Isıya dayanıklı dolgu macunları: özellikleri ve kapsamı

Isıtma sistemleri çöktüğünde, bunları kullanmak güvenli değildir. Bazı yapıların sökülmesi ve yenilerinin kurulması çeşitli nedenlerle imkansızdır ve yeni fırın döşemeleri yapmak pratik değildir. Bu nedenle, yok edilen elemanların bütünlüğünü geri yüklemek ve çatlakları ve dikişleri onarmak daha kolaydır..

Isıya dayanıklı bileşikler kurtarmaya gelecek. Gerçek keşif, yüksek sıcaklık sızdırmazlık maddelerinin ortaya çıkmasıydı. Onların yardımıyla sadece onarım çalışmaları yapmakla kalmaz, aynı zamanda yeni sistemler de kurabilirsiniz..

özellikler ve faydalar

Herhangi bir ısıya dayanıklı dolgu macununun bir özelliği, işlevlerini yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirme yeteneğidir. Amacı doldurmak, kaydetmek ve bağlantı kurmaktır. Bu ürünün tüm çeşitleri ve markaları ile geleneksel sızdırmazlık malzemelerine göre ana avantajları açıktır. Isı yalıtım malzemelerinin bileşen bileşimi, uygulamalarının özgünlüğünü karakterize eden özel bir polimer bazlı madde içerir..

Yüzey moleküllerinin ve dolgu macununun yapışmasını sağlayan karmaşık bir kimyasal formüle sahip yüksek moleküler bir maddedir.. Sızdırmazlık malzemelerinin bu veya bu özellikleri, tüketici pazarında sunulan çeşitlere bağlıdır. Hepsi ağırlıklı olarak çeşitli ebat ve kalitedeki özel tüplerde üretilmektedir. Kullanımlarının formatı farklı olabilir: elden tabanca ile uygulamaya..

Önde gelen yerlerden biri hibrit karışımlar tarafından işgal edilmiştir. Yüksek düzeyde güvenilirlik ve sağlamlığa ek olarak, bu yeni nesil dolgu macunları ultraviyole ışınlarına, kimyasal bileşiklere ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Hibrit dolgu macunları, raf ömürlerini önemli ölçüde artıran inert özelliklerini uzun süre korur. Basit ve kullanışlıdırlar.İyi bir bağlayıcı yapıya sahip olduklarından, yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında işlevleriyle mükemmel bir şekilde baş ederler. Bu formülasyonların iyi ekstrüde edilebilirliği, geniş bir sıcaklık ve coğrafi uygulama aralığına izin verir..

MS polimerlerinin kullanımı güvenli ve çevre dostudur, pratik olarak keskin kimyasal asetat kokuları yaymazlar.. Bileşiminde çözücü elementlerin bulunmaması nedeniyle çevre ve insanlar için güvenlidirler. Hibrit dolgu macunları çok iyi kürleşme özelliklerine sahiptir. Neme dayanıklıdırlar. Avantajları arasında, tabakanın sertleşmesi üzerinde herhangi bir etki olmaksızın, ıslak bir yüzeyde bile çeşitli renklerle, herhangi bir boya ile boyama yeteneği vardır. Ancak, ısı direnci açısından göstergeleri +120 santigrat dereceyi geçmez..

Baca sızıntılarını ortadan kaldırmak ve ayrıca özel sızdırmazlık bileşiklerinin gerekli olduğu sobaları çatlamaya karşı korumak için özel ısıya dayanıklı yangın geciktiriciler kullanılır. Sınıflandırmaları, elementlerin ısınma derecesine dayanmaktadır..

Yüzeyler +360 santigrat derecenin üzerinde ısınmadığında ısıya dayanıklı dolgu macunları kullanılır.. Dikişleri tuğla ve duvarda doldururlar, yapıların derzlerini kapatırlar. Sızdırmazlığın suya dayanıklı bileşenleri hava koşullarından koruma sağlar.

Isıya dayanıklı karışımlar, maksimum +1500 dereceye kadar sıcaklığa sahip yüzey alanları için tasarlanmıştır. Ateşli duvar derzlerinin işlenmesinde, fırın ve şömine odalarında, yüksek sıcaklık borularında ve diğer yapısal elemanlarda kullanılırlar..

Modern formülasyonlar, ısı direncini etkileyen katkı maddeleri içerir. Baca tedavisi için, kullanımının sıcaklık aralığını önemli ölçüde artıran demir oksit içeren bir dolgu macunu kullanılır. Bakır sızdırmazlık maddesi türleri de vardır. Demir ve bakır, sızdırmazlık maddelerine özel mukavemet özellikleri kazandırır. Fırın mastiklerinin raf ömrü oldukça uzun olup, üretici firma tarafından belirtilen şartlara bağlı olarak 15 yıldır. Bazıları +4000 santigrat dereceye kadar dayanabilir..

Her türün olumlu nitelikleriyle birlikte kendine has özellikleri vardır. Bu nedenle, suya dayanıklılık ve aşırı sıcaklıklara karşı bağışıklık da dahil olmak üzere tüm avantajları ile metal için sızdırmaz bir silikon bileşimi, düşük vulkanizasyona sahiptir ve lekelenemez..

Silikat dolgu macunları ile işlenen yüzeyler aşırı yüksek sıcaklıklara karşı dirençli hale gelir. Güçlü ve boyanabilirler ancak bazı pürüzsüz yüzeylere yapışmaları zayıftır..

Bu serideki tüm mastikler yangın güvenliği standartlarına uygundur.. Çalıştırma koşullarının uygun şekilde uygulanması ve etiket üzerindeki talimatların takip edilmesi önemlidir..

Türler ve özellikler

Yüksek sıcaklık mastikleri +200 – +300 santigrat derece sıcaklık aralıkları için tasarlanmıştır. Bacalarda ve ısıtma sistemlerinde çatlak ve derzlerin sızdırmazlığı için uygundurlar. Mastiklerin yüksek sıcaklıklara karşı direnci, imalatlarında kullanılan polimer aralığına bağlıdır. Polimer bazının bu temelinde silikon, silikat ve bitümlü olarak ayrılırlar..

Sızdırmazlık malzemelerinin amacı belirtilen özelliklere göre değiştirilebilir.. Bitümlü mastikler, yüksek sıcaklıklara dayanamamaları nedeniyle sınırlı olarak kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklık mastikleri ısıya dayanıklı ve ısıya dayanıklı olarak iki gruba ayrılır. Özelliklerinde ve sıcaklık etkilerine karşı direnç derecelerinde farklıdırlar. Isıya dayanıklı olanlar +1500’e kadar ısıtabilir ve ısıya dayanıklı olanlar – +300 santigrat dereceye kadar.

Sıcaklığa dayanıklı silikon dolgu macunu, uygulama kapsamını önemli ölçüde genişleten ve dış mekan çalışmalarında kullanılmasına izin veren sentetik kauçuk içerir. Silikon dolgu macunları aynı zamanda yapıştırıcı olarak da kullanılır – seramik, cam, ahşap ve diğer yüzeylerin yapıştırılması için.

Bileşimlerine göre, silikon dolgu macunları tek bileşenli ve iki bileşenli olarak ayrılır..

Adından da anlaşılacağı gibi, ısıya dayanıklı tek bileşenli dolgu macunları herhangi bir ek hazırlık gerektirmeden kullanıma hazırdır. Oda sıcaklığında, bileşim hemen ayarlanır. Sertleştiğinde, dolgu macunları yüzeye iyi bir yapışma sağlar, bu da tabakanın yeniden uygulanmasını tamamen ortadan kaldırır. Mühürlü bileşiğin kalınlığı – 2 ila 12 milimetre.

İki bileşenli dolgu macunu nadir görülen bir durumdur. İki parçadan oluşur: bir polimer baz ve bir katalizör. Birleştirildiğinde, elementler kimyasal bir reaksiyona girer ve bileşim sertleşir. İşlevsellik açısından, tek bileşenli analogundan hiçbir şekilde daha düşük değildir, ancak uygulama yöntemi açısından bazı zorlukları vardır: hazırlandıktan hemen sonra tamamen kullanılmalıdır. Birkaç saat özelliklerini korur ve ardından sertleşir ve bozulur..

Bileşime ve uygulama yöntemine göre, ısıya dayanıklı dolgu macunları türlere ayrılır. Bunların en yaygın olanları tiyokol, macun dolgu macunları, conta dolgu macunları, silikon, silikat (fırın), yapışkan dolgu macunları ve hibrittir. Her tür dolgu macununun kendine has özellikleri vardır, bir takım avantajları vardır..

Thiokol yüksek sıcaklık dolgu macunu, en dayanıklı oligomer bazlı dolgu macunları arasındadır. Solventlere, yağlara ve asitlere dayanıklı, yanmaz, yağ ve petrole karşı dayanıklı olduğundan benzin istasyonlarında ve akaryakıt istasyonlarında kullanılır. Ek su-gaz geçirmezlik özellikleri nedeniyle, dış mekan çalışmaları için evrensel bir su yalıtım maddesi olarak kabul edilir. Thiokol sızdırmazlık ürünleri – 500 ile +1300 derece arasındaki sıcaklıklara dayanır ve tüm çalışma kalitelerini değiştirmez.

Isıya dayanıklı grubun ısıya dayanıklı silikat mastikleri-macunları, yapılardaki derz ve çatlakların montajı ve doldurulması sırasında bağlantı elemanı olarak kullanılır. Onlara siyah bir renk veren sodyum silikat içerirler. Uygulamalarının ana alanı doğrudan yangının etkisiyle ilgilidir. Maksimum sıcaklıklara dayanabilirler: +1000, +1200 ve hatta +1500 santigrat derece. Bu nedenle doğrudan ocaklarda ve şömine ve sobaların iç yüzeylerinde kullanılırlar. Özellikleri arasında deformasyona ve harekete karşı kararsızlık vardır. Bu tür macunlar iyi bir ısı iletkenliğine sahiptir, ancak dış mekan kullanımı için önerilmez..

Pompa mühendisliğinde, bir arabada, kompresörlerde, tek kelimeyle, deformasyonun yapıldığı ve hareketin olduğu her yerde onarım çalışmaları yapılırken yüksek sıcaklık sızdırmazlık contaları-contalar kullanılır. Contaların kalınlığı sadece altı milimetredir, ancak herhangi bir mekanik strese mükemmel şekilde dayanırlar, artan mukavemet ve stabiliteye sahiptirler. Bileşim yüksek ısı direncine sahiptir.

Silikon dolgu macunları en yaygın çok yönlü kaliteli dolgu macunudur. Çalışma sıcaklığı aralığı +300 ila +600 santigrat derece arasındadır. Esnektirler ve uygulaması kolaydır. Silikon dolgu macunları leke tutmaz, bu nedenle bu ürünün ürün yelpazesinde hazır renk çözümleri bulunmaktadır. Katılaştıklarında, silikon dolgu macunları yüzeyle ayrılmaz bir bütün oluşturur. Yeniden uygulanmazlar, aksi takdirde tüm işleri iptal edebilir ve yeniden mühürleyebilirsiniz..

Silikon formülasyonlar, derin yüzey çatlaklarını doldurmak için kullanılmaz. Vulkanizasyon bileşimi, yüksek nemli özel bir ortam gerektirir ve derin dikişlere nüfuz etmez. Dolgu macununun sertleşme hızı dış sıcaklığa bağlıdır: ne kadar yüksekse, işlem o kadar hızlı gerçekleşir.

Silikon dolgu macunları sentetik polimerlerden oluşur ve iki tiptir: asidik ve nötr. Asidik yüksek sıcaklık sızdırmazlık maddesi her zamanki gibi uygulanır, ancak özelliği, oksidasyon işlemi sırasında asetik asit salmasıdır..

Bu tip dolgu macununun dar uzmanlığı, doğal malzemelerle birlikte kullanılmasına izin vermez: taş, ahşap, demir ve çimento. Temas halinde, doğal olarak yapıların yüzeyleriyle etkileşir ve yok eder. Bu durumda sızma veya paslanma olan alanlar oluşur..

Nötr dolgu macunu solvent içermeyen ısıya dayanıklı silikon içerir. Agresif maddeler içermez, kullanımı kolaydır ve çeşitli malzemelerle etkileşime girdiğinde sadece su ve bütil alkol açığa çıkarır. Nötr dolgu macunları, silikat (fırın) dolgu macunları olarak adlandırılan sodyum silikat bazlı dolgu macunlarını içerir..

Bileşime dahil edilen sentetik polimerler, +1200 derece sıcaklıkta kısa bir süre – +1500 santigrat dereceye kadar kullanılmalarına izin veren yüksek ısı direnci sağlar..

Uygulama alanları – yangınla temas eden alanlar ve yüzeyler. Silikat dolgu macunları, ısıtma sistemi, kazanlar, sıcak su boruları, elektrik ve gaz sobaları, şömineler, bacalardaki dikişleri ve kusurları kapatmak için kullanılır. Ayrıca yastıklama malzemesi olarak da kullanılırlar. Bu son teknoloji ürünü, yenilikçi formülasyonlar, asbestin yerini tamamen alır. Aksine, güvenlidirler ve kanserojen içermezler. Yüzeye mutlak yapışma, ısı kaybını ve her türlü yakıt sızıntısını tamamen ortadan kaldırır..

Silikon mastiklerin aksine, silikat mastikler titreşimden korkar. Uygulandıktan sonra herhangi bir hareket ve titreşim istenmeyen bir durumdur. Aksi takdirde, sistemin basınçsızlaşması meydana gelebilir..

Sızdırmazlık müstahzarları ayrıca yapışkan dolgu macunu içerir.. Aynı zamanda sentetik polimerler grubuna aittir ve sızdırmazlık özelliklerine ek olarak iyi yapışma özelliklerine sahiptir..

Fırın ekipmanı ve bacalardaki onarım ve bakım çalışmaları için, tabanları kapatmak için yapışkan bir bileşim kullanılır. Tuzlar ve asitlerle kimyasal reaksiyonlara girmez, çevre koşullarına bağlı değildir, yağa dayanıklı, su gaz geçirmez ve bu nedenle gazlı ısıtma sistemlerinin yanı sıra su temini ve kanalizasyon sistemlerinin onarımında kullanılabilir..

İzosiyanat ve solvent bazlı hibrit dolgu macunları günümüzde çok önemlidir. +1200 dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilirler. Bu tür sızdırmazlık maddelerinin ana bileşeni – MS-polimer – silikon grubunun elementleri ile birlikte bir oksidasyon reaksiyonuna giren ve polimeri vulkanize eden bir tür organik hücre oluşturan bir polyester bileşiğidir (poliüretan). Bileşim şişen özellikler kazanır ve sertleşir.

Bu bileşikler atmosferik yağışa, ışığa ve ısıya karşı oldukça dirençlidir. Alkalilere ve asitlere karşı dirençleri nedeniyle kimya endüstrisinin vazgeçilmezleridir..

Kompozisyona gerekli özellikleri ve nitelikleri kazandırmak için tabana gerekli elementler eklenerek ev yapımı dolgu macunları elde edilir. Örneğin, dolgu macununa mantar ilaçları eklenirse, ürün küf önleyici özellikler kazanır. Bu bileşim ile işlenen yapı, ısıya dayanıklı niteliklere ek olarak, aynı zamanda neme dayanıklı hale gelir..

Mastikler geleneksel olarak 300-310 ml’lik uçlara sahip vakumlu ambalaj tüplerinde üretilir.. Bu tür ürünlerin paketleri, boyut ve fiyat açısından birbirinden biraz farklı olabilir. Kompozisyonu sıkmayı kolaylaştırmak için özel montaj tabancaları mevcuttur. Soba, baca, şömine ve diğer yapıları tamir ederken ve kurarken dikişleri ve çatlakları doldurmak için uygundurlar. Dikişler pürüzsüz ve düzgün. Bileşimin tüketimi doğrudan işlenmiş yüzeyin özelliklerine bağlıdır. Termal dolgu macunları, küçük ölçekte kullanılan 100 g’lık tüplerde de ticari olarak mevcuttur..

Renkler

Silikon formülasyonları, bu tip formülasyonlar boyanamadığı için hazır renk solüsyonlu tüplerde mevcuttur. Amaçlarının kapsamı evden profesyonele değişir. Katman kuruduktan sonra son rengi alırlar..

Yüksek sıcaklık dolgu macunları aslında beyaz renklidir, ancak içeriklerinin özelliklerine bağlı olarak bir veya başka bir renk tonu kazanırlar. Yani kırmızı, dolgu macununun ana bileşeninin asetik asit olduğu anlamına gelir..

Asetik asit bazlı silikon dolgu macunları bu paletin kahverengiden pembeye tüm tonlarında mevcuttur. Özel bileşenlerin varlığı, her birinin kapsamını belirler. Örneğin, demir yüzeyleri birleştirmek ve yalıtmak için kırmızı-kahverengi bir renge sahip yüksek sıcaklık silikon dolgu macunu “Moment Herment” kullanılır..

Çeşitli contaları değiştirmek için kırmızı dolgu macunları kullanılır, dişli kutuları, manifoldlar, yağ pompaları vb. Yüksek yapışma ve mukavemetleri nedeniyle deformasyona başarılı bir şekilde dayanırlar ve sıcaklık şoklarına karşı dayanıklıdırlar. Dolgu macununun oluşturduğu altı milimetrelik conta, +400 santigrat dereceye kadar dayanabilir. Isıya dayanıklı dolgu macunu, siyah rengini belirleyen sodyum silikat içerir.

Silikat dolgu macunları, onlara gri bir renk veren demir oksit içerir. Bakırlı bileşiklerin karakteristik kırmızımsı bir tonu vardır. Yüksek sıcaklıkta şeffaf renksiz silikon iyi elastik özelliklere sahiptir. İyi kürleşir, güçlü, hızlı sertleşen bir dolgu macunu oluşturur. Bileşim, yüksek sıcaklıklara dayanır, pürüzsüz yüzeylere mükemmel yapışmayı içeren yüksek teknik özelliklere sahiptir..

Uygulama kapsamı farklıdır: ısı besleme cihazlarının sızdırmazlığından bir arabanın cam dikişlerinin sızdırmazlığına kadar.. Optik aletlerde renksiz mastikler kullanılmaktadır. Cam ve metal yüzeylerin yanı sıra plastik ve kauçuğu yapıştırmak için kullanılırlar. Sızdırmazlık malzemeleri oda sıcaklığında hızlı bir şekilde ayarlanır ve ek contalar olmadan kullanılır. Uygulama anından itibaren bir günde tamamen sertleşir.

Üreticiler

Bugün, yüksek sıcaklık formülasyonlarının üreticileri, geniş bir sızdırmazlık maddesi yelpazesi sunmaktadır. Bu ürünlerin her bir türü, endüstride, inşaatta ve günlük yaşamda kullanılmalarını sağlayan kendine özgü özelliklere ve avantajlara sahiptir..

  • Estonya ürünleri marka Penosil. Bu üreticinin avantajları arasında, bu tip yüksek sıcaklık sızdırmazlık maddelerinin iyi fiyat-kalite oranının yanı sıra kullanım kolaylığı da bulunmaktadır..

  • Bu tür ürünlerin önde gelen üreticileri arasında Belçika da yer almaktadır. Soudal. Bu markanın yüksek sıcaklık formülasyonları, yüksek kalite göstergeleri, hizmet parametreleri ve raf ömrü ile karakterize edilir. Bu üreticinin bu grubunun mallarının satış pazarındaki fiyatları, muadillerinden biraz daha yüksek.

  • Yerli ürün markaları arasında – yenilikçi geliştirme “Silotherm”, metal, bina ve diğer yapıların yangından korunması için özel olarak yaratılmıştır. Bu, yüksek sıcaklıkta yangına dayanıklı bir kaplamadır – boya, yangından korunmanın tüm işlevlerine sahiptir, kimyasal etkilere ve agresif ortamlara karşı dayanıklıdır. Yangına dayanıklı boya yerli teknoloji kullanılarak üretilmektedir. Endüstride kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ancak uygulama kapsamı çok daha geniştir. Bu tip refrakter kaplama, inşaat ve ev sektörlerinde çeşitli yapıların korunmasında kullanılabilir. Gaz, su, duman ve ateşi yalıtmak için mükemmel bir iş çıkarır. Bu ürünlerin üreticileri arasında – CJSC “Elox-Balo”. Şirket, Rusya pazarında çeşitli amaçlar ve özellikler için bir dizi “Silotherm” ürünü ile temsil edilmektedir..

Bu tür ürünlerin bazı markaları özellikle popülerdir. gibi arasında “Metilan”, “Macroflex” ve “Tangit” dahildir ve “Moment” kusursuz bir üne sahip. Bu markaların kalitesi, ürünlerini onlarca yıldır kullanan birçok büyük sanayi kuruluşu tarafından onaylanmıştır..

Çok çeşitli sıcaklığa dayanıklı dolgu macunları, yüksek kaliteli ısıya dayanıklı dolgu macunları ile temsil edilir “Anı Herman”, otomobil motorlarının onarımı için ısıtma sistemlerinde yüksek sıcaklıklara maruz kalan eklemleri korumak için tasarlanmıştır. +260 dereceye kadar ısı direncine sahiptir.

Conta olarak ve metal yapıların yapıştırılmasında da kullanılır.

Uygulama kapsamı

Yüksek sıcaklık sızdırmazlık maddelerinin özel özellikleri, endüstride ve inşaatta yaygın olarak kullanılmaktadır. Isıya dayanıklı dolgu macunları profesyonel ve ev uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fark, profesyonel çalışma bileşimlerinin daha yüksek sıcaklıklara dayanabilecek özelliklere sahip olmasıdır..

Fırın ekipmanlarının yapımında ve onarımında yüksek sıcaklık silikat dolgu macunları kullanılır., baca borularının sızdırmazlığının sağlanması, beton ve diğer yapılardaki hasar, çatlak ve derzlerin doldurulması için. Elektrik ve tesisat işlerinde kullanılırlar..

Koruyucu bir işlev görürler ve çatıdaki bacaları sızdırmaz hale getirmek, paslanmaz çelik bir bacayı onarmak için vazgeçilmezdirler..

Paslanmaz çelik bacaları kapatmak için iyi su ve ısı yalıtım özelliklerine sahip silikon dolgu macunları kullanılır..

Sodyum silikat bazlı egzoz manifoldu dolgu macunları kil içerir, fiber optik ve metal talaşı. Seramiktirler ve motoru yanma ürünlerinden korumak için tasarlanmıştır. Toksik maddelerin araba gövdesine girmesini engelleyen egzoz seviyesini azaltarak motor sisteminin montajı ve onarımı için kullanılırlar..

Rulmanları sabitlemek için bileşim özellikle dayanıklıdır, kaplinlerin, cıvataların ve diğer ekipmanların bağlantıları için tasarlanmıştır. Uygulama alanı gemi yapımı, otomotiv ve diğer makine mühendisliği endüstrileridir..

Su temin sistemlerinde plastik ve metal boruların dişli bağlantılarını kapatmak için özel tipte sıhhi tesisat dolgu macunları kullanılır. Isı direncine ek olarak, yapıştırılan metal ve plastik yüzeye iyi yapışma sağlayan özelliklere sahiptirler. Dişleri sabitlemek için anaerobik dolgu macunu, fum bant ve sıhhi tesisat dişlerine göre avantajlara sahiptir – elemanları hızlı bir şekilde sabitler ve güvenilir bir şekilde birleştirir: uygulanır, takılır ve kullanılabilir.

