Modern anlamda apartman tadilatı, karbon kopya altında yapılan bir şey değildir. Bu süreçte herkes, misafirleri ve her şeyden önce kendileri için evlerinde sıcak bir atmosfer yaratmaya can atıyor. ancak bir apartman dairesinde özgün bir tasarım yaratmak için bir stil yönü seçilmelidir, binaların tüm bileşenlerinin bir dereceye kadar karşılık geleceği. Ve bu durumda tavan bir istisna değildir..

Geleneksel tarz çözümler

Bir süredir etrafta olan birçok stil var. Modern bir dairenin iç kısmında kullanımları geçmişin kalıntısı gibi görünmüyor, daha çok sahibinin durumunu ve ciddiyetini, geleneklere bağlılığını vurguluyor..

Uzun süredir var olan ve aynı zamanda popülaritesini kaybetmeyen biri denilebilir. iç mekanda klasik tarz. Kısıtlamasına rağmen, ortamda pahalı eşyaların varlığını varsayar, canlı ve rahat görünür. Odanın klasik yöndeki tasarımı, zevkin karmaşıklığından ve sahibinin yüksek sosyal statüsünden bahseder. Klasiklerin renk şeması, hem sıcak hem de soğuk pastel tonların yanı sıra zengin asil tonları içerir. Odanın kararı soğuk tonlara yöneliyorsa, mat beyaz, mavimsi veya gri bir tavanı tercih edebilirsiniz..

Kremsi veya bej-kahverengi ve ayrıca soluk bir sarı tonu, sıcak duvarlar ve mobilyalarla iyi gider. Asil bir kahverengi rengin veya altın eklerin varlığı kabul edilebilir, bazen pişmiş toprak ve zümrüt bulunur. Klasik tarzdaki tavan kaplamasının yüzeyi tamamen düz olmalı, en küçük kusurlara veya çatlaklara bile izin verilmemelidir..

Bu tarz için tipik olan, lüks kristal avizeler için rozet şeklinde sıva varlığı, odanın tüm çevresini çevreleyen kenarlıklar veya köşelerdeki süslemeler ve hatta tüm panellerdir. Tüm dekor elemanları simetrik olarak düzenlenmiştir.

Tasarım yönü denir modern klasisizm etkisi altında oluşmuştur. Bununla birlikte, modernite, hatların düzgünlüğü ve doğal doğallığı ile karakterize edilir ve formların simetrisinin yerini asimetri alır. Aynı zamanda, bu tarz, bitki motiflerinin izlenebildiği, selefinden pitoresk sıva kalıbı ödünç alır. Trend doğal malzemelerin kullanımını teşvik ettiğinden, modernist bir tavan ahşap kirişlerle dekore edilebilir. Bu tarzdaki dekorun bir başka özelliği de vitray pencerelerin varlığıdır. Odadaki yardımlarıyla, sessiz çok renkli ışıkla özel bir atmosfer yaratabilirsiniz..

Vitray tekniğini kullanan özel bir tavan lambası özellikle iyi görünecek..

Yön barok iç en tanınabilir. Gösterişli ve dekor bolluğu nedeniyle, klasik tarz gibi geniş odalar için daha sık kullanılır. Barok renkler arasında mor ve koyu mavi, kırmızı veya bordo tonları, altın, mermer ve malakit bulunur. Klasik ve modern gibi, bu tarz da tavan boşluğunda bol bukleler ve kavisli şekillere sahip lüks alçı kalıpların varlığını varsayar, yaldızlanabilir. Sanatçının ünlü bir tablosunun kopyası şeklinde bir tavan da bu üslubun varlığını gösterecektir..

Kakma veya ayna kullanımı gibi dekor teknikleri bu tarz için kabul edilebilir..

etnik destinasyonlar

Dairenizi diğer ülkelerin ve kıtaların ruhuna göre dekore etmek için fikirler sadece hevesli bir gezgin için değil akla gelebilir. Bazıları seçer etnik tarz evdeki tanıdık ve sıradan gündelik hayattan soyutlamak için, diğerleri Japon samuraylarının geleneklerini veya Afrika halklarının sanatını sever.

Şehrin taş ormanları arasında en azından biraz rustik konfor isteyenler beğeneceklerdir. Provence stili. Bu eğilim, uzun zamandır tanıdık ve çok sevilen ülkeden çok farklı olmasa da, Fransa’nın güneyindeki sakinlerin kırsal yaşam tarzını yansıtıyor. Bu yönde tasarım, doğal malzemelerin varlığı ile karakterize edilir – ahşap, tercihen işlenmemiş, taş, saman, bambu. Renk şemasına, odaya hassasiyet ve romantizm katan pastel tonlar hakimdir. Tavan alanı, beyaz su bazlı boya ile boyanmış kaba ahşap kirişlerle dekore edilebilir, ancak modern alçıpan da işe yarayacaktır. Çiçek temalı göze batmayan bir tavan resmi orijinal ve çekici görünüyor.

Bir lamba seçerken, kumaş gölgeli ve sağduyulu çizimleri olan avizeleri tercih etmelisiniz..

stil dağ evi, Temeli Alp köylerinin sakinlerinin yaşam tarzı olan rustik tarzla da çok ortak noktası var. Bununla birlikte, dağ evi, kelimenin tam anlamıyla, herhangi bir taklit olmadan sadece doğal malzemeleri kullanmakla yükümlüdür. Bu nedenle, kahverengi ve bej tonlarının yanı sıra beyaz ve gri tonlarıyla sınırlı olan oldukça mütevazı bir renk şeması. Tavanda ahşap kirişler bulunmalıdır. Daha önce, bir dağ evinin inşasının gerekli bir unsuruydular, ancak modern iç mekanda sadece dekoratif bir işlev görüyorlar. Tavan boşluğunun geri kalanı ahşap plakalar veya çıtalarla kaplanabilir, alçı başka bir seçenektir..

Bu durumda sadece kıskanç olmamalısınız – sıva yaparken biraz dikkatsizlik sadece kabul edilir.

Oda ve tavan dekorasyonu İskandinav tarzı açık tonların baskınlığında farklılık gösterir. Renk gamı ​​saf beyazın yanı sıra açık mavi ve açık gri tonlarla sınırlıdır. Monotonluk, İskandinavya’nın ruhundaki tavan boşluğunun karakteristiğidir. Tavan basitçe sıvanabilir ve daha sonra badanalı veya boyanabilir..

Bazen hafif ahşap türlerinden yapılmış veya açık renkte boyanmış tahtalar kullanarak bir seçenek bulabilirsiniz..

dekore edilmiş bir oda İngiliz veya Viktorya tarzı. İngilizlerin ruhundaki klasik tavan tasarımı, karelere bölünmüş, çiçek motifli veya daha sık düz ve net çizgilerle ahşap bir kaplama önerir. Avrupa taşra tarzlarına özgü ahşap kirişli tavanlar, İngiliz iç mekanında bir istisna değildir. Bir avizeyi çerçeveleyebilen veya duvarlar ile tavan arasında bir sınır görevi görebilen klasik sıva kalıplama da memnuniyetle karşılanmaktadır..

Herhangi bir dekora sahip olmayan mükemmel düz ve beyaz bir tavanla odayı özlü ve şık bir şekilde tamamlayın.

Oda dekorasyonu Japon stili sahibinin en azından evinin duvarları içinde doğayla uyum bulma arzusundan bahseder. Bu yön, formların sadeliği ve ciddiyeti, ölçülü, ancak aynı zamanda asil ve zarif unsurlar ile ayırt edilir. Siyah ve beyaz tonları arasında kırmızı ve doğal odunsu kullanılmasına izin verilir, vurgular için yeşil ve sakura rengi alabilirsiniz. Tavan için sadece katı geometrik şekiller uygundur. Yeterli alanla, bölümlere ayrılarak, tek tek parçaları kontrast oluşturan koyu ışık huzmeleriyle vurgulayabilir. Malzemeler arasında genellikle doğal ahşap veya bambu, cam, kağıt elementler tercih edilir..

Genellikle Japon tarzı, tavan alanında bir tür dekor anlamına gelmez, ancak Japonya’dan suluboyalarla düzgün bir çiçek çizimi kabul edilebilir..

Modern yaklaşım

Dünyadaki her şey gibi iç trendler de durmuyor. Bu nedenle, bu alandaki yeni yönler kıskanılacak bir popülerlikle ortaya çıkıyor..

Modern dünyada yüksek teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, adı verilen bir tasarım yönü ortaya çıktı. yüksek teknoloji. Bu tarz, özlülüğü ve işlevselliği, olağanüstü çözümleri ile ayırt edilir. Yüksek teknoloji için, aydınlatma yardımıyla aksanların doğru bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir, bu nedenle, genellikle çok seviyeli bir germe veya asma tavan yapılır. Armstrong tavan çerçevesinin karakteristik metal unsurlarının düzenli geometrik şekillerin detaylarıyla kombinasyonu, odanın kentsel iç mekanını da iyi bir şekilde tamamlayacaktır. Renk şeması beyaz ve çeşitli gri, siyah, gümüş ve mavi tonlarını tercih ediyor..

Tavan alanını dekore ederken, bir gölge seçmeye ve ek desenler kullanmamaya değer..

Son zamanlarda ortaya çıkan bir diğer tasarım trendi ise eko-stil. Çevre sorunlarına artan kamu ilgisinin zemininde ortaya çıktı. Konsepti, bozulmamış doğal kaynakları koruma, bir daireyi döşemek için ikincil hammaddeleri kullanma arzusuna dayanmaktadır. Tavan boşluğunun çözümünde doğal malzemelerin, tercihen ahşap kullanılması teşvik edilir. Üst paneller açık tonlarda mat boya ile boyanabilir. Tavan basitçe badanalıysa, ahşap kirişlerle de dekore edilebilir. Bu trend için tipik olan renk yelpazesi, doğal tonları ve bunların doğal kombinasyonlarını içerir..

Baz, istenirse yeşil, kumlu veya odunsu tonlarla seyreltilebilen tek renkli beyaz bir renk olabilir..

Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış, basit ama geometrik olarak net minimalizm modern iç çözümlerde oldukça popüler. Stil, tavan boşluğunda kaideler veya bordürler şeklinde ek yapıların kullanımını tamamen dışlar. Gerilim yapıları kullanılarak etkili bir şekilde elde edilen sağlam ve eşit olmalıdır..

Saf beyaz renkli çok seviyeli tavanlar ve çok sayıda gizli aydınlatma cihazı – noktalar veya LED şeritler kabul edilir, ancak bunlar geometrik şekiller şeklinde yerleştirilmelidir..

Tavan yüksekliğini görsel olarak nasıl artıracağınıza dair 10 ipucu, bu videoda izleyebilirsiniz.