Poliüretan ahşap tutkalının özellikleri

Çoğu zaman, ahşap parçaları, yüzeyleri veya nesnelerin parçalarını sıkıca yapıştırmanız gereken bir durumla uğraşmanız gerekir. İnşaat veya yenileme çalışmaları sırasında böyle bir ihtiyaç ortaya çıkabilir. Ancak ahşap eşyaların veya mobilyaların da kırılma veya kırılma nedeniyle onarılması gerekebilir. Her durumda, yapıştırma işini yapmadan önce, yüksek kaliteli ve güvenilir bir yapıştırıcı bileşimi seçme sorunu ortaya çıkar. Makale, ahşap için poliüretan yapıştırıcının özelliklerine ve özelliklerine odaklanacaktır..

Açıklama

Poliüretan yapıştırıcıların çok geniş ve çeşitli uygulama alanları vardır. Ülkemizde bu tür bir yapıştırıcı çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı. Ancak Avrupa’da onlarca yıldır kullanılmaktadır..

Poliüretan ahşap tutkalı hızla popülerlik kazandı günlük yaşamda, endüstride ve onarım ve restorasyon alanında çeşitli yapıştırıcı işlerinde kullanılmaya başlandı..

Bu yapıştırıcıların başlıca avantajları arasında bir takım özellikler yer alır..

 • Sertleşmiş tutkal hattı çok güçlüdür, şiddetli dinamik yüklere dayanabilir.
 • Bu yapıştırıcı türü neme dayanıklıdır.
 • Katılaşmış bileşim çökmez ve sıcaklık düşüşleriyle ve doğrudan güneş ışığının etkisi altında özelliklerini değiştirmez..
 • Bu tip yapıştırıcı, gözenekli malzemelerle çalışmak için çok uygundur..
 • Reçine ilaveli poliüretan yapıştırıcılar, agresif çözeltilere (asitler ve alkaliler) ve yağ ürünlerine karşı dayanıklıdır. Ahşabın diğer malzeme türlerine yüksek mukavemetli yapışmasını sağlayabilirler..

  Dezavantajları:

  • ahşap malzemelerin poliüretan bazında yapıştırılması için bileşimler en pahalıdır;
  • iş sırasında lastik eldiven kullanmanız gerekir, çünkü parmaklar tutkalla işlenmiş yüzeyle temas ettiğinde, üzerinde ve ciltte koyu, çıkarılması zor izler kalır.

  Çeşitler

  Yapışkan bileşim iki bileşenli ve tek bileşenli olabilir. Temel farkları yapıştırma işlemidir..

  Tek bileşenli bileşikler, havadaki veya yapıştırılacak yüzeydeki nem parçacıkları ile temas ettiğinde donar. Yağlanmış ahşabı bağlamak için kullanılabilirler.

  İki bileşenli yapıştırıcı için nem gerekmez. İki bileşeni karıştırıldıktan sonra yüzeye yapışma ve sertleşme süreci başlar. Bu bağlamda, kullanımdan önce yapışkan çözeltiyi yoğurmak gerekir..

  Şu anda, en popüler ve kanıtlanmış yapıştırıcılar, birkaç poliüretan bazlı yapıştırıcıdır..

  • Soudal 66A – yüksek kaliteli Belçika yapıştırıcısı. En yüksek yapışma ve geniş bir çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir (-30 ° С ila + 100 ° С arası). Ahşabı birbirine ve diğer malzeme türlerine yapıştırmak için uygundur.

   • Titebond – profesyonel yapışkan bileşimi. Birkaç tür katı sentetik reçineye dayanmaktadır. Tutkal, yağlı ahşap da dahil olmak üzere her türlü ahşaba mükemmel şekilde yapışır. Yapıştırdığı nesneler aşırı koşullarda ve yüksek dinamik yükler altında kullanılabilir..
   • UR-600 – bu yapışkan bileşim evrenseldir, günlük yaşamda ve inşaatta kullanılabilir. Bu tek bileşenli yapıştırıcı suya dayanıklıdır. Bileşim toksik çözücüler içermez. Yapıştırıcı kullanıma hazır olarak satılmaktadır..
   • “An Kristali” – Rus üretiminin evrensel yapışkan bileşimi. Ahşap, metal, plastik, deri, kauçuk, porselen, cam ve diğer malzemelerin yapıştırılmasında kullanılabilir. Kürlenmiş bileşim neme, alkali ve asidik maddelere karşı dayanıklıdır. Moment Crystal, kullanıma hazır şeffaf bir jel olarak satılmaktadır. Yüzeyleri lekelemez ve görünür iz bırakmaz.

   • Purmelt QR 4663 – çok yüksek mukavemetli poliüretan sıcakta eriyen yapıştırıcı. Bileşim, hızlı bir şekilde sertleşen yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Yapıştırılacak parçaların uzun süreli sabitlenmesini sağlamanın imkansız olduğu durumlarda kullanım için uygundur. Yüksek ısı direncinde (+150? С’ye kadar), su direncinde ve agresif çözeltilere ve maddelere karşı dirençte farklılık gösterir. Duroplastik bir dikiş oluşturur.
   • “Desmokol” – yüksek kaliteli hızlı sertleşen yapıştırıcı. Jel benzeri bir organik kauçuk çözeltisidir. Sertleştirilmiş dikiş, aşırı sıcaklıklara ve neme karşı dayanıklıdır.

   İş ipuçları

   dinlemeye değer profesyonel tavsiye:

   • fazla yapıştırıcı yüzeyden bir sünger veya bez ile mümkün olan en kısa sürede temizlenmelidir;
   • çok kalın bir yapışkan solüsyon tabakası uygulanmamalıdır;
   • yapıştırıcı yüzeye eşit olarak dağıtılmalıdır;
   • yapıştırılacak yüzeyler önceden iyice temizlenmeli ve yağdan arındırılmalıdır;
   • gözenekli yüzeyleri yapıştırmak için daha sıvı bir yapıştırıcı bileşimi kullanmak daha iyidir.

   Titebond Polyurethane Ahşap için sıvı poliüretan yapıştırıcıya genel bir bakış için sunulan videoya bakın.