Bugün, derzleri ve derzleri sızdırmaz hale getirmek için birçok bileşik var, ancak Henkel tarafından üretilen Moment sızdırmazlık ürünleri popülerliğin zirvesinde. Bu tür sızdırmazlık maddelerinin bazı çeşitleri genellikle yapıştırıcı olarak kullanılır. Bu kompozisyonun olumlu niteliklerine dikkat edilmelidir, çünkü her türlü işi kolayca gerçekleştirmenize izin verir. Evsel ihtiyaçlar ve endüstriyel uygulamalar için kullanılabilir..

özellikler

Alman şirketi Henkel bir asırdır inşaat pazarlarında üst sıralarda yer alıyor, markanın ürünlerinden biri Moment sızdırmazlık maddesi. Bu şirketin popülaritesi, üretimin her yıl modernizasyona katkıda bulunan en son teknoloji ve ekipmanı kullanması gerçeğiyle doğrulanmaktadır. Ancak, ürünlerin kalitesini ve güvenilirliğini artırmak için yıllık olarak araştırmalar da yapılmaktadır..

Özellikler, ürünlerin imalatının maksimum çevre korumasına dayandığı gerçeğini içerir. yüksek kalitenin tüm göstergelerine sıkı sıkıya bağlı olarak. Mal isimlerinde 200’den fazla çeşit var, ancak ana kısım dolgu macunu tarafından işgal ediliyor. Ayrıca poliüretan köpük ve kendinden yapışkanlı bant gibi ürünler de popülerdir..

Görüntüleme

Henkel, silikon veya su bazlı akrilik dispersiyon bazlı olabilen tek bileşenli dolgu macunlarının imalatıyla uğraşmaktadır..

Bugün Moment markasının aşağıdaki türlerini satın alabilirsiniz: sıhhi, akrilik, bitüm, restoratör, dona dayanıklı, montaj, yüksek sıcaklık. Bir banyo veya mutfak için ve ayrıca ısıtma sistemleri için amaçlanan amaçları için kullanılabilirler. Bunu yapmak için, sızıntı yerine bir iplik gibi sarılmalıdır. Kesik kapatıldıktan sonra, kuruması için beklemeniz gerekir, ardından derzleme gerçekleşir..

İş için 280 ml ve 420 g hacimleri kullanabilirsiniz, ancak malzemeyi kullanmadan önce ayrıntılı talimatlara ihtiyacınız olacak..

Akrilik bileşenli bir malzeme dona dayanabilir, herhangi bir yüzeye uygulanmasına izin veren iyi bir yapışma oranına sahiptir. Bu dolgu macununun dezavantajı, sabit nemin hakim olduğu yerlerde kullanılamamasıdır. Kural olarak, bu tür malzemenin sadece beyaz rengi vardır..

Silikon dolgu macunlarından bahsetmişken, kauçuklu polimerler temelinde yapılırlar.. Bu bileşen nedeniyle malzeme viskozite ve elastikiyet kazanır ve oda sıcaklığında da sertleşebilir. Viskoz kalması için özel bir tüp içine kapatılmıştır..

Kullanım kapsamına bağlı olarak Moment dolgu macunları aşağıdaki tiplere ayrılır:

 • bina;
 • uzman;
 • araba.

Ayrıca dolgu macunları “Moment”, bileşimin özelliklerine göre türlere ayrılır..

 1. Doğal. Bu tip sadece harici işler için değil, aynı zamanda dahili işler için de kullanılabilir. Gemilerin yapımında ve ayrıca soğutma odalarında sızdırmazlık sağlamak için uygulamasını bulmuştur. Bu kompozisyonun rengi beyazdır. Ayrıca böyle bir dolgu macunu pratik olarak kokusuzdur ve yapıştırıcı olarak kullanılamaz..
 2. Evrensel. Keskin ve keskin bir kokusu olduğu için asetik asit ilavesiyle yapılır ve demir dışı metal, beton ve mermer işlenirken yüzey korozyonuna neden olur. Bu tip dolgu macunu, bu bileşimin boyanmadığını gösteren ambalaj üzerinde A olarak işaretlenmiştir. Bu malzeme iki renkte yapılmıştır. Birincisi beyazdır ve şeffaf da olabilir. Nötrden çok daha ucuza mal olur, ancak kalite açısından farklılık göstermez..

Moment şirketi, yalnızca silikon ve kauçuk bazlı ürünler üretmektedir ve hizmet ömrü 5 yıla ulaşabilir..

Henkel’in sızdırmazlık malzemelerinin başka türleri de vardır..

 • Nem itici özelliklere sahip olduğu için silikon kullanılarak oluşturulan birinci sınıf bileşim.
 • Silikon bazlı yüksek sıcaklık mastikleri benzin ve yağın etkilerine karşı dayanıklıdır.
 • Sıhhi tip bileşikler ayrıca silikon içerir, ancak bunlar duş kabinleri ve benzeri cihazların camlanması için kullanılır. Şeffaf veya beyazdırlar. Bu bileşimin tam sertleşmesi 20 dakika içinde gerçekleşir, yani çok çabuk kurur..
 • Akvaryum dona karşı dayanıklıdır ve polipropilen bazlıdır. Genellikle boyalı plastik bağlantıların ve titreşime maruz kalan cam eşyaların sızdırmazlığını sağlamak için kullanılır. Bu kompozisyonun rengi sadece şeffaftır..

“Moment Montaj” aralığında gri sızdırmazlık ürünlerine sahiptir. Malzeme poliüretan içerir. Bu dolgu macununun ambalaj hacmi 300 ml’dir. Ortak bir bileşik olarak ve derz dolgu için kullanımını bulmuştur. Ayrıca bu malzemenin kimyasallara, alkaliye, suya ve çeşitli asit türlerine karşı oldukça dayanıklı olduğunu, ancak güneş ışığına doğrudan maruz kalmayı tolere etmediğini ve bunun altında elastik özelliklerini ve rengini kaybettiğini not ediyoruz..

Flextec görünümü bir polimer malzemeye dayalı evrensel bir bileşimdir. Oldukça sık, bu tür malzeme, hasarlı yüzeyleri birleştirmek için yapıştırıcı olarak kullanılır. Bu malzemenin ana özelliği, nemin etkisi altında katılaşma yeteneğidir. Keskin, hoş olmayan bir kokusu olmadığı ve alkol içerdiği için nötr tipe aittir. Genellikle pencereleri, bölmeli sistemlerdeki ek yerlerini ve fayans döşemek için kullanılır..

Avantajlar

Formülasyonlardan bağımsız olarak hepsinin olumsuz nitelikleri ve avantajları vardır..

Moment ürünlerinin genel avantajları:

 • herhangi bir malzemeye uygulama yeteneği;
 • esneklik ve nem iticilik;
 • güneş ışığı, yüksek sıcaklık gibi dış faktörlerin etkisine dayanabilir;
 • son derece hareketli malzemelerde bile kullanılabilmesi nedeniyle aşınma direnci ve mukavemeti.

Bu avantajlar nedeniyle Henkel ürünleri tüm dünyada popüler hale gelmiştir. Ancak bu şirketin uzmanları, kendi sağlıklarını ihmal etmemelerini ve tasarruf etmemelerini tavsiye ediyor. Bu, seçim zorsa, nötr bileşimleri tercih etmenin daha iyi olduğu anlamına gelir..

Uygulama kapsamı

Sızdırmazlık malzemeleri çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bireysel sızdırmazlık maddesinin uygulanacağı kapsam, bileşimine bağlıdır. Örneğin, duşakabin, küvet ve yüzme havuzlarının camlarını kapatmak için silikon bazlı bir dolgu macunu “Moment Herment Silicotech” kullanılır. Böyle bir bileşim, küf, mantar ve bakterilerin olası görünümünün nedenine etki eder..

  Ancak bitüme dayalı “Herment”, kanalizasyon boruları, drenaj sistemleri ve çatıların restorasyonu için çok sık kullanılır. Ek olarak, bu marka inşaat işlerinde, bir binayı içeride veya dışarıda dekore ederken ve çatı derzlerini doldurmak için kullanılabilir..

  Ayrıca bu amaçlar için kullanılır:

  • cam ürünleri ve pencerelerin dikişlerinin sıkılığını elde etmek;
  • aynaların sızdırmaz montajı için;
  • duvarcılık ve fayans onarımı için;
  • odanın vinil bitiminden sonra derz dolgu için;

  • termal olarak daha fazla etkilenecek bir yüzey işlemi olarak;
  • sıhhi tesisat ekipmanını duvara sabitlemek için yapıştırıcı yerine;
  • boru bağlantılarının sızdırmazlığı amacıyla.

  Konut ve konut dışı bir binada cephede ısı yalıtımı yapmak için silikon bazlı bir dolgu macunu kullanılır..

  Tavsiye

  Uzmanların tavsiyesi üzerine, bir dolgu macunu ile yüzey işlemine başlamadan önce kullanım talimatlarını okumalısınız. Bu gereklidir, çünkü uygulama teknolojisi, her bir kompozisyon tipinin kendine has özellikleri olması nedeniyle farklılık gösterebilir..

  İş yaparken, ellerin cildini bileşimin etkilerinden korumanın tek yolu bu olduğundan, lastik eldiven kullanılması tavsiye edilir..

  Malzemenin daha az sapması için, işin doğru ve doğru bir şekilde yapılması, bunun yanı sıra tavsiye edilir. aşağıdaki gibi çalışma sırasını ve kullanım nüanslarını gözlemleyin:

  • ustaların tavsiye ettiği gibi, önce yüzeyi hazırlamak gerekir, yani: ondan tüm kiri, tozu temizleyin ve tercihen yağdan arındırın;
  • sonra kompozisyonu olan paketi tabancanın üzerine koyup deliği deliyoruz;
  • dikişin kalın olması gerekiyorsa, paketin ucunun gerekli dikiş çapına ve tercihen eğik olarak kesilmesi önerilir;
  • dikişi uygularken, ustaların tabancayı 40 derecelik bir açıyla tutmaları önerilir;
  • ve ayrıca, uygulanan tabaka ne kadar ince olursa, o kadar hızlı kuruyacağını bilmelisiniz;
  • dolgu macunu yüzeye yakın uygulanırsa, uzmanların dediği gibi, işlenmiş yüzeye yüksek kaliteli bir yapışma vardır;
  • gereğinden fazla bileşim uygulanmışsa, fazlalık derhal çıkarılmalıdır ve fark etmediyseniz ve malzeme zaten donmuşsa, bu amaçlar için bir çözücü veya özel bir alet kullanabilirsiniz (tabii ki, mekanik olarak fazla, ancak bu durumda yüzey hasar görebilir).

  Malzemeye mükemmel bir yapışmanın geçebilmesi için malzemenin hala kullanılabilir durumda olduğundan emin olmak gerekir. Raf ömrü biterse yüzeye yapışması kaybolur..

  Sağlık güvenliği için, kokusuz bir dolgu macunu satın almak daha iyidir, yani nötr, böyle bir dolgu macununun bileşiminde toksik madde yoktur..

  İncelemeler

  Tüketicilerden gelen geri bildirimlere göre Moment malzemeleri çeşitli alanlarda kullanılabilir. Örneğin, alüminyum çerçeveli pencerelerin sızdırmazlığı için, hareketli derzlerin ve kapı çerçevelerinin doldurulması için.

  Ayrıca, onarım çalışmaları yapılırken bu tür bileşimlerin inşaat sektörüyle ilgili olduğuna dair incelemeler de vardır. Örneğin, pencere yalıtımı.

  Ev ustalarının incelemelerine göre, bu tür bileşimler işlenmiş herhangi bir malzemeye mükemmel bir şekilde yapışır. Alüminyum, seramik, cam ve benzerlerinden yapılmış malzemeler istisna değildir..

  Moment Hijyenik sızdırmazlık maddesine genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın.