Raf alüminyum tavan: avantajları ve dezavantajları

Tavan dekorasyonu için modern malzemelerin seçimi, çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Sunulan ürün çeşitleri arasından her türlü mekanın estetik ve pratik ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri, özellikle de özel mikro iklime sahip oda veya binaları tercih edebilirsiniz. Bu, örneğin, son zamanlarda bitirme ürünleri pazarına giren ancak popülaritesi hızla ivme kazanan bir sistem olan çıtalı bir alüminyum tavandır..

özellikler

Asma tavan yapıları, montajı özel bir sabitleme mekanizması üzerinde gerçekleştirilen çok katmanlı vernik kaplamalı ince alüminyum çıtalardan oluşan bir komplekstir..

Dekoratif malzeme, tavana asılı U şeklindeki profiller, askılar ve traversler kullanılarak sabitlenir. Kılavuzlar duvar tutturuculardır ve duvarların çevresine monte edilir, askılar tavan yüzeyine monte edilir. Panellerin kendileri, birbirlerine sabitlendikleri için özel bir profile sahiptir. Rayların çeşitli şekillerde olabilmesi nedeniyle, sabitleme elemanlarının düzeni de farklı olabilir. Bu nedenle, iki tip alüminyum çıtalı tavan vardır – iç ve dış mekan..

Açık tip ürünlerin bir takım ayırt edici özellikleri vardır, her şeyden önce, ekler – lamellerin arasına yerleştirilmiş düzenler – panellerin görünümüne özgünlük kazandırır. Bu elemanlar, ana malzeme ile aynı renk şemasında ve dokuda veya farklı bir tonda yapılabilir..

Ürünün bu özelliği, odadaki tavan yüzeyini sadece renk kombinasyonu ile değil, aynı zamanda ışık ve gölge oyunu ile çeşitlendirmeyi mümkün kılar.. Paneller ve düzenler aşağıdaki boyutlara sahip olabilir: 84 ve 6 mm veya 84 ve 16 mm.

Ekleme genellikle daha küçüktür, böylece ana paneller arasında “boğulabilir”.

Düz bir yüzey oluşturmak için yuvanın çıtalarla aynı hizada olduğu seçenekler vardır. Renk şeması mutlaka aynı renkte olmayabilir, açık tip tavan, tavan yüzeyini dekore ederken oldukça cesur tasarım fikirleri gerçekleştirmenizi sağlar..

Kapalı tip alüminyum çıtalı tavan, yapının bileşimi ile ilgili olarak önceki versiyondan farklı özelliklere sahiptir. Böyle bir sistem, farklı genişliklerde paneller içerir. Döşeme ürünleri, kabartması paneller arasındaki dikişler tarafından belirlenen sağlam bir düzlem elde etmenizi sağlar..

Çıtalar aşağıdaki boyutlarda yapılır – 150, 100 ve 75 mm. Bazı üreticiler 100 ve 25 mm veya 150 ve 25 mm boyutlarında profil setleri sunar. Tavan kaplamasının görünümünü çeşitlendirmenize izin veren sırayla monte edilirler. Ayrıca farklı renk ve dokulardaki elemanlarla benzer bir çıtalı tavan oluşturulabilir, yaratıcı iç tasarım sorusu ortaya çıktığında olumlu bir özellik nedir.

Raf ve pinyon tavan yapılarına özgü bir dizi özellik ayırt edilebilir:

 • Asma sistemler, oda yüksekliğinin birkaç santimetresini kaplar, ancak bu tür kitler sayesinde, olası tavan kusurlarını kolayca gizleyebilirsiniz, ayrıca çeşitli iletişimleri, tavan boşluğundaki havalandırma cihazlarını dikebilir veya odaya ek ses yalıtımı kullanarak ek ses yalıtımı sağlayabilirsiniz. özel malzeme. Ayrıca yapı, seçilen herhangi bir segmente kolayca yerleştirilebilen ve gerektiğinde her zaman hızlı bir şekilde ulaşılabilen aydınlatma armatürleri için tutucu görevi görür..
 • Alüminyum ürünler, bileşime çeşitli maddelerin dahil edilmesini içeren bir teknoloji kullanılarak üretilir, örneğin mat bir polimer ve herhangi bir rengin yansıtıcı metalize tabakası.

 • Ürünlerin 0,4-0,7 mm kalınlığında olması nedeniyle lameller sağlam ve hafif bir malzeme haline gelir..
 • Geniş bir panel yelpazesi, tavanda kavisli yüzeyler elde etmeyi mümkün kılar. Bu özellik, asma kirişler kullanılarak bağlanan kavisli ve çok seviyeli rayların yardımıyla gerçekleştirilir. Renk şemalarını birleştirebilir, elemanların dik veya başka bir yönde kurulumunu gerçekleştirebilir, çizimler, resimler vb. oluşturabilirsiniz..
 • Paneller, kurulum ve nakliye sırasında deformasyona karşı koruma sağlayan özel bir film içinde gerçekleştirilir..

Özellikler

Tavan yüzeyleri için çıtalı yapılar sayesinde, belirli özelliklere ve yeteneklere sahip benzersiz bir tasarım elde etmek mümkündür..

Alüminyum tavanların belirli teknik özellikleri vardır:

 • Neme dayanıklı, banyolar, bodrumlar, teknik yapılar, yüzme havuzları, mutfakta yüksek nem oranına sahip odalara güvenle monte edilebilmeleri sayesinde.
 • Yangına dayanıklılık ve yangın güvenliği. Bu özellikler, tesisin yangın güvenliği için artan gereksinimleri olan binalarda yapıların kurulumunu gerçekleştirmeyi mümkün kılar..
 • İyi yansıtıcı özellikler, elementlerin yüzeyinin sahip olduğu metalik bir parlaklığın varlığından dolayı. Bu nedenle, odalarda düşük güce sahip aydınlatma cihazları kullanılabilir ve bu da enerji tasarrufu sağlar..

 • Raf alüminyum yapıları hipoalerjenik, antistatik ve hijyeniktir, malzeme insan sağlığına zararlı buharlar yaymaz. Bu özellikler mantar, küf ve diğer zararlı mikroorganizmaların gelişmesine ve üremesine izin vermez, ürünler çürümeye karşı dayanıklıdır..
 • Servis kolaylığı – tavanın parlaklığını ve çekiciliğini koruması için nemli bir bezle işlem yapılması gerekir..
 • Yüksek profil gücü seviyesi – çıtalar mekanik hasara karşı iyi bir dirence sahiptir. Elemanların darbe dayanımı esas alınarak ürünler dış ve iç kaplama olarak kullanılmaktadır..
 • Hızlı montaj – tasarım, kurulumu inşaat alanında yeni başlayanların bile gücü dahilinde olan bir dizi unsur içerir..
 • Uzun çalışma ömrü, yaklaşık 20-50 yaşında.

 • hafif, bu nedenle kaplama zemine yük uygulamaz.
 • Çekici ve estetik görünüm.
 • Hızlı onarım yeteneği yüzey: hasarlı yapı elemanının yeni bir parça ile değiştirilmesi yeterlidir. Bunun için tüm sistemi sökmeye gerek yoktur..
 • Çıtaların kenarları yuvarlatılmış bir şekle sahiptir, çünkü bunlar sabitleme özellikle güvenilirdir.
 • Profiller sağlam veya mikroperforasyonlu.

Tasarım

Bu tür sistemler, çeşitli tasarımlara sahip olabilir, bu da onları özel binaların yanı sıra kamusal amaçlar için yüksek kaliteli ve güzel tavan yüzeyleri oluşturmak için kullanmayı mümkün kılar..

Bugün, şekil ve tasarımda karakteristik farklılıklara sahip farklı tiplerde raf tavanları bulabilirsiniz:

 • Klasik – üç veya altı metrelik lamellerden oluşur. Ürünler, alanlarını görsel olarak artırmayı mümkün kıldığından, küçük odaların dekorasyonu için mükemmel bir seçenek.
 • tasarımcı – olağandışı bir şekle sahip benzersiz bir tavan kaplamasının yaratıldığı görünümü nedeniyle pahalı ürünler.

Seçilen yapı türünden bağımsız olarak, malzeme, tasarımdaki en son trendleri dikkate alarak, iç mekanı çekici bir tavan kaplaması şeklinde orijinal bir bileşenle tamamlamanıza olanak tanır..

Günümüzde alüminyum çıtalı tavanlar farklı renk ve tonlarda olabilir.. En çok talep edilen malzemeler beyaz, altın ve gümüştür.. Birçok üretici, parlak veya mat dokulu bir tasarımda, önceden uygulanmış bir desenle tüketici lamellerini sunar..

Kendine özgü karakteristik bir tasarıma sahip, örneğin İtalyan, Fransız veya Alman gibi çıtalı tavan çeşitleri vardır. İtalyan ürünleri yuvarlak bir kenara sahiptir, Alman ürünleri katı tasarımlarıyla ayırt edilir.

Çıtalı bir tavan seçerken, plastik bir yapıya veya ahşaptan yapılmış bir sisteme, yalnızca bileşenlerin tipi ve montaj yönteminin bazı benzerliği nedeniyle çıtalı tavan olarak adlandırıldığını düşünmeye değer..

Üreticiler

Alüminyum çıtalı tavan üretimi yapan şirketler, çoğunlukla sadece alüminyum değil, aynı zamanda çelik ürünler de sunmaktadır..

