Birçok modern malzeme PVC’ye dayanmaktadır. Örneğin dekorasyon amaçlı kullanılan sandviç panellerin imalatında kullanılan ana hammaddedir. Diğer herhangi bir ürün gibi, panellerin de olumlu ve olumsuz nitelikleri vardır. Sandviç panellerin seçimi ve montajının özelliklerine daha yakından bakalım..

Ne olduğunu?

Sandviç, onarım endüstrisinde, sıradan konuşma iletişiminde yaygın olarak kullanılan bir kavramdır. Kelimenin tam anlamıyla “çok katmanlı sandviç” anlamına gelir. Bununla birlikte, halka açık yemek servisinde bu kelime inşaat faaliyetlerinden çok daha az kullanılmaktadır..

İnşaat sektöründe kullanılan çok bilinen bir tabir sandviç paneldir.. Bu, çok katmanlı dolgulu bir parçadır. Nesnenin dış kısımları, sert bir tabanın levha elemanlarıdır. Bunlar PVC, metal, manyezittir. “Sandviç” in iç dolgusu, mineral yün, cam elyafı, poliüretan köpük, genleşmiş polistiren olan bir ısıtıcıdır..

Dar inşaat alanları için dış metal kaplamalı veya manyezitli sandviç paneller kullanılmaktadır. Genellikle bu, endüstriyel ve yardımcı yapıların inşaatıdır. Ancak ayrıntılar, yardımcı ve yardımcı odalar için bölümler olarak da hizmet eder..

PVC dış kılıflı paneller inşaat sektöründe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Binaların onarımı ve inşasının yanı sıra bu parçalar gemi yapımı, uzay ve diğer alanlarda kullanılmaktadır. Bu çeşitlilik, PVC’nin diğer malzemelerde bulunmayan özelliklerinden kaynaklanmaktadır..

Örneğin, PVC alkali dirençli olarak kabul edilir.. Polivinil klorür, mineral yağların etkisine tepki vermez. Ayrıca bu malzeme düşük sıcaklıklardan dolayı deformasyona uğramaz..

Plakalardaki PVC için sert lamine parçalar veya köpüklü plastik alınır. Sert PVC, genellikle yüzeyi parlak veya mat olan satışta bulunur. Levhaların kalınlığı 0,8-2,5 mm’dir. Lamine plastik preslenerek elde edilir. İşletmelerde kumaş veya kağıt esas alınır, daha sonra polimer bileşikleri ile emprenye edilir. PVC, şeklini ve rengini zaten presin altında alır. Modern sandviç paneller farklı bir görünüme sahip olabilir.

Köpüklü PVC sandviç paneller genellikle bir kaplama malzemesi olarak değil, ses yalıtkanları olarak algılanır. Çünkü bu tür malzemelerin kullanımıyla artacak olan bu özelliklerdir. Köpüklü PVC, bu kaliteyi etkileyen küçük hava kabarcıkları içerir..

Dolgular bir yalıtım katmanının rolünü oynar. Bu maddeler de gaz halindedir. Poliüretan köpük, uçak yapımında kullanılan sandviç panellerin nadir bir bileşenidir. Standart ürünler, buhara maruz kaldığında genişleyen bir polimer içerir. Büyütülmüş baloncuklar blok kalıbı doldurur ve bağlanır.

Plastik panellerin kalitesi kullanılan ekipmana bağlı olacaktır.. Agregalar karmaşık veya yarı profesyonel olabilir. Profesyonel otomatik sistemlerde yüksek kaliteli ürünlerin elde edileceği açıktır. Her ne kadar profesyonel ustaların huzurunda, geleneksel cihazlarda PVC panel üretiminin kurulmasına izin verilmesine rağmen..

Profillerin kullanımı, örneğin banyolar, balkonlar, ofis bölmeleri için hane düzeyinde çok yaygındır. Her durumda, seçilen ürünler yüksek kalitede olmalıdır. Ürünleri ilgili kuruluşlarda inceleyebilirsiniz..

Paneller de incelenebilir, dokunulabilir; bu yönteme organoleptik denir. Ancak kaliteyi bağımsız olarak belirlemek için sandviç panellerin özelliklerini dikkate almanız gerekir..

özellikler

Plastik sandviç panellerin özellikleri, evrensel tipler olarak kabul edilmelerini sağlar. Bu tip bir cila, çeşitli alt tabakalarla birlikte kullanılabilir. Plastik panel çeşitleri teknik olarak farklılık göstermektedir. Ürün seçerken bu dikkate alınmalıdır..

Eğimler için kullanılan seçenekler arasında ürünler kullanılır:

 • iki katmanlı – bir köpük tabakası ve koruyucu bir plastik tabaka içerirler;
 • üç katmanlı – her iki tarafta kapalı alan içinde bir ek yalıtım daha içerirler.

Eğimleri bitirmek için ilk tip en iyi seçim olarak kabul edilir. Plastik, bitirilecek yüzeyle temas ederse, bu, güvenilir bir sızdırmazlık ve yüzeye yapışacak ek yalıtım katmanlarının kullanılmasını gerektirir..

Sandviç panellerin avantaj ve dezavantajlarını özetlemek için birkaç özellik vardır..

Profesyonellerle başlayalım:

 • Ürünün içindeki köpük tabakası mükemmel bir ısı yalıtkanıdır. Taban, dikeylerden gelen soğuk akışları engeller. Sonuç, özel bir mikro iklimdir. Sandviç panellerle eğimlerin uygun şekilde işlenmesi ile üzerlerinde yoğuşma oluşmamalıdır..
 • Sandviç paneller enerji tasarrufu etkisine sahiptir. Malzemenin ısıl iletkenliği yaklaşık 0.041 W/m2K.
 • Malzeme hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Nem emilimi yüzeye göre %0,51’dir.
 • GOST – 0.27 MPa’ya göre mukavemet özellikleri, bükülme ile – 0.96 MPa.
 • Sandviçlerin içinde mikrobiyal koloniler gelişmez.
 • Sandviç panel genellikle ses yalıtkanı olarak kullanılır..
 • Özellikle panel yangın geciktirici bir bileşen içeriyorsa, malzemenin yanma direnci yüksektir. Malzemenin döşenmesi oldukça kolaydır ve kullanımı kolaydır.
 • Sandviçler, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli renk ve dokulara sahiptir. Sandviçin mutlaka beyaz olması bir önyargıdır. Üreticiler çok çeşitli renkler sunar.
 • Sandviç paneller genellikle özel olarak üretilir. Malzeme, kesilecek pencerelerin boyutlarına uygun olarak seçilir. Ayrıca satışta hazır seçenekler de bulabilirsiniz..

Sandviç panellerin olumsuz yönleri aşağıdaki gibidir:

 • malzeme, kesim sırasında kolayca zarar görebileceği için özel bakım gerektirir;
 • sandviç panellerle son işlem ek yüzey işlemi gerektirir;
 • malzeme hacimlidir, bu nedenle kurulum için biraz alan gerektirir, bu nedenle, bitirilecek alanda az yer varsa, sandviç paneller bitirme için uygun değildir..

Görüntüleme

Sandviç yamaçları iki tiptir:

 • yalıtımlı;
 • dekoratif.

İyi eğimler yine de pencerelerin performansını artırır. Bir tasarım seçeneği seçerken, modern pencerelerin iyi donanımlara sahip olduğu ve contaların ısıyı oldukça iyi tuttuğu unutulmamalıdır. 40-46 mm kalınlığındaki kalın bir cam ünitesi 0,5-0,85 ısı transferine sahiptir. Bu direncin katsayısı gürültüye karşı koruma olarak da yeterlidir..

Bitişik düğümleri güçlendirmek için iyi eğimler kullanılabilir ve aynı düğümleri de güçlendirebilirler.. Örneğin plastik pencereler için sıvama şevleri uygun ürünler değildir. Plastik ve sıva, termal genleşme katsayısında farklılık gösterir. Bu iki sıva arasında iyi bir yapışma hiçbir mastik ile sağlanamaz..

Plastik eğimleri alçı olanlarla karşılaştırırsak, ilkleri daha dayanıklıdır. Ek olarak, sıva eğimlerinin çevre çevresinde bir kapatma halkası yoktur. Çok güzel değil ayrıca hijyenik de değil. Alçı yamaçları kirden yıkamak daha zordur ve bir süre sonra sararırlar..

Dekoratif plastik eğimler güzeldir, ancak pencere performansının iyileştirilmesini etkilemezler.. Ancak, bazı noktalarda yalıtımlı olanlardan daha iyi bir seçim gibi görünüyorlar. Örneğin, pencereler için dekoratif eğimler, bir sundurma veya balkon dekorasyonu için daha kabul edilebilir..

Bu tür ürünler, örneğin bir ofiste, alanı bölen bölmeler olarak da kullanılır. Ancak aynı zamanda bölünmüş bölgeler yalıtılmamış ve ses geçirmez olmayacaktır..

Yalıtımlı plastik sandviçler, diğer tüm durumlarda plastik pencereli olarak monte edilir. Sandviç paneller, dairenin içinden pencerenin görünümüne bütünlük katacaktır. Ek olarak, bu tür paneller şüphesiz plastik bir pencerenin kalite özelliklerini iyileştirecektir..

Boyutlar (düzenle)

Sandviç panellerin standart boyutları, her türlü inşaat alanında kullanılmasına izin verir. Dekoratif levhanın uzunluğu 16 metreye kadar olabilir ve yapının genişliği 1 ila 1.25 metre arasında değişir. Döşeme kalınlığı – 0,5-0,24 metre.

Piyasada talep gören dekoratif paneller aşağıdaki değerlere sahiptir:

 • uzunluk – 1.2-1.4 m;
 • genişlik – 1.025 (1.0) m;
 • kalınlık – 0.05; 0.06; 0.08; 0.10; 0.12; 0.15; 0.20; 0.25; 0,32 m.

Eğimler için kullanılan sandviç paneller daha mütevazı boyutlara sahiptir..

Standart ölçüler: 300-150 cm ve kalınlık 1-1.5 mm. Plastik sandviçler her türlü dikey pencereye uyacak şekilde kesilebilir. Standart panel beyazdır, ancak renkler çok çeşitli olabilir. Panellerin ağırlığı boyutlara bağlı olarak değişir.

Renk çözümleri

İç mekanın renk tasarımının bir kişi üzerinde, özellikle ruh hali üzerinde bir etkisi olduğu bilinmektedir. Renk çözümleri ayrıca alanı görsel olarak artırır veya azaltır. Beyaz bir sandviç panel, sıkıcı olan kemer sıkma ekler. Modern tasarımcılar, işe hayal gücüyle yaklaşmayı teklif ediyor. Örneğin, modern iç mekanlarda, odadaki her pencerenin ayrı bir özel tasarımına izin verilir. Çocuk odasında harika görünen şey oturma odasında çalışmaz. Bu nedenle, varsa pencere eğimlerinin ve bölmelerin bitirilmesini dikkatlice düşünmek önemlidir..

Özel ev sahipleri, özellikle pencere açıklıklarının tasarımının olağanüstü bir düzenlemesine gelirler. Açıklıklar bazen sadece dikkat çekmekle kalmaz, aynı zamanda parlak bir vurgudur..

Sandviç paneller, bir renk paleti için 100’den fazla seçenek içerdiğinden, herhangi bir tasarım çözümünü somutlaştırmanıza izin verir. Ürünler çeşitli egzotik renklerde bile mevcuttur. Sandviç seçimi, ürünlerin ışık emme ve yansıtma özelliklerinin farklı olması nedeniyle karmaşıktır. Tasarımcılar, üreticiler için yeterli olan temel tonlara dikkat edilmesini tavsiye ediyor, örneğin NZSP, müşterilere 18 temel panel rengi sunuyor.

Ayrıca bazı nüanslar var:

 • panel klasik ise hızlı yapılır;
 • orijinal renkte bir panele ihtiyacınız varsa, maliyeti daha yüksek olacaktır;
 • orijinal rengin bir sandviç paneli için, bağlantı parçaları seçmek daha zordur, büyük olasılıkla fark göze çarpacaktır;
 • Tabloda üretici tarafından sunulan sandviçlerin renkleri, gerçekte alacağınızdan farklı olabilir..

Tasarım için sandviçler seçilirse, tonların insanların ruh hali üzerindeki etkisi dikkate alınmalıdır:

 • soğuk tonlar (mavi, mavi, yeşil) yatıştırır, odayı görsel olarak büyütür;
 • sıcak tonlar (turuncu, kırmızı, sarı) heyecanlandırır, kuzey tarafında bulunan odaları görsel olarak büyütür.

Ofis için sandviç paneller seçilirse, kurumsal renk genellikle dikkate alınır. Bu, aynı binada birkaç şirket varsa ve bir işaret asmanın bir yolu yoksa, şirketin tesislerinin tanınmasına katkıda bulunur..

Kaplama malzemesi olarak çeşitli maddeler kullanılmaktadır., açık veya kapalı kullanım için uygundur. Bir veya başka bir seçenek seçerken, üreticilerin önerilerini dikkate almanız gerekir..

Üreticilere genel bakış

Sandviç panel üretimi konusunda yerli ve yabancı birçok firma faaliyet göstermektedir. Birçok işletmenin ürünleri iç piyasada yaygın olarak bulunmaktadır..

“TSP paneli” – şirketin üretimi, yüksek kaliteli, son derece güvenilir ürünlerle tanınır. Üretilen sandviç paneller montaja hazırdır. Ürünler gerekli tüm uygunluk belgelerine sahiptir..

“Lisans” – şirketin üretim faaliyeti tüm Rusya bölgelerinde yaygındır. Bu nedenle, bu şirketin panelleri her yerde mağazalarda karşımıza çıkıyor. Ürünler hem Rus hem de yabancı sertifikalara uygundur.

“Tepki” – birkaç imalat şirketini birleştiren Sibirya’dan bir işletme. Bu üretim bir çevre yönetim sistemine ve ISO 14001 sertifikasına sahiptir..

“Vesta Parkı” – çok çeşitli ürünler üreten merkezi Rusya’dan bir kuruluş. Ürünler hem yurtiçi hem de yurtdışı kalite belgelerine sahiptir..

“Teknostil” En modern üretim hatlarından birine sahip bir firmadır. Şirketin ekipmanı, İtalyan ve İngiliz üreticilerden satın alınan Avrupa’dır..

“Stroypanel” Büyük bir sandviç üreticisidir. Otomatik tezgah üretim hattı ile diğerlerinden farklıdır..

Stimet – ürünlerini piyasada bağımsız olarak satan bir üretici. Bu şirketten sandviçler en uygun fiyatlı arasındadır..

Gördüğünüz gibi, malzemeler farklı şirketler tarafından üretiliyor, ancak yine de genel kullanım önerileri var. Farklı ürünlerin kurulumu aynıdır.

Kullanım önerileri

Sandviç paneller her koşulda mümkündür, ancak yağmurda kurulum önerilmez. Mineral yün yalıtımı ıslanabilir ve bu, ürünlerin kalite özelliklerini azaltır..

Güçlü rüzgarlarda bile kurulum zor olabilir. Panelleri bir kasırga süresince binaların içinde bir yere yerleştirmek daha iyidir. Kişisel güvenlikle ilgilidir.

Sandviç panel kullanma sürecinde, ürünlerin görünümünü periyodik olarak kontrol etmeniz gerekir.. Bağlantı parçaları, bağlantı elemanları mühürlenmelidir. Durum böyle değilse, panellerin iç kısmı ayrıca tutkalla dikilebilir. Kirli dış yüzeyler en iyi şekilde yumuşak bir fırça ile temizlenir. Panellerin üst kaplaması laminasyon ise aşındırıcı temizlik maddeleri kullanmayınız..

Olası hasarlar kesilip yenileri ile değiştirilebilir veya panelin polimer kaplamasının türü biliniyorsa uygun bir tamir boyası ile onarılabilir. Boya seçenekleri alkid emaye veya lateks akrilat boya olabilir..

Sandviç panel üretimi için aşağıdaki videoya bakınız..