Onarırken veya inşa ederken, hiçbir şekilde birbirine uymayan iki malzemeyi birbirine yapıştırmak için acil bir ihtiyacınız olabilir. Yakın zamana kadar, deneyimli ustalar bile bu tür görevlerden şaşkına döndüler. Şimdi bu sorunu çözmek için somut temas kullanılıyor. Kesinlikle herhangi bir ürünü birbiriyle birleştirmenizi sağlar..

Özellikler ve özellikler

Çalışmaya başlamadan önce, somut temasın ne olduğunu, nasıl doğru kullanılacağını anlamanız gerekir. Birçok kişi beton temasının geleneksel bir astar veya onun yerine geçtiğini düşünür. İşlevsel olarak benzer olmalarına rağmen bu yanlıştır: beton teması, herhangi bir yüzeyle çalışma koşullarını iyileştirir.

Piyasada beton temas yapı malzemelerinin ortaya çıkmasından önce, tavanların sıvanması süreci karmaşıktı ve uzun zaman alıyordu. Çok sayıda farklı malzeme kullanılması gerekiyordu, ancak bu başarılı bir işi garanti etmiyordu..

Beton temas kullanıldığında çalışma süresi azaldı, sıva kalitesi arttı. Bu kompozisyon iç işler, cephe dekorasyonu için kullanılır. Böyle bir çözüm kullanılmadan dekoratif sıva, çoğu tüketicinin planlarına dahil olmayan bir yıl içinde soyulabilir. Beton teması her türlü yüzeye uygulanabilir. Bu durumda eski kaplamaları kaldıramazsınız: bu çözüm her durumda yapışmayı artıracaktır.. Kompozisyon şunları içerir:

 • polimerlerden yapılmış baz;
 • kuvars veya kuvarsit;
 • çimento;
 • özel katkı maddeleri.

Bir beton temas kullanıldığında, herhangi bir yapıştırıcı ve malzemenin sabitlenebileceği kaba bir tabaka oluşur.. Bitmiş bileşimin ana özellikleri arasında düşük tüketim ve iyi su yalıtımı bulunur.. Beton temasını oluşturan tüm bileşenlerin tozlu yüzeylerde kullanılmasına izin verilir. Kuvars kumu yapışmayı arttırır (özellikle ahşap yüzeylerde), pürüzlü bir tabaka oluşturur..

Bileşime dahil edilen birçok katkı maddesi küf ve küf oluşumunu engeller. Doğru kullanıldığında, bileşim özelliklerini birkaç on yıl boyunca korur. Çalışma koşullarından değişebilen parametreler, bileşimin tüketimini ve kuruma süresini içerir. Ortalama tüketim, 1 metrekare başına 250 ila 450 g arasında değişmektedir. m yüzey.

Kuruma süresi tamamen odadaki neme bağlıdır, ortalama 150 dakika.

Görüntüleme

Çok çeşitli hazır beton temas bileşikleri bulunmaktadır. Özenle seçilmiş oranlar nedeniyle, tüm bileşenler belirli bir rolü yerine getirir. Satın aldıktan sonra, sadece içeriği karıştırmanız gerekir: çözelti yüzeye uygulanmaya hazır olacaktır..

Bazı insanlar bu kompozisyonu kendiniz hazırlayabileceğinize inanıyor. Bununla birlikte, oranları doğru bir şekilde hesaplamanın zor olduğu, çeşitli malzemeler satın alma ihtiyacı ve çözümün hazırlanma süresi göz önüne alındığında, böyle bir prosedürün faydalı olup olmayacağını birkaç kez düşünmeye değer.. Hazır beton kontağının fiyatı kabul edilebilir, uygulamadan önce ayarlanmasına gerek yoktur..

Tüketim

Bu gösterge, 1 metrekare başına 100 ila 500 g arasında değişebilir. m yüzey. Çözelti karolara veya boyalı duvarlara uygulandığında daha az tüketim elde edilir (m² başına 150 g’a kadar). Tuğla veya beton yüzeylerle çalışırken daha fazla tüketim gözlenir: 1 metrekare başına 350 ila 500 g arasında değişir. m. Yüzeylerin geri kalanı ortalama tüketim oranlarına sahiptir.

Uygulamanın incelikleri

Kendin yap somut temas uygulaması özel beceriler gerektirmez. Kesinlikle herkes bu görevle başa çıkabilir. Çalışmaya başlamadan önce yüzey temizlenmelidir. Bazı üreticiler derzin tozlu yüzeylerde bile kullanılabileceğini iddia etse de, malzemeler arasında yüksek yapışmayı garanti edecek olan temiz yüzeylerdir. Küçük çatlakları görmezden gelebilirsiniz – çözüm onları dolduracaktır..

Yapışmayı arttırmak için yüzeye düzenli bir astar uygulamak en iyisidir. Bu işlem, yüzeyi daha temiz hale getirecek ve üst tabakayı sertleştirecektir..

Astarlamadan sonra beton teması tüketimi azalacaktır. Bu çözümle +5 ila +30 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışabilirsiniz. Negatif sıcaklıklara sahip bir odada çalışmak zor olacak ve kuruma süresi artacaktır.. Donarken, çözeltinin tüm özellikleri bozulur, iş anlamsız hale gelir..

Köpük rulo veya büyük bir fırça ile beton teması uygulamak gerekir. Kalın bileşim rulo veya fırçaya kolayca yapışır, eşit ve kolay bir şekilde yayılır. Alet üzerinde eşit basınç gerektirir.

Çözelti tamamen kuruduktan hemen sonra bitirme işine devam etmek daha iyidir, böylece üzerinde bir toz tabakasının görünmesi için zaman kalmaz..

Yararlı ipuçları ve püf noktaları

Temel kurallara ek olarak, profesyonellerden somut temasla çalışmak için çok sayıda tavsiye var.. Ana önerileri göz önünde bulundurun.

 • Bitümlü mastik üzerine beton teması kullanmayınız. Yapışmadaki artış minimum olacaktır, bu durumda bir çözümün kullanılması haksızdır..
 • Hiçbir durumda bileşimin suyla seyreltilmesine veya herhangi bir bileşenin elle eklenmesine izin verilmemelidir. Sadece üretici bunu ambalaj üzerinde belirtmişse ve ambalaj üzerinde belirtilen dozajda su ile seyreltilebilir..
 • Kompozisyonu bir kerede tüm yüzeye değil, yalnızca daha fazla bitirme işi yapmak için hızlı bir şekilde zamanınızın olacağı kısma uygulamak daha iyidir..
 • Çözüm, ancak paket üzerinde belirtilen saklama kurallarına uyulması durumunda uzun süre kullanılabilir. Bileşimin kalınlaştığını veya zayıf kuruduğunu fark ederseniz, yeni bir beton temas paketi satın almak daha iyidir..
 • Bu malzeme herhangi bir yüzeyde kullanılabilir: zeminler, duvarlar veya tavanlar için uygundur..
 • Bu çözümle çalışırken ek yüzey işlemi yapılması gerekli değildir..
 • Somut teması ancak talimatları tam olarak inceledikten sonra kullanabilirsiniz..

Basit kuralları izleyerek onarımları kolaylaştırabilirsiniz. Birçok durumda beton teması bir zorunluluktur, astarlamaya alternatif olarak kullanılabilir..

Duvara beton kontağın nasıl düzgün şekilde uygulanacağı hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın..