Isıya dayanıklı boyanın özellikleri

Sıcak yüzeyleri boyamak için ısıya dayanıklı boya kullanılır. Normal boya bileşimi ile karşılaştırıldığında bazı özelliklere sahiptir..

Özel bir evde sobaları, şömineleri, barbeküleri boyamak için ısıya dayanıklı karışımlar kullanılır..

özellikler

Geleneksel iç mekan boyaları ve vernikleri düşük sıcaklık dalgalanmalarında çalıştırılır. Isıya dayanıklı boya, yüzeyin görünümünü bozmadan yüksek sıcaklıklara maruz kalmaya dayanabilir.

Minimum 100 derece sıcaklık limitlerine dayanırsa ısıya dayanıklı boya denilebilir..

Isıya dayanıklı katman, malzeme üzerinde koruyucu ve dekoratif işlevi olan plastik, güvenilir, buhar geçirgen bir film oluşturur. Isıtılan yüzeyin malzemesine bağlı olarak, yanma yerinde sıcaklık 900 dereceye kadar yükselir. Yapının duvarlarındaki sıcaklık yükü 600-700 derecedir. Isıya dayanıklı bileşikler seçerken bu dikkate alınır..

Isıya dayanıklı boya ve verniklerin kullanılması, aşağıdaki görevleri gerçekleştirmenizi sağlar:

 • metal yüzeyleri oksidasyon ve pastan korur;
 • boyalı malzemeye uzun süre koruma sağlar, kullanım ömrünü uzatır;
 • aşınmaya ve yıkamaya dayanıklı, dayanıklı, neme dayanıklı bir film oluşturur;
 • ısı ve aşırı sıcaklıkların etkisi altında, renklendirme tabakası kabarmaz, çatlamaz, parçalanmaz;
 • boyalı yüzey istenen rengi elde eder;
 • yüzey kusurlarını gizlemeye yardımcı olur;
 • renklendirme, yanma sırasında salınan agresif kimyasalların etkisi altında malzemenin tahribatını önler;
 • yüzey elektriksel yalıtım özellikleri kazanır;
 • ısıya dayanıklı katman malzemenin yangına dayanıklılığını arttırdığından, ısıtıldığında yapının deformasyonunu azalttığından, ısı transferini iyileştirdiğinden yangın güvenliği gereksinimlerine uymaya yardımcı olur.

Boya, bileşimi nedeniyle ısıya dayanıklı özelliklerini kazanır. Silikon bazlı renklendirme karışımı dolgu maddeleri, renklendirici pigmentler, yapay polimerler içerir. Alüminyum ve çinko tozu gibi bir bileşen, boya çözeltisinin ısıya dayanıklı özelliklerini iyileştirir. Organik reçinelerin eklenmesi malzemeye yapışmayı iyileştirecek, tabakanın esnekliğini artıracak ve kuruma süresini artıracaktır..

Isıya dayanıklı boyalar, yalnızca ısıtılmış elemanları korumak için değil, aynı zamanda tüm odayı çekici ve benzersiz kılmak için dekoratif yüzeyler için de kullanılır. Termal boyama yardımı ile karmaşık tasarım projeleri gerçekleştirilebilir..

Bu boyanın olumsuz yönleri şunlardır:

 • uzun kuruma süresi;
 • buruk, boğucu koku;
 • ekolojik olmayan bileşim.

Boya bileşimi, boyama teknolojisinin doğru uygulanmasıyla gücünü kazanır.. Önemli bir bileşen, boyanacak yüzeyin hazırlanmasıdır., temizlenmesi ve tozsuzlaştırılması. Renk tüketimi, boya karışımını uygulama yönteminin seçimine bağlıdır. Boya uygulamak için bir sprey, rulo veya fırça kullanın. İki kat halinde boyamak, kaplamanın güvenilirliğini artıracaktır. 40 derecenin üzerinde ısıtılmış yüzeyleri boyamayın. Bu gerekliliğe uyulmaması, kaplamanın çatlamasına ve kalite özelliklerinin bozulmasına yol açacaktır..

Görüntüleme

Termal koruma için ısıya dayanıklı vernik, refrakter emayeler ve boyalar kullanılır. Yangın geciktirici ve ısıya dayanıklı karışım karıştırılmamalıdır. Yangın geciktirici boya yangına karşı korur ve kükürt dioksit ve köpük oluşumu ile şişerek yangını bastırır..

Tüm ısıya dayanıklı boyalar, bir dizi parametreye göre alt bölümlere ayrılmıştır:

 • kompozisyona göre;
 • paketleyerek;
 • sıcaklığa maruz kalma seviyesine göre;
 • çalışma yüzeyi malzemesine göre.

Isıya dayanıklı boyalar, temel bileşimlerinde farklılık gösterir:

 • alkid baz +120 dereceye dayanır;
 • epoksi reçine +200 dereceye dayanır, bronz tozu ısıya dayanıklı niteliklerini artırır;
 • silikon boya poliüretan ilavesi ile +600 dereceye kadar ısıya dayanıklıdır;
 • alüminyum tozu ile organik silikon +1000 dereceye kadar dayanabilen gümüş malzeme, ısı direncini önemli ölçüde artırır;
 • silikat çinko tozu ilaveli bileşen, +200 ila +400 derece arasındaki sıcaklıkları tolere eder.

Boyanması gereken alana göre ambalaj ve ebatları farklılık göstermektedir. En küçük hacim 400-500 ml boya içeren bir kutudur. 0,4 ila 5 kg karışım teneke kutulara dökülür. Kovalar 10, 20, 25, 30 kg’lık bir hacim içerir. 40 kg’dan fazla boya karışımı varillere dökülür. Talimatlar, farklı yüzeyler için tüketim oranlarını gösterir..

Sprey kutularındaki boya, ek bir uygulama aracına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Aerosol, küçük bir alanı ve ulaşılması zor yerleri boyamanız gerektiğinde tercih edilir. Termal sprey boyanın seyreltilmesi gerekmez ve kapalı ambalaj, zamanla bileşimin kıvamını değiştirmez.

Geniş alanları boyamak için boya kutusu kullanmak daha uygundur. Paslı yerler, kaynaklı dikişler en iyi şekilde bir fırça ile boyanır..

Isıtılmış yüzeyin sıcaklık seviyesine göre boya ayrılır:

 • Yüksek sıcaklık;
 • ısıya dayanıklı;
 • yangına dayanıklı;
 • ısıya dayanıklı.

+80 ila +200 derece arasındaki çalışma sıcaklıklarında, akrilik, alkid ve epoksi reçinelerine dayalı bir ev tipi yüksek sıcaklık çeşidi kullanılır. Piller ve radyatörler için kullanılır. Isıya dayanıklı vernikler 200-400 derecelik sıcaklıklara dayanabilir, mineral yüzeylerin işlenmesinde kullanılır. Ayrıca ısıya dayanıklı emayelere eklenir..

Silikon ve silikat bazlı ısıya dayanıklı bileşimler için sıcaklık sınırı +600 dereceye kadardır. Yangına dayanıklı tip 600-800 derece sıcaklıklara dayanabilir. Yangına dayanıklılığı artırmak için tabana silikon ve silikon dahildir. Isıya dayanıklı boya, +800 ila +1000 derece arasındaki sıcaklık aralığında ısıtmaya dayanır.

Isıya dayanıklı bileşik türleri, boyanacak yüzey tipine göre ayırt edilir:

 • metal için;
 • mineral bir yüzeyde;
 • her kaplamaya uygun evrensel boya.

Metal boya, çelik, paslanmaz çelik, dökme demir, alüminyum, titanyuma iyi yapışır. Metal korozyon direncini artıran bileşenler içerir. Metal ürünler yüksek ısı iletkenliğine sahip oldukları için bu boyaların sıcaklık limiti +600 ile +1000 derece arasındadır.. Renklendirmek için taş, tuğla, beton, asbest, betonarme, mineral yüzeylerde bileşimler kullanılır. Ortalama sıcaklık dayanımı +300 derecedir..

