Poliüretan köpük için tabanca nasıl seçilir?

Duvar açıklığı ile çerçeve arasındaki boşluğu hızlı bir şekilde doldurmak için inşaatta poliüretan köpük kullanılır. Bu malzeme, metal-plastik pencerelerin montajı sürecinde vazgeçilmezdir, çünkü onun sayesinde tüm yapının sıkılığını garanti etmek mümkündür. Maddeyi uygulamak için genellikle piyasada geniş bir ürün yelpazesinde bulunan özel bir tabanca kullanılır..

özellikler

Poliüretan köpük, çatlak oluşumuna izin vermeyen ve yapıdaki belirli yapı elemanlarını sabitlemenizi sağlayan sertleştirici bir maddedir. Köpüğün tek dezavantajı, kutudan yetersiz tedarik edilmesidir, bu nedenle bu amaçlar için özel tabancalar kullanmak en iyisidir..

Evde onarım çalışmaları yapılırsa, ucuz bir tabanca ideal çözüm olacaktır, ancak sürekli kullanım için profesyonel bir versiyon satın almanız gerekir..

Bu cihazın muazzam popülaritesi ve talebi, aralarında aşağıdakilerin ayırt edilebileceği bir dizi avantajdan kaynaklanmaktadır:

 • kullanılan malzemeyi mümkün olduğunca açık bir şekilde dozlama yeteneği;
 • ekonomik köpük tüketimi ve yüksek kaliteli sızdırmazlık sağlanması;
 • silindirleri hemen değil, açtıktan bir süre sonra kullanma yeteneği.

Görüntüleme

Modern pazarda çok sayıda poliüretan köpük tabancası çeşidi vardır. En popüler olanı Teflon kaplı havalı tabancadır. Bu seçenek, küçük alanları püskürtmek için mükemmeldir. Poliüretan köpük tabancaların kullanım sıklığına göre amatör ve profesyonel seçenekler ayırt edilmektedir..

Profesyonel silindirlerin ayırt edici bir özelliği, köpüğü çıkarmak için özel bir tabanca kullanılmasıdır. Ancak ev seçenekleri, tabanca görevi gören plastik bir tabanca eklentisini içerir..

Profesyonel seçenekler iyi bir kapsama ve dayanıklılığa sahiptir. Bu sayede düzenli olarak kullanılabilirler ve özelliklerini kaybetmeye başlayacaklarından korkmazlar. Ev tabancalarının ana dezavantajı, böyle bir silindirin açıldıktan sonra birkaç saat içinde tamamen kullanılması gerektiğidir. Ancak profesyonel versiyonun kullanılması, bu yapı maddesinin güvenliği konusunda endişelenmemeyi mümkün kılar..

Bir ev tabancasının kullanılması, tüketilen köpük miktarını önemli ölçüde artırır, çünkü bu tür cihazlar, köpük çıkarma hızını sabitleyen bir ayar vidasının varlığıyla övünemez. Başka bir deyişle, amatör bir seçeneğin maliyeti ile profesyonel bir cihaz satın almanın maliyetini karşılaştırırsanız, önemli bir fark olmayacaktır. Bu nedenle, buna göre düzenlenmiş özel poliüretan köpük tabancaları satın almanız önerilir..

Seçim kriterleri

Modern inşaat pazarı, herkesin kendileri için en uygun seçeneği seçebilmesi için çok sayıda poliüretan köpük tabancası içerir. Bir cihazın seçimine tüm sorumlulukla yaklaşılmalıdır, çünkü bu duruma, yükümlülüklerini tam olarak yerine getirip getirmeyeceğine bağlıdır..

Her şeyden önce, poliüretan köpük tabancasının imalatında kullanılan malzemeye dikkat etmeniz gerekir..

Ünitenin yapısı aşağıdaki malzemelerden yapılabilir:

 • Ucuz plastik. Tüm bütçe tabanca modelleri tam da böyle bir plastikle donatılmıştır. Bu tür mekanizmalar güvenilirlikle övünemez, bu nedenle uzun süre plastik tabanca kullanmak işe yaramaz. Ayrıca, böyle bir cihaz kullanılarak yapılan iş yüksek kalitede değildir..

 • Mekanik hasara, darbeye ve çizilmelere karşı dayanıklı dayanıklı plastik. Kalite özellikleri açısından, bu modeller metal olanlardan daha düşük değildir, ancak aynı zamanda uzun hizmet ömrü, kullanım kolaylığı ve güvenilirlik ile övünebilirler. Silahın sökülmesi ve temizlenmesi kolaydır.
 • Teflon kaplı metal tabancalar. Bu ürünler pahalıdır ve genellikle profesyonel kullanıma yöneliktir. Bu tür modellerin ayırt edici bir avantajı, onları poliüretan köpük kalıntılarından temizleme kolaylığıdır..

Ayrıca mekanizmayı sökme yeteneğine de dikkat etmelisiniz.. Bütçe çeşitleri genellikle monolitik cihazlardır, bu nedenle ilk başarısızlıktan sonra atılabilirler. Ancak katlanabilir çeşitler, kırılan parçalar değiştirilerek sorunsuz bir şekilde tamir edilebilir. Sökülebilir poliüretan köpük tabancaları, yüksek maliyetine rağmen daha uzun süre kullanılabildikleri için daha uygun maliyetlidir..

Cihazın normal çalışması ayrıca valflerin sıkılığına da bağlıdır. Bu yüzden tabanca satın almadan önce kontrol etmeniz önerilir. Bu amaçla poliüretan köpük değil, sıradan bir temizleme sıvısı kullanmak en iyisidir. Sadece temizleyici ile şişeyi adaptöre vidalamanız ve ardından tetiği birkaç kez çekmeniz yeterlidir..

Bu durumda, sıvı sızıntısı olmadığından emin olmaya değer.. Temizleyici sadece namludan dışarı akarak değil, yüksek basınçta püskürtülmelidir. Silahı bırakıyoruz ve bir gün sonra sıkılığını tekrar kontrol ediyoruz. Sızdırmazlık ile ilgili herhangi bir sorun yoksa, maddeyi yüksek basınç altında püskürtmek mümkün olacaktır. Ancak sıvı sadece akarsa ve uçmazsa, işlevlerini verimli bir şekilde yerine getiremeyeceği ve uzun süre hizmet edemeyeceği için böyle bir birimi satın almayı reddetmek en iyisidir..

Seçim yaparken cihazın kullanım sıklığı da önemlidir. Tabancayı sadece ara sıra kullanacaksanız, ucuz monolitik modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak düzenli kullanımda, Teflon kaplamalı profesyonel bir versiyon satın almak daha karlı olacaktır. Yüksek bir fiyatla ayırt edilir, ancak tabancaları sürekli değiştirmek zorunda kalmamanız nedeniyle yeterince hızlı bir şekilde karşılığını verir..

Belirli bir üreticiden bir model satın alırsanız, yedek parçaların mevcudiyeti konusunu incelemeniz gerekir.. Genellikle, belirli bir yedek parçanın olmaması nedeniyle, cihazı tamir etmek mümkün değildir, bunun sonucunda poliüretan köpük tabancası daha fazla kullanım için uygun olmaz..

Çalışma prensibi

Bir cihaz satın almadan önce, tasarımının özelliklerini dikkatlice incelemeniz gerekir. Sadece bu durumda, kendisine verilen yükümlülükleri tam olarak yerine getirecek bir montaj tabancası satın alabilirsiniz. Ve bu bina cihazı, elde tutulan ateşli silahlarla benzerlik nedeniyle adını aldı..

Sadece görünüşte değil, aynı zamanda amaç bakımından da benzer olan çok sayıda ortak dış ve iç düğüme sahiptirler. Her şeyden önce, içinden poliüretan köpüğün çıktığı namludan bahsediyoruz. Sıvı madde, kelimenin tam anlamıyla muazzam bir basınç altında düşer ve ardından bir katıya polimerize olur..

Ek olarak, köpük tabancasının yapısı, bir tetikleyici olan bir tetik içerir.. Tüm mekanizmayı harekete geçiren tetiğin çekilmesidir, bunun sonucunda balondan köpük salınır. Tabanca ayrıca plastik veya metalden yapılabilen bir kabza içerir. Aleti elde tutmak için gereklidir..

Satın alma işlemi sırasında, kullanıma uygun olduğundan emin olmak için poliüretan köpük tabancasını tutmak zorunludur. Sap çeşitli şekillerde olabilir ve bu durumda seçim yalnızca ustanın kişisel tercihlerine bağlıdır..

Bazı pahalı köpük tabancası seçenekleri, köpük akışını kontrol etmek için özel bir mekanizma ile donatılmıştır. Sadece poliüretan köpüğün salınım hızını değil, aynı zamanda salınan maddenin hacmini de kontrol etmenin mümkün olduğu bir sabitleme vidasından bahsediyoruz. Silindiri ve inşaat tabancasını kullanmaya başlamadan önce, silindirin kendisini en az 6 saat oda sıcaklığında tutmanız gerekir. Ek olarak, kullanmadan önce kutuyu mümkün olduğunca sallamak gerekir, bundan sonra koruyucu kapağı çıkarmaya başlayabilirsiniz..

Egzoz mekanizması, tetiği çekerek mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde harekete geçirilmelidir.. Aksi takdirde, açıklığı sadece içeriden değil dışarıdan da dolduracak çok miktarda köpük bırakabilirsiniz. Poliüretan köpüğün artma eğiliminde olduğu da dikkate alınmalıdır, bu nedenle açıklığı tamamen doldurmak gerekli değildir. Ve köpüğün hareket yönü, verilen inşaat aletinin elinde olan operatör tarafından belirlenir..

Çıkış hızı ve malzeme miktarı ile ilgili olarak bu durum tespit vidası kullanılarak ayarlanabilir. Bu durumun, aracı kontrol eden ustanın deneyim ve becerilerine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir..

Standart poliüretan köpük tabanca modelleri, bir dizi aksesuar ve nozul ile birlikte verilir. Bugün piyasadaki modellerin çoğu, çeşitli ekleri de içeren karton veya plastik ambalajlarda gelir. Aynı kutuda saklanabilirler..

İşi yapmak için çoğu model aşağıdaki ataşman türleriyle donatılmıştır:

 • Mümkün olan en dar boşlukları ve çatlakları doldurmak için gerekli olan konik şekiller. Bu ek, ulaşılması en zor yerlere kolayca ulaşmanızı sağlar.
 • Polimer malzemelerden yapılmış esnek bir tüp olan bir uzatma kablosu. Bu aksesuar, ulaşılması zor yerlerde çalışırken de vazgeçilmezdir..

Sunulan ipuçlarının çoğu tekrar kullanılabilir, bu nedenle uzun süre kullanılabilirler.. Ancak her kullanımdan sonra aseton veya cihaz kitinde bulunabilecek özel bir ajan ile mutlaka temizlenmelidir. Aksi takdirde, poliüretan köpük tamamen kurur ve aletin kendisi kullanılamaz hale gelir. Sıvı ürün zamanında çıkarılmamışsa ve köpüğün sertleşmek için zamanı varsa, mekanik olarak temizlenmesi gerekecektir. Ancak bunun için maddenin tamamen kuruması ve sertleşmesi için en az bir hafta beklemek gerekecektir..

Püskürtme için kit ile birlikte gelen özel nozulları kullanabilirsiniz..

Nasıl kullanılır?

Yapılan işin kaliteli ve dayanıklı olması için köpük tabancasının doğru kullanılması gerekmektedir. Bu süreçte, özü köpük kutusunu bir dakika içinde en az 20 kez sallamak olan hazırlık aşamasına çok dikkat edilmelidir. Ancak o zaman kapağı çıkarmak ve tabanca üzerindeki ayar vidasını çevirmek mümkün olacaktır..

Sonuç olarak, valf kapanır, ardından kabı tabancanın altında olacak şekilde bağlamak mümkün olacaktır. Ayar vidaları, köpüğün salınım oranını kontrol etmek için kullanılır. Tetik, köpük çıkıntısının hızını kontrol etmenizi sağlayan şey olduğundan, mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde çekilmelidir..

Poliüretan köpük için tabanca kullanmanın temel kuralı, silindirin kendisinin üstte, tabancanın üzerinde ve sadece dikey biçimde olması gerektiğidir. Ancak bu durumda gaz, kabın içindekileri itebilir, aksi takdirde inşaat aletine zarar verebilir ve kullanılamaz hale getirebilir..

Bazen tabancanın namlu çok kalın olur ve bu nedenle ulaşılması zor bir yere nüfuz etmek imkansızdır.. Bu durumda inşaat aletiyle birlikte gelen özel boruların kullanılması gerekir..

İşi yürütme sürecinde, köpük sertleşirse ve iş kötü yapılırsa, ortadan kaldırma süreci oldukça zor ve uzun olacağından, mümkün olduğunca dikkatli olunmalıdır. Tabancayı kullandıktan sonra, nozüller de derhal durulanmalıdır, çünkü madde sertleştikten sonra bu konuyla başa çıkmak son derece zordur..

İpuçları & Hileler

Poliüretan köpük için bir tabanca ile çalışırken, yapının kullanılmasının zorluğuyla doğrudan ilgili bazı problemler ortaya çıkabilir. Silindirin inşaat aletine göre daima dik konumda olması sağlanmalıdır. Aksi takdirde, bu aletin kullanımını büyük ölçüde karmaşıklaştırır ve ona zarar verebilir. Ve bu dezavantajı ortadan kaldırmak için, genellikle tabancayı uzatmak için tasarlanmış özel bir tüpe yardım için başvurmanız gerekir..

