Yeni mobilya satın almak her zaman mümkün değildir, ancak ahşap leke işleme sayesinde güncelleyebilir, eski eşyalardan daha ilginç bir seçenek veya ucuz mobilyalar yapabilirsiniz. Böyle bir aletin yardımıyla, ucuz mobilyalardan bile, çok sıradışı ve ilginç bir seçenek yapabilir ve ucuz ahşap türlerine asil ve pahalı mobilyaların görünümünü verebilirsiniz..

özellikler

Ahşap her zaman en çok talep edilen malzeme olmuştur, yeni moda malzemeler bile onunla rekabet edemez. Bu doğal malzemeyi kullanan ahşap mobilyalı veya kaplamalı odalar her zaman kazanan bir görünüme sahip olacak ve özel bir atmosfer yaratacaktır. Ahşap ürünler sürekli bakım gerektirir. Bir leke yardımıyla yüzeyini aşağıdaki faktörlerden koruyabilirsiniz:

 • yüksek nemden;
 • yüzeyi olumsuz etkileyen dış etkenlerden;
 • doğrudan güneş ışığından;
 • kir ve çizikleri önlemek.

Eski mobilyaların veya yüzeylerin leke ile kaplanması onu yeni yapmaz ancak şık ve sıra dışı bir görünüm kazandırmak oldukça mümkündür. Ahşap yüzeylerin boyanması, malzemenin en avantajlı tonda görünmesini sağlayan en kolay yoldur..

Ahşap lekesi, geleneksel boyaların yaptığı gibi bir tabaka bırakmadan malzemeye nüfuz eder. Boyama, ürünün rengini hızlı bir şekilde değiştirmenize, daha ilginç bir görünüm vermenize, üst üste binmeden yapıyı vurgulamanıza olanak tanır. Bugüne kadar, ahşap yüzeylerin sömürülmesini arttırmanın mümkün olduğu, ayrıca dezenfekte edici bir özelliği olmadığı için lekeler ortaya çıktı..

leke bileşimi

Ahşap yüzeylere ve kontrplak ürünlerine leke uygulayarak malzemeyi koruyabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz. Böyle bir kaplamaya leke denir, yüzeyi ahşap ürünlerde olabilecek haşerelerden korumaya yarar. Bu fonlar sulu ve susuz olarak ayrılır, ikincisi de yağ ve alkole ayrılır..

Suçlu

Su lekesi en yaygın olarak kabul edilir, hazır bir ürün veya toz halinde satın alabilirsiniz. Bu en yaygın tiptir, cephanelikte açık renklerden en koyu gölgeye kadar çok çeşitli renk tonları vardır. Renk yoğunluğu toz miktarına bağlıdır. Su lekesi kokusuzdur, bu nedenle bu ürünün şüphesiz bir avantajı olan iç mekanlarda bile onunla çalışabilirsiniz..

Ama aynı zamanda dezavantajları da var. Yayma sırasında işlem görecek yüzeydeki lifleri hafifçe kaldırır, bunun sonucunda ahşap kaplamalarda neme karşı hassasiyet artar.. Yüzeyin tamamen kuruması en az 12-14 saat sürer..

Bir su lekesi seçerken, ahşap yüzeyin önceden nemlendirilmesi, ardından zımpara kağıdı ile zımparalanması, böylece kabarık liflerin çıkarılması ve ardından ajanın uygulanması önerilir..

Onunla çalıştıktan sonra yüzey verniklenebilir. Çalışmaya başlamadan önce ürün, küçük partiküllerin kalmaması için iyice karıştırılmalıdır..

Alkol

Bileşimindeki alkol lekesi, denatüre alkolde çözünen anilin boyası içerir. Bitmiş ürün veya toz olarak kullanılabilir. Bu aletle çalışmanın şüphesiz avantajı, bu tür lekelerin tam anlamıyla yarım saat içinde kurumasıdır, çünkü bileşim uçucu alkol içerir. Alkol lekeleri çok çabuk kururlarsa yüzeyde lekeler oluşabileceğinden çalışmak zor olabilir.. Bunu önlemek için bir püskürtme tabancası kullanın..

Sıvı yağ

Kuru halde üretilir, kullanım için beyaz ispirto ile çözülür. Ürünün temeli çoğunlukla keten yağıdır, bu nedenle haklı olarak güvenli ve çevre dostu olarak kabul edilebilir. Yağ ortamında, boyalar çözülür, bu da en ilginç tonları elde etmenizi sağlar. Bu araç dekoratörler arasında popülerdir. Leke yeterince çabuk kurur (sadece 2-3 saat içinde).

Uygulama sürecinde, ahşap lifler kabarmaz, leke görünümü olmadan uygulanır, çalışma sürecinde yüzeyde bir film oluşur..

Yeni ahşap koruma ürünleri türleri şimdiden ortaya çıktı: akrilik ve balmumu. Üretimleri sırasında, diğer türlerin tüm dezavantajları dikkate alındı, ahşap yüzeylerle çalışmak için yeni nesil aletlere atfedilmelidir. Renk paleti çok daha ilginç ve çeşitlidir – doğal tonlardan sıra dışı egzotiklere kadar.

Akrilik leke, şüphesiz avantajlarına ek olarak dezavantajlara sahiptir. İki kattan fazla uygulandığında yüzeyde lekeler oluşabilir ve oldukça pahalıdır. Poliüretan ile işlenirken mum kullanılmaz. Bu ürünü uygularken leke yüzeyi doyurmaz, ahşabı koruyan bir tabaka oluşturur..

Lekeye asit veya hidrojen peroksit eklerseniz, daha sonra boyanabilecek renksiz bir çubuk elde edebilirsiniz..

Başka ahşap leke türleri de vardır, bunlar bağımsız olarak yapılır. Bu tür ürünler ucuzdur ve çevre dostudur, çok çeşitli tonlara sahiptir: meşe, ceviz ve diğer ağaç türleri. Sadece istenen renk şemasını seçmek ve kompozisyonu yüzeye uygulamak yeterlidir..

Renkler ve efektler

Ahşap yüzeylerin işlenmesi için leke kullanılır. Bahsettiğinizde, yüzey hemen kahverengi görünür. Birçok tüketici için bu renk en alakalı gibi görünüyor. Ürünün özelliklerini, renk şemasını inceledikten sonra, bu ürünün iç mekana yeni ve benzersiz bir görünüm kazandırmanıza olanak tanıyan çok çeşitli olduğu ortaya çıkıyor. Çok çeşitli çeşitler sayesinde herhangi bir renk ve ton seçilebilir.

Bir renk seçerken, kompozisyonun farklı yüzeylerde farklı görüneceği gerçeğine rehberlik edilmelidir.. Mağazada sunulan numunelerde belirli bir renk olsa bile, önce evde işlem görmüş yüzeyin küçük bir alanında kontrol etmek ve tonun eşleştiğinden emin olmak daha iyidir. Üretici ambalajın üzerindeki tonu belirtse de, doğal malzemeler bileşimi emdiği ve tamamen yeni tonlar aldığı için renk farklı yüzeylerde farklı görünebilir..

Yüzeye su veya alkol lekeleri uygulayarak doğal bir etki elde edebilirsiniz. Bir araç seçerken, elde etmeyi planladığınız etkiyi düşünmelisiniz. Yüzeye meşe veya abanoz uygularsanız bir odayı birkaç saat içinde asilleştirebilirsiniz. İşlendikten sonra maun daha kırmızı görünecek, akçaağaç ise yoğunluğu nedeniyle uygulandığında pratik olarak renk değiştirmeyecektir..

Bir kavağın gözenekli yüzeyine uygulandığında renginin rengi değişecektir. Meşe yapısı gereği belirgin bir desene sahip olacaktır. İşleme için genellikle nötr tonlar seçilir. Koyu tonları seçebilir ve moka, ceviz, maun veya konyak rengini alabilirsiniz..

Ahşap yüzeyler için çok çeşitli renklerde mevcut olan işlemler, eski cilayı hemen daha ilginç hale getiriyor. Meşe, kayın, kiraz ve tik boyası uygulanmış yüzeyler orijinaldir..

Ahşap işleme için sadece mağazadan alınan lekeler kullanılmaz, yüzey bitkilerden elde edilen araçlarla işlenebilir..

 • Karaçam, ürünlere kırmızı bir ton vermek için uygundur, kabuğundan bir kaynatma bu etkinin elde edilmesine yardımcı olacaktır. Soğan kabuğu kaynatma ile kaplanırsa ağaç daha kırmızı olur..
 • Öğütülmüş ceviz kabukları, sıra dışı gölgeler elde etmenize yardımcı olacaktır. Toz kaynatılır, kaynatmanın sonunda soda eklenir. Saçak eklenmesi zengin bir kırmızımsı tonla sonuçlanır. Asetik asit eklerseniz renk griye döner..
 • Ceviz tozu ve elma ağacı kabuğu kullanıldığında kahverengi bir renk elde edilebilir, şap ilavesiyle renk koyu kahverengi olur.
 • Olgunlaşmamış topalak meyvelerinin kaynağını uygularken altın bir ton elde edebilirsiniz..

Çeşitli bir renk paleti elde edebilir ve wenge, oregon, çam veya bataklık meşe gölgesi, siyah gibi ilginç ve zengin bir renk elde edebilirsiniz., çay, kahve ve sirke bazlı lekeler kullanmak.

 • Kahve kullanımı kahverengi bir renk tonu elde etmenizi sağlar. Kahve çekirdeklerini öğütün ve kabartma tozu ekleyin veya hazır kahve yapın ve yüzeye uygulayın.
 • Normal çay yapraklarını kullanarak koyu kahverengi bir renk ekleyebilirsiniz. Demlemenin gücü renk doygunluğunu etkiler..
 • Abanoz etkisi metal ve sirke kullanılarak elde edilebilir. Bunun için en az 2 gün metal ürünler dökülür ve iyi havalandırılan bir yerde savunulur..
 • Ürüne kiraz tonları vermek için potasyum permanganat kullanılır. 1 litre suya 50 gr oranında potasyum permanganat ile işlendikten sonra malzemenin güneşte solmaması için yüzey cilalanır..

Renk paleti o kadar çeşitlidir ki hangi rengin alınacağına karar vermek zordur. Nötr tonlarda durabilir, renksiz bir seçenek seçebilirsiniz. Renk paleti, sıra dışı tonları kullanmanıza izin verir: sarı, yeşil, turuncu, zümrüt yeşili. Mavi leke, beyaz veya mavi – bu, ahşap yüzeyleri yenilemek için tam bir renk listesi değildir..

Tavsiye

Ürünü yüzeye uygularken mümkün olduğunca dikkatli olmanız gerekir.. Çalışma sürecinde zorluklar ortaya çıkarsa, profesyonellerin tavsiyesi yardımcı olacaktır..

 • Çizgiler oluşursa, leke kurumadan en kısa sürede üst katı çıkarın. Kuruduktan sonra bir kat daha uygulanır ve ardından her ikisi de çıkarılır. Yüzey zaten kuruysa, bir çözücü kullanın..
 • Yüzeyde lekeler belirirse, bunları ortadan kaldırmak için bir düzlem kullanılır..
 • İğne yapraklı ağaçlardan yapılmış bir yüzeyde çalışma yapılırsa, ürünü iyi emmeyecekleri ve renk değişmeyeceği için reçine onlardan çıkarılmalıdır..
 • Su lekesi uygulanarak malzeme nemlendirilir, böylece boya daha iyi emilir.
 • Uygularken fırça, rulo, köpük veya bez çubuklar, püskürtme tabancası kullanmak en iyisidir..

Doğru aracı seçmek için sonucun ne olacağına hemen karar vermelisiniz.. Hafif bir gölge için su bazlı bir leke uygundur. Alkol bazlı bir ürün seçerek de aynı sonuç elde edilebilir, ayrıca alkol yüzeyi mantar ve bakterilerden koruyacaktır. Alkol ve su ürünleri, ahşabın doğallığını vurgulamanıza, doğal yüzeyi kolayca taklit etmenize olanak tanır..

Rengi tamamen değiştirmek istiyorsanız yağ bazlı lekeler kullanabilirsiniz. Ağaca asalet vermek için, abanoz veya Peru ceviz rengini seçin, onların yardımıyla tamamen sıradan olmayan ürünleri bile canlandırabilirsiniz..

Ahşap ve diğer yüzeylerden yapılmış mobilyaları renklendirmek için bir boya konsantresi alın. Bu ürünleri seyreltmek için nitrosolventler, nitrobait veya su lekeleri kullanın. Bu durumda, işlenecek yüzeyin tonu, tabana, katman sayısına ve kimyasal bileşime bağlı olacaktır. Boya konsantreleri, ahşap kaplama için muazzam fırsatlar sunar. Doğru seçim ile görünümü iyileştirecekler..

Lekenin nasıl düzgün şekilde uygulanacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..