlarını veya tavanını fıçı tahtası ile süsleyebilirsiniz..

Bu, ülkedeki kapalı bir çardak veya veranda içindeki duvarları süslemek için mükemmel bir malzemedir.. Bu tür bir malzeme ile kısmen süslenmiş yapı, sadece görünüşte güzel ve sıradışı olmakla kalmayacak, aynı zamanda her ev için önemli olan ısı yalıtımını güçlendirecektir. Doğru aksan dozu, tavan, balkon veya sundurmanın yüzeylerini kaplamak için bile astarı kullanmanıza izin verecektir. Ayrıca, bir çalışma veya ev kütüphanesinin arka plan tasarımında uygundur..

Stiller

Geleneksel Rus tarzı esas alınsa bile, tüm duvarları ve tavanı tek başına fıçı tahtası ile kaplamak imkansızdır. Bu, bir ağırlık ve ıssızlık hissi getirecektir. Ve odunsu doku, ifade için kontrasta ihtiyaç duyar. Onun için en iyi yönler, ahşap mobilyalarla uyumlu bir şekilde birleştirilmiş Provence ve ülkedir..

Dilerseniz bu mantolama malzemesini modern tasarım dallarına sığdırabilirsiniz..

Tavanı onunla kaplarsanız, çatı katı tarzı bir evin tuğla duvarının arka planına karşı iyi görünür.. Bu durumda, ışık akısının ayarlanabilir eğim açısına sahip noktalarla desteklenebilir. Daha basit çözümler istiyorsanız, onunla sadece bir duvarı kaplayabilir, katı çizgileri ve minimum süslemelerle minimalizme astar katabilirsiniz..

Fıçı tahtası, beyazı taze mavi bir kontrastla seyrelterek Akdeniz stilini süslemek için kullanılabilir. Aynı derecede başarılı bir çözüm, tasarıma odunsu renklerin eklenmesiyle bir av köşkü ruhunda bir dağ evi olacaktır. İç mekanda country havası yaratmak istiyorsanız, astarı ağartılmış sarı veya bej renge boyamalısınız. Nötr renkler ve eskitme efekti, İskandinav tarzı bir iç mekan yaratmanıza izin verecektir..

İç mekanda güzel örnekler

Fıçı tahtası ile kaplı bir odanın ne kadar güzel olabileceğini anlamak için fotoğraf galerisi örnekleri yardımcı olacaktır..

Şık mutfak çözümü. Bölme, badanalı bir tuğla duvarın arka planına karşı etkileyici görünüyor.

Yatak odası duvarının dekorasyonu kır havası taşımaktadır. Sıcak, güneşli bir renk tonu kullanma.

Bir çocuk odasını dekore etmek için özlü bir çözüm. Astarı boyamak, küçük bir odayı bile ışık ve ferahlık hissi ile doldurmanıza izin verir..

Çatı katı tarzı merdivenlerin altında rahat oturma alanı. Şömine çıkıntısının tuğla duvarların arka planına karşı vurgulanması, iç mekana bir ifade verir..

Yüksek tavanlı yatak odaları için şık çözüm. Kaplama, bir tuğla duvarın arka planına karşı orijinal görünüyor ve bir çatı katı için önemli olan belirli bir vahşiliği vurguluyor..

Beyaz badanalı fıçı tahtası ile kaplı bir duvara sahip aydınlık ve havadar iç mekan. Duvarın odunsu deseni, tek renkli renklere çeşitlilik katıyor ve iç mekana benzersiz bir kimlik kazandırıyor..

Tavanı kaplamak ve bölmeyi yüksek tavan ve odanın ferahlığı ile vurgulamak için astar kullanımına bir örnek.

İlgili videoyu izleyin.