Germe tavanlar, tasarımcı yaratıcılığı ve karmaşık çok seviyeli figürlerin oluşturulması için harika fırsatlar sunar. Bu tür tavanlara sahip odaları aydınlatmak için birçok seçenek vardır. En popüler ve ilginç olanlardan biri – LED şerit kullanma.

Görüntüleme

LED şerit, 3 mm kalınlığında, 10-20 mm genişliğinde ve 5 m uzunluğunda özel bir esnek baskılı devre kartı üzerine yerleştirilmiş parlak bir kristaldir.Kolay taşıma ve saklama için LED’ler bir bobin halinde sarılır. Böyle bir lamba, 12 V’luk sabit bir akımda geleneksel bir 220 V ağdan çalışır..

Kart üzerine yerleştirilen farklı sayıda ışıklı kristal, devrenin güç tüketimini ve uygulama kapsamını belirler.. Aydınlatma için 1 metrede 30 veya 60 LED’li bir diyot şeridi kullanılır ve daha az güç gerektirir. 120-240 kristalli daha güçlü şeritler parlak bir şekilde parlar ve odanın ana aydınlatması olarak işlev görebilir..

Neme dayanıklı levhalar, koruyucu kaplaması olmayan bantların yanı sıra nem oranı yüksek odalarda sabitlenip çalıştırılabilen olarak üretilmektedir. Neme dayanıklı levhalar daha dayanıklıdır.

LED’lerin parıltısı çok renkli olabilir, sahibinin isteği üzerine ayarlanabilir, ancak aynı zamanda tek renkli, örneğin beyaz veya kırmızı olabilir. LED lambalar yardımıyla çocuk odasında tavana hafif müzik veya renkli 3 boyutlu tablolar düzenleyebilirsiniz..

Avantajlar ve dezavantajlar

Bu yenilikçi malzeme şu özelliklere sahiptir: Asma tavanları aydınlatmak için ideal:

 • hafif ve kompakt boyut, ulaşılması zor ve dar yerlerde bandı tabana kolayca takmanıza, gizli bir yarık aydınlatması yapmanıza olanak tanır;
 • şeridin esnekliği, yüzeyde karmaşık desenler ve konturlar oluşturmayı mümkün kılar;
 • düşük güç tüketimi, aile bütçesine zarar vermeden bütün gece kreşteki arka ışığı kapatmamanızı sağlar;
 • LED’ler dayanıklıdır, her gün 12 saat boyunca sürekli çalışır, 20 yıldan fazla dayanırlar;

 • parlarken kristaller ısı yaymazlar, bu nedenle aşırı ısınmadan korkan PVC gergi tavanlar için mükemmeldirler;
 • kontrolörleri, dimmerleri ve uzaktan kumandaları kullanarak ışımanın rengini ve parlaklığını değiştirme yeteneği;
 • kurulum kolaylığı şaşırtıcı – bandın arka tarafında, tabanın yüzeyine bastırmanız gereken yapışkan bir tabaka var;
 • böyle bir çözümün yüksek bir dekoratif etkisi vardır: eşit bir parlaklık yayan yüzer bir tavan, parlak bir süs veya sayısız yıldızla gece gökyüzü, iç mekanın ana nesnesi haline gelecektir..

Bu malzemenin tek dezavantajı, yüksek maliyeti olarak kabul edilebilir, ancak görsel efektlerin güzelliği ve odalara getirdiği rahat yumuşak ışık buna değer..

Kurulum yöntemleri

Aynı tavanın farklı görüneceği için LED şeritleri takmanın birkaç yolu vardır. Bu yöntemler birleştirilebilir ve karmaşık çok seviyeli tavanlarda vurgulama bölgeleriyle vurgulama özellikle etkileyicidir. İlk olarak, bir tavan planı çizmeniz ve bandı yerleştirmek için bir çizim, şekil, kontur taslağı seçmeniz gerekir. Devrenin uzunluğu 10 m’den fazla ise paralel bağlı iki parçaya bölünür..

LED şeridi, tavanın çevresine, alttan bir kaide veya alçıpan kutu ile kaplayarak monte edebilirsiniz.. Odayı imar ederek, onları vurgulayan ve vurgulayan nişlere veya çıkıntılara gizlenebilecek gizli bir aydınlatma elde edeceksiniz. Güç kaynaklarına sahip tüm teller ayrıca bir alçıpan kutuya gizlenebilir. LED’leri streç kumaşın kenarına yapıştırarak yüzer tavan efekti elde edebilirsiniz..

İçeriden aydınlatılan renkli fotoğraf baskısına sahip tuval, sıradışı ve orijinal görünüyor.

Çeşitli şekiller düzenleyebilir ve taslağı içeriden tavana yapıştırabilirsiniz – yarı saydam yüzey sayesinde, ışık şeritleri hafifçe parlar. Bu durumda tavan büyülü görünüyor. Bandı kesmek için üzerinde makas bulunan özel işaretler bulmanız gerekir, başka yerlerde kesemezsiniz. Kartı konektörler kullanarak bağlayabilirsiniz. Bir resim düzenlerken, minimum büküm çapının 2 cm olması gerektiği unutulmamalıdır..

Bandı yapıştırmadan önce, tabanın yüzeyini temizlemek ve yağdan arındırmak gerekir.. Ardından, desteği kademeli olarak çıkarın ve yapıştırıcıyı tavana doğru bastırın. Tüm devre yapıştırıldığında, güç kaynağına ve denetleyiciye bağlayabilirsiniz, çünkü yalnızca güç kaynağı üzerinden genel ağa bağlanır. Işık yoğunluğunu ayarlamak için bir dimmer kullanılır. Karşılık gelen rengin konektörüne bağlı olan kartın uçlarında dört renkli kablo çıkar..

Farklı kapasitelerde güç kaynakları satışta, bu nedenle doğru olanı seçmek zor değil. Bant, 1 metre için gerekli gücü gösterir, bunu metre sayısıyla çarpın ve toplam güç tüketimini bulun. Sonuç 40 W’ı aşarsa, devre parçalara ayrılmalı ve her birine bağlı güç kaynakları olmalıdır. Renkleri değiştirmek için RGB denetleyicisini kullanın. Tüm güç kaynakları, bandın kendisinden daha kısa bir hizmet ömrüne sahiptir, bu nedenle, değiştirme kolaylığı için cihazları erişilebilir bir yere yerleştirmek gerekir..

Tüm parçaları bağladıktan sonra, armatürün çalışmasını kontrol etmeniz ve ancak bundan sonra tavan sacını monte etmeniz gerekir, çünkü zıpkın montajlı tavanlar hariç, gerekirse çıkarmak mümkün olmayacaktır..

Öneriler ve İpuçları

LED şeridi kendi ellerinizle takmak kolaydır, deneyimli uzmanların faydalı tavsiyelerinden yararlanmak ve teknolojik sürecin inceliklerini gözlemlemek.

 • tavan kaidesinin arkasına gizlenmiş LED’lerle aydınlatma, spot ışıkları veya şık bir merkezi avize ile ana aydınlatmaya harika bir ek olacaktır;
 • aşırı ısınmayı önlemek için parlak kristallerden PVC kumaşa olan mesafe en az 3 cm olmalıdır;
 • LED aydınlatma, özellikle renkli aydınlatma, çevredeki nesnelerin ve tavanın renklerini değiştirebilir – bir bant seçerken bu dikkate alınmalıdır;
 • LED şerit üzerinde yapışkan tabaka yoksa, çift taraflı bant veya yapıştırıcı kullanabilirsiniz;

 • LED şerit önce kontrolöre ve ancak daha sonra polariteyi gözlemleyerek güç kaynağına bağlanır;
 • bant hasar görmemeli, özel olarak belirlenmiş yerlerin dışında kesilmeli, kuvvetlice bükülmelidir;
 • güç kaynağının gücü, kendisine bağlı tüm bantların toplam gücünden %25 daha yüksek olmalıdır;
 • tavan yapısının içine bir şerit deseni monte etmek için bir profil veya bagetten bir çerçeve oluşturmalısınız.

İç mekandaki örnekler

Tasarımcılar bu hafif ve esnek malzemeyi çok seviyorlar, çünkü yaratıcı hayal gücü ve zevk göstermelerine, odalarda gerekli bölgeleri vurgulamalarına, tavan nişlerini ve çıkıntılarını vurgulamalarına, aydınlatma çözümlerini çeşitlendirmelerine izin veriyor..

Yüksek teknoloji ürünü bir oturma odasında, duvarların yumuşak bir şekilde aydınlatılması ve karmaşık tavan harika görünüyor. Duvarların ideal geometrisini vurgular, odanın genel aydınlatmasına özgünlük ve karmaşıklık verir, duvarlar hassas tonlar kazanır. Işık düzgün ve pürüzsüz bir şekilde akar, gözleri incitmez, oda rahat ve rahat bir huzur ve rahatlama atmosferine sahiptir..

Tavanın yarı saydamlığı nedeniyle, tavan yüzeyinin üzerinde bir desen halinde yerleştirilmiş LED konturu, içinden loş ve loş bir ışıkla parlar ve muhteşem süslemeler çizer. Anahtar düğmesine basmaya değer – ve oda dönüştürülür, sihir ve romantizm atmosferine dalar..

Çok yönlü aydınlatma, tavanda ve duvarlarda bulunan lambaları, bir tavan avizesini ve streç kumaşın yarık aydınlatmasını içerir. Birlikte, oturma odasının iç merkezini ışıkla vurgularlar. Çarpıcı dekor unsurlarına dikkat çeken ve görsel vurgular yerleştiren arka ışıklar, tek bir bütün oluşturuyor ve iç mekanın lüksünü vurguluyor..

Bir LED şeridi gergi tavana nasıl monte edilir, aşağıya bakın..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org