Gaz beton duvar inşa ederken, sabitleme bileşiminin seçimine dikkatlice yaklaşılmalıdır. Malzemenin yüksek gözenekliliği nedeniyle, sıradan çimento harcı burada uygun değildir ve özel yapıştırıcı buna layık bir alternatiftir..

özellikler

Gaz silikat bloklar, özellikle özel konut inşaatlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni, malzemenin satın alınabilirliği, blokların artan boyutları nedeniyle yüksek duvar kurma hızı ve ayrıca derin ve sağlam temellerin hazırlanmasından vazgeçmeyi mümkün kılan nispeten düşük ağırlıktır..

Bununla birlikte, bu malzemenin kendisi gözeneklidir ve bu da yapının termal verimliliğini azaltır.. Isı, birçok küçük delikten evden kaçar. Aslında, onlar “soğuk mistiklerdir”. Gaz silikat blokları için bir duvar karışımı seçerken bu özellikler dikkate alınmalıdır..

Günümüzde bu malzemeler için özel kuru yapıştırıcı karışımları mevcut olduğundan, giderek daha fazla kullanıcı geleneksel kum-çimento harçlarını terk ediyor. Gaz silikat bloklarının yüksek yapışmasını sağlarlar, onlar tarafından emilmezler ve ısıl iletkenliklerini azaltırlar..

Bu tür bir yapıştırıcının geleneksel harçlara kıyasla daha yüksek maliyetine rağmen, sonunda yapıştırıcı satın almak daha karlı, çünkü bloğun yüksek emiciliği nedeniyle çimento harcı 6-7 kat daha fazla gerektirecektir. Ek olarak, en uygun tarifi seçmek, çözümün bileşenlerini satın almak ve teslim etmek, karıştırmak gerekir..

Bitmiş yapıştırıcının tarifi, üretici tarafından dikkatlice doğrulanır ve test edilir.. Bileşim, bir çimento ve ince taneli bir dolgu maddesi ile yapıştırıcının belirli teknik özelliklerini sağlayan plastikleştiricilerdir..

Tutkalın plastisitesi nedeniyle, blokların yüksek higroskopikliği nedeniyle dikişlerin mukavemet kaybedeceğinden korkmadan ince (2-5 mm) bir tabaka halinde döşemek mümkündür. Yapıştırıcı donma direnci ve nem direnci gösterir. Uygun bir kompozisyon seçimi ile kurulum herhangi bir zamanda yapılabilir..

Görüntüleme

Kullanım mevsimine bağlı olarak 2 tip yapıştırıcı vardır:

 • Yaz mevsimi. Portland çimentosu bazlı otoklavlanmış gaz betona benzer. Bu sayede dikişler hafiftir ve küçük kalınlıkları göz önüne alındığında iç dekorasyondan tasarruf edebilirsiniz. Bu tür dikişleri maskelemenize gerek yoktur..
 • Kış. Bu tutkal aynı zamanda evrensel olarak da adlandırılır, karışımla düşük sıcaklıklarda çalışmayı mümkün kılan bileşenler içerir. Aynı zamanda, bu tür yapıştırıcının kullanım için hala sıcaklık sınırlamaları vardır – sadece en az -10 derecelik bir sıcaklıkta uygulanabilir. Ve çalışma sırasında tutkalın sıcaklığı en az 0 olmalıdır. Aksi takdirde, duvarın sağlamlığını etkileyen bileşimin yapışması azalır. Kış karışımını sadece oda koşullarında saklamak ve yoğurmak mümkündür, yoğurma için +60 derecede su kullanın. Kış tutkalının kap ömrü belirgin şekilde azalır ve ortalama 30 dakikadır..

Serbest bırakma biçimine bağlı olarak, su ile seyreltme için kuru bir bileşim ve yakın zamanda ortaya çıkan bir poliüretan bileşimi izole edilir. Köpük kıvamındadır ve silindirlerde mevcuttur. Gaz silikat için böyle bir bileşim kullanıma hazırdır, karıştırma gerektirmez..

Popüler markaların gözden geçirilmesi

Tanınmış markalardan kalite belgeli ürünler satın almak önemlidir. Önünüzde çok ucuz bir ürün veya isimsiz bir paket varsa satın almayı reddetmek daha iyidir. Sahte olma riski çok yüksek.

“Zabudov” kompozisyonu alıcıların güvenini kazanıyor. Tutkal sadece artan donma direnci ile karakterize edilmez, aynı zamanda kışın döşenmesini mümkün kılan özel bileşenler içerir. Alıcılar, uygulama kolaylığını ve ürünün uygun maliyetini not eder.

“Prestige” tarafından üretilen yapıştırıcı benzer özelliklere sahiptir.. Ayrıca, yüksek mukavemet ve yapışkanlık özelliklerine sahiptir ve sadece blok döşemek için değil, aynı zamanda hücresel panolar için de uygundur..

kullanılarak yapı taşlarına ek ısı yalıtımı verilebilir. “Unis Uniblock” bileşimi. Agresif koşullarda, özellikle su ile doğrudan temas halinde ve ayrıca düşük sıcaklıklara maruz kaldığında kullanıma uygundur. Ürün, mutlak çevre güvenliğinden bahsetmemizi sağlayan hiçbir toksin içermez..

Aeroc ince dikişler için uygundur. (üretici – St. Petersburg tesisi), yapıştırıcının geliştirilmiş plastisitesi ile birlikte artan mukavemet göstergeleri ile karakterize edilir. Bu sayede yapıştırıcıyı 1 ila 3 mm’lik bir tabaka halinde yerleştirmek mümkündür. Ayrıca neme ve dona karşı dayanıklıdır, çekmez.

Seçenek “EK Kimyasallar 190”, aksine, önemli (15 mm’ye kadar) yükseklik farkları ile kullanılabileceği için kalın bir tabaka halinde serilir. Yıl boyu kullanıma uygun.

Kullanımın çok yönlülüğü (hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilir) ile karakterize edilir. “Win 160” yapıştırın. Kullanıcı incelemeleri, bunun iyi sabitleme kabiliyetine sahip bir kompozisyon olduğu sonucuna varmamızı sağlar. Oluşturulan dikiş, sertleşene kadar plastik kalır ve ardından nem direnci ve buhar geçirgenliği gösterir. Avantajı, yapıştırıcının aletlere yapışmamasıdır..

Hangi saygın markalar tercih edilirse edilsin, satın alırken şunları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Tabakanın kalınlığını belirleyen tanelerin boyutu. Dolgu ve çimento parçacıkları ne kadar ince olursa, yapışkan tabaka o kadar ince olur..
 • Yapışma göstergeleri. Yapışma ve basınç dayanımı gibi parametrelere dikkat edilmeli ve performansı en yüksek olan bileşim seçilmelidir..
 • Kap ömrü, bileşimin istiflenmesi ve düzleştirilmesi. İş yürütme hızını etkiler – duvarcılık deneyimi ne kadar az olursa, bu değerler o kadar uzun olmalıdır.
 • Donma direnci. Ortalama gösterge 35-75 devirdir, bölgenin iklim koşulları dikkate alınarak seçilmelidir..
 • Tabaka kalınlığı. Optimal bileşim, uygulandığında 1-3 mm kalınlığında bir tabaka oluşturmasıdır..

Ne kadara ihtiyacın var?

Gaz silikat blokları için tutkal satın alırken, potansiyel bir alıcının sahip olduğu sorulardan biri, karışımın 1m3 başına tüketiminin ne olduğudur. Bu öncelikle tabakanın kalınlığına bağlıdır. İnce, 1 mm katmanlar için m3 başına yaklaşık 8-9 kg yeterlidir. Duvar derzinin kalınlığında 3 mm’ye bir artışla, bileşimin gerekli miktarı da artar – yaklaşık 25-28 kg / m3.

Blokların geometrik doğruluğu da malzeme tüketimini etkiler.. Bildiğiniz gibi, 1 m3 başına 3 mm’den fazla duvar kusurları için yapıştırıcı kullanılamaz. Ancak bu kadar küçük bir hata bile, karışımın tüketiminde yaklaşık %20-30 oranında bir artışa yol açmaktadır. Çoğu, inşaatçıların becerisine de bağlıdır, bu nedenle işi profesyonellere emanet etmek daha iyidir. Normalde, hesaplama 1 m2 başına standart 1.5-1.6 kg yapıştırıcıya dayanmaktadır..

İlginç bir şekilde, farklı karışım türleri neredeyse aynı tüketime sahiptir. Yani, gerekli bileşimin miktarı, “kış” veya “yaz” versiyonunun kullanılmasına, normal veya artan nem direncine bağlı değildir..

Kullanım için talimatlar

Genel olarak, gaz silikat bloklarının özel bir yapıştırıcı üzerine döşenmesi, çimento-kum harcı üzerine benzer bir tuğla döşeme işleminden çok farklı değildir. Ancak, burada hala bazı incelikler var..

Seçilen bileşimden bağımsız olarak bir çözelti hazırlanmalıdır.. Üretici tarafından belirtilen oranlarda bileşimi ve sıvıyı almak önemlidir..

Çözeltiyi karıştırmak için plastik bir kova veya benzeri bir kap kullanmak en iyisidir. Suya kuru maddeler eklemek daha iyidir, böylece daha iyi çözünme elde edebilirsiniz..

Kompozisyon, homojen bir kıvama gelinceye kadar bir karıştırıcı ile iyice karıştırılır, ardından 5-7 dakika bekletilir. Bu süre, partiküllerin şişmesi ve daha iyi karışması için gereklidir. Orta hızlarda bir karıştırıcı ile çalışın, yapıştırıcının çırpılmasına izin verilmez. Belirtilen süreden sonra solüsyon tekrar karıştırılır ve uygulamaya hazır hale gelir..

Bitmiş karışım, taraklı mala ile blok yüzeyine uygulanarak kontrol edilmelidir.. Eşit olarak uygulanırsa ve spatula bulanık olmayan oluklar bırakırsa, yapıştırıcının kıvamı uygun kabul edilir..

Tutkal, seyreltilmiş halde canlılığı dikkate alınarak porsiyonlar halinde hazırlanmalıdır. Canlılığını kaybetmemiş, ancak kalınlaştırılmış bileşim, bir karıştırıcı ile tekrar karıştırılmasına izin verilir. Su veya solvent eklemeyin.

Bloklar için ön hazırlık da gereklidir. Geometrik boyutların doğruluğunu ve kenarların sağlamlığını sağlamak için dikkatlice incelenmelidirler. Talaş ve çatlakları olan pürüzlü ürünler bir kenara bırakılmalıdır. Sadece duvarın gücünü azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda bileşimin tüketiminde bir artışa neden olacaklardır..

Malzemenin yüzeyi temiz ve kuru olmalıdır, aksi takdirde yapıştırıcının yapışması azalacaktır. Pürüzsüz yüzeylere sahip malzeme söz konusu olduğunda, biraz zımparalanması önerilir..

Şekillendirme araçları

İş için, çözeltiyi seyreltmek için bir kaba ve bir inşaat karıştırıcısına ihtiyacınız olacak. Yardımı ile çözelti yoğrulur ve homojen bir kıvam verilir. Kompozisyonun yüksek yoğunluğu nedeniyle bunu manuel olarak yapmak mümkün olmayacaktır. Karıştırıcı yerine, özel bir ataşmanla donatılmış bir matkap kullanabilirsiniz..

Ayrıca, bloğun yüzeyine tutkal uygulamak için uygun olan düz bir malaya ihtiyacınız olacaktır.. Ve kompozisyonu düzleştirmek için taraklı mala kullanmak daha iyidir. Ek olarak, gerekli kalınlıkta tek tip bir yapıştırıcı tabakası uygulamak için daha gelişmiş bir alet kullanabilirsiniz – gaz beton için bir araba (başka bir isim bir kova maladır).

Kurulum işlemi sırasında, döşendikten sonra bloklara dokunmak için uygun olan bir lastik çekiçe de ihtiyacınız olacaktır. Bu, bağ gücünü ve güvenilirliğini azaltan boşlukları önleyecektir..

nasıl döşenir?

İlk sıra, temelin üzerine çimento harcı ile serilir. Bu, duvarın sağlamlığını sağlayarak düzensizlikleri düzeltmenize izin verir. Sonraki blok sıraları tutkalla sabitlenir.

Karışım, alt sıraya ve bir sonraki sıranın her bloğunun yanına uygulanmalıdır.. Optimum dikiş kalınlığı 3-4 mm’yi geçmemelidir. Çok kalın bir dikiş (yapıştırıcı türü bunu sağlamıyorsa) uzun süre kurur ve karışımın tüketiminde irrasyonel bir artışa neden olur..

Yapıştırıcı uygulanmış blok alt sıraya yerleştirilir, gerekirse konumu düzeltilir, tesviye edilir (bu, sabitlendikten sonra 10 dakika içinde yapılabilir). Her blok bir lastik tokmakla hafifçe vurulmalıdır..

Hangi sıcaklıkta çalışabilirsin?

Çalışma sıcaklığı seçimi, hangi bileşiğin kullanıldığına bağlıdır. “Yaz” için bu gösterge +5’ten düşük değil, “kış” için – -10 dereceden düşük değil.

Yağmur sırasında gaz beton duvar döşemek, kar istenmeyen bir durumdur, çünkü bu, yapışma performansını olumsuz etkiler.. Aşırı kuru ve sıcak havalarda rötre çatlama riski vardır..

Sıcaklık ve nem seviyeleri yapıştırıcının ayar hızını etkiler. Pozitif sıcaklıklarda, yapıştırıcının sertleşmesi 1-2 günden fazla sürmez ve son ayar üçte bir sürer. Sıcaklık düşüşü ile bu süreç uzar. Bununla birlikte, büzülme çatlaklarının görünümü ile dolu olduğundan, sertleşme sürecini hızlandırmak için sıcaklık aşırı yükseltilmemelidir..

Havadaki nemin artmasıyla tutkalın kuruma süreci yavaşlar. Aşırı kuru hava ile katılaşma daha hızlı gerçekleşir, ancak blokların yüzeyinde duvarın sağlamlığını olumsuz yönde etkileyen mikro çatlaklar görünebilir..

Profesyonellerden faydalı ipuçları

  Gaz beton duvarın güvenilirliği ve dayanıklılığı büyük ölçüde yapıştırıcının kalitesi ile belirlenir. Birçok büyük şirket ve hırdavatçı mağazası, bu bileşimin deneme partisini indirimli bir fiyata satın almayı teklif ediyor. Böyle bir teklifi reddetmemelisiniz, çünkü bu, yapıştırıcının kalitesini belirlemek için bir fırsattır..

  Bunu yapmak için aşağıdaki testleri gerçekleştirebilirsiniz:

  • 2 blok gaz betonu farklı yapıştırıcılarla yapıştırmak gerekir. Bir gün sonra bağlantıyı kesmelisin. Aynı zamanda blokların kendilerinin deforme olması ve acı çekmesi, ancak dikiş bağlantısı olmaması optimaldir. Aksi takdirde (kırılma yeri en azından kısmen dikişe düştüğünde), satın alma işleminden vazgeçilmelidir..
  • Birkaç çeşit karışımı kapatın ve aynı kaplara dökün. Her birini bir günde tartın. Ağırlığı en az olan tercih edilmelidir. Düşük ağırlık, suyun çoğunun çözeltiden buharlaştığını ve bunun da termal iletkenlikte bir azalmaya yol açtığını gösterir..

  Aşağıdaki videoda, bir gaz bloğu döşemek için tutkalın nasıl düzgün bir şekilde yoğurulacağını göreceksiniz..

  iphonevideorecorder.com
  mgcool.cc
  deadmansbones.net
  fearlesslycreativemammas.com
  thefunky-monkey.com
  openssi.org