“Dünya Haritası” olarak adlandırılan dekoratif sıva, bir duvarın kireç ve bazı bileşenlerin karışımı ile kaplandığında yüzeyinde ortaya çıkan çok tuhaf bir dokudur. Bu etkiyi elde etmek için, iç mekana yapısal dekoratif sıva uygulamanız gerekir, duvara uygulandığında, kürenin veya kürenin yüzeyine benzeyen yarı kabartma dokulu bir kaplama elde edilir. Farklı açılardan görülebilir ve yine de dünya haritası her zaman hatırlanacak..

Enstrümanlar

Diğer tüm çalışmalarda olduğu gibi, uygulamak için belirli sayıda araca ihtiyacınız olacak..

İhtiyacın olacak:

 • paslanmaz çelikten yapılmış spatulalar;
 • malalar (Venedik tipi veya alaşımlı çelikten yapılmış);
 • kısa saçlı rulo;
 • köpük rulo;
 • sünger / bez.

Ön hazırlık

 • Önce sıva uygulayacağınız duvarları düzleştirin. Bu, bir “dünya haritasına” benzeyen bir yüzey elde etmenin istenen etkisi için bir ön koşuldur..
 • Yüzey önce bir macunla kaplanmalıdır. Çözeltinin renginin kar beyazına yakın olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle çalışma sırasında sadece paslanmaz çelik aletler kullanılır. Bu, yüzeydeki pas lekelerinin görünümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı nedenlerle, metal parçaların varlığı hariç tutulur, çünkü bu durumda “pas adalarının” ortaya çıkması kaçınılmazdır..
 • Yüzey iki kez astarlanır. İlk olarak, astar bir şekerleme rulosu ile uygulanır. Bu, derinlemesine nüfuz eden bir astar tabakasıdır ve en az yarım gün kuruması gerekir..
 • “Dünya haritası”, “traverten efektli” bir malzemeden yapıldığında, derin nüfuz eden astarın ilk katmanı atlanabilir..
 • Yüksek derecede yapışma elde etmek için, ince taneli fraksiyonlu kum içeren bir astar kullanmanız gerekir. Köpük kauçuk rulo ile uygulanır ve aynı zamanda kum tabakasının en düzgün dağılımı izlenir..

İlk katmanın uygulanması

Daha önce de belirtildiği gibi, çözeltinin rengi kar beyazı veya ona yakındır, bu nedenle ön renklendirme gerektirmez.Dekoratif yapısal sıva uygulaması, eklenen fraksiyona göre ilk kat ile gerçekleşir.. Standart katman 1.5-2 mm’yi geçmez.

Karışımın standart ambalajı sırasıyla bir kovadır, malzeme çalışma sürecinde doğrudan oradan alınmalıdır. Bir spatula ile alırlar, mala ile direkt olarak kovadan sertleşme tam olarak rahat olmadığından, sıva spatula ile kovadan sertleştikten sonra malaya aktarılır. Bu, çalışma aletinin tüm kenarının yüzeyini çözelti ile kaplamak için gerektiği kadar yapılır. Bir mala kullanarak sıvayı duvar yüzeyine bir tabaka halinde yayın.

Sürtünme düzgün bir şekilde yapılmalıdır, derzlere izin verilmez. Alçı tabakasının büyük basınçla düzleştirilmesi gerekli değildir.

İlk katman kullanılan malzemeye bağlıdır. Dekoratif sıva üzerinde sözde “kürk manto” elde etmek için düzleştirme yapılır. Bu, ilk katmanın dekoratif etkisini arttırmaya yarar. Uygulamanın gösterdiği gibi, çözümün kendisinin granüler yapısı genellikle bu gereksinimi karşılar ve bir “kat” kullanılması gerekli değildir..

Ne kadar sıva gerekli?

Ortalama olarak, iki kat için malzeme 1 m2’de 1,6-1,8 kg aralığında tüketilir, yani 25 kg ağırlığındaki bir paket 15 m2’den fazla yüzey alanı için tüketimi karşılamalıdır. Yüzey alanı birkaç metrekareyi aşarsa, satın alma işlemine fazladan para harcamamak için çözeltiyi suyla seyreltin. Hacmi arttırmak için 25 kg’lık bir kap, üretici tarafından belirtilen limitler dahilinde seyreltilir (üreticinin ambalaj üzerindeki talimatlarına bakın).

İlk kat uygun şekilde kuruduğunda zımparalama gerekebilir.. Sıvanın dış dokusu korunacağından yüzeyler ayna gibi olmamalıdır. Çoğu zaman, bir “kürk manto” oluşturma prosedürü yapıldığında zımpara kullanılır. Bu uygulama ile karışım “gerilir”, en iyi şekilde kaçınılması gereken ek oluklar ve girintiler oluşturulur..

Bu tür kabartma neoplazmalar, duvarın yüzeyini taşlamak için kullanılan zımpara ile çıkarılır..

İkinci katın uygulanması

İkinci katın uygulanması birkaç aşamada gerçekleşebilir. Alçı duvar yüzeyine ayrı bölümlerde uygulanır..

Yüzey görünümünün en etkileyici etkisinin nasıl yaratıldığını ayrıntılı olarak düşünmenizi öneririz:

 • Malanın kenarına bir miktar harç alınır ve duvar düzlemine uygulanır. Küçük “adalar” oluşturmak için hemen sıva duvara sürülür..
 • Pürüzlü kenarlar, geometrik şekillerin olmaması çok önemlidir. “Adanın kıyısı” formları ne kadar doğal ve doğal olanlara ne kadar benzerse, sonuç olarak ortaya çıkan desenin ifadesi o kadar yüksek olur..
 • Malayı her zaman temiz tutmaya çalışın ve küçük porsiyonlar halinde uygulayın. Çözeltinin bir kısmını duvar düzlemine uyguladıktan hemen sonra doku oluşumu görülecektir..

 • Kendinize büyük “kıtalar” yaratma hedefi koymamalısınız, çünkü daha küçük “adalar” uygulaması oldukça etkileyici görünüyor, bu nedenle belirli boşluklar, “boğazlar” bırakın..
 • Mala üzerindeki sıva miktarı her seferinde aynı veya farklı olabilir. Aynı türde bir görüntü elde etmekten korkmayın, hepsi hayal gücünüze bağlı.
 • Sıvanın en dokulu yüzeyinin oluşturulması tamamlandığında, duvarların bir mala ile derzlenmesi – sözde “parlatma” prosedürü gerçekleştirilir. Mala ile hafif basınç uygulanarak kuru bir tabaka üzerine sürülmesi işlemidir. İşlem cilalamaya benzer, ancak daha fazla çaba sarf edilmesi farkıyla. Sonuç olarak, düz ve pürüzsüz bir dış kenar elde edilir. İşlem davranışı sırasında, diğer mala yüzey rengini kararttığı için alaşımlı çelik mala kullanılır (daha önce belirtildiği gibi, çözeltinin rengi beyazdır). Beş dakikalık aralıklarla iki adımda parlattıkları teknikler var..

Uygulama tekniği yüksek hız aldığından ve doku oluşumu belli bir süre içerisinde gerçekleştiğinden bir asistan davet etmenizi tavsiye ederiz..

Bitiricilik

Önceki işlemleri yaptıktan sonra, ilk katmanda görünür grenli, ikinci katmanda çıkıntılı desenlerle kar beyazı bir doku elde ettik. Yüzeyi renklendirmek gereklidir. İlk katmanın rengi ikinciden daha koyu bir gölge olacaktır..

Ağda planlanıyorsa, nemli bir sünger kullanın. Üzerinde balmumu toplanır ve ovalanarak taşma elde edilir, bu da balmumunun aynı anda farklı yerlere sürülmesi ve farklı yönlerde ovuşturulmasıyla sağlanır. Dairesel hareketler tercih edilir.

Yüzeyi verniklerle kaplama teknolojisi, yukarıdaki işlemlerden neredeyse farklı değildir.. İstenirse, az miktarda boya ile bir köpük rulo ile bir kuru balmumu tabakası boyanır. Bu durumda, boyanın çoğu kabartmalı kısımları renklendirecek ve çizimin renk farkını ve etkileyiciliğini vurgulayacaktır..

Basitleştirilmiş yollar

 1. Mala az miktarda çözelti ile kaplanır. Tüm yüzey ile duvar yüzeyinin bitişik bölümlerine hafifçe bastırılırken, ortaya çıkan “kürk manto”, sıva stoğunun bitiminden hemen sonra düzleştirilir..
 2. Bir boya fırçası ile dekoratif bir “dünya haritası” da oluşturulabilir. Fırçanın ucunu sıvı sıvaya batırın, ardından onunla duvarlara dokunun. Çözeltiyi bir mala ile duvarlar boyunca ovuyoruz. Gereksiz tekdüzelikten kaçınmak için bir parça paçavra / paçavrayı eziyoruz ve ondan doğaçlama bir fırça yapıyoruz. Bu, çizimi çeşitlendirecektir..
 3. Alternatif olarak, ikinci kat fırça yerine süngerle de uygulanabilir..
 4. Pnömatik aletlerin kullanımı mümkündür. Bu durumda çözelti basınç altında duvarlara püskürtülür. Bu yöntem, besleme hızı ve katman kalınlığını değiştirme avantajına sahiptir..

Tabii ki, bu tür sıvaların dezavantajları vardır:

 • oldukça yüksek malzeme maliyeti;
 • somutlaştırılmış tasarımda değişiklik yapmak için düşük fırsat.

Sıvama tekniği hakkında "Dünya haritası" aşağıdaki video talimatına bakın.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org