Poliüretan köpük tabancası, en önemli onarım araçlarından biridir. Köpüğün kendisi basınç altındaki bir silindirde yoğun bir kütledir ve örneğin duvar açıklıkları arasındaki boşluğu doldurmaya izin verir veya pencereleri kurarken kullanılır. Bu madde hızla sertleşir ve sıkılığından dolayı çatlakların oluşmasını engeller. Ama aynı zamanda köpüğün mükemmel ısı yalıtım özellikleri, nem direnci, sağlamlığı ve toksik olmaması da vardır. Tüm bu özellikler inşaatta basitçe yeri doldurulamaz..

Bu pazar segmentinde çok sayıda tabanca markası ve modeli temsil edilmektedir. Makale popüler Hilti markasına odaklanacak.

özellikler

Poliüretan köpük tabancaları yardımı ile malzemeyi eşit bir şekilde uygulayarak iş mümkün olduğunca doğru bir şekilde yapılabilir..

Tabancalar gibi Hilti köpüğü de çok popülerdir ve kullanıcılardan birçok olumlu tavsiyeye sahiptir. Bu marka, esas olarak matkap ve kaya delici üretiminde uzmanlaşmış uluslararası bir şirketler grubudur. Hilti tabancaları orta fiyat kategorisinde üst düzey bir araçtır ve donanım sınıfı profesyoneldir.

Model CF DS-1 en güvenilir araç olarak kabul edilir. Kullanırken, ayar nedeniyle malzeme tüketimi çok ekonomiktir. Bu ekipman düşse bile, ekipmanın temeli yüksek kaliteli malzemeden oluştuğu için köpüklü kap bozulmadan kalacaktır..

CF DS-1’in ortalama fiyatı 3,5 bin ruble ve 2 yıl garantisi var.

Hilti ürünleri ayrıca yangınla mücadele kimyasalları için dozajlama araçlarını da içerir. Yüksek derecede güvenilirlik ve dayanıklılık ile ayırt edilirler. Bu tabancalar yüksek mukavemetli malzemelerden yapılmıştır ve günlük kullanım için tasarlanmıştır..

Ekipmanla çalışırken belirli güvenlik önlemlerine uyulmalıdır:

 • insanlara yönlendirmeyin;
 • köpüğün göze girmesi çok tehlikelidir;
 • yüksek basınç altında olduğu için cihazın saklama sıcaklığına uyulmalıdır;
 • doğrudan güneş ışığı ve ateş – kabul edilemez.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bu markanın ekipmanının avantajları dezavantajlardan çok daha ağır basar, bu yüzden ikisini de dikkate alacağız..

Avantajlar:

 • çok hafif;
 • rahat tutamak;
 • yanlışlıkla basmaya karşı bir kilit var;
 • eğimli bir konumda çalışmak mümkündür;
 • uzun hizmet ömrü;
 • ince burun;
 • demonte edilebilir, gerektiğinde durulamayı kolaylaştırır;
 • yangın söndürme köpüğü için uygun;
 • hızlı silindir değişimi.

Hilti CF DS-1 tabancanın avantajlarına daha yakından bakalım. İnce çıkış ucu sayesinde en erişilemeyen yerlere rahat ve basit bir giriş sağlar. Yanal pozisyonda çalışma, sızdırmaz bir sistem ile sağlanır. Gövde, aletin uzun süreli çalışmasını açık bir şekilde onaylayan yüksek kaliteli güçlendirilmiş plastikten yapılmıştır. Çok az sayıda tabancada bulunan istenmeyen baskıya karşı özel bir kilit ile donatılmıştır. Hilti’de olması kesinlikle bir artı.

Aletin plastikten yapılmış olmasına rağmen, metal muadillerinden birkaç kat daha iyi ve daha dayanıklıdır..

Ayrıca bir merdiven veya diğer dengesiz yüzeyler üzerinde çalışırken, ekipmanı tek elle kolaylıkla kullanabilirsiniz..

Eksikliklerden oldukça yüksek bir fiyat not edilebilir. Gördüğünüz gibi, tabancanın eksi oldukça önemsiz. Maliyet, ekipmanın uzun vadeli servisi ve yaptığı işin kalitesi ile tamamen telafi edilir..

Cihaz

Bir tabanca ile çalışmak için yapısını bilmeniz gerekir, bu sadece seçilen modele güvenmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda arıza olmadan doğru çalışmayı sağlar..

Poliüretan köpük için tabanca yapımı oldukça basit ve anlaşılır:

 • Cihazın namlusu bir tüptür, uçlarında tabancanın ana görevini yüksek basınç oluşturarak sağlayan özel valfler vardır. Köpüğün çıkışını destekleyen budur. Namlunun kendisi teflon kaplıdır, bu modelde katlanabilir ve iki parçadan oluşmaktadır..
 • Kullanım kolaylığı için bir tutamak (Hilti CF DS-1’de en büyük el için idealdir) veya tüm alet için merkezi bir destek vardır. Üzerinde parmaklar için çalışmayı kolaylaştıran özel girintiler vardır. Bu modelde ayrıca kaymaz.
 • Başka bir deyişle, balonu sabitlemek için tutucu – evrensel bir adaptör. Cihazın bu kısmı en büyük yüke sahiptir. Diğer fabrikaların üretimi için bile çeşitli silindirler için uygundur..
 • Kullanılan köpük miktarını ve akış hızını kontrol etmenizi sağlayan bir tetik veya ayar kolu.
 • Ayrıca tabancanın bir sabitleme kısmı vardır, silindirin konumundan sorumludur. Kural olarak, bir somun şeklinde yapılır ve bu sayede namluyu çıkarabilirsiniz..

Uygulama ve kullanım

Tabancaların ve doğrudan köpüğün kapsamı çok geniştir. Kapı ve pencere montajında, derz ve çatlakların kapatılmasında kullanılır. Çatı yapıları ile çalışırken, boru hatlarının etrafındaki geçitler, sızdırmazlık için bir tabancaya da ihtiyaç duyulacaktır. Bu, poliüretan köpüğün ve tabancanın kullanıldığı çok küçük bir eser listesidir. Şu anda, bu cihaz olmadan hiçbir onarım tamamlanmamıştır..

Ekipmanın çalışma prensibi oldukça basittir ve ilk tabancayı alan kişi bile olsa herkes onunla başa çıkabilir..

Kullanmaya başlamadan önce, köpük balonun yaklaşık 12-14 saat (hatta daha uzun) oda sıcaklığında kalması gerektiğine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Bundan sonra yaklaşık yarım dakika boyunca iyice çalkalanmalıdır.. Ardından, talimatları izleyerek tabancayı uygun şekilde yüklemeniz gerekir:

 1. Şişeyi valf yukarı bakacak şekilde adaptörün üzerine yerleştirin. Bir tıslama sesi olmalı.
 2. Kütlenin akmaya başlaması için ayar vidasını kontrol etmek için saat yönünün tersine çevrilmeli ve ayar koluna basılmalıdır..
 3. Bundan sonra, köpüğün kıvamını kontrol etmeye değer..
 4. Çalışma yüzeyi su ile nemlendirilmelidir, böylece köpüğün daha iyi sertleşmesi sağlanır..
 5. Köpük tabakalar halinde eşit olarak uygulanır ve çalışma sırasında tabancanın ucu malzemeye tamamen daldırılmalıdır..

İşin tamamlanmasından sonra silindirin tabancadan çıkarılması gerekli değildir. Böylece köpük birkaç hafta saklanabilir.. Prosedürler arasındaki aralık oldukça uzunsa, tabancayı aşağıdaki talimatlara göre temizlemek gerekir:

 1. silindir sökülmelidir;
 2. bunun yerine temizleyicili bir silindir takılır;
 3. bu durumda tabancayı yaklaşık 15 dakika bırakmanız gerekir;
 4. temizleme sıvısı bir kol kullanılarak serbest bırakılır ve silindir çıkarılır.

Aletin düzenli kullanımı ile bu temizlik 2-3 ayda bir yapılmalıdır..

Aleti sökmek için önce burnu sökmeniz gerekir. Bu pense veya bir anahtarla yapılabilir. Daha sonra tüp aynı şekilde vidalanır. Ön kapağı besleme namlusundan çıkarmanız gerekiyorsa, bir tornavida kullanmanız ve ardından namlunun kendisini dikkatlice sökmeniz gerekir..

Kendinizi temizlemek için sökmek çok kolaydır. Toplama için aynı işlemleri ters sırada yapmanız gerekir..

Hilti köpük tabancası ve kullanım ipuçları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın..