Montaj yapıştırıcısı, inşaat veya yenileme çalışmalarında malzemeleri veya dekor öğelerini güvenli bir şekilde sabitlemek için kullanılan bir bileşiktir. Çift taraflı bant için sabitleme özelliklerinde üstün olan ve çivi, vida ve diğer bağlantı elemanlarından daha düşük olmayan güçlü bir bağlantı oluşturabilir. Bu özelliklerden dolayı, montaj yapıştırıcıları ikinci bir isim aldı – sıvı çiviler..

özellikler

Günlük hayatta kullanılan montaj yapıştırıcıları çoğunlukla aynaları, süpürgelikleri, duvar panellerini, pencere pervazlarını ve çeşitli bina yapılarını sabitlemek için kullanılır..

Ürünleri aşağıdaki malzemelerden yapıştırmak için tasarlanmıştır:

 • plastik;
 • bardak;
 • genişletilmiş polistiren;
 • metal;
 • alçıpan;
 • seramikler ve polimerler.

Bu bileşikler bir sızdırmazlık maddesi olarak işlev görebilir. Pencere bloklarının, kapıların, banyoların sızdırmazlığında yaygın olarak kullanılırlar..

Montaj yapıştırıcılarının ana özellikleri aşağıdakileri içerir:

 • herhangi bir malzemeye yüksek yapışma oranları;
 • pas direnci;
 • mükemmel mukavemet – bileşimin modifikasyonuna bağlı olarak, gösterge 14 ila 80 g / cm²’ye ulaşır;
 • kullanım kolaylığı – ek alet ve ekipman satın almaya gerek yok;
 • çoğu formülasyon türünde zayıf toksik olmayan koku;
 • sabitlenmiş ürünlerin hızlı “ayarlanması”;
 • ekonomik harcama.

Sıvı çivi kullanıldığında toz ve kir olmadan onarım ve inşaat işleri yapılır. Bu formülasyonların çoğu, tüketicinin kaliteli ürünler satın almasını sağlayan GOST’lere uygun olarak üretilmektedir..

Kurulum için yapıştırıcı kullanarak dayanıklı onarımlar yapmak için, üreticilerin ne tür malzeme ürettiğini, belirli iş türleri için doğru aletin nasıl seçileceğini bilmek önemlidir..

Görüntüleme

Üreticiler, farklı teknik özelliklere sahip birçok tipte montaj yapıştırıcısı üretmektedir. Ev, endüstriyel veya profesyonel olabilirler. Yapıştırıcılar, çözeltiler, emülsiyonlar, eriyikler veya yapışkan bantlar şeklinde gelir..

Piyasadaki tüm formülasyonlar iki gruba ayrılır:

 • Su bazlı yapıştırıcılar akrilik bazlıdır.. Bu tür maddeler çoğunlukla günlük sorunları çözmek için kullanılır. Çevre dostu ürünlerdir. Akrilik bileşikler, polimerizasyon sırasında ve çalışma sırasında kokmaz ve zararlı dumanlar çıkarmaz. Hem şeffaf hem de renkli olabilir.

Hafif yapı yapılarının yanı sıra hücresel yapıya sahip malzemeleri sabitlemek için kullanılırlar. Bu tür formülasyonların nemli odalarda kullanılması önerilmez. Sadece iç işler için uygundurlar.

 • Sentetik solvent bazlı yapıştırıcılar mineral bileşenler içerir. Güçlü sabitleme malzemelerine aittirler. Onların yardımıyla, örneğin beton veya metal gibi ağır bina yapılarını sabitleyebilirsiniz. Dış mekan çalışmaları için dona ve neme dayanıklı yapıştırıcı kullanılabilir. Sentetik maddeler, olumsuz dış etkileri mükemmel bir şekilde “tolere eder”: sıcaklık değişimleri, yağış, don. Bununla birlikte, bu tür ajanlar toksiktir..

Ayrıca yapıştırıcılar aşağıdaki gibi olabilir:

 • evrensel – çoğu inşaat işi için uygundur;
 • özel – özel malzemelerle çalışmak üzere tasarlanmış; bu grup, ağır elementleri ve yapıları sabitleyebileceğiniz süper güçlü bileşikleri içerir..

Seçim kriterleri

Onarımın sonucunun beklentileri karşılaması için, montaj yapıştırıcısı seçiminde sorumlu bir yaklaşım benimsemek gerekir. Optimum kompozisyonun seçilmesi, profesyonel inşaatçıların bir dizi önemli tavsiyesi dikkate alınmalıdır:

 • Sıvı tırnaklarda bulunan bileşenlere dikkat etmekte fayda var. Toluen veya aseton varlığı, toksik, keskin bir kokuya işaret eder. Bu tür malzemeler sadece iyi havalandırılan odalarda veya dış mekanlarda kullanılabilir. Kompozisyondaki tebeşir size zayıf yapışma hakkında bilgi verecektir, bu nedenle, gerekirse ağır elementleri sabitlemek için bu yapıştırıcılardan vazgeçmek daha iyidir..
 • İlk sertleşme süresi ile ilgili bilgileri netleştirmek gerekir: bazı ürünler için bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilir. Çalışmada anında yapışma önemliyse, bu tür bileşimler uygun değildir..

 • Mutfak, banyo, banyo veya yüksek neme sahip diğer nesnelerde onarım yaparken, neme dayanıklı malzemeleri tercih etmelisiniz..
 • Aynaları monte etmeniz gerekiyorsa, aşındırıcı bileşenlere sahip yapıştırıcıları satın almayı reddetmeniz gerekir..
 • Ağır yapılar için özel amaçlı sıvı çivilerin seçilmesi önerilir..

Yapıştırıcı seçimi zor ise, bir satış asistanından seçim yaparken yardım istemeye değer. Size her ürünün özelliklerini, kullanım özelliklerini ve özelliklerini anlatacaktır..

Üreticiler

Hırdavat mağazalarının vitrinlerinde çeşitli markaların çok çeşitli montaj yapıştırıcıları sunulmaktadır..

Bugün, piyasada kaliteli ürünler üreten en ünlü üreticilerden birkaçı var..

 • sudal, ev ve profesyonel kullanım için tüketim malları sunan bir Avrupa yapıştırıcı ürünleri üreticisidir. Bu markanın ürünleri, maliyet ve kalite açısından en iyi oran ile ayırt edilir..
 • Henkel. Bu üretici, yapıştırıcıların ve sızdırmazlık maddelerinin üretim ve satış hacminde liderdir. Henkel ürünleri hem küçük onarımlar hem de büyük ölçekli inşaat işleri için kullanılabilir. Bu üretimin ürünleri güvenilirlik, dayanıklılık ve kullanım kolaylığı ile ayırt edilir..

 • akson. Bu şirket, dekoratif elemanların ve polistirenden yapılmış yapıların hızlı bir şekilde sabitlenmesi için tasarlanmış evrensel bileşikler üretmektedir. Axton malzemeleri iyi yapışma özelliklerine sahiptir. Düz olmayan bir yüzeye sahip ürünleri sabitlemek için kullanılabilirler..
 • Makroflex. Bu üretici geniş bir ürün yelpazesi üretmektedir: evrensel yapıştırıcılar, duvar ve tavan panelleri için, aynalar için. Ayrıca yapı ürünleri arasında hızlı tutuşlu ultra güçlü şeffaf bileşikler ve malzemeler bulabilirsiniz..
 • volma Alçı montaj yapıştırıcıları üretiminde uzmanlaşmış yerli bir üreticidir. Bu tür ürünler, suyla seyreltme amaçlı kuru tozlar şeklinde satılmaktadır. Bu markanın ürünleri genellikle suni ve doğal taş veya ağır fayansların yapıştırılmasında kullanılır..

Popüler montaj yapıştırıcıları üreticileri arasında ayrıca Titebond, Titeseal, Quelyd, Dauer Block ve Classic Fix bulunmaktadır..

Tüketici incelemeleri, bu markaların ürünlerinin etkili, ekonomik ve uygun fiyatlı olduğunu göstermektedir..

kullanım

Üretici, her tip montaj yapıştırıcısı için ayrıntılı bir açıklama sağlar. Talimat, kompozisyonun doğru şekilde nasıl kullanılacağı hakkında bilgi içerir. Ancak, her yapıştırıcı için bir takım kurallar vardır. Çalışmaya başlamadan önce yapıştırılacak yüzeyler dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.. Bileşimin sadece temiz, tozsuz, yağsız ve kurutulmuş ürünlere uygulanmasına izin verilir..

Yüzey gözenekli bir yapıya sahipse boya veya sıvadan temizlenmesi gerekir. Yapılan işlemlerden sonra, yapışmayı iyileştirmek için işlemin bir astar ile yapılması önerilir..

Sıvı yapıştırıcı kullanırken, aşağıdaki kurallara uymalısınız:

 • plastik çıkıntı bir bıçakla kesilerek veya folyo film delinerek tüp açılır;
 • ürünün yanlış tarafına tutkal uygulanır; hafif nesnelerde, uzunlarda – şerit şeklinde ve ağırlıklı yapılarda – “ağ” üzerinde nokta uygulaması yapılır;
 • parçalar birbirine sıkıca bastırılır ve 1-3 dakika tutulur.

Ayrıca yapıştırıcılar özel tabanca ile uygulanabilir. Bunu yapmak için, cihaza açık bir tüp yerleştirin, koruyucu kapağı çıkarın ve yapışkanı “dışarı itmek” için tetiğe basın..

Çoğu yapıştırıcı türü için ilk sertleşme 12 ila 72 saat sürer. Bileşimin tam polimerizasyonu 6 gün sonra gerçekleşir. Malzemenin katılaşma süresi doğrudan sadece tabakanın kalınlığına değil, aynı zamanda dış koşullara da bağlıdır: sıcaklık ve nem. Nem ve sıcaklık ne kadar düşük olursa, madde o kadar hızlı polimerize olur..

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.