Poliüretan dolgu macunları: özellikleri ve uygulamaları

Poliüretan mastikler birçok endüstride yüksek talep görmektedir. Karışımlar yüksek kaliteli, güvenilir yapışma ve uzun hizmet ömrüne sahiptir. Bu sızdırmazlık maddesinin özellikleri ve kullanımı, onu çeşitli yüzeylerde çalışan derzler için en iyi seçim haline getirir..

Ne olduğunu?

Poliüretan bazlı dolgu macunu, üretimi sentetik kökenli elastomerler kullanılarak gerçekleştirilen viskoz polimer elementler kategorisine aittir. Poliüretan mastikler yeni bir teknoloji olarak kabul edilmektedir. Derzlerin yüksek kaliteli ve güvenilir bir su geçirmezlik seviyesini garanti edebilir ve çatıdaki en hassas noktalarla başa çıkabilirler..

Malzeme genellikle çatılar, vadiler, tek levhalar ve ankraj noktalarıyla ilgili diğer bileşenler üzerindeki dayanaklarla etkileşime girmek için kullanılır..

Geçen yüzyılın ortasına kadar, çeşitli bağlantı türlerinin sıkılığını sağlamak ve dikişleri kapatmak için mantar veya kauçuk kullanıldı.. Değiştirilmesi zor olan pahalı malzemeler olarak kabul edildiler. Mühendisler, mevcut ve tükenmez kaynaklar kullanılarak sınırsız dolaşımda üretilebilecek benzer bir yapıştırıcı bulamadılar..

Amerika Birleşik Devletleri, poliamidlerin sentezini deneyen ilk devletti. Ancak, Alman bilim adamları görevle başa çıkabildiler. Poliolleri belirli diizosiyanatlarla birleştirerek bir poliüretan elastomer oluşturdular. Yapılan deneyler sonucunda tüm dünyada bilinen poliüretanlar elde edildi..

Özellikler ve özellikler

Poliüretan mastikler genellikle tuğla, metal, beton ve plastik ürünlerin yapıştırılmasında kullanılır. Uygulama sırasında ürün sızdırmazlık ve yapıştırıcı görevi görür. Poliüretan sertleştiğinde elemanlar birbirine iyi yapışır. Poliüretan neme, korozyona ve titreşime karşı dayanıklıdır. Yüksek nem seviyelerinin poliüretanın özelliklerini iyileştirmede etkisi vardır..

Dolgu macununun bileşimi, yapısı bir bileşen içeren poliüretan olan bir ana madde oluşturur.. Ancak yapısı iki bileşenden oluşan poliüretandan yapılmış ürünler de var. Gelişmiş sızdırmazlık özellikleri ile karakterize edilirler. Esneklik endeksi %99.9’dur. Malzemeyi inşaat köpüğü ile karşılaştırırsak, her iki maddenin de teknik özellikleri aynı olacaktır..

Poliüretan dolgu macunları, madde yüzeye yerleştirildikten birkaç saniye sonra sertleşip katı bir form aldığından, polimerizasyon sırasında kurulum için köpüğe benzer. Çok miktarda nemin varlığı, karışımın polimerize olmasına izin verir..

Kullanım sırasında, dolgu macununun hızla sertleştiği akılda tutulmalı, bu nedenle dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır..

Sızdırmazlık maddesini serin bir yerde saklayın. Normal şartlar sağlanırsa karışım açık tüpte yaklaşık 10 ay saklanabilir. Ürünün satışı, ağırlığı 600 ml, 750 ml olan tüplerde, kovalarda, metal kartuşlarda yapılmaktadır. Satın alırken ürünün uygunluk belgesine sahip olduğundan emin olmalısınız..

Poliüretan dolgu macununun olumlu nitelikleri:

 • maksimum esneklik indeksi;
 • metal, tuğla, beton, plastik, seramikten yapılmış yüzeylere göre yüksek kaliteli yapışma;
 • yüksek derecede kendi kendine yapışma;
 • operasyonel polimerizasyon;
 • nem direnci;
 • dolgu macunu -50 derecelik bir sıcaklıkta kullanılabilir;
 • Shore A sertliği 15-50 birimdir;
 • yüksek çekme mukavemeti;

 • Titreşim direnci;
 • kimyasallara karşı direnç;
 • malzeme boyanabilir;
 • dolgu macununun yoğunluğu 1200-1500 kg / cu’dur. metre;
 • UV ışınlarına karşı direnç;
 • malzeme küçülmez;
 • ürün toksik bileşen içermez;
 • uzun hizmet ömrü.

Olumsuz nitelikler arasında, 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklara karşı kararsızlıkları not edilebilir..

Görüntüleme

Poliüretan mastikler, bir bileşenli ve iki bileşenli olmak üzere iki kategoriye ayrılır.

Tek bileşenli poliüretan mastik

Bu tür ürünler macun formundaki malzemeler arasındadır. Ana bileşen poliüretan tipi formopolimerdir. Bu tür yapıştırıcılar, çeşitli yapı malzemelerine artan yapışma ile karakterize edilir. Cam ve seramik yüzeylere iyi yapışma gösterir. Tek bileşenli mastik yüzeye uygulandıktan sonra havadaki nem ile temasından dolayı katılaşmaya başlar..

Tek bileşenli ürünlerin kullanımı kolaydır, çünkü bu sütür bileşenlerin karıştırılmasını gerektirmez. Bu nedenle dikişler yüksek kalitede olacaktır..

Sızdırmazlık malzemeleri, onarım ve inşaat sırasında ve ayrıca aşağıdaki elemanların sızdırmazlığını sağlamak için aktif olarak kullanılır:

 • inşaatta çeşitli yapılar;
 • çatı derzleri;
 • araç gövdesi;
 • arabada cam için.

  Cam elyafı dekoratif parçaların montajı sırasında araba camını yapıştırırken talep edildikleri için genellikle poliüretan dolgu macunlarına cam dolgu macunları denir. Tek bileşenli bileşimler metalli cam için uygundur. Malzemenin su geçirmez olması nedeniyle kullanım alanı artmaktadır..

  Ürün, yüksek sıcaklık koşullarına ve titreşimlere maruz kalan yüzeylerde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı, dağıtıcılar için köpüren sızdırmazlık maddelerinin uygun bir tüpte bulunması gerçeğinde yatmaktadır. Köpük yapıştırıcı, farklı derzlere hızla uygulanır ve sertleşir.

  Yüksek modüllü poliüretan esaslı, yüksek kaliteli mastik talep görmektedir..

  Tek bileşenli mastiklerin tek dezavantajı, termometrenin 10 derecenin altına düştüğü kış mevsiminde kullanılamamasıdır..

  Bunun nedeni birkaç faktör.

  • Sıcaklık rejimini düşürerek, nem seviyesinde bir azalma gözlenir. Bu, maddenin polimerizasyon hızının önemli ölçüde azalmasına yol açar..
  • Artan kürlenme süresi nedeniyle, sıvı dolgu macunu, yapışma ve sertlik ile birlikte elastik özelliklerini kaybeder..
  • Negatif bir sıcaklıkta, karışımın viskozitesi artar, bu nedenle dolgu macunu kullanımı zordur..

  İki bileşenli mastikler

  Böyle bir ürün içeren ambalaj, ayrı ambalajlarda bulunan iki öğe içerir:

  • poliollerle yapıştırın;
  • sertleştirici.

  Malzemeler karışana kadar çevre ile temas etmedikleri için uzun süre saklanabilirler..

   İki bileşenli ürünlerin temel avantajı, negatif sıcaklıklarda özelliklerini kaybetmemeleridir.. Bunun nedeni, polimerizasyon sırasında havada bulunan neme ihtiyaç duymamalarıdır. Karışımın bileşimi güçlü, elastik ve dayanıklı bir dikiş sağlar.

   Dezavantajlar arasında aşağıdaki nitelikler vardır:

   • bileşenlerin karıştırılması için ek süre gereklidir, bu da çalışma süresinde bir artışa yol açar;
   • dikişlerin kalitesi, karıştırma sırasında bileşenlerin oranlarının doğru seçimine bağlıdır;
   • ortaya çıkan yapışkan karışım karıştırıldıktan hemen sonra kullanılmalıdır..

   Yapısı bir maddeden oluşan dolgu macunları ile iki bileşenli karışımları karşılaştırırsak, ev içi kullanım için bir bileşene dayalı dolgu macunları satın almanın en iyisi olduğu sonucuna varabiliriz..

   İnşaatta, beton yüzeylerle çalışmayı amaçlayan özel poliüretan dolgu macunları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür ürünlerin özelliği, bileşimde çözücü olmamasıdır. Geniş talep, uygun çalışma ve hermetik olarak kapatılmış karışımın uygulanmasından sonra oluşan yüksek kaliteli dikişlerden kaynaklanmaktadır..

   Bir evin inşası sırasında ortaya çıkan çeşitli çatlak ve boşluklardan kurtulmanız gerekiyorsa, poliüretan karışımı yüksek kaliteli su yalıtımı sağlar..

   Tüketim

   Poliüretan mastik tüketimde ekonomiktir. Örneğin, 10 mm derinliğinde bir dikişi işlemeniz gerekiyorsa, bu dikişin 1 m’si için yaklaşık 100 ml ürün kullanmanız gerekir..

   Renk

   Mastiklerin renk solüsyonu değişebilir. Bazı kullanıcılar, yüzeylerde görünmeyen şeffaf bir dolgu macunu tercih eder. Ancak satışta farklı renkteki yüzeylere uygun renkli bir malzeme var. Siyah, gri, beyaz ve hatta kahverengi dolgu macunları yaygındır. Muamele edilen yüzeyin genel renk şemasından sıyrılmazlar ve nesnenin görünümünü bozmazlar..

   Cam uygulamaları için renksiz bir dolgu macunu en iyi seçim olarak kabul edilir. Ürünlerde görünmez ve dikişin görünmez olmasını sağlar..

   Başvuru

   Poliüretan esaslı dolgu macunları birçok olumlu nitelikleri ile tanınır, bu nedenle uygulama alanları çok çeşitlidir. Bu tür malzeme, paneller arası bağlantılarla başa çıkabilir ve uygun genleşme derzlerinin kalitesini sağlayabilir. Çatı için uygun kalitede sızdırmazlık sağlayabilen ürünler, kütük ve cam ünitelerdeki derzlerde kullanılır..

   Poliüretan mastikler yapıştırıcı olarak kullanılabilir, beton yüzeylerdeki derzleri etkin bir şekilde idare eden ve ayrıca betonarme döşemeler arasındaki mevcut derzlerle etkileşime giren.

   Ev ortamında çalışmak için karışımları seçerken, sertlik olan ana kalitesini hatırlamanız önerilir. Bu sayede ürün deformasyon etkilerine ve büzülmeye karşı dayanıklıdır..

   Seçilen karışımın sertlik derecesi 15 birime ulaşırsa, panel malzemesi arasında bulunan dikişleri ortadan kaldırmak ve ayrıca farklı yapıdaki köşeleri ve derzleri işlemek için seçilmesine izin verilir. Poliüretan karışımları ahşap, ahşaptaki derzlerin sızdırmazlığı, çeşitli plastik parçaların birleştirilmesi için idealdir..

   25 birimlik bir sertlik indeksi ile dolgu macunu, genellikle nemden etkilenen derzlerle etkileşim için uygundur. Bu tür ürünler genellikle banyolar, dişli kutuları, çatı kaplamaları ve diğer yüzeyler için kullanılır..

   40 birimlik sertlik, karışımın cam dolgu macunu olarak çalıştırılmasını mümkün kılar. Ancak beton zeminler için de kullanılabilir. Malzeme, betonarme yapılarda bulunan genleşme derzlerinin sızdırmazlığı ile başa çıkabilir..

   Metal işlerinde 50 birime kadar sertlik indeksine sahip poliüretan mastikler kullanılabilir. En yüksek sertlik göstergesi 60 birime ulaşır. Benzer ürünler üstyapı ve gemi yapımı için kullanılmaktadır..

   Bu tip sızdırmazlık malzemeleri çeşitli endüstrilerde talep görmektedir..

   • Pencere ve kapı yapılarıyla çalışmak, binanın cephesinde paneller arası derzleri işlemek. Karışımın bulunduğu paket açıldığında, karışım hemen kullanılmalıdır. Maksimum boyutu 0,5 cm olan uygulama kalınlığına dikkat edilerek dikişin kendisine uygulanmalıdır. Bu yaklaşım sayesinde sıkı bir bağlantı elde edebilir ve sarf malzemelerinden tasarruf edebilirsiniz..
   • Poliüretan mastikler genellikle doğal taş ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu tür karışımlar sayesinde insan gözüyle neredeyse görülmeyen bir dikiş elde edilebilir. Ürünler çeşitli renklerde mevcuttur, böylece yüzeyin rengine mümkün olduğunca yakın bir gölge seçebilirsiniz. Silikon dolgular, taşın rengini ve yapısını olumsuz etkilediği için taşla çalışmaya uygun değildir. Poliüretan karışımları bu durum için en iyi çözümdür..

   • Artan titreşime maruz kalan alanlar için poliüretan esaslı bir dolgu macunu kullanılmalıdır. Seçim, deformasyona ve büzülmeye karşı dirence dayanmaktadır. Karışım, metal yüzeylerin dikişleriyle çalışırken otomotiv endüstrisinde kullanılır. Malzeme hızlı kuruma ve gerekli mukavemet seviyesini sağlar.
   • Ayrıca bu tür karışımlar, yüksek veya düşük sıcaklık koşullarından etkilenen dikişlerle çalışmak için kullanılır. İyi esneklik, delinme, tahribat ve aşınma direnci nedeniyle yüksek talep.
   • Poliüretan karışımı en iyi çatı sızdırmazlık maddesidir. Ayrıca bir rezervuar veya çeşme düzenlerken dikişleri ortadan kaldırmak için de kullanılabilir. İşlendikten sonra poliüretan, neme karşı dirençle birlikte yüksek düzeyde mukavemet ile karakterize edilir..

   Üreticiler

   Poliüretan bazlı mastikler, aralarında üç üreticinin talep gördüğü birçok marka tarafından üretilmektedir..

   Alıcılar şirketi öne çıkarır “Rastro”, 20 yıldır yapı malzemeleri üretmektedir. Marka uzmanlığı: inşaat, yenileme çalışmaları, su yalıtımı için malzeme üretimi. Petersburg’da bir işletme kuruldu ve şu anda şirketin Rusya Federasyonu topraklarında farklı şehirlerde şubeleri ve depoları var..

   Ürünlerin üretimi sırasında üretici, yeni teknolojilerin kullanımıyla birlikte yalnızca yüksek kaliteli malzemeler kullanır. Bu nedenle, alıcıların çoğu bu özel markayı seçmektedir..

   “Rastro”, poliüretan bazlı bir dolgu macunu üretir Izhora. Karışım, iki bileşenli kategoriye aittir ve derzlerin güvenilir şekilde sızdırmazlığı, derzlerdeki çatlaklar ve ön kısım ile ayırt edilir. Ürün, yüksek düzeyde elastikiyet ve tabana güvenilir yapışma ile karakterizedir. Üretim beyaz ve gri renklerde gerçekleştirilir, ancak sipariş verirken istediğiniz rengi belirtebilir ve istediğiniz seçeneği alabilirsiniz..

   Poliüretan mastik yaygın olarak kullanılmaktadır. “Şazilast”. Bu ticari marka altında, çeşitli endüstrilerde kullanılan bir veya iki bileşenden oluşan bir dizi karışım üretilmektedir..

   “Sazilast”, aşırı sıcaklıklar, sabit nem ve kimyasallara maruz kalma gibi olumsuz koşullarda kullanılabilir. Sızdırmazlık malzemeleri dış mekan çalışmaları için (cephe, çatı tamir ederken) ve ayrıca temeller ve yollarla çalışmak için kullanılabilir. Uygunluk sertifikası, yüksek kaliteli ürünleri garanti eder.

   Moment sızdırmazlık ürünleri Herment firması tarafından üretilmektedir.. Üretici, sadece poliüretan karışımlarının değil, aynı zamanda diğer sızdırmazlık malzemelerinin de üretimi ile uğraşmaktadır. Bu marka tüketiciler arasında büyük talep görüyor, çünkü üretici, kalite kontrol ile uğraşan ürünlerin yüksek kalitesine dikkat ediyor..

   Moment, uzun hizmet ömrü, kimyasallara ve diğer olumsuz faktörlere karşı direnç ile karakterizedir. Ancak karışımlar aynı zamanda yüksek elastikiyet gösterirler, farklı yüzeylere iyi yapışırlar. Üretici, ürünleri için bir kalite sertifikası sağlar.

   Uygulama talimatları

   Hammaddeyi oluşturan kısım sadece bir ana bileşenin kullanılmasından kaynaklandığından ve yapısında farklı çözücüler bulunmadığından, dolgu macununun salınımı folyo tüplerde, metal kartuşlarda ve kovalarda gerçekleştirilir. Karışım tabanca adı verilen özel aletler kullanılarak uygulanır..

   Satışta üç tip püskürtme tabancası vardır.

   • Mekanik tabancalar. Sadece az miktarda görevle başa çıkabildikleri için özel inşaat işleri için yapılmıştır..
   • Pnömatik silahlar. Araç orta ölçekli işlere yöneliktir ve genellikle profesyonel inşaatçılar tarafından satın alınır..
   • Silah, şarj edilebilir bir pil ile donatılmıştır. Böyle bir araç, yüksek binaların yapımında kullanılır..

   Çalışmadan önce, seçilen tabancaya özel bir nozul takmanız, dikişi istenen uzunlukta kesmeniz gerekir. Mastiğin yüzeyleri verimli bir şekilde yapıştırabilmesi için, karışımın üzerindeki çapın, karışımın uygulanacağı dikiş derinliğinin iki katı olmasına dikkat edilmelidir..

   Dolgu macunu kullanmadan önce, hazırlık önlemleri almanız gerekecektir: işlenmiş yüzeydeki tüm toz birikintilerini, boyayı ve çeşitli yağ malzemelerini temizlemeniz gerekir. Ustalar, dışarıda yağmur yağdığında ve diğer atmosferik yağışlar sırasında dolgu macununun açık havada kullanılmamasını tavsiye eder. Tabanda pas varsa, bir öğütücü veya zımpara kağıdı ile çıkarılmalıdır. Bu tür eylemler sayesinde yapışma oranlarını birkaç kat artırmak mümkündür..

   Paneller arası veya bloklar arası dikişler önceden yalıtılmalıdır. Eylem, kurulum için inşaat köpüğü kullanılarak veya genişletilmiş polietilen kullanılarak gerçekleştirilebilir. Yalıtım malzemesinin üzerine mastik uygulanması tavsiye edilir. Bunu yapmak için elle çalıştırılan havalı tabancalar veya spatulalar kullanmanız gerekir. Karışım yüzeye ölçülü bir şekilde yayılmalıdır. Boşluk veya kırılmaya izin verilmez.

   Uygulanan malzemeyi düzleştirmek için çelik veya ahşap birleştirmeye ihtiyacınız olacaktır. Taban L şeklinde olmalıdır. Dolgu macunu oldukça hızlı kurur, ancak uygulamadan üç saat sonra negatif sıcaklıklara, neme ve atmosferik yağışın etkisine dayanıklı bir karışıma dönüşür. Bu ana kadar, dolgu macunu bu tür tahriş edici maddelere maruz kalmamalıdır..

   Çözmek ve seyreltmekten daha?

   Her kullanıcı poliüretan bazlı dolgu macununu dikişlere veya derzlere nazikçe uygulayamaz. Ürün çok hızlı kürlendiğinden, birçok kişi poliüretan bazlı dolgu macununun nasıl fırçalanacağı ve karışımın nasıl yumuşatılacağı konusunda bilgi arıyor..

   Tek bileşenli ve iki bileşenli karışımlar alkali malzemelerle giderilebilir. Ancak hemen temizlemeye başlamanız gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde, fazla madde parçacıklarını gidermek işe yaramaz..

   Bazı üreticiler poliüretan dolgu macunlarının çıkarılması için özel hazırlıklar yapmaktadır. AcesolvePUN talep görüyor. Mikser (özel karıştırma makinesi), hortumlar ve tabanca temizliğinde kendini kanıtlamıştır. Ürün, dolgu macununun kürlenmemiş kısımlarıyla başa çıkabilir..

   Kürleşmiş dolgu macunu çıkarılmayacaktır. Çözücü kullanmak karışımın şişmesine neden olur.

   Poliüretan dolgu macunlarının kullanımı hakkında daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın..