Sunta üretiminin tarihi, Maya ve Aztek zamanlarının uzak geçmişine dayanmaktadır. Bin yıl sonra, eski teknoloji Büyük Britanya’da restore edildi. Ve zaten 19. yüzyılda, Amerika’da fiber levha üretimi için ilk hat başlatıldı. O zamandan beri çeşitli kontrplak türlerinin üretimi bu güne kadar devam etmiştir..

Ne olduğunu?

MDF, Amerika’da geçen yüzyılın 60’lı yıllarında üretilmeye başlanan bir malzemedir. Aslında, orta yoğunluklu sunta anlamına gelen Medium Density Fiberboard’un kısaltmasıdır. Kısaltma, aynı zamanda, liflere dayalı orta yoğunluklu ahşap levha anlamına gelen Alman Mittel Dichte Faserplatte adına da tamamen karşılık gelir ve basit bir kod çözme, ince dağılmış fraksiyon anlamına gelir. Rusya’da, bu malzeme 1997’den beri üretilmektedir. MDF, yüksek sıcaklık koşullarında presleme prensibine dayanan, ağaç talaşından yapılmış bir malzemeden yapılmış bir levhadır..

Bu tür bir ürün için üretim teknolojisinin birkaç aşaması vardır.. İlk olarak hammaddeler hazırlanır. Bu şu şekilde olur: kütükler kabuklardan temizlenir ve talaşlara öğütülür. Daha sonra talaşlar yıkanır ve buharda pişirilir. Bir sonraki adımda, daha sonra kırıntılara ezilen lifler oluşturulur. Bitmiş kütle ısıtılır, bileşimin bağlı olduğu ahşap reçinelerinin salınımı meydana gelir. Talaş yapıştırma, odunsu bitkilerin hücrelerinde bulunan ligninin varlığı nedeniyle otomatik olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle, bu malzeme haklı olarak çevre dostu ve güvenli olarak kabul edilir..

Teknik şartlar, MDF levhaların üretiminde belirli kimyasalların kullanılmasına izin vermektedir. Ancak içerikleri o kadar küçük ve ihmal edilebilir ki, bu göstergeler bileşenlerin toplam payında dikkate bile alınmıyor. Buna göre insan hayatı ve sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmazlar. Ayrıca, malzeme kurutulur, ardından kalan hava, vakum siklonları kullanılarak maddenin gözeneklerinden çıkarılır. Bir sonraki aşama, bileşimin silindirler tarafından düzleştirildiği özel bir kalıplama makinesinde şekillendirmeden oluşur..

Daha sonra, oluşturulan halı, son presleme adımından önce ön preslenir.. MDF bant hazır olduğunda kesilir ve soğutulur. Bu panolar henüz bize tanıdık gelen formda bitmiş bir ürün değil. Hala yüzeylerinin mükemmel bir şekilde keskinleştirildiği taşlamadan geçmeleri gerekiyor. Modern MDF üretim yöntemleri, dekorasyon için yüksek kaliteli malzeme elde etmeyi mümkün kılmıştır..

Avantajlar ve dezavantajlar

MDF’den üretilen malzeme tüm güvenlik gereksinimlerini karşılar, suya ve biyolojik dirence sahiptir. Fiber tipi ahşap panellerin üretimi, çok yönlülüğü ve şekil tutması nedeniyle yaygındır. Günümüzde bu malzeme yaygınlaşmıştır. Sanayi ve tarımın birçok dalında, makine ve uçak yapımında kullanılmaktadır. Mobilya, müzik aletleri, çocuk oyuncakları üretiminde vazgeçilmezdir..

Malzemenin montajı kolaydır, pahalı armatürler gerektirmez ve bakımda iddiasızdır.. Çalışma koşullarına bağlı olarak çatlama, çatlama veya bükülme yapmaz. Onunla oluşturulan yapısal elemanlar kolayca değiştirilebilir veya sökülebilir. Malzemenin yüksek yoğunluğu – metreküp başına 1200 kilograma kadar – freze makinelerini kullanarak çeşitli tiplerde gerekli yapıları oluşturmanıza olanak tanır. Fiber levha üretim teknolojisi, insanlarla kapalı odalarda kullanılmasını sağlar, bu nedenle kompozitin tüm unsurları maksimum düzeyde nötralize edilir. Daha önce, bileşikleri insan sağlığına zararlı olan üretimde fenol kullanılıyordu. Aminoplast grubu reçinelerin toksik maddesinin yerini karbür gruplarının reçineleri almış, bunun sonucunda malzeme çevre dostu özellikler kazanmıştır..

MDF levhaları seçerken, kullanılacağı ortamın özelliklerinden hareket edilmelidir. Ve kullanırken – bu türdeki her tür modern ürün için ortak olan bazı kuralları izleyin. Bu nedenle, bu malzeme yüksek sıcaklıklara ve yüksek neme tolerans göstermediğinden, MDF levhaların ısıtma elemanlarının, suyun yakınında kullanılması ve monte edilmesi önerilmez. Doğrudan güneş ışığından kaçınmak ve zamanla yoğuşma oluşmasını önlemek daha iyidir. Montajdan sonra, paneller uçtan kapatılmalıdır, böylece nem oraya sızmaz ve ardından paneller bükülmez. Bunu yapmak için, onları boya veya vernik ile boyayabilirsiniz..

Sunta ve MDF panellerin tam kimliği hakkında bilgi bulunmaktadır.. Ama durum böyle değil. Teknik koşullara ve özelliklere aşina olduğumuzda, lif levhanın (lif levha), yüksek konsantrasyonlarda insanlara zararlı özel bağlayıcı bileşenlerle sabitlenmiş yüksek sıcaklıklar kullanılarak preslenerek ağaç yongalarından yapıldığı ortaya çıkıyor. Elemanları bağlamak için, MDF ve suntada bazı farklılıkları olan kompozit maddeler eklenir. Her şey üretim teknolojisine bağlı.

Sunta levhaların üretimi 19. yüzyıldan beri kurulmuştur. Bu süre zarfında üretimlerinin teknolojisi önemli ölçüde değişti. Bugün iki yol sağlar: sert ve yumuşak plaka türlerini belirleyen “kuru” ve “ıslak”. “Islak” yöntemde mikropartiküller +230 derecede sıcak suda kendi ahşap reçineleri ile yapıştırılır. Daha sonra saclar preslerde haddelenir ve özel bir haznede kurutulur..

“Kuru” yöntemle, malzeme önce kurutulur ve ancak daha sonra katmanlar halinde kesilir ve preslenir.. Kuru yöntemle yapılan levhalara genellikle fenolik reçine ve parafin mumu eklenir. “T” işaretli yüksek mukavemetli malzemeler bu şekilde elde edilir – katı (veya sunta). “T” harfi, plakanın her iki tarafta da bitmeden sunulduğu anlamına gelir; “TV” işareti, suntanın suya dayanıklı özelliklere sahip olduğunu gösterir. Bu tür yaklaşık dokuz işaret vardır ve hepsi sunta sertliğinin derecesini karakterize eder. Sert levhalar, “taş” mukavemetleri nedeniyle kullanımda daha yaygındır. Yumuşak, tavan ve duvarların kaba terbiyesi için bir malzeme olarak kullanılır, yarı sert – mobilya üretimi için.

Her bir ürün türünün tüm artılarını ve eksilerini bulmak için sunta panelleri MDF panellerle karşılaştırmaya değer..

 • MDF – orta yoğunluklu lif levhalar – elastikiyetteki arkadaşlarından çok daha yüksektir. Oldukça yumuşaktırlar, bu nedenle tasarım işlemeye daha uygundurlar. MDF paneller, sunta ile karşılaştırıldığında, frezelemeye daha uygundur, daha plastiktir, kolayca bükülür, yüzeye gerekli şekil ve yapıları verir. Oldukça anıtsal olan ve inşaat ve mobilya sektörlerinde uzmanlaşmış olan sunta ile farkı budur..
 • “Sert” yöntemle üretilen MDF ve suntadan yapılmış paneller, özel bir koruyucu tabaka ile kaplanır, mekanik etkilere ek olarak onları su girişinden koruyan kaplama adı verilir. Ancak koruyucu kaplamalar zamanla bu özelliklerini kaybeder ve sonrasında malzeme şişer ve deforme olur. Bu nedenle tekrar örtmek gerekir. Bu özellikle, ıslak temizleme sırasında ıslanmayı önlemek için özel bir bileşikle kaplanması gereken üst ve alt derzler için geçerlidir..

 • MDF’den farklı olarak sunta veya sunta, bu malzemeye ek mukavemet nitelikleri kazandıran tamamen neme dayanıklıdır..
 • MDF ve sunta arasındaki fark, sunta levhaların güneşte solmaması ve doğrudan güneş ışığından korunmasının tavsiye edilmesidir..
 • MDF levhaların özelliklerinden biri de yüksek sıcaklıklara maruz kalmaya dayanamamalarıdır. Ev ortamında +700 santigrat derece sıcaklıklara ulaşmak zor olsa da, bu malzemeye uzun süre ısı maruziyetinden kaçınmak daha iyidir. Şişebilir, bükülebilir ve görünümünü ve şeklini kaybedebilir..

 • Aynı zamanda, MDF ve sunta paneller, mükemmel derecede pürüzsüz ve eşit bir yüzeye sahip oldukları için boyamaya eşit derecede uygundur. Islak üretilen sunta paneller, içeriden karakteristik düzensiz bir kafes yapısına sahiptir, bu da yüzeye yapışmayı kolaylaştırır.
 • MDF ve sunta panel kullanmanın temel avantajı, duvarları sıva ile süslerken kaçınılmaz olan ıslak işlerin olmamasıdır. Bu, günlük temizlik ihtiyacını ortadan kaldırır. MDF panellerin ayrıca bitirmeye ihtiyacı yoktur.
 • Sunta levhanın boyutları MDF’den çok daha büyüktür. Üretimleri çok maliyetli olduğundan, üreticiler basitleştirmek için bazıları 5 metreye ulaşan büyük ebatlı levhalar üretiyorlar..

Türler ve formlar

Gözenekli lifli plakalardan yapılmış profil üç tipte olabilir: bitirme, çerçeve ve düzeltme. Evrensel nitelikleri nedeniyle çeşitli tür ve formlar alabilir. Bu çok işlevli kalite, mobilya, döşeme profilleri ve dekoratif panellerin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır..

Profil sac yüzeyleri özel bir kaplama haline getirilir. Bu, çeşitli tip ve amaçlardaki tesislerde kullanılmasına izin verir..

Uygulamaya göre MDF profili duvar, zemin ve tavan panellerinin yanı sıra tek taraflı ve çift taraflı olarak sınıflandırılır. Yüzey kaplama yöntemine göre profil düzenli ve dikişsiz olarak ayrılır. Kesintisiz paneller takarken, sonraki her eleman bir öncekine sabitlenir: oluk çıkıntıyı kaplar. Bundan dolayı, kaplamanın bütünlüğünün etkisi elde edilir. Üretim yöntemine göre MDF profil sac ve duvar olabilir. MDF levhalar, duvar panellerinden boyut ve sabitleme yönteminden farklıdır. Plakalar, hem odalarda duvarların iç yüzeyini bitirmek için hem de bitirme: boyalı, lamine, kaplama veya vernikli hammadde şeklinde üretilir. Plakalar, mobilya ve diğer donanımlar, tezgahlar, dolaplar, kapılar ve duvar dekoratif panelleri üretmek için kullanılır..

Üretimin teknolojik özelliklerine bağlı olarak MDF paneller çeşitli tiplere ayrılmaktadır..

 • Masif preslenmiş paneller, her tarafta mükemmel pürüzsüz bir yüzeye sahip bir malzemedir. Bu etki, belirli sıcaklık ve basınç göstergelerini kullanan üretim teknolojisindeki özellikler nedeniyle elde edilir..
 • Neme dayanıklı paneller, ekstra güçlü malzemeden yapılmış MDF levhalardan yapılmıştır. Üretimde, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında uzun süreli sertleşmeye uğrayan en iyi ağaç türlerinden talaşlar kullanılmaktadır. Bu tür paneller, örneğin banyoları, balkonları, saunaları bitirmek için yüksek nemli odalarda kullanılır..
 • Lamine MDF paneller üretimin ilk aşamasında tek parça pres olarak üretilmekte ve daha sonra yüzeyleri polimer film ile işlenmektedir. Her iki tarafı PVC kaplı profil, mobilya, tezgah imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür paneller, iyi ahşap, taş ve diğer dokulu yüzeyleri taklit ederken, toz ve nemi iter..

MDF paneller, yüzey bitirme yöntemine göre lake, boyalı, kaplamalı, parlak, delikli, 3D paneller ve ayrıca “taş benzeri” olarak bölünmüştür. Bu yüzeylerin tipleri kabartmalı, delikli veya oymalı, frezeli olabilir. Boyalı ve vernikli paneller şu şekilde üretilir: özel işlem ve taşlamadan sonra boya veya akrilik vernik ile boyanarak mat bir yüzey elde edilen ham bir plaka alınır. Kaplamalı veya kaplamalı panellerden yapılmış, değerli ahşap türleri ile karşı karşıya kalan iç duvar panelleri, sadece ahşap bir yüzeyi taklit etmekle kalmaz, aynı zamanda böyledir. Folyolu duvar panelleri iki tipte mevcuttur: parlak ve çok parlak. Sedef yüzey, değişen parlaklıkta PVC folyo ile lamine edilerek oluşturulur. Bu tür paneller, ayna yüzeylerini taklit eden gümüş ve altın renklerde de yapılır..

Delikli paneller, süsleme veya desen şeklinde çeşitli açık yapıya sahip bir yüzeye sahiptir.. Bu özellik sayesinde, bu tür malzemeden yapılmış yapıların hafifliği ve ağırlıksızlığının etkisi, avantajlı bir şekilde iç mekanda oynanır. Dekoratif elemanlar olarak, örneğin “nefes alan” tavan plakaları olarak kullanılırlar. 3D efektli paneller, bilgisayar teknolojisi kullanılarak özel bir aletle oluşturulmuş kabartmalı bir kaplamaya sahiptir. Sonuç olarak, herhangi bir görüntü MDF panellerin tabanına aktarılabilir. Bu alandaki en son gelişmeler arasında, taş yüzey taklidi ile MDF panellerin üretimi yer almaktadır. Bu tür paneller bire bir doğal taşa benzer ve günlük yaşamda bu tür malzemelere “taş panel” denir, levha veya levha şeklinde üretilirler..

Her türlü MDF panel çeşitli şekillerde yapıştırılır: özel klipsli plastik bir kılavuz yardımıyla, metal bağlantı elemanları yardımıyla çıta ahşap yapılarda ve ayrıca sıvı çiviler ekilerek. Yüksek nemli odalarda plastik ekipman tavsiye edilir ve kuru odalar için metal uygundur.

Rusya pazarında, bu tür ürünler için fiyat ve kalite açısından uygun bir seçenek seçebilirsiniz: ekonomiden, standarttan – elit pahalı malzemelere kadar.

Özellikler

Sunta paneller, aşağıdaki gibi teknik özellikler dikkate alınarak üretilmektedir:

 • boyutlar;
 • nem direnci;
 • bileşim yoğunluğu;
 • eğilme ve çekme mukavemeti yönleri;
 • su, toksik maddeler ve minerallerin varlığı;

 • mekanik stres altında direnç;
 • düzlem boyunca ayrılma;
 • yangın güvenliğini ve çevre dostu olmayı garanti eden uygunluk sertifikaları;
 • malzemenin yanıcılığı ve yangına dayanıklı göstergeler;
 • özel yanıcı olmayan bileşiklerle işlenmiş panellerden yayılan koku.

Bunlar veya bu özellikler kesinlikle bireyseldir ve üreticiye bağlıdır.

En yaygın panellerde göstergeler şöyle görünür:

 • ortalama yoğunluk, metreküp başına en az 780 kilogram olmalıdır, kalınlıkta 0,3 milimetreden fazla olmayan sapmalara izin verilir;
 • uzunluk ve genişlikte – metre başına 5 milimetreye kadar;
 • günde şişme – yüzde 17’ye kadar;
 • eğilme mukavemeti – milimetre kare başına 2,1 kilonewton (milimetre kare başına 0,55 Newton’dan az olmayan bir kırılma ile);

 • kenarların yönünden ayrılma, metre başına 2 milimetreyi geçmemelidir;
 • mineraller yüzde 0,05’i geçmemelidir;
 • formaldehit – 0.1 kilogram başına 8 miligram;
 • kalan kısımdaki malzemenin nem içeriği – yüzde 4-9’dan fazla değil.

Malzemenin ağırlığı, her bir panelin veya levhanın kalınlık ve yoğunluk göstergelerine bağlıdır ve bunların toplam miktarından oluşur..

Ayrıca ağırlık, panelin yüzey kalitesi ve bileşiminden etkilenir. Örneğin, aynı kalınlık ve yoğunluğa sahip bir kaplamalı panel, lamine bir panelden daha ağır olacaktır. Çift taraflı paneller, tek taraflı panellerin ağırlığına göre daha yüksektir..

2,8×2,07 metre boyutlarındaki bir MDF levha, kalınlığına bağlı olarak farklı ağırlıkta olacaktır:

 • 3 milimetre – 16 kilogram;
 • 8 milimetre – 41 kilogram;
 • 18 milimetre – 88 kilogram;
 • 28 milimetre – 142 kilogram.

Ağırlık, yükseklik, kalınlık ve genişliğe dayalı bir formül kullanılarak hesaplanır. Örneğin, 1 metreye 1 metre ve 5 milimetre kalınlığındaki bir levha 4 kilogram ve 10 milimetre kalınlığında – 8 kilogram olacaktır. Her milimetre artı ağırlıkça 0,8 kilogramdır. Levhanın 1m² ağırlığını hesaplarken, metreküp başına 2.8×2.07 metre, ağırlık – 50.62 kilogram ve yoğunluk – 740-760 kilogram boyutlarının göstergelerini kullanmanız gerekir. Bir metrekarenin ağırlığının 7,5 kilogram olacağı ortaya çıktı..

