Modern kaplama malzemeleri pazarı, çok çeşitli emaye ve boyalarda sunulmaktadır. Daha önce mağazalarda sadece yağlı boya satın almak mümkün olsaydı, bugün çeşitli boya ve vernik ürünleri var..

İstenilen ürünü satın almak için emaye kompozisyonları ve boya arasındaki temel farkları bilmek önemlidir..

özellikler

Herhangi bir boyanın bileşimi her zaman belirli miktarda dolgu maddesi, bağlayıcı, pigment ve çözücü karışımına dayanır..

Pigmentler boyaya belirli bir gölge verir ve kaplamayı daha elastik hale getirir. Kurutma yağları, sentetik polimerler veya sulu dispersiyonlar bir bağlayıcı görevi görür – bunlar, iç bileşenleri tutmak için gerekli olan yüzeyde yoğun bir film oluşturan film oluşturucular olarak adlandırılır..

Çözücüler, boyanın viskozitesini düşüren su, yağlar, karbonhidratlar, alkoller, eterler, ketonlardır. Bu, uygulama süreci üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir..

Dolgu maddeleri genellikle mat bir yüzey, ısı ve ısı direnci, UV ve aşınma direnci sağlamak için kullanılır..

Yukarıdaki elemanların sayısına bağlı olarak, boya aşağıdaki tiplerdendir:

 • cam (şeffaf, yarı saydam, opak);
 • alkid;
 • mineral;

 • sıvı yağ;
 • zamk;
 • emülsiyon;

 • sıvı;
 • macunsu.

Ürün yelpazesi, astarlama ve doğrudan boyama için kullanılabilen iç ve dış boyama formülasyonlarını içerir.. Ürünü uygulanacağı esasa göre satın almanız gerekir. – plastik, ahşap veya metal bir yüzey olabilir. Buna bağlı olarak uygulama şekli değişebilir..

Örneğin, ahşap kaplamaların boyanması, ilki astar görevi görecek en az iki kat boya gerektirecektir..

Üretim yöntemine göre, yağ formülasyonları iki türe ayrılır:

 • sıvı ovuşturdu;
 • kalın rendelenmiş.

İlki paket açıldıktan hemen sonra kullanılabilir, ancak ikincisi terebentin veya kuru yağ ile ön seyreltme gerektirir..

Emaye boya (emaye), bileşiminde reçine veya vernik bazlı film oluşturan bir bileşenin yanı sıra çözücüler, pigmentler, dolgu maddeleri ve fonksiyonel katkı maddeleri içerir. Organik maddeler çözücü olarak kullanılır: terebentin, çözücü veya “beyaz ispirto”. Dolgu genellikle mikrotalk, daha az sıklıkla tebeşirdir..

Emaye boyalar türlerine göre macunsu ve sıvı bileşimlere ayrılabilir. Türü ne olursa olsun, boya, çeşitli renklerde olabilen yoğun bir kaplama oluşturur, çünkü emaye paletinin çeşitleri oldukça çeşitlidir..

Bu ürünün bileşimi, kullanımı evrensel hale getirir: madde, hem iç hem de dış mekan çalışmaları için yaygın olarak kullanılır. dışında, emaye ile herhangi bir yüzeyi boyayabilirsiniz: metal, ahşap, plastik, tuğla.

Tek bir eksi emaye boyalar – yüksek yangın tehlikesi. Bu, maddenin bileşimindeki yüksek hızlı yanıcı vernik içeriği ile açıklanmaktadır, bu nedenle, bu tür boyaların yangın olasılığının minimum olduğu odalarda kullanılması tavsiye edilir..

Buna rağmen, emayeler, onları diğer boya ve verniklerden ayıran mükemmel performans özelliklerine sahiptir. Çok kompozisyonlar, yüksek nem seviyelerine sahip boyama odaları için uygundur, örneğin, banyolar, yüzme havuzları. Dayanıklı emaye kaplama suyun geçmesine izin vermez ve ayrıca küçük mekanik hasarlardan korkmaz.

Emaye boyalar ürün yelpazesinde sunulur ve aşağıdaki tiplere ayrılır:

 • alkid boyalar boyalı yüzeye parlaklık verir, aşırı sıcaklıklara (-50 ila +60 ° C), yağışa, aşındırıcılara ve mineral yağlara dayanıklıdır. İç ve dış mekanlarda yüzeyleri boyamak için uygundur ve ayrıca ahşap, beton, metalden yapılmış yüzeyleri işlemek için de kullanılır..
 • alkid-melamin dayanıklı, dayanıklı, elastik bir tabaka ile örtün. UV ışığına, atmosfer basıncına, küçük çiziklere karşı dayanıklıdır. Çabuk kurulayın: ilk kat boya yaklaşık yarım saatte kurur, ikinci katın kuruması yaklaşık bir saat sürer. Motosikletlerin, arabaların, gövde parçalarının imalatında yaygın olarak kullanılırlar ve ayrıca yüksek nemli iklim bölgelerinde kullanıma uygundurlar..
 • nitroselüloz boyalar hoş olmayan, keskin bir kokuya sahiptir, ahşap, beton, metal yüzeylerin boyanması için tasarlanmıştır. Özel koruyucu giysiler ve püskürtücüler kullanılarak maske ile uygulanırlar. Çoğu modern üretici, bu tür boyaları aerosol kutuları şeklinde üretir..

 • Pentaftalik ve gliftalik kuruyan yağların alkid reçineleri ile modifikasyonu sırasında boyalar çıkarılmıştır, atmosfer basıncına dayanıklıdır, uzun ömürlüdür, pratik olarak renk kaybetmezler. Dış ve iç yüzeylerin işlenmesi için kullanılırlar, metal ekipmanların, araba parçalarının, otobüslerin ve troleybüslerin boyanmasında yaygın olarak kullanılırlar. Hizmet ömrü: bir binada – 15 yıl, dış ortamda – 4 ila 6 yıl.
 • Organosilikon boyalar, uzun süre kalıcı renkleri nedeniyle çok beğenilmektedir. Yüksek sıcaklıklara, aşınmaya ve neme karşı dayanıklı.

 • Poliüretan kompozisyonlar zemin kaplamalarını boyamak için uygundur. Aşırı yüklere dayanma yetenekleri ile ayırt edilirler ve yoğun trafiğe sahip odalarda kullanılırlar. Bir günde tamamen kurutun.
 • Epoksi formülasyonlar özellikle çeşitli kimyasallara ve neme karşı dayanıklıdır. Esas olarak metal yüzeyler için korozyon önleyici kaplama olarak kullanılırlar..

Son zamanlarda emaye boya yelpazesinin önemli ölçüde arttığına dikkat edilmelidir. Çeşitli ürünlerin görünümünü oluşturmaya çalışan birçok üretici, belirli ürünlere akılda kalıcı isimler veriyor. Örneğin, bir ürüne sanki gücünü veya parlaklığını vurguluyormuş gibi emaye denir. aslında, ürünün fiziksel özellikleri “emaye” ismine hiç uymuyor.. Çoğu zaman, bu tür malların fiyatı, ürün yelpazesindeki pathos’un büyümesiyle birlikte artar..

Ana farklılıklar

Doğru seçimi yapmak ve satın alırken hata yapmamak için, emaye ve sıradan boya arasındaki temel farklar aşağıdadır..

Bu iki tip boya malzemesi arasındaki temel fark, kullanım şekillerinde yatmaktadır. Emaye dekoratif yüzey bitirme için tasarlanmıştır. Uygulandığında, “cam” gibi ince bir tabaka halinde uzanır. Yağ bazlı veya su bazlı boyalar, yüzeye belirli bir zengin renk vermek için daha uygundur.. Emaye ile karşılaştırıldığında daha dayanıklıdırlar ve güvenilir bir tabaka oluştururlar., küçük çiziklere karşı iyi koruyan.

Buna rağmen, emaye iç mekan yüzeylerini boyamak için en uygun maddedir. Alkid maddeler cephe çalışması için daha uygundur, ayrıca dış yüzeylerin boyanması için özellikle önemli olan daha uzun hizmet ömrüne sahiptir..

Uygulamanın bazı nüansları vardır: pigmentleri çözmek için kurutma yağı kullanılır, ancak emaye boyalar sıradan bir çözücü ile seyreltilir. Ayrıca boyama sonunda her iki ürün de farklı sonuçlar verir: emaye yüzeye parlaklık ve parlaklık verir, ancak boyanın mat bir etkisi ve yumuşak renkleri vardır.

Bu iki bileşimin performansını karşılaştırırsak, o zaman emaye açıkça kazanır. Rengi uzun yıllar iyi tutar, kavurucu güneşin altında bile “yüzmez”, zararlı maddeler yaymaz. Hava koşullarından etkilenen boya için aynı şey söylenemez., güneş ışığı ve nem özelliklerini kaybedebilir.

Emaye genellikle parçaları ve küçük nesneleri boyamak için kullanılır, ancak boya büyük yüzeyleri işlemek için uygundur. Söz konusu ürünler arasındaki fiyat farkının önemli olduğunu belirtmekte fayda var: yağlı boyalar emaye ürünlerden çok daha ucuza mal olacak..

Emaye ve boya arasındaki fark başka nedir, sonraki videoya bakın.