Üniversal boyalar metal ve mineral yüzeyleri kaplamak için kullanılabilir ve ahşap, cam ve kumaş için uygundur. Ahşap yüzeyler işlenirken, boya tüketimini azaltmak için önceden astar uygulanır.. Bileşimi plastik üzerine uygulayamazsınız, ancak ısıya dayanıklı değilse. Çok yönlülük, boyanın +200 ila +600 derece arasındaki ortalama sıcaklık aralığında olmasını sağlar..

Renk

En popüler ve uygun fiyatlı renkler siyah ve gümüş termal boyadır. Boyanın sıcaklık kararlılığı ve maliyeti renkten farklıdır.. Siyah renk, en yüksek ısıya dayanıklı nitelikleri sergiler., karanlık bir yüzey daha hızlı ısındığından. Beyaz, mavi, yeşil boya, 600 derecelik kısa bir ısınmaya dayanabilir. Kırmızı ve sarı boya, kaplamanın termal stabilitesini 200 derece daha azaltır.

Renk doygunluk derecesine göre parlak ve mat renklendirme kompozisyonları vardır.. Isıtma elemanındaki kusurları ve düzensizlikleri boyamanız gerekiyorsa, mat bir efekt uygundur.. Böyle bir yüzey ısıyı iyi iletir, oda daha hızlı ısınır. Şöminenin parlak parlak yüzeyi avantajlı görünecek ve odada parlak bir merkezi dekor haline gelecektir. Parlak bakır krom iç mekanda muhteşem görünecek.

Nasıl seçilir?

Isıya dayanıklı bir yüzey boyamanız gerekiyorsa, ısıya dayanıklı boyaları seçin.

Birkaç kriter dikkate alınarak seçilirler:

 • yüzey tipi;
 • boyanın tolere edebileceği sıcaklık;
 • renklendirme bileşiminin özellikleri;
 • Koklamak;
 • her katman için kuruma süresi;
 • Renk;
 • uygulama metodu.

Isıya dayanıklı bir karışım seçerken, işlem görecek yüzeyin malzemesi dikkate alınmalıdır. Çelik boyamak için demir, dökme demir, metal için boya kullanılır. Tuğlalar, taşlar, beton, mineral yüzeylerde renklendirici bir bileşimle boyanır. Ayrıca her tür yüzey için evrensel renklendiriciler olarak da mevcuttur..

Boyanacak ürün üzerindeki sıcaklık derecesine göre boyalar 100-1000 derece aralığında ısıya dayanıklılık derecesi ile seçilmektedir. Termal boya ile 300 dereceye kadar ısıtma durumunda, tuğlaları, araba parçalarını, ısıtma sisteminin radyatörlerini boyarlar.. Evrensel formülasyonlar, 450 dereceye kadar ısı artışına dayanabilir. 500 dereceden boyalara alüminyum tozu eklenir. Metal ısıtma yapıları ve dökme demir fırın elemanları için 600 ila 800 derece arasında ısıya dayanıklı boyalar seçilir. Açık alevle temas halinde 800 dereceden fazla ısıya dayanıklı boya yüzeylerine sahip, ateşe dayanıklı tipte ısıya dayanıklı boyalar.

Kaplama belirli koşullarda kullanıldığında, renklendirme bileşiminin teknik özellikleri dikkate alınır. Banyoda veya saunada kazanları boyarken, boya karışımı neme dayanıklı özelliklere sahip olmalıdır. Yüksek nem ve sıcak buhar koşullarında, boyanın korozyon önleyici özellikleri metal için önemlidir..

Isıya dayanıklı boyalar kullanırken önemli bir gereklilik, kimyasal koku seviyesidir.. Konutlarda boya yaparken, toksik çözücü kokusu olmadan iç boya satın almak daha iyidir.. İyi havalandırmanın olduğu sokakta, kostik bileşikleri de kullanabilirsiniz..

Bazen her katın kuruma süresi ve boyalı yüzeyin hizmete girmesi için geçen süre kritiktir. Bu, çalışma uzaktan yürütülüyorsa ve nesneye tekrar tekrar ayrılma olasılığı yoksa önemlidir..

Termal boya için standart renkler gri ve siyahtır. Ancak iç mekanda renk şeması önemliyse, istenen gölgenin bir karışımı seçilir. Ama normal boyalarla karşılaştırıldığında, termo küçük bir renk yelpazesine sahiptir ve renklendirme seçeneği yoktur.

Boya uygulama yöntemine de karar vermek gerekir – bir fırça, rulo, püskürtme ile. Buna bağlı olarak, boya ya gerekli hacimde bir kutuda ya da bir sprey kutusunda satın alınır.. Geniş alanları boyamak için kavanozda bir boya seçin. Ulaşılması zor küçük parçalar ve elemanlar için sprey şişeli bir aerosol kutusu uygundur.

Uygulama alanı

Isıya dayanıklı boyalar, makine yapımı, kimya, metalurji ve petrol ve gaz endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sivil binalarda tahliye yollarının enerji kompleksi ve yangın önleme kaplamalarında da kullanılırlar. Fabrikalarda veya özel mülkiyette ısıtma elemanlarını boyamak ve metal yapıları ısıtmak için kullanılırlar..

Isıya dayanıklı formülasyonlar hava koşullarına dayanıklı özelliklere sahip olduğundan, ana kalorifer ve gaz borularının, taşıtların hareketli parçalarının boyanmasında kullanılabilirler. Genellikle kaliperler, susturucular, araba davulları ile kaplıdır.

Isıtma sisteminde boruların, bacaların, radyatörlerin, şöminelerin, tuğla fırınların, ısı eşanjörlerinin, metal kazanların ve sobaların koruyucu muamelesi için ısıya dayanıklı boyalar kullanılmaktadır.. Dökme demirden yapılmış fırın elemanları – kulplar, kapılar, çerçeveler, damperler ek bir koruyucu ısıya dayanıklı tabaka ile kaplanmıştır.. Bu parçalar için ısıya maruz kalmaya uygun boya +600 derece arasından seçilir..

Ev kullanımında, elektrikli ve gazlı sobaları, elektrikli kurutucuları, kazanları, su ısıtıcılarını kaplamak için boyalar kullanılabilir. Buhar odaları, saunalar ve banyolardaki kazanları ve elemanları ısıtmak için sadece ısıya dayanıklı boyalar kullanılır.. Ahşap yapıların işlenmesi için ısıya dayanıklı vernikler kullanılır.. Barbekü, barbekü ve ızgara boyamak için +800 dereceye kadar yüksek sıcaklıklara dayanıklı bileşimler elde ederler..

Metal için tüm ısıya dayanıklı boyalar, korozyon önleyici özelliklere sahiptir. Daha önce ufalanan parçacıklardan temizlenmiş olarak pas üzerine boyanabilirler. Isıya dayanıklı cam boyamanız gerekiyorsa, boya talimatları, bileşimin cam için uygun olduğunu belirtmelidir..

Beton ve seramik bileşimleri +300 derecelik sıcaklıklara dayanabilir. Bu boyalar tuğla, taş, granitten yapılmış tuğla bacaları, sobaları ve şömineleri boyamak için kullanılır. Mineral yüzeyler için boya tüketimi daha yüksektir.

Yol işaretlerini uygulamak için yansıtıcı parçacıklar ilaveli özel ısıya dayanıklı alkid bileşikleri kullanılır.. Boyalı tabaka aşınmaya, kimyasallara ve neme karşı artan bir dirence sahiptir. Karanlıkta, renklendirme işaretleri, araçların farları için bir ışık yansıtıcı görevi görür..

Üreticiler ve incelemeler

Yerli ve yabancı üreticilerin ısıya dayanıklı bileşimleri Rusya pazarında sunulmaktadır. Nihai ürünün maliyetinde kendi aralarında farklılık gösterirler. Tüketici incelemelerine göre, Rus şirketlerinin modern ısıya dayanıklı boya ve vernik boyaları, üretim kalitesinde yabancı muadillerine göre daha düşük değildir..

Rus üreticiler arasında ayırt edilebilir Certa, Elcon, Kudo, Thermika markaları.

“Spectr” firması 7 çeşit ısıya dayanıklı ürün üretmektedir. Certa markası tarafından. +900 dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilen ısıya dayanıklı boya, 34 renge sahiptir. Yüksek bir güvenlik marjı, endüstriyel inşaatta ve ev aletleri, metal ve tuğla fırınlar için otomotiv endüstrisi gibi karmaşık teknik cihazların üretiminde boya kullanımına izin verir. Beyan edilen hizmet ömrü 15 yıldır.

Endüstri için tanınmış bir özel boya üreticisi Elcon şirketi. Bu markanın emayeleri, -60 ila +1000 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışan boyama yüzeyleri için yaratılmıştır. Renklendirme iç ve dış mekanlarda yapılabilir. Farklı yüzeyler için tasarlanmış 11 çeşit ısıya dayanıklı emaye üretiminde. Aralarından seçim yapabileceğiniz 20 mevcut renk vardır. Tuzlara, yağlara ve benzine dayanıklıdır. Üretici, bitmiş kaplamanın 25 yıllık hizmet ömrünü talep ediyor.

Rus şirketi “Troll-Auto” için aerosol boyalar üretiyor marka Kudo. Bu çabuk kuruyan silikon bazlı emayeler, +650 dereceye kadar ısıya dayanabilir.

LLC “Termika”, ısıya dayanıklı emaye ve vernik tedarikçisidir. “Thermika” markasıyla. Ürün grubu 4 çeşit ısıya dayanıklı vernik ve 9 çeşit ısıya dayanıklı emaye içerir. Isı direnci +600 dereceye kadardır. Metal ve mineral yüzeylerin boyanması için uygundur. Thermika KO-8111 12 renkte üretilmektedir. Kaplama, dona dayanıklı, hidrofobik ve korozyon önleyici özellikler sergiler.

Yabancı üreticiler arasında kendilerini kanıtladılar Fin endişesi Tikkurila, Amerikan şirketi DuraCoat, Litvanyalı tedarikçi Hansa, Londra Bosny firması, Alman şirketi Meffert AG Farbwerke. Ünlü Fin boya ve vernik üreticisi, Termal markası altında bir dizi ısıya dayanıklı boya üretmektedir. Satışta iki renkte ısıya dayanıklı boyama alkid bileşimleri vardır – gümüş +900 dereceye kadar ısıtmak için tasarlanmıştır, siyah +400 dereceye dayanabilir.

Marka DuraCoat benzersiz özel boyalar DuraHeat 2.0 üretmektedir. Silikon bazlı bileşim, +1000 derecelik sıcaklıklara dayanabilen ultra güçlü bir refrakter film oluşturmanıza olanak tanır. Plastik ve ahşabı boyamak için uygun olmayan araçların, ısıtma elemanlarının, ateşli silahların metal ürünlerinin kaplanmasında kullanılır. Özellikle güvenilirdir, kimyasal ve mekanik strese karşı dayanıklıdır. Üretici 100 yıllık hizmet garantisi veriyor.

Hansa boyası +800 dereceye kadar sıcaklık etkilerine dayanabilir. Çizgi 16 renk içerir. Üretici, ürününü ev kullanımı için, baca boruları, farklı tipte şömineler, sobalar ve ızgaralar boyamak için kullanmanızı önerir..

İngilizce bos marka +650 ve +200 derece sıcaklıklara dayanıklı iki tip emaye boyası üretir. Bosny’nin bir özelliği çok yönlülüğüdür, kompozisyon çeşitli yüzeylere uygulanır – metal, cam, ahşap, plastik, kumaş, seramik. Ambalaj – sadece aerosol.

Alman şirketi Meffert AG Farbwerke, boyalar ve vernikler üretiyor. Dufa markası. Isıya dayanıklı çeşitlilik, ısıtma elemanlarını boyamak için beyaz Dufa Heizkorperlack emayedir. +200 dereceye kadar dekoratif özelliklerini korur.

Müşteri incelemelerine göre, bazı bileşikler, yüzey +200 derecenin üzerine ısıtıldığında polimerize olur ve ısıya dayanıklı özelliklerini kazanır. Evde kullanım için teknolojik talimatları takip etmek her zaman uygun değildir. Bazı boyalar kimyasal çözücülere karşı dayanıklı değildir.

Bosny ısıya dayanıklı boya ile mangal nasıl boyanır, sonraki videoya bakın.