Ahşaba yeni bir görünüm kazandırmak için genellikle ahşap boyası kullanılır. Uygulandığında, bileşim ahşap yüzeye nüfuz eder, emprenye eder ve ürüne belirli bir renk verir. Leke yardımıyla, açık cevizden daha koyuya, neredeyse siyaha kadar farklı tonlar elde edebilirsiniz..

özellikler

Ahşaptan yapılan ürünlerin çok sağlam, dayanıklı ve pratik olduğunu herkes bilir. Ancak ağaç olumsuz faktörlerden etkilenebilir. Yüzeyi kurtarmak ve yıkıma uğratmamak için boyama sıklıkla kullanılır. Boya uygulandığında yüzeylerde yoğun bir tabaka oluşurken ürünün dokusu görünmeyebilir ve bu herkesin hoşuna gitmeyebilir..

Ahşap yüzeylere ilginç bir gölge vermek ve aşınma ve yıpranmalarını önlemek için ahşap boyası kullanılır, bu araç en popüler olanlardan biridir..

Ahşap yüzeyler uzun süre havaya maruz kaldığında güneş ışınları altında solabilir, şiddetli yağışlarda yıkanabilir ve bunun sonucunda deformasyon meydana gelir. Bazen ağaç küflenir ve çürümeye başlar, içine patojenik bakteri ve böcekler yerleşebilir. Tüm bu olumsuz faktörler, ahşap yüzeyin kademeli olarak tahrip olmasına neden olabilir..

Ahşap boyası kullanırken sadece ahşabın zarar görmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir görsel efekt elde edersiniz. Eski bir ürüne leke uyguladıktan sonra, renklendirici pigment sayesinde istediğiniz rengi vererek güncelleyebilir, istediğiniz seçeneği seçerek yüzeyin rengini değiştirebilirsiniz..

Yüzeyi ahşap lekesi ile işledikten sonra, örneğin çamdan basit yüzeyleri asilleştirir ve onlara ceviz veya meşe gibi daha ilginç bir görünüm verir. Yüzey sadece tanıdık renklerle kaplı değil, genellikle mavi, sarı, turuncu uygulanmış ürünleri görebilirsiniz..

Bir leke tabakası uygulamak için biraz zaman harcamanız yeterlidir ve sıradan bir ürün orijinal küçük bir şeye dönüşür.. Böylece, sıradan bir sandıktan, bu sandık yüz yaşında gibi görünecek şık bir şey yapabilirsiniz, bu tür öğeler iç mekanı dekore edebilir ve odaya özel bir çekicilik verebilir..

Bileşimin birçok tonu vardır: sadece lekelenmeye değil, aynı zamanda yüzeyi beyazlatmaya yönelik lekeler üretirler. Konuyu ayrıntılı olarak incelemeli ve hangi yüzeyleri kullandıklarını, nasıl yetiştirildiklerini ve böyle bir ürünün nasıl uygulanacağını öğrenmelisiniz..

Görüntüleme

Lekelere leke de denir, hem iç hem de dış mekanlarda kullanılırlar. Lekeler kimyasal bileşimleri dikkate alınarak gruplara ayrılır..

  Suçlu

  En yaygın su lekesi kabul edilir, su bazında yapılır. Su emdirme sayesinde ürüne ilginç odunsu tonlar verebilirsiniz. Bu aletle çalışırken, uygulama sırasında neme maruz kalacak yüzeyde liflerin yükselmeye başladığı unutulmamalıdır..

   Bunu önlemek için yüzey su ile nemlendirilir ve zımpara kağıdı ile zımparalanır. Ancak bu manipülasyonlardan sonra leke uygulanabilir, artık lifler yükselmez..

   Alkol

   Alkollü bileşimler, denatüre alkol kullanılarak çözülen anilin boyalarına dayanır. Donanım mağazalarında toz leke veya kullanıma hazır bir bileşim satın alabilirsiniz..

   Alkol lekelerinin bir özelliği de çok çabuk kuruyabilmeleridir, bu da genellikle leke oluşumuna yol açar. Uygulamadan sadece iki saat sonra yüzey tamamen kurur..

    Sıvı yağ

    Yağ lekeleri, kullanımı en uygun olarak kabul edilir ve herhangi bir yüzeye uygulanması kolaydır. Diğer seçeneklerden farklı olarak, yağ emprenyeleri en ilginç renklere, geniş bir renk yelpazesine sahiptir..

     Akrilik ve balmumu

     Diğer nesil lekelerin doğasında bulunan tüm eksiklikler göz önüne alındığında, ürünlere parlak renkler veren, yüzeyi olumsuz faktörlerden koruyan akrilik ve balmumu lekeleri oluşturulmuştur. Yenilikleri seven ve egzotik şeyleri tercih edenler için, bu leke türü mümkün olduğunca kullanışlı olacaktır, çünkü uygulaması sayesinde ürüne olağandışı tonlar verebilirsiniz. Mavi ahşap dokulu mutfak mobilyaları çok orijinal görünecek.

     Ne yazık ki bu tür malzemelerin fiyatı benzer seçeneklerden farklıdır, su lekesi fiyatından 5-6 kat daha fazla olabilir. Ancak fiyat belirleyici bir rol oynamıyorsa, kompozisyonun avantajları göz önüne alındığında bu seçenekte durmak daha iyidir..

     Mağaza seçeneklerine ek olarak, kendi yaptığınız lekeler var. Bu tür lekelerin hazırlanması için çeşitli bitkiler, kabuğundan kaynatma, soğan kabukları kullanılır ve çay, kahve, sirke de eklenir. Bu konu üzerinde durmaya ve hangi bileşenlerin kullanıldığını ve kendi başınıza leke hazırlarken ne gibi bir sonuç elde edilebileceğini öğrenmeye değer..

     Bitkilerden elde edilen kaynatma temelinde yapılan lekeler:

     • ahşap bir yüzeye kırmızımsı tonlar vermek için karaçam kabuğu kaynatma kullanılır ve bu kaynatma yerine soğan kabukları kullanılabilir;
     • parlak bir ton elde etmek için öğütülmüş ceviz kabuklarının kaynatılması uygundur;
     • ürünler için genellikle siyah renk kullanılır, böyle bir gölge elde etmek için söğüt ve kızılağaç kabuğu kaynatma alırlar;
     • altın sarısı bir renk elde etmek için olgunlaşmamış cehri meyveleri kaynatma alın.

     Çay, kahve ve sirke ile leke yapılabilir..

     • Kahverengi bir renk elde etmek için, kabartma tozu ilavesiyle demlenmiş güçlü kahve kullanın..
     • Kahve yerine çayı tercih edenler için çay demlemeyi kullanarak başka bir seçenek sunuyoruz. Uygulamadan sonraki gölge, çayın ne kadar güçlü olacağına da bağlıdır. Daha fazla kararma elde etmek için, açık renkli ağaç türleri çay yaprakları ile kaplanır, çayın içindeki tanen maddeleri ürüne istenilen rengi verecektir..

     • Abanoz etkisini elde etmek için sirke ve metal karışımı yapılır. Üretimi için sirke ile dökülen küçük demir parçalar alırlar. Bu solüsyon elde edilmesi planlanan gölgenin yoğunluğuna bağlı olarak 2 ila 7 gün arasında karanlık bir yerde bekletilir. Sirke ile çalışırken, çok keskin bir kokusu olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle kompozisyon açık pencerelerle veya bahçede uygulanır..
     • Bir potasyum permanganat çözeltisi kullanarak ürüne koyu kahverengi veya kiraz rengi verebilirsiniz. Hazırlanması için 50 g potasyum permanganat alın ve 1 litre suda seyreltin. Kompozisyon hazırlandıktan sonra ahşaba uygulanır. Birkaç dakika sonra yüzeyi süngerle silin. Daha yoğun bir renk için başka bir katman uygulanır. Bu işlemden sonra ürünler, potasyum permanganatın güneşte solmaması için koruyucu bileşiklerle kaplanır..

     Ayrıca ahşap yüzeylerin işlenmesinde kuru boya da kullanılmaktadır..

     Uygulama kapsamı

     Ahşap ürünler, sunta için leke kullanın. Kontrplak, parke ve ahşap zeminler, kaplama kaplamalar, ahşap mobilyalar için koruyucu bir bileşik uygundur. Boyama ve ardından vernikleme sonrası astardan yeni zemin, parke veya duvarlar çok güzel görünecek.

     Çözelti, bileşimden bağımsız olarak yeni yüzeye çok iyi yapışacaktır. Eski kaplamalar, ön hazırlığı ve önceki katın çıkarılmasını gerektirir.

     Leke boyasız deri boyamak için de kullanıldığına dikkat edilmelidir.. Malzeme cilde derinlemesine nüfuz eder ve özel boyalar uygulanırken olduğu gibi yüzeyde kalmaz. Lekeli deri ürünler mekanik strese karşı daha dayanıklı olacaktır. Cildi bir leke ile boyarsanız, çok parlak şeffaf tonlar elde edemezsiniz..

     Ürünün rengi malzeme seçimine bağlı olacaktır. Su bazlı lekeler, yağ veya alkol lekelerinin verebileceği kadar zengin ve parlak renk vermez. Daha sık olarak, cilt için yağlı bir bileşim seçilir, çünkü böyle bir tedaviden sonra cilt sertliğini değiştirir. Alkol lekesi uygularken çok çabuk kuruduğu ve uygulama kalitesiz ise bordürlerin görüneceği unutulmamalıdır..

     Leke genellikle gazetelerden sepet dokuma hayranları tarafından kullanılır. Asmadan sepet örmek her zaman mümkün değildir, bu nedenle doğal malzemeler yerine gazete tüpleri kullanılır. Gazeteye doğal bir asma rengini vermek için deneyimli ustalar alkol lekesi alır. Leke renklerini karıştırarak ve birleştirerek tamamen beklenmedik tonlar elde edebilirsiniz..

     Ahşap lekelerinin özellikleri:

     • ahşap ürünlerin renginde ve dokusunda bir değişikliğe katkıda bulunur, ürünü uyguladıktan sonra çizim boyanmaz, ancak ürün yeni ilginç bir renk alır;
     • mobilya ve diğer ahşap ürünleri böceklerin tahribatından korur, küf oluşumunu engeller;
     • ürünün hizmet ömrünü uzatmaya yardımcı olur, ayrıca böyle bir ürünün maliyeti boya veya vernikten çok daha düşüktür.
     • ağacın yapısına derinlemesine nüfuz eder.
     • ucuz ağaç türlerini kaplarken çok daha pahalı ve gösterişli görünecek bir ürün elde edebilirsiniz..
     • yüzeyi nemden korur.
     • malzemenin aydınlatılması, genellikle yüzey boyanacaksa kullanılır.

     Renkler

     Bir leke yardımıyla sadece ahşap yüzeyi korumakla kalmaz, aynı zamanda ürüne istenen rengi de verebilirsiniz. Ağacın heterojen bir yapısı vardır, bu nedenle kompozisyon bazı bölgeleri düzensiz bir şekilde emprenye eder, bazı parçalarda daha fazla, diğerlerinde daha azdır, bu sayede ağacın doğal desenini vurgulayacaktır..

     En sık kullanılan lekeler “odunsu” renklerdedir. Lekenin adı ahşabın türüne karşılık gelecektir. Birkaç seçeneği karıştırarak çok ilginç tonlar elde edebilirsiniz. Bir mağazada koruyucu madde seçerken sunulan örnekleri göz önünde bulundurmalısınız. Aynı renk farklı üreticiler için farklı görünebilir..

     Bir ürün seçtikten sonra bile, lekenin rengi ahşabın türüne, dokusuna ve ilk gölgesine bağlı olarak değişebileceğinden, evde küçük bir alanda uygulamayı denemek daha iyidir..

     Kozalaklı ağaçlar emprenye edilirse, reçine nedeniyle emprenye etme daha kötü olacaktır. Sert ağaçları emprenye ederken, böyle bir zorluk olmayacak, mümkün olduğunca emprenye edildiler..

     Ürüne hafif bir gölge vermek ve ahşabın yapısını vurgulamak için aydınlatıcı bir emprenye kullanılır. Ahşap lekesinin açık tonlarını kullanırken, zengin renkler elde etmek her zaman mümkün değildir..

     Ürüne eskitme etkisi vermek gerekirse aydınlatıcı leke kullanılır. Beyaz su lekesi uygulandıktan sonra sert bir fırça ile yüzey ovulur..

     Provence stilinin hayranları genellikle “Arctic meşe” renk şemasını kullanır. Ek olarak, yalnızca koruyucu bir işlevi yerine getirecek renksiz emprenye türleri vardır..

