Modern renovasyonun ana noktalarından biri, çalışma sırasında maksimum para tasarrufu sağlamaktır. Operasyon sırasında ucuz, ancak kanıtlanmış malzemeler listesinde, plastik astar içeren PVC ürünleri vurgulamaya değer..

özellikler

Ürün adını ilk kullanıldığı uygulama alanına borçludur. Bununla birlikte, daha önce, ana özelliği neme karşı iyi direnç gösteren malzemenin üretimi için hammadde görevi gören yalnızca iğne yapraklı ve yaprak döken ağaç türleri..

Modern inşaat pazarında sunulan astar, GOST uyarınca polimer hammaddelerden yapılmıştır..

Ürünler uzun bir hizmet ömrüne sahiptir, neme karşı dayanıklıdır ve ayrıca sıcaklık dalgalanmalarını iyi tolere eder, bu da binaların dış ve iç kaplamalarında plastik ürünlerin kullanılmasını mümkün kılar..

Paneller farklı boyutlarda gelir, ürünler geniş bir renk yelpazesinde satılmaktadır.. Ayrıca plastik çıtalar farklı profillere sahip olabilir. Bu tür ürünlerin çeşitleri, doğal malzemeler için bitişi taklit eden ürünleri içerir: tuğla, fayans, ahşap veya taş. Malzeme oldukça dayanıklıdır ve çürümez. Ayrıca plastik paneller düşük maliyetleri ve montaj kolaylığı ile dikkat çekmektedir..

Ürünler, içinde petek bulunan panellerdir – bu yapı nedeniyle ürünler yüksek ısı ve ses yalıtım özellikleri kazanır ve polivinil klorür, malzemenin ana bileşeni olarak işlev görür..

Astar, aşağıda tartışılacak olan bir dizi olumlu özelliğe sahiptir..

 • Neme ve UV ışınlarına karşı dayanıklılık sayesinde dayanıklılık.
 • Ürünlerin yıkanması kolaydır.
 • Ahşaptan yapılmış kaplamanın aksine, plastik paneller minimum ağırlığa sahiptir, bu da taşıma kolaylığı sağlar ve ayrıca binanın duvarlarının taşıma kapasitesini etkilemez. Buna dayanarak, malzeme genellikle çok katlı binaların yanı sıra sütun tipi temelli yapıların kaplanması için kullanılır..

 • Ürünler, yüksek ısı yalıtım performansı ile karakterize edilir. Bu, hammaddede plastiğin dökümü sırasında, ısıyı tutan bir hava boşluğunun oluştuğu gözeneklerin oluştuğu ürünlerin imalatının özellikleri ile açıklanmaktadır. Isı kaybı seviyesini azaltmanın yanı sıra, böyle bir yastık ses yalıtımı görevi görür..
 • PVC ürünlerinin maliyeti, ahşap kaplamadan birkaç kat daha düşüktür..
 • Panellerin montajı kendiniz yapılabilir. Hammaddeler, özel aletler kullanılmadan ve işe alınan işgücünün katılımı olmaksızın, gerekli büyüklükteki ürünlere kolayca ve uygun bir şekilde kesilir..

Avantajlarına ek olarak, plastik astarın bazı dezavantajları vardır..

 • Ana dezavantajı yanıcılığıdır. Plastik ürünler için malzemenin bu özelliğini azaltan hiçbir bileşik yoktur..
 • Bazı renkli malzemeler renk doygunluğunu hızla kaybeder, ancak bu büyük ölçüde üreticiye ve ürünlerin üretiminde kullanılan malzemelere bağlıdır..

Standart astar, sertleştirici nervürlerle donatılmış geniş bir paneldir. Görünüşte, plastik paneller ahşap muadilleri ile aynıdır..

Ürünler iki çeşittir:

 • kesintisiz elemanlar;
 • dikişli ürünler.

İkinci tip, artan güç göstergelerine sahip olduğu için dış mekan çalışmaları için kullanılır. Bu tür ürünlerin sabitlenmesi daha kolaydır, malzeme mekanik strese karşı daha dayanıklıdır. Görünüşe göre, bu tür ürünler dış cephe kaplamasına çok benzer..

Dikişsiz paneller büyük boyutlarla karakterize edilir: panellerin genişliği yaklaşık 2,5 m olabilir.Temel olarak duvar ve tavan kaplaması için dikişsiz ürünler kullanılır. Paneller pürüzsüzdür ve elemanlar arasındaki dikişler görsel olarak neredeyse görünmezdir. Bununla birlikte, ürünler, dikişli astarlara kıyasla birkaç kat daha pahalıdır..