Evsel ve endüstriyel tesislerde ocakların montajı ve sızdırmazlığı için özel bir ısıya dayanıklı silikon dolgu macunu kullanılır. Ocaklar gazlı veya elektrikli olabilir. Metal veya paslanmaz çelik gövdeleri cam ve seramik elemanlarla donatılmıştır, bu nedenle sızdırmazlık malzemesinin yapışkan özelliklere ve iyi ısı yalıtımına sahip olması gerekir. Endüstriyel panellerde metal ve dökme demirden yapılmış yapılar vardır, bu nedenle bu yüzeylerin sızdırmazlığı sırasında yapışma gereksinimleri farklıdır. Paneller, yangın ve gaz sızıntılarına karşı maksimum koruma sağlayan silikon dolgu macunları kullanılarak yapıştırılır ve sabitlenir..

Fırını kapatırken maruz kalma sıcaklığı doğru hesaplanmalıdır.. Fırınlar, yalıtım bileşiminin aşınmasına yol açan ve zamanla yeni bir conta gerektiren sık hareketlere maruz kaldığından, mekanik hasar faktörünü de hesaba katmanız gerekir. Onlardan farklı olarak, ekmek üreticileri “sıkıca” dedikleri gibi sabitlenir ve sık sık sızdırmazlığa ihtiyaç duymazlar..

Silikon ısıya dayanıklı mastikler ayrıca su ısıtma kazanları, buhar odaları ve saunaların sızdırmazlığı, montajı ve onarımı için de kullanılır. Cam ve su karışımları arasındaki farklar – akvaryum yüzeylerinin ve havuzların hidro ve ısı yalıtımında.

Dış mekan çalışmaları için, sandviç panelleri yapıştırırken, nem direnci ve ısı direnci sağlayan suya dayanıklı termo-sızdırmazlık türleri kullanılır. Günlük yaşamda, ütüleri ve su ısıtıcıları onarmak için ısıya dayanıklı dolgu macunları kullanılır..

Thiokol sızdırmazlık ürünleri, kimyasal sıvılara maruz kalmayı ortadan kaldırmak için gerekli olan her yerde kullanılır. Uygulamalarının kapsamı endüstridir. Doldurma ve akaryakıt istasyonlarında ve benzin istasyonlarında talep görüyorlar..

Thiokol ve hibrit mastikler havacılık, havacılık ve makine mühendisliği endüstrilerinde kullanılmaktadır.. Çevresel etkilere karşı yüksek dirençleri nedeniyle inşaat ve elektrik mühendisliği alanında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Nem geçirgenliği ve yapışma özelliğinden dolayı çatı ve tavanların metal yapılarının montajında ​​ve tamirinde kullanılırlar..

Endüstriyel alanda, bu tür dolgu macunları, demiryollarının üretiminde ve karayolu taşımacılığını gerçekleştiren diğer taşıma türlerinde kullanılmaktadır. Özellikleri, herhangi bir ürünün ağırlığını önemli ölçüde etkiler, daha hafif hale getirir ve bu da enerji tüketiminde tasarruf sağlar. Montaj ve kurulum da hızlandırılmıştır. Sızdırmazlık maddesi kaynak işinin yerini alır ve cıvata, somun ve vida bağlantıları basitçe gereksizdir. Bu maliyet tasarrufu, bu tip contanın ana avantajını sağlar. Bu, ısıya dayanıklı dolgu macunlarının tüm kullanım alanlarından uzaktır..

ne kadar kurur?

Yüksek sıcaklık mastikleri uygulamadan sonra farklı şekilde kurur. Bazı türlerin tamamen kuruması 24 saat sürer. Her şey belirli özelliklere ve bileşim türlerine bağlıdır. Bazıları birkaç dakika sonra sertleşir, bazıları ise yüzeye yapışması için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Yapıştırılan yüzeyin kalitesi ve ortam sıcaklığı da kuruma hızında önemli faktörlerdir..

Her bir dolgu macunu tüpü, tam kuruma süresini gösteren ayrıntılı talimatlarla birlikte verilir. Başarılı bir uygulama için, talimatları kesinlikle takip etmek önemlidir..

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.