Paketlenmiş ağırlık, panellerin parça sayısına bağlıdır. Örneğin, GOST’a göre 6 adet miktarında 7 milimetre kalınlığında 2,6 metreye 25 santimetre ölçülerinde bir duvar paneli paketi 19,2 kilogram ağırlığında olacaktır. Bir panel 0,65 metrekare alana sahipse, tüm paketin alanı 3,9 metrekare olacaktır. Detaylı özellikler satış danışmanlarından alınabilir.

Boyutlar (düzenle)

MDF panellerin boyutları uzunluk, genişlik ve yükseklikten oluşur. Levhanın kalınlığı da dikkate alınır. İnce ve kalın paneller vardır. MDF panellerin boyutları çoğu zaman standartları aşmamaktadır. Ancak her işletmede, üreticilerin uzmanlaşmasını ve rekabetini sağlayan belirli boyutlar her zaman tercih edilir..

Kronostar gibi önde gelen üreticilerin MDF panelleri, toplam kalınlığı 7 milimetre olan aşağıdaki boyutlara sahiptir:

 • 2.6 metre / 20 santimetre;
 • 2,6 metre / 32,5 santimetre;
 • 2,6 metre / 15,3 santimetre.
 • 2.6 metre / 23.8 santimetre.

MDF levha profili, toplam kalınlığı 5-8 milimetre olan genel olarak kabul edilen boyutlarla karakterize edilir, örneğin:

 • 2.44×2.05 metre;
 • 2.75×1.83 metre;
 • 2.62×1.22 metre;
 • 2.8×2.07 metre;
 • 2.44×1.83 metre.

Ortalama olarak, duvar panellerinin boyutu genel göstergelere indirgenmiştir: uzunluk – 2,6 metre, genişlik – 25 santimetre. Gerekli sac kalınlığı, panellerin kurulacağı odanın amacına, çalışma yöntemine ve özelliklerine göre seçilir. Fark sadece panelin genişliği ile ilgilidir, aksi takdirde hepsi standart boyuttadır, ancak yüzey kaplamasının renkleri ve özellikleri bakımından önemli ölçüde farklılık gösterir..

Renkler

Renkli MDF paneller, özel bir bileşimden yapılmış bir kaplamanın temeli olan yapıştırıcı kullanılarak profil levhalara uygulanarak yapılır. Bu kompozisyonlar, çeşitli dekoratif yüzeyler oluşturur ve çeşitli renklerde boya veya film kullanırken – desenli veya desensiz renkli yüzeyler. Tüm çeşitliliği ile, bazı sözde paneller var – bunlar venge, maun, moka paneller ve olağan çözümler: siyah, kahverengi ve beyaz paneller.

Taklit ahşap taklidi olan MDF paneller büyük talep görmektedir, yani:

 • “Vahşi Meşe Kanyonu”;
 • Doğu kayını;
 • “Gümüş kül”;

 • “Kül beyazı”;
 • Hafif Çam;
 • “Doğal çam”;

 • Altın Çam;
 • Alp Meşe;
 • “Budaklı Meşe”;
 • “Hafif meşe”;

 • “Sedir”;
 • “Tayga Sediri”;
 • “İtalyan cevizi”;
 • “Milan cevizi”;

 • “Karelian huş ağacı ışığı”;
 • “Karelya huş ağacı karanlık”;
 • “Yılan ağacı”;
 • “Makara”;
 • “Çok kaplama” ve diğerleri.

Yukarıdaki panellerin tümü kaplanmıştır. Bu tür yüzeyler, yapıyı korumak için boyanmış ve işlenmiş ince ahşap bir kesimden oluşur. Ayrıca, asil bir ahşap yüzeyin (ince çizgi) dokusunu ve rengini taklit eden daha yumuşak, ucuz ahşaptan da oluşabilirler. Bu panellerin tüm çeşitleri, ahşap elyaf ürünleri üretmenin yenilikçi yöntemleri kullanılarak oluşturulmuştur. Birçok üretici sipariş üzerine özel tasarım panel üretimi yapmaktadır..

En popüler olanı, taş taklidi olan aşağıdaki panellerdir:

 • “Capri’nin Taşı”;
 • “Issız”;
 • kabartmalı “Alatau Taşı”;

 • kabartmalı “Kanyon beji”;
 • kabartmalı “Taş kehribar”;
 • kabartmalı “Taş beyazı”.

Dakota paneller, küçük karolarla pürüzlü taş yüzeyleri taklit eder ve beyaz, bej ve mor renklerde mevcuttur. Şömine veya kemerli dekorasyon için, uygun renk, doku ve çözümlerin yanı sıra vahşi taş taklidi olan levhaların kullanılması tavsiye edilir. Bu örnekler mağara benzeri bir duvarda iyi görünüyor. Bunlara ek olarak, örneğin yeşil sedir gölgeli güneşli çiçek açan bir vadi gibi maksimum görsel etki elde etmek için fotoğraf baskılı paneller eklenebilir..

Panellerin ahşap ve taş taklitleriyle aynı anda kullanılması, bir ülke iç mekanı için mükemmel bir çözümdür.. Sessiz pastel renklerde renkli MDF paneller, bir yatak odasında veya çocuk odasında iyi görünür. Fayans veya mermer altındaki çeşitleri de banyo tasarımlarının karakteristiğidir. Tüm renk ve tür çeşitliliği ile kafanız karışabilir ve zor bir seçimle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için, kulaktan kulağa bu tür bir ürünün kalitesine aşina olmayan uzmanlar var. Birçoğu doğrudan popüler markaların üreticileriyle çalışır ve ürün katalogları sağlayabilir..

markalar

En ünlü ahşap elyaf levha üreticileri geleneksel olarak yerli markalar tarafından temsil edilmektedir..

kronostar

Kronostar, kaplamalı panellerin üretiminde uzmanlaşmış popüler bir yerli şirkettir. 2004 yılında Kronostar, kendi teknolojisini kullanarak MDF levha ve panel üretimi için bir hat başlattı. Şirketin ürünleri levhalar, duvar panelleri ve lamine zeminlerle temsil edilmektedir. Mobilya panoları ve duvar panelleri MDF’den yapılmıştır. HDF döşeme için kullanılır – değişen derecelerde aşınma direncine sahip yüksek yoğunluklu bir suntadır. Malzemeler, yüksek üretim teknolojileri kullanılarak en son modern ekipmanlarda üretilmektedir. Şirket, ağaç işleme endüstrisinde haklı bir üne sahiptir, Avrupa kalite standartlarına uygun sertifikalara sahiptir..

2017 yılında, 15 yıllık başarılı çalışmanın ardından şirketin adı Swiss Krono olarak değiştirildi.. İsviçre Krono fabrikası, İsviçre Krono Grubu’nun beynidir. Endişe, dünyanın birçok ülkesinde bulunan bir düzine yan kuruluştan oluşmaktadır. Swiss Krono, enerji tasarrufu için devlet çevre programı kriterlerine dayalı olarak en prestijli Rus çevre yarışmalarından ödüller aldı. Tesisin yatırım türlerinden biri de yüksek kaliteli mobilya armatürleri imalatıdır. Tesisin bu alandaki ürünleri, sürgülü dolaplar, tezgahlar, gömme mobilyalar, kapılar ve diğer mobilyaların üretimi için mobilya panelleri ile temsil edilmektedir. Paneller geleneksel olarak geniş bir renk ve doku yelpazesine sahip çeşitli koleksiyonlar şeklinde sunulur ve bu da onları çeşitli iç mekanlarda kullanmayı mümkün kılar..

Albico

2008’den beri endüstrinin ağaç işleme sektöründe faaliyet gösteren ticari ve endüstriyel şirket Albico, üretiminin kaliteli ürünlerini sunar: paneller ve MDF levhalar. Malzemenin çok katmanlı yapısından dolayı ürün kalitesi sağlanır: önce panellerin yüzeyi birkaç kat astarlanır, ardından astar uygulanır ve ardından dijital baskı yapılır. Bitmiş yüzey tekrar lamine edilir. Ancak süreç burada bitmiyor. Sonra tüm bunlar gözenekli yüzeyi dolduran renksiz bir macunla kaplanır. Daha sonra panel zımparalanır ve ardından akrilik vernik uygulanır. Aslında, panellerin yüzeyi neredeyse camsı hale gelir..

İlk başta, şirket sadece kapı yapılarının üretiminde uzmanlaşmıştır. 2013 yılında, ilk parti parlak mobilya panellerini piyasaya sürdü. Albico, 2014’ten beri 3D paneller üretmektedir. Bu Rus markasının ürünleri büyük talep görüyor. Şirket, dolaplar, kapılar için MDF levha panellerin yanı sıra çeşitli yüzeylere sahip duvar panelleri üretmektedir..

hava

Airon’un Astrial parlak mobilya panelleri özellikle popülerdir. Üretimleri sırasında MDF levhalar önce özel bir makinede preslenir, daha sonra özel teknolojiler yardımıyla buharın kabartma formları ve parlak yüzeyler uygulanır. Bu tür paneller, kapı imalatında veya iç dekorasyon için dekoratif bir malzeme olarak başarıyla kullanılmaktadır..

Başvuru

MDF levhaların ve panellerin uygulama kapsamı göründüğünden çok daha geniştir. Bu malzeme mobilya endüstrisinde kendini kanıtlamıştır. Çeşitli yüzeyleri dekorasyon şeklinde bitirmek için yaygın olarak kullanılır. Geleneksel olarak, MDF levhalar, laminat için bir çerçeve olarak çeşitli döşeme türlerini uygulamadan önce kullanılır. Duvar versiyonunda, bitirme için duvarları bitirmek için kullanılabilir. MDF profil çatı montajında ​​çıta olarak, paketleme malzemesi olarak kullanılır..

MDF duvar panelleri tüm çeşitliliği ile estetik bir mekânı dekore etmek için her türlü yaklaşımı gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. Tek bir uzlaşmayla sınırlı değiller. Panellerin özellikleri farklı açılarda, yatay, dikey veya balıksırtı olarak kullanılmasına olanak sağlar..

MDF panellerin ana uygulama alanları aşağıdakileri içerir:

 • MDF paneller asma tavanlar için idealdir, tek parça tavan kaplaması olarak tavanlara serilir;
 • mobilya ve doğrama üretimi için ana malzemedir, örneğin mutfak tezgahı ve backsplash, ayrıca dolaplar ve raflar;
 • pencere çerçeveleri MDF panellerden yapılmıştır; pencerenin restorasyonu ve dekorasyonu için kullanılırlar;

 • paneller ayrıca iyi ses emilimi sağlar, bu da onları ticari tesislerde vazgeçilmez kılar; ahşapla çalışırken olduğu gibi aynı aletleri kullanarak “dikenli” tipteki özel bağlantı yapılarıyla kolayca monte edilirler;
 • MDF paneller, giriş metal ve iç kapı imalatında, ayrıca hazır kapı yapıları ve eğimlerinin tasarımında;
 • çatı katlarını, sundurmaları ve balkonları yalıtmak için ısıtılmamış odalarda ve ayrıca yazlık evleri yalıtmak için;
 • dekoratif paneller, dairenin herhangi bir boyutundaki duvarların ve yer döşemelerinin iç ve dış dekorasyonu olarak kullanılabilir: mutfakta, koridorda, yatak odasında, koridorda, holde, oturma odasında ve hatta salonda. tuvalet.

Bakım

Panellerin bakımı kolaydır. Saatlerce yorucu yüzey ovulması, toz ve kir tabakasının temizlenmesi yok. MDF panellerin yüzeyleri, temizliği mümkün olduğunca konforlu hale getiren toza ve neme dayanıklı özelliklerle donatılmıştır..

Temizlerken, aşağıdaki gibi basit kurallara uymak yeterlidir:

 • malzeme agresif ve aşındırıcı maddelerin etkilerinden hoşlanmadığı için duvarları ve diğer yüzeyleri deterjan ve her türlü tozla silmeye gerek yoktur;
 • yüzeyi nemli bir bezle hafifçe silmek yeterlidir;
 • ağır kirlenme durumunda, örneğin boya girerse, panelleri benzin, tiner ve diğer kimyasallarla silmeyin; hasarlı elemanları her zaman yenileriyle değiştirebilirsiniz.

nasıl boyanır?

Gerekirse, MDF paneller evde kendi ellerinizle boyanabilir. Bu, onlara aşırı sıcaklıklara ve neme karşı ek direnç özellikleri sağlamak için yapılır. Panelleri kurulumdan önce ve sonra boyayabilirsiniz. Ancak, çok daha basit ve daha kolay olduğu için ikinci seçeneği kullanmak yine de tercih edilir. Panellerin banyoda ve mutfakta boyanması tavsiye edilir, çünkü o zamandan beri daha sık yıkanabilir ve silinebilirler. Bu yüzeyler nem ve diğer maddelerden dolayı eğilmez veya şişmez. Ek olarak, renkli paneller daha parlak ve daha sulu görünüyor, iç mekanı aydınlatıyor ve hizmet ömrünün artması da ek bir artı..

MDF panellerin yüzeylerini fırça veya renkli bir makine kullanarak boyayabilirsiniz ki bu çok daha kullanışlıdır. Bu durumda sonuç çok daha iyi olacaktır. Boyama panellerinin dezavantajları, solma eğilimlerini içerir. Zaten boyamaya başladıysanız, her zaman renklendirmeniz gerekecektir. Ve bu, dekoratif bir film kullanmaktan çok daha pahalıdır..

Boyalar, yüzey malzemesinin yapısının özelliklerine göre seçilmelidir. Genellikle ahşabı taklit eder, bu nedenle yapısı pürüzlüdür. Bu, ahşap üzerine boyalara ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Genel olarak ideal seçenek için bu tür ahşap lifli yüzeyler için özel bileşikler kullanmanız gerekir. Ama önemli değil.

Boyama için poliüretan emaye kullanmak en iyisidir.. Bunlara MDF emaye de denir. Onlarla boyanmış yüzeyler, yıkıcı faktörlerin etkisine mümkün olan en iyi şekilde dayanabilir. İşlemin kendisi herhangi bir özel beceri gerektirmez, fırça, rulo veya boya püskürtücü ile bağımsız olarak yapılabilir. Poliüretan emaye yerine normal alkid emaye veya yağlı boya kullanabilirsiniz..

Ek koruma için boyalı yüzeyin boyanması tavsiye edilir. Bazıları MDF’yi cilalamanın mümkün olup olmadığından şüphe ediyor. Boyanın koruyucu özelliğini pekiştireceği ve rengini koruyacağı için örtülmesi gerekir. Belirli bir renk şeması ve kompozisyon seçildikten sonra hazırlık yapılmalıdır. Boyama işleminden önce bir dizi hazırlık aşaması gelir: zımparalama veya tesviye, macunlama ve astarlama. Yüzey hazırlama sürecinde paneller ovulur, talaşlar ve diğer kusurlar kapatılır, ardından boya bileşimine daha iyi yapışması için bir astar tabakası uygulanır. Boya, çevreden merkeze doğru birkaç kat halinde uygulanır, boya tabakalarının her biri kurutulur..

Bu araç, çizgilerin ve çizgilerin birikmesini önlediğinden, püskürtme tabancası kullanmak en iyisidir. Tamamen kuruduktan sonra, boyalı yüzey birkaç kat verniklenir. Optimum varyantı elde etmek için 2-3 katman kullanmak yeterlidir. Daha sonra yüzey su ile tekrar zımparalanır. Şimdi son aşamayı gerçekleştirmek için bir hafta beklemeniz gerekiyor – özel aletlerle cilalama. Tüm kurallara ve önerilere tabi olarak, MDF panelleri boyamak kolay ve basittir..

İç seçenekler

MDF duvar panelleri daire içindeki alanı değiştirmek için oluşturulmuştur. Kullanımlarının birçok örneği vardır. Böylece, basit bir bireysel tasarımın yardımıyla, tüm evin içini ahşap bir tarzda güncelleyebilirsiniz. Bir oda ile başlamaya değer, örneğin bir oturma odası. Genellikle ev alanının temel stilini belirler..

Evin ahşap yapıları için İskandinav tarzı dekorasyon olarak uygundur., bir özelliği, doğal malzemelerin ve ahşap ve taş yapılarının varlığıdır. Ahşap dokusunun taklidi olan hafif MDF paneller “Beyaz Çam” duvarlar için uygundur. Böyle bir yüzey, plastik ve metalden yapılmış hafif mobilyaları olumlu şekilde önleyecektir. Pencerelerde müslin tül ile kahverengi baskılı tekstiller huzur ve rahatlık ortamı yaratacaktır..

Odada bir şömine varsa, taş benzeri panel unsurlarıyla başarıyla dekore edilebilir. Bu durumda, bir dizi nedenden dolayı taş veya tuğla taklidi için tercih edilen karanlık bir tasarımdaki “Vahşi Taş” paneli uygundur – tuğla elemanlar alanın kimliğini ihlal eder ve bu durumda rustik tarz istenmez.

Tavan kaplaması olarak klasik bir gergi tavan kullanılabilir. Bu, iç mekandaki gereksiz yapılardan, her türlü tavan kaidesinden ve alanı aşırı yükleyen diğer unsurlardan kaçınmanıza izin verecektir. Yumuşak yeşil tonlarda bir gergi tavanın çok seviyeli bir versiyonunda durmaya değer. Kurulumu için özel beceri ve yeteneklere ihtiyacınız olacak, bu nedenle bu süreci profesyonellere emanet etmek daha iyidir..

Kaplamalı MDF panelleri duvara nasıl monte edilir, aşağıdaki videoya bakın.