Nasıl seçilir?

Yüksek kaliteli ve güvenilir malzeme satın almak için aşağıdaki önerilere uymalısınız:

 • boyalı yüzeyin homojenliğine özel dikkat gösterilmelidir;
 • panellerin sağlamlığı, tabana hafif basınç uygulayarak kontrol edilebilir – iyi ürünler basınç yerine sıkılmamalıdır;
 • malzemenin bileşimindeki tebeşir içeriği %20’den fazla olmamalıdır;
 • elemanların birbirine sıkıca sabitlenmesi çok önemlidir;
 • bazı üreticiler, astar üretim maliyetini azaltmak için güvenli olmayan hammaddeler kullanabilir, bu nedenle, satın almadan önce, ürünler için kalite sertifikalarına aşina olmanız ve ayrıca ürünleri belirli kokuların varlığı açısından test etmeniz gerekir..

Renkler

Plastik astara renk verme işlemi, hammaddeye renklendirici pigmentler dahil edilerek gerçekleşir. Bugün, bu ürünlerin üreticileri tüketicilere yaklaşık 70 farklı renk sunuyor. Ancak ürünlerin beyaz rengi alaka düzeyini kaybetmez, ancak iç işler için, örneğin banyoları dekore etmek için veya kır evlerinin ve yazlık evlerin içlerinde cesur parlak tonlar sıklıkla tercih edilir..

Loggia’ları, balkonları ve cepheleri bitirmek için genellikle doğal ahşabı taklit eden fıçı tahtası tercih ederler – çam, meşe ve diğer türler.

Panellerin yüzeyi parlak, yarı parlak veya mat olabilir. Ürünün yüzeyine ek bir koruyucu tabaka görevi gören vernik uygulanarak parlak bir taban oluşturulur..

Boyutlar (düzenle)

Plastik paneller aşağıdaki boyutlara sahiptir:

 • genişlik 100 ila 125 mm arasında değişir;
 • panellerin uzunluğu 3000 mm ile 6000 mm arasında değişmektedir;
 • kalınlık – 7 mm’den 10 mm’ye.

Ürünlerin duvar ve tavan panelleri olarak ayrılmasına göre ürünlerin kalınlıkları da değişmektedir.. Duvar kaplamasının kullanımı konusunda katı bir kısıtlama yoktur, ancak çoğu durumda bu pratik değildir. Kalınlığa ek olarak, duvar ve tavan ürünlerinin uzunlukları birbirinden farklıdır, çünkü bazı paneller için bu değer 220 cm’ye ulaşabilir.Marka ve üreticiyi dikkate alarak ürünlerin boyutunu değiştirmek için olası seçenekleri de dikkate almalısınız..

Malzemenin gücü, sertleştiricilerin sayısına bağlıdır – ne kadar çok olursa, mekanik strese karşı lamel direnci o kadar yüksek olur. Ayrıca, aralarındaki mesafe önemlidir. Optimum değer, 10 mm’den fazla olmayan bir adım olarak kabul edilir..

Ürünleri satın alırken, kaburgaların durumuna özellikle dikkat etmelisiniz – deforme olmamalılar, hasar görürlerse panellerin ön tarafında görsel olarak bir çentik fark edilecektir..

Herhangi bir mekanik stres altında malzemeye yönelik tüm kuvveti alan bu bileşenlerdir. Ek olarak, astar katmanlarını birbirine bağlarlar..

Uygulama kapsamı

Plastik astarın ana avantajı çok yönlülüğüdür, bu nedenle ürünler birçok alanda kullanılabilir. Ürünlerde en çok tercih edilen uygulama duvar ve tavan kaplamasıdır. Ayrıca balkonlar, banyolar, verandalar ve ayrıca yüksek neme sahip odalar panellerle kaplanmıştır..

Ürünleri dış cephe kaplaması için kullanma açısından, kır evlerinin cephelerini bitirme seçeneklerini vurgulamaya değer., müştemilatlar, konut binaları, ticaret pavyonları, otobüs durakları ve diğer yapılar. Malzemenin bileşimi, panellere negatif sıcaklıklara karşı direnç sağlayan özel katkı maddeleri içerir..

Astarın esnekliği, ulaşılması zor yerlerde kullanılmasını mümkün kılar: hem iç hem de dış mekanlarda.

kılıf nasıl?

Plastik astarın güvenilir ve kaliteli montajı için, önce malzemeyi çalışmaya sabitlemek için tabanı hazırlamanız gerekir – yüzey kirden temizlenmeli ve gerekirse eski kaplama uygulanmalıdır. Panellerin montajı özel aksesuarlar kullanılarak gerçekleştirilir. Sabitleme için kullanılan dekoratif pervazlar şu tiplerdedir: başlangıç ​​ve bağlantı profili, dış ve iç köşe, tavan baza, üniversal profil.

Plastik panellerle montaj çalışmaları iki şekilde yapılabilir:

 • ürünleri özel bir çerçeveye sabitlemek;
 • ek yapıların inşası olmadan tabana kurulum.

Kurulum için aşağıdaki malzemelere ve araçlara ihtiyacınız olacak:

 • ahşap işleri için demir testeresi veya elektrikli dekupaj testeresi;
 • delmek;
 • tornavida veya tornavida;
 • zımba ve çekiç;

 • bina seviyesi;
 • torna için astar ve kereste;
 • kendiliğinden takılan vidalar;
 • astar için profiller.

Ürünleri bir çerçeveye monte etmek için bir yöntem seçerken, her şeyden önce, ahşap bloklarla çalışma yapılır – içlerinde 50 cm’lik bir aralıkla delikler açılmalıdır.Yüksek nem oranına sahip odalara astar yerleştirmek için ahşap ürünler keten tohumu yağı veya boya ile önceden kaplanmış.

Çubuklar, birbirinden bir metreden fazla olmayan bir mesafede tabana paralel olarak sabitlenir.. Sabitleme teknolojisi bir seviye kullanılarak ayarlanabilir.

Bozulmaları önlemek için, parçalar aynı düzlemde yerleştirilmeli, ardından yüzeyin tüm çevresi boyunca tabana bir kaide veya profil tutturulmalıdır. Birinci plastik yapı elemanı, bir tarafı profilin içine yerleştirilir, diğeri ise kirişlere bir zımba ile tutturulur. Bir sonraki panel, ilk lamelin oluğuna sabitlenir ve diğer taraf çerçeveye tutturulur. Tüm astarı kurmak için aynı teknoloji kullanılır..

Yüzeylerin dış kaplaması sırasında da benzer şekilde çalışmalar yapılır.. Elemanları farklı alanlarda bağlamak için ilgili bileşenler kullanılır..

Ahşap bir çerçeve yerine, bazı durumlarda metal bir profil kullanılır.. Bir çerçeve sabitleme yöntemi seçerken, malzemeyi monte etmek için böyle bir seçeneğin odanın alanını azaltacağı akılda tutulmalıdır. Bununla birlikte, tornalamanın önemli bir avantajı, tüm plastik yapının mukavemetini ve sertliğini artırabilmesidir..

Çerçeve düzenlemeden tabanların fıçı tahtası kaplamasının ahşap evlerde veya panel binalarda yapılması tavsiye edilir. Ek olarak, panelleri iç mekanlarda sabitlemek için oldukça sık kullanılır. Bu yöntem daha az zahmetlidir, ancak zamanla, maksimum basınç altında olan bu alanlar olduğu için, yapıda elemanlar arasında küçük çatlaklar ve odanın köşelerinde boşluklar görünebilir. Bu nedenle, çoğu uzman, astarın herhangi bir malzemeden yapılmış bir çerçeveye monte edilmesini tavsiye eder – ahşap veya metal olabilir..

güzel örnekler

Tavan arası alanları, örneğin bir dinlenme odası olarak donatılarak kendi avantajlarına kullanılabilir. Ve plastik astar, bu odanın ucuz ama çekici bir dekorasyonunu gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır. Beyaz renk, odayı hafif ve ferah hale getirecek ve minimum yükseklikte bile tavan, alanı ağırlaştırmadan daha yüksek görünecektir..

Küçük bile olsa ahşap görünümlü fıçı tahtası ile kaplı bir banyo, gerçekten rahatlayabileceğiniz ve su prosedürlerinin keyfini çıkarabileceğiniz bir oda haline gelecektir..

Dairelerdeki balkonlar ve sundurmalar genellikle odanın devamı olarak hizmet eder. PVC astar kullanarak renk çeşitliliği sayesinde, bu bölgenin içini bir dairenin yaşam alanında düzenlemek için en cesur fikirleri gerçekleştirerek ilgi alanlarınıza göre çekici ve kullanışlı bir köşe donatabilirsiniz..

Banyonun tavanını plastik fıçı tahtası ile nasıl kaplarsınız, aşağıya bakın.