Ancak, operatörün iki eli meşgul olduğundan ve hızlı tepki veremediğinden, bu durum makinenin kullanım konforunu olumsuz etkiler..

Üreticiler

Modern pazarda poliüretan köpük tabancası üretiminde uzmanlaşmış birçok şirket var. Her şirketin ürünleri kendine özgü özelliklere sahiptir, bu nedenle tüm yönlerine çok dikkat edilmesi önerilir. Amatörlerin, ürünlerinin güvenilirliğini ve yüksek kalitesini kanıtlamayı başaran tanınmış markaların cihazlarını seçmesi en iyisidir..

Aşağıdaki üreticiler bugün en popüler olanlardır:

 • kraft aracı. Uzun yıllardır piyasada bulunmakta ve güvenilir cihazlar üretmektedir. Şirketin kataloğu hem amatör hem de profesyonel seçenekleri içerir.
 • Soudal. Bu üretici, yalnızca metalden yapılmış poliüretan köpük tabancaları üretmektedir. Çoğu model, dayanıklılık ve güvenilirlik için Teflon kaplamaya sahiptir.
 • Matris. Şirketin kataloğu, alüminyum alaşımlarından yapılmış birçok cihazı içerir. Her modelin tutamakları plastikten yapılmıştır ve kit, değiştirilebilir ataşmanlar içerir..

 • Ultima – inşaat aletlerinin en ünlü üreticilerinden biridir. Firmanın ürün yelpazesinde plastik kaplamalı cihazlar bulunmamakla birlikte metal seçenekleri oldukça fazladır. Ultima tabancalarının ayırt edici bir özelliği, kullanılan köpük miktarını tam olarak kontrol etme yeteneği sağlamalarıdır..
 • Sert patlama Teflon kaplama ile karakterize edilen yüksek kaliteli metal cihazlar üretmektedir.
 • El aletleri – metal gövdeli profesyonel tabancalar.

Poliüretan köpük “Varyag” için tabancalar iç pazarda çok popüler. Modelin ayırt edici bir özelliği, somunu çevirerek musluğun çıkarılmasını sağlamasıdır. Bu, cihazı hızlı bir şekilde temizlemenizi sağlar. Üretici, kullanılan malzemelere çok dikkat etti. Silindir montajı, sarf malzemesi bağlantılarının sayısı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan pirinçten yapılmıştır..

İnşaat pazarındaki en popüler modellerden biri “Matrix 88669”.. Dayanıklı ve çekici bir gövdeye ve Teflon kaplamaya sahiptir. Ek olarak, cihaz, bir dereceye kadar bir tavada yapışmaz bir kaplamaya benzeyen özel püskürtmesiyle ünlüdür. Köpüğün bir besleme tüpünde olduğu gibi sıkıca yapışması onun sayesinde..

Geliştiriciler, bu köpük tabancasını kullanmayı olabildiğince kolaylaştırmak için mümkün olan her şeyi yaptılar. Kullanımdan sonra, cihazı basitçe silmek ve özel bir nozul kullanarak musluğu temizlemek yeterlidir. Bununla birlikte, Teflon’un çizilmesi son derece kolay olduğundan, bu dikkatli kullanım gerektirir, bu nedenle herhangi bir sorumsuz davranış yüksek fiyatlı envanteri mahvedebilir..

Tabanca, basıldığında parmakların kaymadığı güçlü ve pürüzsüz bir tetik ile donatılmıştır. Yapının sağlamlık ve güvenilirliğe sahip olması sayesinde her bir elemanın üretimi için metal kullanılmıştır..

Modelin ana avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Teflon kaplama sayesinde temizlik hızlı ve kolaydır;
 • sap, rahatlığıyla ünlüdür ve sıkışmaya karşı iyi koruma sağlar;
 • gövde, cihazı mekanik strese karşı dayanıklı kılan dayanıklı bakırdan yapılmıştır.

Profesyoneller Hilti cf-ds1 poliüretan köpük tabancasını kesinlikle takdir edeceklerdir. Bu model, profesyonel kullanım için en uygun araçlardan biri olarak kabul edilir. Görünüşte, aynı adı taşıyan ateşli silaha oldukça benzer ve yoğun bir gövdeye sahiptir..

Tetik, yanlışlıkla basmayı engellemek için tasarlanmış ek bir kaydırıcı ile donatılmıştır. Bu sayede tabanca kemer üzerindeyken veya arabanın bagaj bölmesindeyken köpüğün çıkacağından endişe edemezsiniz..

“Hilti cf-ds1” ucunda somun olmayan ince bir musluğa sahiptir. Bu, ucu neredeyse her yere itmeyi mümkün kılar. Bu model ayrıca sıkılığıyla da övünebilir. Alet gövdesi güçlendirilmiş plastikten yapılmıştır. Bu köpük tabancasının tek dezavantajı gövdesinin demonte edilememesidir. Böyle bir monolitik yapının bozulması durumunda, belirli bir parçayı değiştirmek ve cihazı daha fazla kullanmak mümkün olmayacaktır..

“Hilti cf-ds1″in başlıca avantajları arasında şunlar yer alır:

 • bu inşaat aletinin taşınmasını ve kullanımını büyük ölçüde kolaylaştıran küçük ağırlık;
 • köpüğün yanlışlıkla sıkılmasını önleyen bir bloke edici kaydırıcının varlığı;
 • büyük bir eli olan bir kişi için bile rahat olacak büyük sap;
 • üniteyi yanal konumda kullanma yeteneği;
 • düşerken köpük geçmez;
 • dayanıklılık – bu model en az 7 yıl çalıştırılabilir.

En pahalı ve profesyonel modellerden biri Matequs Super Teflon’dur. İtalyan markasının ürünleri, yüksek kalitesi, güvenilirliği ve dayanıklılığı ile ünlüdür. Cihazın ayırt edici bir özelliği, çıkıştaki karışımın daha plastik ve yüksek kalitede olması nedeniyle benzersiz tasarımıdır. Benzersiz devre tasarımı, cihazın her koşulda çalışmasını sağlar.

Ayrıca Matequs Super Teflon, 4 mm genişletilmiş bir iğneye sahiptir., bu da çatlakları kısa sürede kapatmanızı sağlar. Ergonomisine rağmen, sapın büyük eli olan kişiler için uygun olması pek olası değildir. Poliüretan köpük için ev tabancaları arasında “Stayer Econom” modeli çok popüler. Ayırt edici özelliği güvenilirlik ve dayanıklılıktır. Geliştiriciler, cihazı besleme için temizlemesi kolay ve çizilmeyen özel bir paslanmaz boru ile donattı. Tek dezavantajı, borunun yıkama için çıkarılamamasıdır..

Silindir alüminyum bir kavrama ile sabitlenmiştir ve tetiğin üretimi için metal kullanılmıştır.. Buna rağmen sorunsuz ve sorunsuz iniyor..

Köpük uygulandıktan ve tüm işler tamamlandıktan sonra, namluya ayrıca bir temizlik maddesi uygulamanız gerekir. Bu yapılmazsa, gelecekte temizlik maddesinin geçişi ile ilgili sorunlar olabilir. Besleme sistemi girişte küresel vana ve çıkışta özel mekanizmaya sahiptir..

Bu modelin avantajlarından biri, cihazın kullanımının güvenilirliğini ve dayanıklılığını sağlayan iyi düşünülmüş bir tasarımdır. Sağlam gövdesi sayesinde mekanik hasarlarla iyi başa çıkıyor..

İncelemeler

Poliüretan köpük tabancasının her modeli hakkında çok sayıda inceleme bulabilirsiniz. Genel olarak konuşursak, tüm ustalar ve amatörler, böyle bir inşaat aletinin kullanılmasının, boşluğu köpükle doldurma sürecini büyük ölçüde basitleştirdiği konusunda hemfikirdir. Ustalar, “Whirlwind” şirketlerinden ve büyük bir kulp ile ayırt edilen diğer üreticilerden cihazlar önerir. Bu, kullanım sırasında yüksek düzeyde konfor sağlar ve tüm işlerin mümkün olan en kısa sürede ve yüksek kalite seviyesinde yapılmasını sağlar. Tabancaların derecesi, her şeyden önce, belirli bir modeli üretmek için kullanılan malzemelere ve ünitenin nasıl düzenlendiğine bağlıdır..

Bu nedenle poliüretan köpük tabancası benzersiz bir inşaat aletidir., boşlukları ve açıklıkları madde ile doldurma sürecini önemli ölçüde basitleştirmek için tasarlanmıştır. En önemli şey, kendisine verilen görevlerle tam olarak başa çıkabilmesi için doğru birimi seçmektir..

Tek veya seyrek kullanımda amatör seçenekleri tercih edebilirsiniz, ancak düzenli kullanım için profesyonel modeller satın almak en iyisidir. Monolitik seçeneklerin demonte edilemeyeceği unutulmamalıdır, bu nedenle arıza durumunda onarım imkansız olacaktır..

Köpük tabancasının doğru şekilde nasıl kullanılacağı hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın..

Adblock
detector