Epoksi yapıştırıcı nasıl seyreltilir?

Parçalar arasında güçlü bir bağlantı elde etmek için genellikle yapıştırıcı kullanılır. Epoksi yapıştırıcı, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay olduğu ve ayrıca sert yüzeylerin güvenilir bir şekilde bağlanmasını sağladığı için çeşitli işler için uygundur..

Ne olduğunu?

Epoksi yapıştırıcı, epoksi reçine bazlı sentetik bir üründür. Fransız kimyager Castan, 1936’da epoksi reçinesi elde etti. Bu gerçek, kimya endüstrisinin gelişimi için bir itici güç olarak hizmet etti. Gerçek şu ki reçineye çeşitli maddeler eklenerek birçok yeni malzeme elde edilebilir. Epoksi reçineler, çeşitli endüstriler için yapıştırıcılar ve çömlek bileşikleri, plastikler, vernikler ve diğer birçok ürünü üretmek için kullanılır..

Fiziksel formda reçine, kalın viskoz bir sıvı, şeffaf beyaz, sarı ve koyu kırmızı renkte veya katı kahverengi bir kütle olabilir.. Madde halojenlere, bazı asitlere ve alkalilere karşı direnç ile karakterizedir. Yapışkan bir bileşim elde etmek için buna çeşitli bileşenler eklenir: sertleştiriciler, çözücüler, dolgu maddeleri ve plastikleştiriciler.

Epoksi genellikle hazırlanması ve kullanımı kolay bir ev yapıştırıcısı olarak kullanılır. Epoksiyi hazırlamak için az miktarda reçine ve sertleştirici karıştırılır. Oda sıcaklığı gayet iyi. Karışım oranı üretici tarafından belirtilmiştir..

Görüntüleme

Epoksi yapıştırıcının sınıflandırıldığı ana özelliklere, aşağıdakiler aittir:

 • kompozisyon;
 • tutarlılık;
 • sertleştirme yöntemi.

Kompozisyonda iki tip olabilir.

 • Tek bileşenli yapıştırıcı, sıvı reçine veya solventli bir reçine kullanır. Ürün tüplerde ambalajlanmış olup, hazırlık yapılmadan kullanıma hazırdır. Küçük parçaların yapıştırılmasında veya boşlukların kapatılmasında kullanılır..
 • Çoğu zaman, epoksi yapıştırıcı iki bileşenlidir. İki tüp içeren bir kitte satılmaktadır. Bir tüp macun halinde reçine içerir, diğeri ise sıvı veya toz sertleştirici içerir. İki tüpün içeriği karıştırılır ve hemen kullanılır, çünkü bir süre sonra karışım yapışkan özelliklerini kaybeder. Çoğu üretici sadece iki bileşenli yapıştırıcı üretir. Uygulaması neredeyse evrenseldir.

İki tür tutkal kıvamı vardır.

 • Sıvı yapıştırıcı jel şeklindedir. Hazırlanması gerekmediği için zamandan tasarruf sağlar ve yüzeye uygulama için de uygundur..
 • Plastik kütlenin hazırlanması gerekecektir. Bunu yapmak için, silindirik bir tüp veya çubuğun içeriğinden gerekli miktarı kesin, elinizle yoğurun ve suyla nemlendirin. Plastik kütle, talaşları, çukurları ve diğer kusurları onarmak için mükemmeldir..

Sertleştirme yöntemi, yapıştırıcıları aşağıdaki türlere ayırır:

 • ilkinde, kürlenme oda sıcaklığında gerçekleşir;
 • ikincisi, sertleştiricinin tanıtılmasından önce ısıtılmalıdır..

Evde nasıl karıştırılır?

Tutkalı evde karıştırmak için işleme hazırlanmanız gerekir. İyi havalandırılan bir alanda çalışma yapılması tavsiye edilir – epoksi buharlarının solunması vücuda fayda sağlamaz. Solunum cihazı takmak faydalı olacaktır. İş için koruyucu eldiven kullanmaya değer. Eski kıyafetleri giymeli ve işyerini bir şeyle örtmelisiniz – üzerlerindeki yapıştırıcıyı temizlemek son derece zor olacaktır..

Çözeltinin karıştırıldıktan sonra çok hızlı uygulanması gerektiğinden, yapıştırılacak yüzeyler ön işlemden geçirilmelidir. Ayrıca, yapıştırıcının uygulanacağı aletleri ve karışımı hazırlamak için tabakları önceden hazırlamak gerekir. Temiz ve kuru olmalıdır. Karıştırmadan önce, üreticinin talimatlarını dikkatlice incelemelisiniz..

Nasıl pişirilir?

Malzemelerin gerekli miktarlarda ölçülmesi gerekir. Evde, dereceli işaretlere sahip oldukları için tıbbi şırıngalarda bunu yapmak çok uygundur. Ek olarak, şırınga, prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmenize ve gerekli dozajda küçük miktarlarda bile madde almanıza izin verecektir. İğneyi şırıngaya sokmanıza gerek yoktur. Reçine ve sertleştirici ayrı şırıngalarla çekilmeli ve ayrı kaplara yerleştirilmelidir. Reçine çok kalınsa, pistonu çıkardıktan ve musluğu kapattıktan sonra yukarıdan şırıngaya dökebilirsiniz. Daha sonra homojen kütleler elde etmek için her iki madde de iyice karıştırılır..

Her kütle ayrıca ayrı bir aletle karıştırılır.. Epoksi, yüksek viskozitesi nedeniyle karıştırılması zor olabilir. İşlemi kolaylaştırmak için bir su banyosu kullanılarak ısıtılır. Isıtılmış reçine daha kolay karışır, ancak polimerizasyon süreci hızlanacağı için sıcaklık + 55–60 ° C’den yüksek olmamalıdır. Ayrıca reçineye su girmemesine de dikkat etmelisiniz..

Bundan sonra kitleler birleştirilir. Tutkal yapmak için reçine bir sertleştirici ile seyreltilmelidir. Çok hızlı seyreltmek gerekli değildir, çünkü çok aktif hareketler yapıştırıcıda kabarcık oluşumuna yol açacaktır. Bir yapıştırma bileşiğine ihtiyacınız varsa çok fazla müdahale etmeyeceklerdir. Ancak epoksi genellikle dekoratif ürünler oluşturmak için kullanılır, o zaman kabarcıklar görünümünü bozar..

oran oranları

Uygun kaliteli formülasyonu elde etmek için bileşenlerin doğru oranları kullanılmalıdır. Üreticiler, kural olarak, bunları kullanım talimatlarında belirtir. Çoğu zaman bu oran 10 kısım reçineye 1-1.3 kısım sertleştiricidir. Bazı reçineler için başka oranlar belirtilebilir. Talimatlar kelimenin tam anlamıyla takip edilmelidir. Talimatın yazılmadığı veya kaybolduğu görülür. Bu durumlarda 10 kısım reçine ve 1 kısım sertleştirici alın..

Malzemelerin doğru oranından emin değilseniz, bileşim kontrol edilebilir. Sertleştirici ile hazırlanan karışımdan biraz alın ve küçük bir metal kaba koyun ve ardından hafifçe ısıtın, ancak kaynatmayın. Madde soğuduğunda kalitesi belirlenebilir. Soğutulmuş karışım sertleşirse, her şey doğru yapılır ve yapıştırıcı kullanılabilir. Karışım viskoz kalırsa, içinde yeterince sertleştirici yoktur..

nasıl seyreltilir?

Hazırlanan epoksi yapıştırıcı çok kısa bir süre sıvı halde kalır. 15 dakika ile yarım saat arasında değişebilir (üreticiye bağlı olarak) ve ardından hızla kalınlaşır ve sertleşir. Bazen bu süre işi bitirmek için yeterli değildir. Yapıştırıcı ile çalışma süresini uzatmak için aseton ile inceltilebilir. Çok fazlasına ihtiyacınız olmayacak – reçine miktarına göre bir kısmını almanız ve hafifçe karıştırmanız gerekiyor..

Tutkal sıvı kıvamını 1 saate kadar koruyacaktır. Kurutma işlemi sırasında yüzeye uygulandıktan sonra aseton buharlaşacak ve epoksi özelliklerini koruyacaktır. Mukavemet bozulacağından aseton miktarını aşmayın..

Nasıl daha sıvı hale getirilir?

Bazı yüzeyler için viskoz yapıştırıcı kullanımı her zaman uygun değildir. Bazen malzemeleri doyurmak için sıvı bir bileşiğe ihtiyaç duyulur. Epoksiyi daha esnek ve uygulamaya uygun hale getirmek için daha akışkan hale getirilebilir..

Bunu yapmanın iki yolu vardır..

 • Isıtma, yapıştırıcının özelliklerini korur, ancak onunla çalışma süresini kısaltır. Ek olarak, yanlışlıkla ısıtma sıcaklığını aşabilirsiniz, ardından yapıştırıcı zarar görür. Bu durumda, mümkünse yapıştırılacak yüzeylerin ısıtılması tavsiye edilir. Avantajları yapıştırıcının ömrünün korunması ve daha kolay uygulanması olacaktır..
 • Çözücü ekleyin. Daha sıvı bir bileşim elde etmek için sadece asetonla değil, aynı zamanda vernik çözücüler, denatüre alkol ile de karıştırılabilir. Epoksinin ömrünü uzatarak rengini değiştirebilir ve yüzeye zarar verebilirler. Ayrıca reçinede büzülme ve mukavemetinde azalma meydana gelebilir..

Şeffaf bir renk nasıl elde edilir?

Bazen yapıştırıcının rengi önemlidir. Bazı durumlarda, mücevher gibi onarım izlerini gizlemek için şeffaf bir bileşime ihtiyaç duyulur. Dekor öğeleri oluştururken böyle bir bileşime ihtiyaç duyulabilir. Modern endüstri, onlara çok çeşitli epoksiler ve boyalar sunmaktadır. Onların yardımıyla farklı renkler, gölgeler ve efektler elde edebilirsiniz: herhangi bir tek renk, mat, floresan, sedefli, parıltı.

Bunları hazırlamak zor değil: Bileşimdeki reçine miktarına göre %5-6 oranında boya eklemeniz gerekiyor.. Aynı ajanlar, ajanın %0.05’ine kadar çözülürse reçineyi şeffaf hale getirecektir. Doğaçlama araçlar olarak, tükenmez veya jel kalem mürekkebi, alkid boyalar kullanabilirsiniz. Şeffaflık hava kabarcıklarından etkilenir, bu nedenle kompozisyonu hafifçe karıştırmalısınız. Isıtma, kabarcıkları serbest bırakmaya yardımcı olacağından, bir su banyosuna koyabilirsiniz..

Kullanım önerileri

Epoksi yapıştırıcının yüzeyleri iyi yapıştırması için doğru kullanmanız gerekir, yani:

 • epoksi çok yönlü bir ajan olmasına ve farklı malzemeler için uygun olmasına rağmen polietilen, naylon, polistiren, pleksiglas ve pürüzsüz gözeneksiz malzemeler için uygun değildir;
 • tamir edilecek yüzeyler toz ve kirden arındırılmış, yağdan arındırılmış ve kurutulmuş olmalıdır;
 • yapıştırıcının hazırlanması, bileşenlerin oranlarına dikkat edilerek kesinlikle talimatlara göre yapılmalıdır; kompozisyonu büyük miktarlarda hazırlamamalısınız;
 • birbirine yapışacak tüm yüzeylere tutkal uygulanır; yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra yüzeyleri birbirine kuvvetlice bastırmak çok önemlidir;
 • yapıştırmadan sonra, ürün, bileşimin polimerizasyonunun sona ermesinden bir gün sonra kullanılamaz..

Profesyonellerden faydalı ipuçları

Aşağıdaki gibi profesyonel tavsiyelere uymak gereksiz olmayacaktır:

 • yapıştırıcı ile çalışırken kişisel koruyucu ekipman kullanın;
 • bileşimi hazırlarken, içine su girmesine izin vermeyin;
 • çok miktarda sertleştirici eklemeyin, çünkü bu hızlı bir kimyasal reaksiyona ve reçinenin sertleşmesine neden olur;
 • parçaların doğru hizalandığını hemen kontrol edin.

Bir sonraki videoda epoksi reçine dozajının sırrını bulacaksınız..