Tavan dekorasyonu artık sıva ve boya ile sınırlı değil. Bu tanıdık seçeneklerin yerini, türleri ve karakteristik özellikleri bakımından farklılık gösteren dokulu gergi tavanlar almıştır. Çeşitli malzemelerden yapılmış özel bir kanvasın belirli bir doku ile gerdirilmesiyle oluşturulan düz yüzeylerdir..

özellikler

Olası kusurlara rağmen, gergi tavan, tavan yüzeyinin tamamen pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Bu tür inşaat, hem konut hem de hükümet ile kamu binaları için geçerlidir. Gergi tavanın kendisi bir kanvas ve güvenilirliğini sağlayan bir sabitleme sisteminden oluşur. Böyle bir yapı, odanın tüm alanı boyunca sabitlenir. Kural olarak, kanvas tek veya birleşiktir (ayrı kaynaklı parçalardan monte edilir).

Bir odanın orijinal “gökyüzünü” inşa etmek için çok para harcamak gerekli değildir – kabartma deseni ve ışık yansıması olan dokulu yapının önemli göstergelerine uymak yeterlidir. Onlar sayesinde hacimsel elde edilir..

Odanın genişliği ve özel bir atmosfer, iyi düşünülmüş bir çerçeve, doğru seçilmiş kumaş veya film dokusunun yanı sıra aydınlatmanın oluşturulmasına yardımcı olacaktır..

Streç tuvallerin olağan dekoru, kaplamanın farklı renklerinde boyanmış ahşap, taştır, ancak yalnızca tasarımcının hayal gücünün gücüne bağlı olan başka seçenekler de mümkündür. Doğru renk ve dokuyu seçerseniz, basit tek seviyeli bir tavan bile benzersiz hale getirilebilir. Bununla birlikte, görünüşte uyumsuz olan şeyleri bir araya getirerek tam olarak gereken etkiyi vermek mümkündür..

Tavan için tuval kumaş ve PVC olabilir. Aslında, çok çeşitli tavan gerdirme tuvalleri vardır: her zaman istediğiniz seçeneği seçebileceğiniz kumaş, PVC, saten, mat, parlak..

Ek olarak, bunları kendi ellerinizle boyayabilirsiniz, ancak bu özel boyalar gerektirecektir..

Çeşitler

Gergi tavan üretimi için ana malzemeler PVC film ve kumaştır.. Buna dayanarak, dokulu tavanlar 2 tipe ayrılır..

 1. sorunsuz. Özel katkılarla emprenye edilmiş, 510 cm genişliğinde ince bir kumaş şeklinde sunulmaktadır. Dokulu tavanlar için kullanılan kumaşlar elastiktir. Ayrıca özel vernik sayesinde neme karşı dayanıklıdırlar. Renk, ilgili polimer kaplamadan kaynaklanmaktadır. Bu en dayanıklı seçenektir, çünkü dona karşı dayanıklıdır ve acil bir durumda malzeme farklı sıcaklıklarda su tutabilir. Ayrıca dikişsiz ürünler güvenli, çevre dostu ürünler olarak sınıflandırılmaktadır..
 2. Kaynaklı kaplamalar (dikiş). 1,3 ila 3,2 metre genişliğinde polivinil filmden yapılmıştır. Dikişli oldukları için pencerelere 90 derecelik bir açıyla yerleştirilirler. Kendi avantajları vardır: yanmaya (sadece erimiş) maruz kalmazlar, agresif kimyanın etkilerine maruz kalmazlar. Toz çökelmesini önlemek için bu tür malzemeler antistatik maddelerle işlenir..

  Polivinil klorür film özel ekipman kullanılarak yapılır. Bu, montaj sırasında 60-70 dereceye kadar ısıtıldığında hazırlanan çerçeveye uzanan elastik bir üründür. Soğuduktan sonra, böyle bir tavan gerilir ve pürüzsüz ve eşit hale gelir. Gergi tavanların ana özellikleri arasında uzun bir hizmet ömrü (30-40 yıl), geniş bir renk ve doku yelpazesi, hızlı kurulum ve kolay bakım sayılabilir..

  Bir tavan malzemesi seçerken, çizimine, özel niteliklerine ve tabii ki tavanın genel görünümünün bağlı olduğu dokuya dikkat etmelisiniz..

  Tavan yapımı için malzemelerin özellikleri

  Gergi tavan ürünleri, farklı renklerin yanı sıra, onları birbirinden ayıran özel yüzey özelliklerine sahiptir.. En yaygın olanlara daha yakından bakalım..

  • mat doku. Görünüşünde iyi sıvalı bir yüzeye benzeyen geleneksel, klasik versiyon. Esas olarak düz uçaklar için kullanılır. Herhangi bir ışıkta, desen ve renge sahip böyle bir yüzey neredeyse değişmez. Bu durumda malzeme hem pürüzsüz hem de kabartmalı olabilir. Bazı insanlar, algılanan görüş için böyle bir tavanı daha rahat hale getiren pürüzlülüğün varlığını tercih eder..

