Bir odanın duvarlarının iç dekorasyonu sorusuyla karşılaştığımızda, genellikle kendimize doğru malzemeleri seçme sorusunu sorarız. Bu konudaki temel özellikler, çoğu zaman pratiklik, uygulama kolaylığı ve malzemelerin çevre dostu olmasıdır. Uzun yıllar boyunca duvar kağıdı en yaygın kaplama seçeneğiydi, aynı zamanda temel kriterlerin her birine uyuyorlar, ancak bugün pazar malzemelerle doygun ve daha geniş seçenekler sunuyor. Sadece önerilen pozisyonları incelemek için kalır.

özellikler

Piyasadaki en popüler malzemelerden biri mat duvar boyasıdır. Sürekli gelişen teknolojiler sayesinde malzeme, tüketicinin ihtiyaç duyduğu en önemli kriterleri karşılar ve çevreye zarar vermeden düzgün bir kaplama oluşturmanıza olanak sağlar. Kaplamanın diğer özelliklerine bakalım ve mat boyalara daha yakından bakalım..

Ayırt edici özellikleri:

 • boya ile kaplı yüzey nefes almaya devam eder, bu da malzemenin tamamen çevre dostu olduğunu doğrular;
 • çizimler, desenler ve çeşitli baskılar ekleyerek benzersiz bir tasarım oluşturma yeteneği;
 • uygulama kolaylığı;
 • daha fazla bakım kolaylığı;
 • zaman içinde duvarları yeniden boyayarak odanızın rengini kolayca değiştirme yeteneği;
 • renk doygunluğu ve yoğunluğunun yanı sıra parlama olmaması;
 • saçılma yoluyla bir odada eşit bir ışık dağılımı elde etme yeteneği.

Ne yazık ki, hiçbir malzeme çeşitli eksikliklerin varlığına karşı bağışık değildir. Yani, mat boya, sert dokusu nedeniyle duvarlarda yağ ve toz biriktirme özelliğine sahiptir., Bu, duvarların sürekli ıslak temizlik ihtiyacını ve ayrıca sürtünme ve çizik şeklindeki küçük hasarların bile daha fazla görünürlüğünü doğrular.

Gördüğünüz gibi, bir malzeme seçmenin avantajlarının sayısı önemli ölçüde ağır basıyor, ancak daireniz için boya seçme kurallarını bilmek de önemlidir, böylece malzeme sizin için çalışır ve yalnızca olumlu niteliklerden memnun olur..

Nasıl seçilir?

Bir apartman dairesinde iç duvar kaplaması için mat boya seçimi, bir dizi önemli özelliğe ve diğer noktalara dikkat etmeye değer:

 • buhar geçirgenliği – duvarların doğru “nefesini” ve odada bir kişinin maksimum konforla uzun süreli varlığını sağlayan karakteristik;
 • tikostropi – boyanın sıvılaşma yeteneği. Tiksotropi ne kadar yüksek olursa, duvarlarda leke görünümüne karşı kendinizi o kadar güvence altına alırsınız;
 • gizleme gücü malzemeye odanın belirli bir alanı için boya tüketimi denir;
 • aşınma direnci malzemenin hizmet ömrünü ve sık ıslak temizlik nedeniyle aşınmasını yansıtır;
 • nem direnci – uygulama alanını belirlemek için işaretleyici. Örneğin, banyolar için neme dayanıklı boyalar ve bir yatak odası veya oturma odası için neme dayanıklı olmayan boyalar uygundur..

Görüntüleme

Çıkışta istenen mat filmi oluşturan birkaç çeşit boya ve vernik vardır.. Her birinin bileşimi önemli ölçüde farklıdır, ancak her biri duvarlara uygulama için ideal değildir..

 • Lateks bileşimler özellikle neme dayanıklıdır ve en çok banyo, duş veya tuvalet duvarlarını kaplamak için uygundur..
 • Akrilik boyalar, metal, ahşap, beton ve hatta tuğla kaplamalar dahil olmak üzere bir dizi farklı malzeme üzerinde uygulama için mükemmeldir. Bu, boyayı oluşturan akrilik reçinelerin verdiği özel direnç sayesinde elde edilir..
 • Kuru ve yeterince sıcak odalar için boyalar uygundur. PVA’ya dayalı, bağlayıcı olarak bir polivinil asetat emülsiyonu içeren.

 • En pahalı mat boya türü silikon, kaplamanın özel mukavemetinde ve ayrıca nem direncinde farklılık gösterdiğinden. Bu boya seçeneği, bitişik odalar ve ani değişikliklerle dengesiz sıcaklık koşulları için uygundur..
 • Sönmüş kireç ve çimento, mineral çözeltiler, bu da onları sıradan bir badana gibi gösteriyor. Bu seçenek, tavanları boyamak için daha uygundur..
 • Silikat düşük fiyatlarındaki boyalar piyasadaki neme en dayanıklı olanlardır. Kompozisyonda, mineral çözeltilere de benzerler..
 • Su bazlı çözümler en uygun fiyatlı ve hızlı kurur. Bu tür boyalar sadece duvarları kaplamak için değil aynı zamanda tavanlar için de uygundur..

İç mekan çözümlerine örnekler

Parlak ve mat renklerin kombinasyonu ilginç bir etki sağlar ve odanın belirli bölümlerine vurgular yerleştirmek için iç mekanda ilginç varyasyonlar oluşturmanıza olanak tanır. Karar veremeyenler veya parlak bir yüzeyin olağan parlaklığından kendilerini mahrum bırakamayanlar için piyasada yarı mat bir boya da var..

Sınırlı ve demokratik siyahın hayranları, boyaların veya mat ve yarı mat yüzeylerin tonlarını deneyebilir ve değiştirebilir. Modern bir çözüm, bileşimde metalik parçacıklara sahip mat boyalardır. Boyanın altındaki tüm kaplamayı manyetik özelliklerle donatmanıza izin veren onlardır..

Ayrıca, kendinizi bir defter sayfası formatı ile sınırlamadan doğrudan duvarlara yazma, mesaj bırakma, çizimler yerleştirme ve oluşturma fırsatı veren arduvaz veya işaretleyici üstleri de vardır..

Minimalizm bilenler mat beyaz bir yüzeyle yanlış gitmeyecek. Beyazlığı ve odanın doğal ışığını eşit şekilde yayma özelliği eşsizdir. Beyazın sadeliği ve özlülüğü, aksesuarları ve seçilen odayı doldurmanın açık bir şekilde sürdürülen stilini tamamlayacaktır..

Parlak renkleri tercih ederek bir odayı özellikle neşeli ve parlak hale getirebilirsiniz. Böyle bir iç konsept, deneylerden korkmayanlara uyacaktır. Oldukça değişken olsanız bile, kaplamayı yeniden boyayarak boyanın rengi her zaman değiştirilebilir. Yeni renk – hayatın yeni sayfası.

Renk deneyleri, iç mekan çözümünün özel benzersizliğini vurgulamaya yardımcı olacaktır. Boyalar, duvarlara herhangi bir öğe eklemenize izin verir: baskılar, çizimler, renk uyumu. Öyle ya da böyle, en iyi mat kaplamayı seçerken, malzeme deneyler ve hayal gücü uçuşu için büyük bir fırsat sağladığından, bunun çok basit olduğunu varsaymamalısınız..

Duvarın doğru şekilde nasıl boyanacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..