Dekoratif sıva taşı boyama: sürecin incelikleri

Dekoratif bir alçı taşı boyamak, estetik açıdan hoş ve çok çeşitli iç mekanlarla birleştirilebilen bir kaplama elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yüzeyi koruyacak ve kullanım ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte, böyle bir bazın lekelenmesi sürecinin bazı zorlukları olduğu akılda tutulmalıdır. Birkaç nüansı hesaba katarsanız harika iş sonuçları elde edebilirsiniz..

Ne seçeceksin?

Herhangi bir ürünü kendiniz yarattıysanız veya işlenmemiş bir ürün satın aldıysanız, alçı, çimento veya başka bir malzemeden yapılmış yapay bir taş boyamanız gerekir. Alçı bir yüzeyin boyanması genellikle çok kolay ve hızlı değildir: böyle bir işten önce sabırlı olmanız gerekir. Her şeyin azami özenle yapılması gerekecek. Malzemenin önceden yüzeyde test edilmesi gerekecektir: sonuç olarak, gölge her zaman beklediğiniz gibi çıkmaz. Alçı için farklı boyalar kullanılabilir.

Akrilik malzemeler

Akrilik boyalar çok popülerdir: bu tür kaplamalar güzeldir ve aynı zamanda yüzeyi iyi korur..

Yapay alçı taşı için gerekli olan bazı özelliklere sahiptirler:

 • sıvıya, UV radyasyonuna karşı direnç;
 • buhar geçirgenliği (alçı, bir odada belirli bir mikro iklim oluşturabilir, çünkü bu malzeme sıvı verir ve emer);
 • elastikiyet (zamanla kaplamalarda çatlaklar görünebilir, ancak elastik boyalarla bu konuda çok daha kolaydır).

Boyanın neme karşı direncinin daha da yüksek olmasını istiyorsanız, silikon eklenmiş bir malzeme tercih edin..

Akrilik boyaların bir diğer önemli artısı, gölgeyi değiştirme yeteneğidir (istenen rengi elde etmek için bir renk şeması kullanmalısınız).

vitriol

Emprenye olarak bakır veya demir vitriol kullanılır, bu tür malzemeler alçı yüzeyini daha dayanıklı hale getirir. Aynı zamanda belirli tonlar da veriyorlar: bakır – mavimsi, demir – sarımsı.

Kuru malzemenin su ile seyreltilmesi gerekecektir. Bundan sonra ürünleri kaba koymalısınız (yaklaşık iki saat). Birbirlerine dokunmamalıdırlar – aksi takdirde, diğerlerinden farklı renkte alanlar görünecektir..

Lekelemek

Alçıyı işlemek için ahşap lekesi kullanabilirsiniz. Asit lekeleriyle çalışırken son derece dikkatli olunmalıdır. İlk önce bir karo seçmeniz ve üzerindeki malzemeyi test etmeniz önerilir: alçı ürünleri bileşimde farklıdır.

Diğer çözümler

Yapay alçı taşını kendi elinizle işlemek için çeşitli emprenyeler, vernikler kullanabilirsiniz. Bu tür malzemelerin yardımıyla çok ilginç etkiler elde edebilirsiniz: nem yanılsaması, güzel parlaklık.

Kendiniz uygun bir malzeme hazırlayabilirsiniz, ancak bunun için sürecin inceliklerini anlamanız gerekir..

Modern mağazalarda, yüzeyi doğal taş gibi gösteren özel boyalar satılmaktadır. Bu tür malzemeler oldukça pahalıdır, ancak sonuç harcanan paraya değecektir..

tüzük

Alçı yüzeye boya uygularken bazı kuralları hatırlamanız gerekir..

En önemli öneriler:

 • Bazı emprenyelerin boyalarla birleştirilemeyeceğini lütfen unutmayın. Bunu veya bu materyali kullanmadan önce, talimatlarını dikkatlice okumanız gerekir..
 • Önceden boyanmış yüzeyin önce zımparalanması gerekecektir. Bu çok basit bir iş değil (özellikle ürünlerin zaten duvarlarda olduğu durumlarda).
 • Alçı satın alındıktan sonra evde tutulmalıdır. Boyamadan önce en az bir gün bekleyin: Ürün nem ve sıcaklık dengesini sağlamalıdır..
 • Boya sadece tamamen kuru bir yüzeye uygulanabilir..
 • Verniğin uygulandığı yüzey güzelce parlıyor, ancak böyle bir kaplamanın doğallık hissini azalttığını unutmayın..

İş belirli bir sırayla yapılmalıdır. Gerekli adımları atlamazsanız, sonuçta sonuçtan memnun kalacaksınız..

Enstrümanlar

En uygun araçları seçerken, ne tür bir ürünle çalışmanız gerektiğine odaklanmanız gerekir. Yüzey eskiyse, daha fazla alete ihtiyaç duyulacaktır. Yeni bir ürün için daha az farklı fikstür hazırlamanız gerekecek..

Aşağıdaki araçlar genellikle gereklidir:

 • kiri ve tozu temizleyeceğiniz bir elektrikli süpürge;
 • taşlama için gerekli aksesuarlar (öğütücü, zımpara kağıdı);
 • süngerler, fırçalar (vurgulama ve renklendirme için);
 • airbrush veya püskürtme tabancası.

Hazırlık

Boyayı uygulamadan önce yüzeyi dikkatlice hazırlamanız gerekecektir..

Prosedür aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Üründeki kiri ve tozu temizleyin. Yüzeyi çok fazla ıslatmayın..
 • Gerekirse kum.
 • Uygun bir emprenye uygulayın (örneğin, yüzeyi sıvıya karşı daha dayanıklı hale getiren bir malzeme).
 • Ürünü iyice kurulayın.

Ayrıca yüzeyi incelemeniz gerekecektir. Herhangi bir kusuru olmamalıdır..

Kaplama uygulaması

Dekoratif taş farklı şekillerde boyanmıştır..

Evrensel olarak kabul edilen ve hemen hemen her durumda uygun olan öneriler vardır:

 • Tek tip bir renk elde etmek için her parçayı ayrı ayrı ele alın..

 • Yüzeyin düzgün olmasını istemiyorsanız iki ton boya ve rölyef kullanın. İlk önce, daha koyu bir boya uygulayın, çıkıntılı dokuyu hafifçe zımparalayın. Daha sonra daha açık bir gölge kullanabilirsiniz..
 • Birçok kişi bir püskürtme tabancasıyla dekoratif taş boyar, ancak belirli çizgileri vurgulamak için bir airbrush kullanmak daha uygundur. Bu şekilde işi çok daha hızlı halledebilirsiniz. Alçıyı boyamak için fırça kullanılması önerilmez, çünkü elverişsiz ve sıkıcıdır..
 • Ürünler tamamen bileşime daldırılabilir. Onları orada ne kadar tutacağınız, belirli karışımın özelliklerine bağlıdır..

Boya kuruduğunda, alçı ürün oldukça solgun hale gelebilir. Doğallığı parlak bir parlaklıkla bozmak istemiyorsanız, durumu mat bir vernikle düzeltin. Böyle bir kaplama uygulandıktan sonra ürünün rengi daha doygun hale gelecektir..

Eski mermer

Yaşlandırma etkisinden hoşlanıyorsanız, ürüne malzeme eski mermer gibi görünecek şekilde işlem yapabilirsiniz..

İş belirli bir sırayla gerçekleştirilir:

 • Satın alınan taşın iki gün boyunca karanlık bir odada tutulması gerekecektir. Ürünü kendiniz oluşturduysanız iyice kurutun (maksimum – 55 derecede).
 • Kurutma yağını ısıtın. Bu çok dikkatli yapılmalıdır, çalışırken eldiven kullanılması gerekecektir..
 • Malzeme flüt fırçası ile uygulanır. 2 kat halinde uygulanması tavsiye edilir. İşlenmemiş alanları terk etmemeye çalışın: ürün eşit şekilde işlenmelidir..
 • Bir süre sonra yüzey eski mermer gibi görünecektir..

pişmiş toprak

Pişmiş toprak benzeri bir yüzey elde etmek için, ürüne endüstriyel alkolde seyreltilmiş reçine ve gomalak vernik uygulamanız gerekir. Bu yöntem öncekine benzer. İstenen efekt de bir süre sonra ortaya çıkıyor..

bronz renk tonu

Yüzeyde bronz bir parlaklık istiyorsanız, gerekli malzemeleri hazırlamanız ve belirli eylemleri gerçekleştirmeniz gerekecek:

 • Alçı yüzeyine kurutma yağı uygulayın (alçı bu malzeme ile çok iyi doyurulmalıdır). Daha sonra ürünün kurutulması gerekecektir: genellikle sekiz ila on saat sürer..
 • Ürünü vernikle karıştırılmış bronz tozu kullanarak 2 kat halinde işleyin.
 • Malzemeyi iyice kurulayın.
 • Temiz su (300 gr), asetik asit (100 gr) ve gümüş nitratı (10 gr yeterli olacaktır) karıştırın. Pigment de ekleyebilirsiniz..
 • Yüzeye bronz tozu uygulayın (katman mümkün olduğunca ince olmalıdır). Çözümün yukarıdan uygulanması gerekecektir. Bundan sonra oksidasyon meydana gelir..
 • Bir parça kadife alın ve yüzeyi iyice silin..

Efektin yoğunlaşmasını istiyorsanız, alçı yüzeyine terebentin içinde bir balmumu çözeltisi uygulayın (bunun, bileşim emmeyi durdurana kadar yapılması gerekir). Böyle bir kaplamaya sahip bir ürün yıkanabilir.

Ahşap boyama ile çok güzel bir yüzey elde edebilirsiniz. Bu tür malzemeyi uygulamak için bir püskürtme tabancası kullanılabilir, ancak en iyi sonucu elde etmek için ürünün tamamen daldırılması gerekir. Bileşimi hafifçe ısıtın, alçıyı birkaç saniye daldırın ve kurutun. Gerekirse, ürünün önceden silinmesi gerekecektir..

Örnekleri

Vitriol kullanarak alçı dekoratif taşları sarımsı yapabilirsiniz, ancak daha fazla doğallık için karonun ayrı alanlarına boya uygulamak daha iyidir..

Ahşap yüzeyler için leke, sıvanın çok ilginç görünmesini sağlar..

Eskitilmiş yüzeyler, çok çeşitli stillere uyan harika bir dekor seçeneğidir. Elbette stiller uygun olmalıdır: provence, retro vb..

Reçine ve gomalak cila kullanarak pişmiş toprak gibi görünen kahverengi bir sıva yüzeyi elde edebilirsiniz..

Alçı taşının nasıl boyanacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..