  • Parlak (laklı) yüzey. Alan miktarını artırabilir. Odada ayrı alanlar oluşturmak için kullanılır, bu nedenle karanlık köşeler daha pürüzsüzdür. Bunlar, kural olarak, ayna özelliklerine sahip yansıtıcı seçeneklerdir. Parlak doku, hem tek seviyeli hem de çok seviyeli tavan yapısı ile harika görünüyor, mat bir doku ile iyi bir şekilde birleşiyor.
  • Malzemenin saten görünümü yansıtıcı özellikleri açısından mat ve parlak yüzeyler arasında bir yerdedir. Işık böyle bir tuvale çarptığında parlıyormuş gibi görünür ve renk daha derin ve daha doygun hale gelir. Genel olarak, bu doku boyalı bir kaplamaya dışa benzer: yumuşak ve ipeksi görünüyor, özel bir rahatlık atmosferi yaratabiliyor..

  • metalik – karakteristik metalik parlaklığa sahip başka bir kanvas türü. Kaplama renk derinliği değişen açı ve ışık yoğunluğu ile değişir.

  • çok orijinal süet doku, doğal derinin özelliklerini taklit eden, kadifemsi ve görsel olarak algılanan sıcaklığı. Bu kumaş, oturma odası veya yatak odasındaki tavanı süslemek için kullanılabilir: atmosfere özel bir çekicilik ve rahatlık katacaktır..

  • Germe tavanlar ilginç görünüyor mermer dokulu, farklı tonlarda doğal mermer plakalar altında yapılmıştır. Bu seçenek, odanın lüks bir atmosfer vermesi gerektiğinde gereklidir. Kaplama, klasik tarzda bir iç mekan için daha uygundur.

  • İpek kumaş doğal ipek kumaşın kalıcı bir yanılsamasını yaratır. Yumuşak, hafif bir parlaklığa sahiptir ve sofistike tasarıma sahip odalar için idealdir..
  • Görev, odanın özellikle gösterişli, şık bir görünümünü yaratmak olduğunda, gergi tavanlar için kullanılır. kaplamanın sedefli dokusu, doğal inci ışığı yayan.

   Sadece bir doku seçmek gerekli değildir: bazıları birbiriyle mükemmel bir şekilde birleştirilir ve olağanüstü bir tavan tasarımı yaratmayı mümkün kılar..

   En yapıcı kombinasyonlar, mat kumaşın metalik veya parlak ve mat doku ile birleşimidir. Bazı durumlarda, ipek veya süet kumaş için çerçeve olarak mat bir çerçeve kullanılabilir..

   Kendi kendine lekelenme için öneriler

   Dilerseniz gergi tavanın istediğiniz dokusunu kendi ellerinizle oluşturabilirsiniz. Bunun için özel dokulu boyalar kullanılır. Tabii ki, sadece kumaş kanvaslar boyanır..

   Germe tavanın rengini seçerken, belirli nüansları dikkate almalısınız:

   • verilen oda için uygun olup olmadığı;
   • iç stil;
   • mobilya kaplama ve dekoratif elemanların rengi;
   • odanın toplam alanı ve yüksekliği.

   Boyama, çözeltiye belirli bir yoğunluk veren ve böylece sadece rengin değil, aynı zamanda istenen dokunun oluşturulmasına da katkıda bulunan dolgulu akrilik boyalarla gerçekleştirilir. Uygulama için rulo veya püskürtme tabancası kullanabilirsiniz..

   Yaşam bölmesinin geniş bir alanı ile, ilave ağırlık nedeniyle tavan sarkabileceğinden, üç kattan fazla kanvas kullanılması tavsiye edilmez..

   Profesyoneller, farklı dokuların özelliklerini göz önünde bulundurarak, tavan için renk şemasını dikkatlice seçmenizi tavsiye eder:

   • kırmızı, turuncu ve sarı renkler odayı daha rahat ve sıcak hale getirecek;
   • mavi, mor, beyaz tonları odanın alanını artıracak;
   • tahriş edici olan oturma odaları için çok parlak renkler seçmemelisiniz: kiler, koridor veya koridor için uygundurlar;
   • yatak odaları ve çocuk odası için tavanın sakin pastel tonlarını tercih etmek daha iyidir;
   • odadaki mobilya parçaları incelikle ayırt edilirse, mat dokulu açık gri bir tavan yapmak daha iyidir..

   Dokulu tavanların yardımıyla odanın stilini vurgulayabilir, tamamen yeni bir ortam yaratabilir ve bireysel dekoratif unsurlara odaklanabilirsiniz. Ancak her zaman aydınlatmanın rolünü göz önünde bulundurmalısınız: belirli bir aydınlatma ile birlikte malzemelerin özellikleri sayesinde odanın optimum uyumu sağlanır..

   Dokulu gergi tavanlar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın.