Son zamanlarda çok katlı gergi tavanlar moda haline geldi ve tavan kaplamalarının dekorunda sağlam bir şekilde yerini aldı. Estetik açıdan hoş ve özgün görünümlerinin yanı sıra geleneksel streç kumaşlarla aynı kalite özelliklerine sahiptirler. Bunun nedeni, tasarım dünyasındaki yerini önemli ölçüde kaybetmiş olan alçıpan tavanlara göre birçok avantajı olmasıdır. Alçıpan yapılar duvarların yüksekliğini görsel olarak azaltarak tavanı alçak hale getirir.

özellikler

Gergi tavan, kanvasın üzerine monte edildiği tek parça alüminyum çerçevedir. Bununla birlikte, çeşitli seviyeler de dahil olmak üzere doku ve şekilde çeşitli yapılar oluşturabilirsiniz. Görsel efekt, çok sayıda bileşen sayesinde elde edilir. Bu çerçeve ya özel bir polivinil klorür film ile ya da kumaş streç kumaşlarla kaplanmıştır..

Geometrik olarak, seviyeler çeşitli şekillerde gelir: konik, kemerli, basamaklı, zikzak. Tel kafes, hem şekil hem de seviye sayısı ile denemeler yapmanızı sağlar.. Streç tuvaller oluşturma teknolojisi, müşteri ve tasarımcı hakkında herhangi bir fikri kolayca uygulamanıza olanak tanır..

Çok seviyeli gergi tavanların montajı aşamalar halinde gerçekleştirilir..

  • Öncelikle alüminyum profiller kullanılarak belirli sayıda kat ile istenilen şekil oluşturulur. Onu toplamak için genellikle alçıpan kullanılır..
  • Daha sonra belirtilen ölçülere göre yapılmış bir bez kalıbın üzerine çekilir. Kurulumdan sonra filmin yüzeyi düz ve pürüzsüz hale gelir. Birkaç kanvasın birleştirilmesinin gerekli olduğu büyük odalar için, dikişleri neredeyse görünmez kılan kaynakla birleştirilirler..

Çok seviyeli gergi tavanlar, geleneksel tek katlı ürünlere göre avantajları olan bir dizi özelliğe sahiptir..

İtibar

Çok seviyeli gergi tavan kaplamalarının farklı tasarımı, her odada ve her türlü iç mekan tarzında kullanılmalarına olanak tanır: hem klasik hem de yüksek teknoloji.. Bu tavanların ana avantajları birkaç faktördür..

  • Özel kaplama tasarımı. İstediğiniz sayıda katman, şekil, doku ve renk uygulayabilir ve birleştirebilirsiniz. Birkaç kattan oluşan tavan, herhangi bir odanın gerçek bir özelliği haline gelecektir. Gece yıldızlı gökyüzü veya nehre benzeyen pürüzsüz eğriler, parlak bir vurgu haline gelecek, iç mekanda gerekli havayı yaratacak ve bireyselliğini vurgulayacaktır..

PVC film ve saten tavanlarda airbrushing veya fotoğraf baskısı ile istenilen desen uygulanabilir..

  • Herhangi bir odaya çok seviyeli bir yapı inşa edilebilir: oturma odası, yatak odası, banyo, çocuk odası, sundurma üzerinde. Koridorda bile kullanışlı olacaktır. Kapının eşiğinde, ev sahibinin zevkinden bahsedecek. Gergi tavan kokuları emmediği için mutfakta da montajı uygundur. Kaplama üzerinde yoğuşma birikmez, bu da nemin her zaman yüksek olduğu banyo veya yüzme havuzu gibi odalarda kurulmasına izin verir..

  • Uzmanlar şunu not ediyor streç kapaklar dayanıklıdır hizmette, çünkü bu tür tuvaller solma, solma ve deformasyona maruz kalmaz. Testler, gücünün, suyun ağırlığından dolayı esneme yeteneği ile sağlandığını göstermektedir. Yukarıdan su basması durumunda, çok seviyeli gergi tavan, elastik ve su geçirmez özelliklere sahip olduğu için 100 l / m²’den fazla sıvıya dayanacaktır. Bu kaplama özelliği zeminden ve mobilyalardan tasarruf sağlayacaktır..
  • Çok seviyeli gergi tavanlar tüm yangın güvenliği standartlarını karşılar: yanıcı ve toksik değildirler.
  • Sistem alçıpan ile karşılaştırıldığında çok hızlı kurulur. Kurulum temiz ve döküntü olmadan gerçekleşir. Çok katmanlı yapılar oluşturmadaki basitlik, uzmanları dahil etmemenize ve kendiniz onarım yapmanıza izin verecektir..
  • Yapıyı temiz tutmak için, ek maliyetlere başvurmaya gerek yok. Tavanın görünümünü korumak için nemli bir bez yeterlidir..

İç mekan kullanımı

Yukarıdaki avantajlara ek olarak, çok seviyeli tasarımın bir dizi faydalı özelliği vardır..

ses yalıtımı

Çok katlı binalarda ses yalıtımı çok zayıftır, panel veya tuğla duvarlar sesleri rahatlıkla geçirebilir. Bir gerilim yapısı kurarsanız, içine akustik efektli özel bir tavan yerleştirilebilir. Çok sayıda mikroskobik deliğe sahip bir ağ olan polyester elyaftan yapılmıştır. Bu, ses dalgasını engeller ve yayılmasını engeller. Dalganın bir kısmı geri yansıtılır ve kısmen tavan tarafından emilir..

Germe iki ve üç seviyeli tavanlar gürültüyü mükemmel bir şekilde korur, çünkü yumuşak bir tuvalde seslerin titreşimleri boğuktur, alçıpan tavanlar bu özelliklere sahip değildir. Ayrıca döşeme levhası ile gergi tavan levhası arasında bir miktar boşluk vardır, sesleri de emer..

Mühendislik iletişiminin gizlenmesi

Özellikle eski evlerin tavan kaplamalarında genellikle estetik olmayan bir çatlağı veya pürüzleri maskelemeye ihtiyaç duyulur. Çok katmanlı bir gerilim yapısı, yardımcı programları gizleyerek sorunla kolayca başa çıkabilir: alarm, hava kanalı, havalandırma performanslarını kaybetmeden.

Çok katlı gergi tavanlarda, ek ışık kaynaklarını özgün bir şekilde yerleştirmek için birçok olanak vardır. Geleneksel bir avize, spot ışıkları, LED şerit ile birleştirilebilir.

Son seçenek, iç mekanın en önemli özelliği haline gelebilir, vinil filmin özellikleriyle birlikte böyle bir bant, gerçek tasarım şaheserleri yaratmanıza izin verir. Ek olarak, arka ışığın rengini beğeninize ve ruh halinize göre değiştirebilirsiniz..

Oda imar

Odayı görsel olarak değiştirmediği için tek katlı streç tavan kaplamaları ile kimseyi şaşırtamıyorsanız, katmanlı tavan ferahlık ve derinlik yanılsaması yaratır. Onun yardımıyla, oda şartlı olarak çeşitli doku ve renklerde panellerin birleştirilmesiyle elde edilen birkaç işlevsel bölgeye ayrılmıştır..

Tavandaki süslü şekiller ayrıca zemindeki bir podyum veya alçıpan bölmelerin yapımı ile desteklenir. Sonuç olarak, iç mekan çok etkili ve uyumludur..

Katmanlı tasarımlarla başka bir görsel etki elde edilebilir. Bu, tavan yüksekliğinde bir artıştır, katmanları ve renkleri birleştirerek ve ayrıca parlak yüzeylerin varlığında yaratılmıştır.. Odayı tavana yansıtmak, çift alan yanılsaması yaratır..

Ancak çok karmaşık yapılar yüksekliği gizler, bu nedenle odadaki tavan kaplaması alçak olmamalıdır. Yani, ne kadar çok seviye varsa, tavan o kadar alçalmaktadır. Tel kafes ile denemeler yapmanın yanı sıra eğri çizgiler ve yüzeyler kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Bu, benzersiz tasarımlar ve optik yanılsamalar yaratmaya yardımcı olacaktır..

Bir odayı alışılmadık bir şekilde dekore etmeniz gerekiyorsa, üç seviyeli bir tavan iyi bir seçenektir. Tavanın yüksekliğini ve odanın genişliğini artırarak odanın geometrisini görsel olarak değiştirecektir..

Böyle bir tavan kaplaması oldukça karmaşık bir tasarıma sahiptir, ancak uzmanların yardımı olmadan kendiniz de oluşturabilirsiniz..

Malzemeler (düzenle)

PVC film

Olası gergi tavan türleri, uygulama malzemesine göre ayrılır: PVC film veya kumaş. Birbirleriyle birleştirilebilir ve dikdörtgen bir yapı oluşturabilirler..

Özel ekipmanlarda, ayrı şeritlerden ince bir PVC film sabitlenir. Tuvali kurarken, yüzey bir ısı tabancasıyla iyi ısıtılır. PVC filmin boyutu artar ve biraz sarkar, ardından iş parçasına yapıştırılır..

Soğuduktan sonra tavan sıkı ve dokunuşa pürüzsüz olacaktır. Tavanın dokusu ve rengi, filmin türüne bağlıdır. Çok seviyeli gergi yapıları genellikle renkli cam, ayna ile süslenir ve bunlara çeşitli desenler uygulanır..

saten kaplama

Nispeten yakın zamanda, saten gergi tavanlar ortaya çıktı ve büyük popülerlik kazandı. Alüminyum çerçeveye, görünüm ve doku olarak kadın çorabına benzeyen elastik bir kumaş olan bir kumaş yapıştırılmıştır.. Saten tavan görsel olarak boyalı bir yüzeye benzer, bu nedenle bir miktar yansıma etkisine sahiptir.. Ancak, parlak bir tavan gibi aynalı olarak adlandırılamaz, parlaklık çok önemsizdir. Tuvale istenilen renk boyanarak verilir, verniklendikten sonra neme dayanıklı hale gelir..

Kumaş tavan, havaya zararlı maddeler yaymadığı, hafif olduğu ve estetik açıdan çok hoş göründüğü için sağlık için kesinlikle güvenlidir.. Böyle ipeksi bir tavana sahip bir oda, sade ve rahat görünüyor. Bu nedenle saten tavanlar en çok yatak odasına monte edilir. Böyle bir yüzeyin temizlenmesi kolaydır: kirlendikçe kuru bir bezle silmek yeterlidir..

Bu kaplamayı kullanmanın avantajları arasında donma direncinin yanı sıra ani sıcaklık dalgalanmaları olan odalar için uygun olması yer alır. Dezavantajlar arasında yüksek fiyat ve komşular tarafından yukarıdan su bastığında su tutulamaması yer alıyor..

Doku

Kaplamanın dokusuna bağlı olarak, çok seviyeli gerdirme yüzeyleri mat ve parlak olarak ayrılır. Daha popüler bir seçenek mat bir tavandır. Üstelik size çok fazla bir maliyeti olmayacak. Dışarıdan, yüzeyi sıvalı bir tavana benziyor..

Kaba bir dokuya sahip böyle bir tavan, özellikle iç tasarım konusunda geleneksel görüşlere sahip insanlara hitap edecek..

Parlak veya lake tavan odayı görsel olarak büyütebilir. Küçük bir oda, banyo, havuz için idealdir. Bir odayı imar ederken parlaklık kullanarak, özellikle koyu köşeleri böyle bir doku ile keserseniz, oldukça sıra dışı bir etki elde edebilirsiniz..

Parlak tavanlı bir odadaki mobilyalar, odanın saçma görünmemesi için minimum düzeyde kurulmalıdır..

Çok seviyeli gerdirme yapıları bugün çok geniş bir ürün yelpazesinde sunulmaktadır. Tavan mat, parlak, saten, yarı saydam, aynalı, parıltılı, fotoğraf baskısı yapılabilir, bol miktarda renk ve doku vardır..

Çok seviyeli tavan, mevcut kusurları meraklı gözlerden güvenilir bir şekilde gizleyecektir. Alışılmadık bir tasarım, birkaç tür ışık kaynağını aynı anda birleştirmenize olanak tanır ve farklı renk ve dokulardaki tuvallerin kombinasyonu, çok ilginç sonuçlar elde etmenizi sağlar..

Çok seviyeli bir germe tavan nasıl kurulur, aşağıdaki videoya bakın.