Onarım karışımı Emaco'nun özellikleri

Er ya da geç, herhangi bir inşaatçı veya “ev” ustası, beton ve betonarme yapıları tamir etme ihtiyacıyla yüzleşmek zorundadır. Zamanında giderilmeyen bir kusur, yapının önemli ölçüde hasar görmesine ve hatta tahrip olmasına neden olabilir, bu nedenle işin derhal yapılması önemlidir. Bu sorunu çözmek için, bu incelemenin özelliklerine ayrılan Emaco markasının onarım karışımları amaçlanmıştır..

özellikler

En yüksek kalitede beton veya betonarme (betonarme) yapılmış düzgün bir şekilde yapılmış bir yapı bile dış agresif faktörlere tabidir. Her şeyden önce bunlar iklim koşulları (yağış, rüzgar, sıcaklık değişiklikleri, nem), mekanik (çeşitli şoklar) ve kimyasal faktörlerdir (betonarmede donatının korozyonu). Yüklenicinin tasarım, işlerin ve malzemelerin kontrolünden tasarruf etmeye karar verdiği durumlar hakkında ne söyleyebiliriz. Bunun sonucunda zamanla malzemenin yüzeyinde ve derinliğinde çatlaklar, deformasyonlar ve talaşlar oluşur..

Onarımın dayanıklılığını etkileyen en önemli özellikler şunlardır:

 • karışımın ve tamir edilen malzemenin iyi düzeyde yapışması (beton, betonarme takviye, tuğla, taş);
 • gözle görülür büzülme olasılığının ortadan kaldırılması.

Kusurları ortadan kaldırmak ve hasarı önlemek için genellikle standart bir çimento karışımı değil, onarım karışımları olarak bilinen özel malzemeler kullanılır. Piyasadaki bu tür malzemelerin çeşitliliği arasında, ticari marka (TM) Emaco’nun ürünleri öne çıkıyor..

Marka hakkında

Emaco, dünyaca ünlü BASF şirketinin yapı malzemeleri ürettiği Master Builders Solutions TM’nin bir alt markasıdır. Beton ve betonarme yapıların onarımı için karışımlar MasterEmaco TM adı altında satılmaktadır. Tüm marka ürünler, 10 mm çapa kadar kum katkılı, polimer elyaf ve değiştiriciler içeren Portland çimentosundan oluşur, çevreye zararlı maddeler içermez.

Emaco ürünleri pratikte çekmez, kusurun hacmini tamamen doldurur ve onarılan malzemelere mükemmel bir şekilde yapışır..

Karışımların bu özellikleri, yardımlarıyla yapılan onarımın güvenilirliğini sağlar ve restore edilmiş binaların hizmet ömrünü önemli ölçüde uzatabilir..

Ürün çeşitleri

Markanın ürünleri, uygulama kapsamına göre yapısal onarım için kullanılanlara (S 110 TIX, A ve P hariç S serisi), düşük sıcaklıklarda çalışmaya izin veren (T serisi ve S 110 TIX karışımı) ve amaçlananlara ayrılmıştır. dekoratif onarım, kaplama ve malzeme koruması için ( Emaco N900, Emaco N 5200, Emaco N 5100). Bileşime ve uygulama yöntemine göre, karışım döküm (yatay yüzeylerin onarımı için tasarlanmıştır) ve tiksotropik (dikey yüzeylerin onarımı için) olarak ayrılır..

döküm için

Döküm karışımlarının ana teknik özelliklerini göz önünde bulundurun:

 • MasterEmaco S 466 – kaba dolgu maddesi ile kuru karışım (10 mm’ye kadar). Dökme derinliği – 4 ila 10 cm.Büyük kusurları onarmak için kullanılır, yüksek hassasiyetli onarımlar için önerilmez ve ortamın artan asitliği koşullarında çalışırken.
 • Emaco S 488 PG (veya polimer-çimento S88C) – ince dolgulu bir karışım (2,5 mm’ye kadar). Doldurma derinliği – 2 ila 4 cm arasında, kısıtlamalar önceki sürümdekiyle aynıdır.

 • Emaco S 540 FR – Güç ve güvenilirliği artıran, çelik pirinç elyafla güçlendirilmiş, ince dolgulu bir bileşim. Kritik yapıların tamirinde kullanılır, kürlenmemiş beton üzerine döşenemez..
 • Emaco S 550 FR – Malzemenin mukavemetini ve kimyasal direncini artıran ince dolgu ve krom-nikel elyaf kombinasyonu ile ayırt edilir. Agresif ortamlarda (asidik hariç) kritik yapıların onarımında kullanılır..
 • Emaco S 5450 PG – 1,5 mm’ye kadar artan çatlak direnci ve dolgu maddesi ile dökme karışım, dökme derinliği – 2 ila 20 cm.

 • Emaco S 105 PG – 3,5 mm’ye kadar dolgulu karışım, dökme derinliği – 4 ila 20 cm.

 • Emaco A 640 – 1 cm kalınlığa kadar olan metal yapıların montajında ​​ve çatlakların doldurulmasında kullanılır.
 • Emaco T 1200 PG – 2,5 mm’ye kadar dolgu maddesi, 1 ila 10 cm dökme derinliği olan bir bileşim, düşük sıcaklıklarda (-10 ° C’ye kadar) kullanılabilir.

 • Emaco T 1400 FR – Metal sertleştirici ile birlikte 2,5 mm’ye kadar dolgu maddesi, bu da karışımın kritik nesnelerin onarımı için kullanılmasını mümkün kılar. Karışımı dökme derinliği 1 ila 10 cm arasındadır, düşük sıcaklıklarda da kullanılabilir (-10 ° C’ye kadar).
 • Emaco T 545 – Fosfat-magnezyum tipi çimento kullanılması nedeniyle – 20 °C’ye kadar olan sıcaklıklarda dahi döşenebilir. Dolgu boyutu – 4 mm’ye kadar, dökme derinliği – 3 cm’ye kadar.

Bu karışım çinko veya karbon içeren yüzeylerde kullanılmamalıdır..

Alçı için

Sıva ile uygulanan marka karışımların özelliklerini değerlendirmekte fayda var:

 • Emaco S488 (S88 olarak bilinir) – S 488 PG karışımının tiksotropik versiyonu.
 • Emaco S560 FR – bileşim ve özellikler bakımından S 550 FR’ye benzer, uygulama kalınlığı – 2 ila 6 cm.
 • Emaco S 5300 – azaltılmış yoğunluk ve artan çatlak direnci, uygulama kalınlığı bakımından farklılık gösterir – 0,5 ila 7,5 cm.

 • Emaco S 5400 – çatlaklara karşı direnci arttırılmış bir karışım, uygulama kalınlığı – 0,5 ila 5 cm.
 • Emaco P 5000 AP – betonarme yapılarda donatıyı korumak için tasarlanmıştır.
 • Emaco T 1100 TIX – dolgu maddesi – 2,5 mm’ye kadar, katman kalınlığı – 1 ila 10 cm arası, düşük sıcaklıklarda kullanılabilir (-10 ° C’ye kadar).
 • Emaco T 1101 TIX – 4 ila 13 cm tabaka kalınlığına sahip önceki karışımın bir çeşidi.
 • Emaco S 110 TIX – 2 ila 4 cm kalınlığında polimer-çimento karışımı.

MasterEmaco S 488 tamir harcının gözden geçirilmesi aşağıya bakınız.