     Beyazlatma ile çok ilginç tonlar elde edebilirsiniz. Örneğin, bir oksalik asit çözeltisi içinde ağartıldığında huş ağacı yeşile döner. Ceviz yüzeyine hidrojen peroksit uygulanırsa pembe bir renk tonu elde edilebilir..

     Bir renk seçerken, psikologlar yeşil bir gölgede kalmanızı önerir, yeşil bir leke en olumlu duyguları uyandırır.. Tüm renk tonlarını kullanarak odanın iç kısmına yeni notlar ekleyebilirsiniz..

     Mavi tonlar ayrı bir ürünü vurgulamaya yardımcı olacak, en avantajlı olanı mavi ve beyaz renklerin birleştiği bir yüzey görünecektir..

     Gri tonları soluk görünebilir, odadaki mobilyalar ve duvarlar açık renklerde dekore edilmişse kullanılır. Tipleri ve tonları birleştirerek, özellikle uygulamadan sonra yüzeye vernik uygulandığında çok sıra dışı bir etki elde edilebilir..

     Küçük bir alanı boyamak, renk seçimini belirlemeyi mümkün kılacaktır. Gölgenin tam olarak ne olacağını anlamak için küçük bir alana bir kat uygulayın, tamamen kurumasını bekleyin, ardından ikinci ve üçüncü katları yayın..

     İlginç bir tasarım oluşturmak için aşağıdaki leke renklerini seçebilirsiniz: renksiz, beyaz, kahverengi, meşe, abanoz ve ayrıca kestane, zeytin, ceviz, gül ağacı, çam, yeşillik.

     Üreticiler

     Hırdavat mağazalarında, raflarda ahşap yüzeyleri hasardan koruyan çok çeşitli kaplamalar görebilirsiniz. Kutular arasında hem tanınmış üreticilerin tanıdık isimleri hem de daha az bilinenleri var..

     Boya malzemeleri seçerken Liberon kaplamalarına dikkat etmelisiniz. Bu üreticinin lekesi, ahşap ürünlerin işlenmesi için idealdir. Liberon ahşap boyası mumlar, cilalar ve parke cilaları ile birleştirilebilir.

     Liberon şirketi, restorasyon çalışmalarında kullanılan ürünler üretmektedir. Hem iç hem de dış işler için leke kullanırlar. Bu aralığın fiyatı oldukça yüksektir, ancak uygulamaya çok az para harcanır. Liberon firmasının lekelerinin yüzeyine uygulandıktan sonra sade bir şekilde kusursuz bir görünüme kavuşur..

     Zerwood ürünleri de birçok müşteriye tanıdık gelmektedir. Şirketin temel amacı, tüketicilere yüksek kaliteli ve çevre dostu ürünler sunmaktır. Şirket, antiseptikler, yüzey restorasyon ürünleri, yangın geciktiriciler, banyo ve sauna ürünleri ile koruyucu ve dekoratif kaplamaların üretiminde uzmanlaşmıştır. Zerwood şirketinin ürünleri insan vücudu için güvenlidir, ayrıca uygun bir fiyatı vardır, hem sıradan alıcılar hem de profesyoneller tarafından kullanılır..

     Koruyucu kaplamaları seçerken Varathane firmasının ABD’de üretilen ürünlerine de dikkat etmelisiniz. Varathane’nin yenilikçi ahşap bakım ürünleri birinci sınıf. Geniş bir şirket yelpazesinde:

     • ahşabın dokusunu vurgulayan ve daha etkileyici hale getiren evrensel leke jeli;
     • ahşap işleme için renkli şeffaf yağ;
     • vernik ve leke özelliklerini birleştiren poliüretan vernik;
     • rötuş kalemi ve yüzey yaşlandırma bileşimi.

     Varathane, ahşap ürünlere ve yüzeylere cazibe katmak için daha birçok malzeme sunar..

      Raduga boya ve vernik tesisi, ürünlerinin kalitesi ve yüksek hizmet seviyesi ile bölge dışında tanınmaktadır. İç mekan çalışmaları için Raduga şirketinin akrilik ürünlerini kullanıyorlar. Kaplama, küflenmeye karşı koruma sağlayan bir antiseptik içerir. Kokusuz lekelidir, toksik değildir, özel bilgi ve beceri gerektirmeden uygulayabilirsiniz, ahşap yüzeylere iyi yapışır.

      En ünlü ve popüler olanlardan biri, ev kimyasalları üreten Novbytkhim şirketidir. Novbythim şirketinin ürünleri hemen hemen her hırdavatçıda bulunabilir. Bu malzemenin bir bütçe fiyatı var. Çeşitli renk paleti sayesinde her müşteri için en iyi seçeneği bulabilirsiniz..

      Tavsiye

      Yüzeye kendi elinizle leke uygularken bilmeniz gerekenler, nasıl doğru yapılır, zaten deneyimli ustaların tavsiyelerini dinleyin.

      • Her şeyden önce, ürün uygulanmadan önce herhangi bir yüzey hazırlanmalıdır. Bunun için ürün veya yüzey incelenir, kir ve toz temizlenir. Eski kaplamanın çıkarılması gerekiyorsa, yüzey temizlenmeli, önceki tabaka, talaşlar, kusurlar kaldırılmalıdır..
      • Sıyırma işleminden sonra beyaz ispirto uygulanır ve yüzey yağdan arındırılır. İğne yapraklı ağaç üzerinde iş yapılırsa, reçineyi çıkarmak ve iyi yapışma sağlamak için özel bir bileşik ile işlenir. Su lekesi kullanırken ahşap ürün nemlendirilmeli ve lifler yükseldiğinde tekrar zımparalanmalıdır..

      • Belirli bir yüzeyde rengin ne olacağını anlamak için renk testi yapılır. Küçük bir alana, genellikle gözlerden gizlenen küçük bir leke sürülür ve tamamen kurumasını bekleyin. Daha sonra renk yeterince doygun değilse başka bir katman uygulanır..
      • Ahşap lekelerinin mağaza versiyonu çalışmıyorsa, kendiniz yapabilirsiniz. En yaygın yöntemlerden biri, güçlü çay veya kahve kullanarak bir çözelti hazırlamaktır. Bileşimin elde edilmesi planlanan doygunluğa bağlı olarak, çay veya kahve miktarı da bağlıdır ve daha açık bir renk tonu için infüzyon seyreltilebilir. Bundan sonra, infüzyonu yüzeye uygulayabilir ve doygunluğunu ayarlayabilirsiniz..

      Kiraz tonları oluşturmak için potasyum permanganat kullanılır. Ahşap ürünlere ton vermek için bitkilerden de kaynatma alabilirsiniz..

      • Lekeyi uygularken özel aletler kullanmaya gerek yoktur, iş için sıradan bir fırça veya rulo alabilirsiniz. Bir alkol bileşimi uygulamak için, bir sprey şişesi almak daha iyidir, çünkü bu bileşim çok çabuk kurur ve yüzeyde lekeler kalabilir..
      • Ürünü küçük bir alana uygularken en iyi şekilde bir rulo veya tampon kullanılır, bu uygulama sayesinde leke derinliğe eşit şekilde nüfuz edecek ve koruyucu bir tabaka oluşturacaktır..
      • Çoğu zaman, işte bir fırça kullanılır, böyle bir aletle çalışmak kolaydır. Bir fırça ile uygulandığında, leke istenilen yönde kolayca ve eşit bir şekilde yayılır, böylece belirli alanlara farklı yoğunluklarda renk verebilir ve deseni yenebilirsiniz..

      Uygularken, nüansları gözlemlemek önemlidir.

      • Ürün, deseni vurgulamak ve leke tüketimini azaltmak için lifler boyunca boyanmıştır..
      • Kompozisyon rahat bir kıvama sahip olmalıdır. Susuz bir leke seçerken, beyaz ispirto ile istenilen kalınlığa kadar seyreltilmelidir. Bu, çözücünün özel kokusu olmadan olmaz..
      • Uygulama katmanlarının sayısı, istenen etkiye bağlı olarak ayrı ayrı belirlenir. Genellikle 2 veya 3 kat uygulanır, her uygulamadan sonra yüzey kurutulur..

      İlk katmanı daha ince yapmak daha iyidir, yüzeye dikkatlice işlem yapmak gerekir. Bu eşit katman, daha fazla uygulama için temel olacaktır. Su ve alkol solüsyonlarının kuruması 2 veya 3 saat, yağlı solüsyonların kuruması 3 gün kadar sürer..

      İpuçlarını ve püf noktalarını takip ederek işinizi kolayca halledebilir ve lekeyi yüzeye uygulayabilirsiniz..

      Lekenin nasıl düzgün şekilde uygulanacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..