Dekoratif sıva, son zamanlarda konut binalarını bitirmek için en popüler malzemelerden biri haline geldi. Birkaç on yıl önce sıva en estetik malzeme olarak kabul edilmediyse, bugün çeşitli ek bileşenlerin eklenmesi sayesinde çok şık görünebilir ve hemen hemen her tarzda iyi bir tasarım öğesi haline gelebilir. Böyle bir yüzey için en popüler seçeneklerden biri kum sıvadır..

özellikler

Alçı “kum” sadece adında değil, özünde de kumdur: kum, kuvars veya nehir, bileşiminde gerçekten bulunur. Genellikle, sıradan karışıma sadece kumun kendisi değil, aynı zamanda klasik sıvalı duvarlara hiç benzemeyen, bitmiş yüzeylerin parlamasına izin verecek küçük doğal kabuk parçaları, parıltılar ve diğer yansıtıcı katkı maddeleri de eklenir..

Kural olarak, dekoratif “kum” sıva iç mekanlarda kullanılır ve sadece bazı durumlarda dış yüzeylerde kullanılmasına izin verilir. Dış mekan dekorasyonu için, karışım, zaten en ucuz olmayan malzemenin maliyetini önemli ölçüde artıran özel koruyucu katkı maddeleri içermelidir ve sokaktaki duvarların boyutları genellikle sahipleri böyle bir teşebbüsten vazgeçmeye zorlar..

Kum sıva iki ana tipe ayrılır: sedefli ve mat. Birincisi karakteristik bir ışıltıya sahiptir, çünkü ışığın gözle görülür bir yansıması için gerekli olan yukarıdaki tüm katkı maddelerinin genellikle eklenmesidir. Mat, kumtaşından yapılmış duvarları daha çok andırır, ancak bir apartman koşullarında böyle bir kaplama taşının kullanımı hem uygunsuz hem de pahalıdır, ancak sıva daha ucuz ve montajı kolay olacaktır ve görünüşte çok farklı olmayacaktır..

Avantajlar ve dezavantajlar

Dekoratif sıvaların son yıllarda iç dekorasyonda yaygın olarak kullanılması tesadüf değildir: böyle bir çözümün, sizi tam anlamıyla bu malzeme lehine seçiminizi yapmaya zorlayan bir takım avantajları vardır..

 • Dayanıklılık ve çekiciliği uzun süre kaybetmeme yeteneği. Uzmanlar, böyle bir yenilemenin, en az on yıl boyunca tesislerin tasarımıyla ilgili tüm soruları ortadan kaldırdığını söylüyor. Aynı zamanda, oldukça eski bir kaplama neredeyse yenisiyle aynı görünüyor: doğrudan güneş ışığının etkisi altında bile solmaz veya kararmaz.

 • “Kum” sıvada tek bir sentetik malzeme yoktur – bu karışım tamamen doğal. Tüm bileşenleri insan sağlığı için tamamen güvenlidir, bu da onu bir kreşte bile kullanmayı mümkün kılar..
 • renk çeşitliliği. Adının aksine, bu kaplama malzemesi tipik “cesur” paletle sınırlı değildir. Modern üreticiler bir renk cümbüşü üretirler ve herhangi bir şekle sahip desenler yaratmak için sanatsal efektler uygulama yeteneği, bu tür onarımların kültürel değerini yalnızca artırır..

 • çok yönlülük. Dekoratif sıva, aynı anda birkaç yapı malzemesinin işlevlerini yerine getirebilir. Alçıya yakışır şekilde, duvardaki herhangi bir pürüzleri gizler, ancak büyük girintilerin daha ucuz bir karışımla doldurulması gerekir. Aynı zamanda, “kum” da ayrıca boyanması gerekmeyen mükemmel bir yüzeydir, çünkü onarılan duvar zaten güzel görünüyor.
 • Kalıp koruması. Yaygın bir uygulama, küf oluşumunu önlemek için kütleye özel bileşenler eklemektir. Bu sayede sıvalı odadaki atmosfer sağlıklı kalır..
 • Uygulama kolaylığı. Kural olarak, kendi kendine sıva yapmak herkes için uygun bir iştir, çünkü bunun için özel bir beceri gerekli değildir. Tüm süreç sezgiseldir ve internette yüzlerce öğretici video vardır. Sahibi, belirli bir desen şeklinde çok sıra dışı ve karmaşık bir dekor yaratmak istemediği sürece sorunlar mümkündür..

Tabii ki, dezavantajları da var, ancak bunların nispeten azı var. Her şeyden önce, “kum” sıva yüksek maliyeti nedeniyle eleştiriliyor, çünkü sıradan sıva, boya ve çoğu duvar kağıdı türü müşteriye çok daha ucuza mal olacak. Nispeten yüksek bir fiyata, bu tür malzemeler hala elit olarak adlandırılamaz – yine de tamamen gurur duyulabilecek bir şey değil..

Yüksek nemli odalarda kum kaplama kullanmak mümkündür, ancak daha sonra yanlışlıkla duvara çarpan suyun onarım türünü bozmadığından emin olmak için karışım türünü dikkatlice seçmeniz gerekir..

nasıl başvurulur?

İşlemin tüm sadeliği ile, sıva işleminde sizi olası hatalardan kurtaracak bariz gerçekleri bir kez daha tekrarlamaya değer.. Uygulamada gerçekten zorluk yok, ancak biri için duvarların dikkatli bir şekilde hazırlanması sürpriz olabilir..

 • Her şeyden önce, duvar iyice temizlenir. Bu durumda, yapışmaya katkıda bulunmadıkları için küçük kirleticiler bile çıkarılmalıdır. Lekeleri çıkarmak için özel kimyasallar ve endüstriyel elektrikli süpürgeler kullanılmaktadır. Duvarın tabanı çatlamış veya gevşek görünüyorsa, hasarlı alanlar dikkatlice temizlenmelidir..
 • Tüm önemli yüzey düzensizlikleri nispeten ucuz alçı sıva ile kapatılır (çimento bazlı bir analogun kullanılması tavsiye edilmez: çok uzun süre kurur). Alternatif olarak, akrilik bazlı bir macun da kullanabilirsiniz..

 • Onarımın daha fazla dayanıklılığı için duvar iki kat halinde astarlanmalıdır. İlginç olan: astar yerine, sıradan bir su bazlı boya da kullanabilirsiniz, ancak daha sonra, sonraki bitirme işlemine uyması için gölgeyi mümkün olduğunca doğru seçmeniz gerekir..
 • Satın alınan kütle uygulama için hazırlanmalıdır. Bunun tam olarak nasıl yapılması gerektiği ambalajın üzerinde yazılacaktır. Genellikle prosedür zor değildir: bazı durumlarda oraya biraz su ekleyerek kütlenin iyice karıştırılması gerekir..

 • Alçının kendisinin duvara uygulanması genellikle sert bir fırça ile yapılır. Diğer cila türleri ile çalışırken, genellikle sabit bir hareket yönü sağlanırsa, bu durumda, tam tersine, hoş karşılanmaz – hareketler kaotik olmalıdır, çünkü bu, karmaşık ve öngörülemeyen bir desen oluşturmanıza izin verir..
 • Sıva genellikle 2-3 metrekarelik parçalar halinde kademeli olarak gerçekleşir, ancak bir sonraki parçaya önceki parça tamamen kurumadan başlamanız gerekir – bu, derzleri gizlemenin tek yoludur..

Genellikle bir kat uygulanan sıva yeterlidir. İş en az bir gün kurur, ancak kurumuş yüzeye yanlışlıkla dokunma olasılığını dışlamak için odayı yalnızca bir hafta sonra tamamen kullanmak daha iyidir..

Desen oluşturma

Kalıplar genellikle karmaşık ve tahmin edilemez görünse de, profesyoneller kesinlikle belirli bir kalıp türünü nasıl elde edeceklerini bilirler. Tamirini kendi başına yapmak isteyenlerin de bunu bilmeye hakkı vardır..

Duvardaki kumlu kasırgalar, modern tadilatta belki de en popüler motiftir. Bu etkiyi elde etmek için, genellikle duvarı, ilki ana, ikincisi dekoratif rüzgar olan iki katman halinde sıvamanız gerekir. Duvarda geniş haç biçimli vuruşlarla “fırtına” oluşturulur ve daha fazla eğlence için bu amaçlar için benzer, ancak yine de biraz farklı tonlarda sıva seçmeniz önerilir.. Kuruyan yüzey zımparalanmalıdır, aksi takdirde yüzey bir sanat eserinden çok kire benzeyecektir..

Doğru yapılırsa, böyle bir tasarım klasik tasarım stillerine iyi bir ek olacaktır..

Birçok insan kumu çölle ilişkilendirir, bu nedenle dekoratif kum sıva ile oluşturulan kum tepeleri de büyük talep görmektedir. Böyle bir etki yaratmak için, sıva, diğer durumlarda olduğu gibi uygulanır, ancak ek bir aşama varsayılır – kuru yüzeyin özel bir sedef macunu ile açılması. Bu karışım sıvadaki kuvars parçacıklarının parlaklığını artırarak duvarın gerçekten kumdan yapılmış gibi görünmesini sağlar..

İç mekanda böyle bir efektin kullanımı konusunda katı bir kısıtlama yoktur, ancak bazı etnik tarzlarla kombinasyon halinde özellikle etkileyici görünecektir: her şeyden önce, tüm odanın Afrika veya Meksika tasarımı ile..

Son olarak, sıklıkla, dekoratif bir “kum” sıva seçerken, müşteriler çıkışta alüvyonlu bir nehir kumuna benzeyen bir duvar elde etmek isterler. Böyle bir tasarım oluşturmak için, ustalar genellikle oldukça basit bir yönteme başvururlar: sadece kütleyi duvara çapraz hareketlerle uygulamak yeterlidir..

Dekoratif sıva uygulamasında ayrıntılı ustalık sınıfı "Kum" aşağıdaki videoya bakın.