Loft tarzı tavan: stil ve işçilik özellikleri

Zarif, ancak aynı zamanda acımasız çatı katı tarzı, alışılmadık ve karlı bir çözümdür. Kuşkusuz avantajlarından biri, bitirme işi için herhangi bir yapı malzemesini kullanma yeteneğidir..

özellikler

Kaba yüzeyler ve zarif mobilyalar, modern ve davetkar bir ortamda birleşiyor. Bu tasarımın ana bileşenleri, beceriksiz tavanlar ve duvarlardır. Farklı malzemelerin çelişkili kombinasyonuna rağmen, çatı katı tarzı tavan giderek daha popüler hale geliyor..

Bu sıra dışı tasarım tamamen tesadüfen oluşturuldu ve Amerika’da geçen yüzyılın 30’lu yıllarına kadar uzanıyor. Pek çok fabrikanın ve tesisin iflasına neden olan Büyük Buhran, öğrencilerin yanı sıra genç ve yaratıcı insanların boş binalara yerleşmesine de bu dönemde izin verdi. Fon eksikliği, ancak yaratıcı enerji zenginliği nedeniyle fabrika binasını kendi yöntemleriyle yaşam alanlarına dönüştürdüler. Çoğu zaman bunlar, minimum miktarda konforlu ve gerekli mobilyaya ve duvarların ve tavanların kaba dekorasyonuna sahip stüdyolardı. Bu dönemde bu tarzın çeşitli versiyonları sunuldu ve oluşturuldu..

Çatı katı tasarımının ana özellikleri şunlardır:

 • yüksek duvarlar;
 • ham tavanlar ve duvarlar;
 • geniş pencereler;
 • bölümlerin eksikliği;
 • çıplak iletişim.

Kural olarak, çatı katı tarzı tasarım, esas olarak en başından konut için tasarlanmamış, ancak sonunda stüdyo haline gelen tesisler için yapılır, ancak şimdi bu tasarım için sıradan bir daireyi stilize etme fırsatı var. Bazı kurallara uyarsanız, çatı katı tavanını kendi ellerinizle yapabilirsiniz..

Nereden başlamalı?

Bu tarzın temel özelliği, sözde “terk edilmiş sanayi bölgesi” etkisidir. Loft tarzı odalarda yüksek tavan veya çatı katı olmalıdır. Malzemelerden beton ve metal seçilmesi ve duvar için tuğla işi tercih edilir.. Tasarımda ayrı ve önemli bir yer tavan tasarımı tarafından işgal edilir, onu gri veya beyaz tonlarda işlemek en iyisidir.. Genel olarak, bu tarz yetersiz bir renk şeması ile karakterize edilir..

Malzeme seçimi

Bu tarz oldukça sınırlı bir renk yelpazesine sahip olduğundan ve yalnızca belirli malzemelerin kullanımını içerdiğinden, belirli bir şey seçmek zor olmayacaktır.. Tavanı işlemek için birkaç malzeme kullanılabilir..

 • Beton. Beton kaplama, klasik çatı katı tavan çözümüdür. Ayrıca oldukça basit bir yüzey işleme yöntemidir..
 • gergi tavan. Kurulumu üzerinde çok fazla beceri olmadan kendi başınıza çalışmak sorunlu olacaktır. Ayrıca, gergi tavanın, bu tarzın ayrılmaz bir parçası olan odanın yüksekliğini azalttığını da hesaba katmalısınız..

 • Metal ağ. Avantajları, düşük maliyeti ve kendiniz kolayca ve hızlı bir şekilde tamir edebilmenizdir..
 • Çeşitli desenlere sahip tavan karoları. En sık kullanılan malzemelerden biri.
 • Dekoratif metal borular ve kirişler. Gerçek boruları ve çeşitli iletişimleri taklit ederler. Boruları seçerken diğer tüm renklere göre siyah tercih edilir ve levhaların rengini seçerken yapay olarak yaşlanmış olanları tercih etmek en iyisidir. Ahşap ürünleri hemen su itici ve haşere kontrolü ile kaplamak en iyisidir..

Beton tavan oluşturmanın avantajları ve teknikleri

Sadece birkaç yıl önce beton bir tavan çirkin olarak kabul edildiyse ve daha fazla işlem gerektiren odalarla ilişkilendirildiyse, şimdi durum değişti ve uyumlu ve iyi planlanmış bir tasarımla tamamen hoş ve sakinleştirici bir etki yaratıyor. Tavan yüksekliği üç metreyi geçmiyorsa, duvar işlemini tavandan daha koyu yapmak en iyisidir..

Beton, cam, ahşap ve tuğla yüzeylerle iyi çalışır. Süslenecek oda küçükse, beton kaplamayı duvarlara gitmeden yer yer örneğin sadece tavanda veya bazı yerlerinde kullanmalısınız..

Hazırlık çalışmaları büyük ölçüde hangi yüzeyle çalışmanız gerektiğine bağlı olacaktır. Odanın başlangıçta beton bir tavanı varsa, cilalamanız ve özel bir koruyucu bileşik uygulamanız yeterlidir ve değilse, böyle bir kaplama taklit edilebilir..

Mikro çimento, mimari beton veya dekoratif paneller içeren karışımları kullanarak bir beton tavan dokusunu iletmek mümkündür. Odayı bir “çatı katı” olarak stilize etmek en iyisidir, mikro çimento ve mimari beton bileşimlerine yardımcı olacaktır. Her bitirme işinden önce olduğu gibi, önce yüzeyi işlemeli ve ardından beton karışımını uygulamalısınız..

İstenirse, beton yüzey pürüzlendirilebilir ve pürüzlendirilebilir veya pürüzsüz ve mat bir yüzey elde edilecek şekilde zımparalanabilir.. Zımparalanmış ve cilalanmış bir yüzeyin aşağıdakiler gibi bir takım avantajlara sahip olduğunu bilmek önemlidir:

 • “mermer tavanın” etkisi;
 • uzun hizmet ömrü;
 • müteakip boya uygulama imkanı.

Yüzey parlatma konusuna devam ederken, bu işlemin birkaç aşamaya ayrıldığını bilmek önemlidir..

 • Frezeleme, özel bir freze makinesinin büyük düzensizlikleri ve tümsekleri tespit edip kestiği bu işlem, cilalamanın ilk aşamasıdır, bu nedenle küçük düzensizlikler bırakır.
 • Bileme Sonunda yüzeyi pürüzsüzleştiren ve laitance adı verilen küçük bir dış tabakayı kesen bir taşlama makinesi tarafından üretilir. Bu işlem sadece tavanı düzleştirmekle kalmaz, aynı zamanda karışımın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar..
 • Karışımın uygulanması. Bu aşama çoğunlukla koruyucu bir vernik bileşiminin uygulanmasını içerir, ancak seçtiğiniz başka herhangi bir tasarım fikrini uygulayabilirsiniz..

Uzatmak

Tavan görünümünün arzulanandan çok fazla olduğu özel durumlar vardır, o zaman gergi tavanlar kullanılır. Streç kumaşların üretimi artık iyi kurulmuş, bu nedenle satın almak büyük bir sorun olmayacak.. Çatı katı tarzı bir tasarım için siyah, beton renklerde veya taklit metalde mat tuvaller en uygunudur..

Bazı durumlarda, beyaz parlak tavan, alanı görsel olarak büyütür. Bu yöntemi kendiniz uygulamak zahmetli olacaktır, bu nedenle özel bir ekipten yardım istemek en iyisidir..

İncelikler ve püf noktaları

Tavan veya duvarlardaki tellerden oluşan tel demetleri, düzgün ve uygun görünen geometrik şekillerde yerleştirilebilir. Eskileri paslanmışsa veya orijinal görünümlerini kaybetmişse, yenileriyle değiştirilmesi gereken hava menfezlerinin varlığı teşvik edilir..

Lambalar ve avizeler özel ilgiyi hak ediyor. Ampulleri tavandan asmak veya minimalist bir avize seçmek en iyisidir. Siyah soketli gölgesiz birkaç özdeş ampul, iç mekana uyumlu bir şekilde sığar.

Geniş bir alanın etkisini yaratacak odaların tüm çevresine veya arka arkaya birkaç gölgeye gizli aydınlatma kurabilirsiniz. Duvardaki çeşitli led tabelalar ve küçük led ampuller şık görünecek.

Bu tarzda bir odayı dekore ederken standart dışı aydınlatma çözümleri elinize geçecektir..

Konutlarda, tavanı daire boyunca imarlı bir şekilde işlemek daha iyidir. Örneğin, mutfakta tuğla, oturma odasında beton döşeme yapın. Kirişler, stüdyoyu duvarlardan ve tavandan renkli olarak farklı olacak bölgelere ayırmaya yardımcı olacaktır. Cam bölmeler de bu görevle iyi başa çıkacaktır. Yüksek nemli ortam nedeniyle, banyodaki tavan, ahşap veya başka herhangi bir şey kullanmak yerine beton kaplama ve koruyucu vernik ile en iyi şekilde işlenir..

Tavanı ahşap levhalarla işleme arzusu varsa, birbirine yakın değil, kısa bir mesafeden sonra “eski” bir etki yaratacak şekilde katlanmalıdır. Metal elemanlarla süslenmiş aynı ahşap mobilyalar, tavandaki ahşap plakalarla mükemmel bir şekilde birleştirilecektir.. Açık tonların alanı görsel olarak genişlettiği ve koyu tonların odaya sofistike ve kısıtlama getirdiği unutulmamalıdır..

Kural olarak, “çatı katı” tarzının ana görevi, dekorasyonun arkasındaki çeşitli düzensizlikleri ve iletişimleri gizlemek değil, onları “iyileştirmek”, onlara daha modern ve düzgün bir görünüm kazandırmaktır. Onarımı kendiniz başlatmak çok basit olacaktır, tüm kaplamaların tavan yüzeyini temizlemeniz ve biraz işlenmiş bir görünüm kazandırmanız yeterlidir..

Sadece ilk bakışta, bu tarz renk şemasının yanı sıra sıkıcı görünüyor, ancak istenirse ve ayrıntıların yetkin bir kombinasyonu varsa, bu kentsel tasarım parlak ve rahat hale getirilebilir. En önemli özelliği tasarım sadeliğidir. Ana şey, bu tür uyumsuz şeyleri birleştirirken ince bir denge çizgisi bulmaktır..

İç seçenekler

Tavanda aydınlatma, avize kullanımından kurtulmanıza, odayı daha yumuşak ve konforlu hale getirmenize yardımcı olacaktır..

Çıplak iletişim ve tavandaki ağ, iç mekanı iyileştirmeye ve efekt vermeye yardımcı olacaktır. Stüdyo dairelerde mutfak alanı tavanda bir ızgara ile de ayrılabilmektedir. Çok renkli yumuşak köşe parlak görünüyor.

Ağır meşe renkli ahşap kirişler, odayı sakin bir ambiyansla dolduruyor. Minimalizm ve pratiklik bu iç mekanda ideal bir şekilde birleştirilmiştir..

Bir sonraki videoda, tarzda bir beton tavan dekoratif boyama üzerine bir ustalık sınıfı izleyin "çatı katı".