 • İç pazar öne çıkıyor firma “Albes” – aralarında alüminyum çıtaların da bulunduğu tavanları bitirmek için çeşitli malzemelerin üretiminde uzmanlaşmış bir üretim birliği. Ürünlerin kalite özellikleri Avrupa ürünlerine ve yerli GOST’lere karşılık gelir, ancak 1 m² başına ürünlerin maliyeti ithal muadillerinden birkaç kat daha azdır..
 • LLC “Ozan” bu ürünlerin üreticileri listesinde lider konumdadır. Şirket, gelecekteki bir projenin bilgisayar modellemesinin yanı sıra teknik tavsiye sağlar..

 • Bu tür dekoratif malzemeler Avrupa’da yaygın olarak kullanıldığından, bu ürünlerin birçok yabancı üreticisi var. Bu listeden Hollandaca ayırt edilebilir avcı douglas, ürünlerinin yüksek kalitesi nedeniyle ürünlerine büyük talep var. Bu şirketin profilleri, çok çeşitli şekil ve boyutlarla ayırt edilir ve önemli olan tüm ürünler korozyon önleyici bir bileşik ile işlenir ve bunlara üç katmanlı bir emaye uygulanır..

 • Geipel Tüketici için çok ilginç ürünler üreten bir Alman alüminyum çıtalı tavan üreticisidir. Uluslararası uygunluk belgelerinin de gösterdiği gibi yüksek kalitede, modern ve şık bir tasarıma sahiptir. Profiller eloksallı hammaddelerden yapılmıştır, bu sayede ürünler anaokullarına, hastanelere, spor salonlarına kurulum için satın alınır ve insan sağlığı için kesinlikle güvenli olarak kabul edilir. Bu markanın ürünleri sadece Almanya’da değil, aynı zamanda Avrupa’dan mal teslimi görevi olmadığı için bitmiş ürünlerin maliyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan yerli üretim tesislerinde de başarıyla üretilmektedir..

Seçim İpuçları

Çıtalı tavanları, yalnızca kaplama malzemeleri pazarında kendilerini olumlu bir şekilde kanıtlamış güvenilir şirketlerin sunulan ürünlerin üreticisi olarak hareket ettiği özel mağazalarda satın almak gerekir. Ürün incelemelerine de dikkat etmeye değer..

Asma tavanların çok sık değiştirilebilen duvar kağıtları değil, onlarca yıldır kurulmuş bir yapı olduğunu anlamak gerekir..

Ürünleri seçerken, belirli nüansları dikkate almanız gerekir:

 • Tavan yüksekliği – üç metreden fazla ise, lameller arasında boşluk olmadığından kapalı tip kremayer ve pinyon sistemi tercih edilmelidir. Kamu binalarında açık bir yapı kurulabilir. Yükseklik boşlukları gizler ve bitiş çok çekici görünür.
 • Raf tavan montajının yapılacağı odanın amacı. Alüminyum çıtalar, yüksek neme sahip odalar için idealdir.
 • Renk tasarımı – modern ürünler, tavanı aynalı hale getirmeyi veya yüzeyi alışılmadık bir desenle dekore etmeyi mümkün kılar. Ancak, moda trendlerinin doğada geçici olduğunu unutmamalıyız, bu nedenle, gelecekte tasarımın alaka düzeyini yitirerek bir engel haline gelmemesi için çıtaların tasarımına büyük bir sorumlulukla yaklaşmaya değer..
 • Sırf yabancı bir firma tarafından piyasaya sürüldü diye herhangi bir materyal lehinde karar vermemelisiniz. Bugün Rus ürünleri, ithal edilenden daha düşük olmayan yüksek kalitededir..

Tadilat, pahalı veya bütçe seçeneği ne olursa olsun, en önemli şey eksiksiz görünmesidir. Çekici, pratik bir tavan olmadan, bir apartman dairesi, özel ev veya genel amaçlı bina monotonluğu ve monotonluğu ile sıkıcı ve sıkıcı olacaktır. Tavan yüzeylerini dekore etmek için en cesur fikirler, hayatta alüminyum çıtalardan yapılmış yapıların gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır..

İç mekanda güzel örnekler

Bir mutfağın veya yemek odasının iç tasarımı sadece estetik çekiciliğe değil, aynı zamanda pratiklik nedenlerine de dayanmalıdır. Raf alüminyum tavanlar bu iki özelliği birleştirir.

Siyah ve beyaz renklerde tek seviyeli kontrast kaplamalar veya parlak spotlarla tamamlanan alternatif altın ve açık panellerle yapılan iki seviyeli sistemler, odada gerçek bir dekorasyon haline gelecektir..

Banyo veya koridor tasarımında kullanılan çeşitli geometrik şekiller, odayı görsel olarak büyütmeye yardımcı olacaktır..

Aynalı gümüş çıtalar odaya derinlik ve boş alan katacak.

Alüminyum çıtalı tavanlardan yapılmış kavisli tasarım yapıları herhangi bir odayı süsleyecektir. Bir kır evinde bir havuz veya bir şehir dairesinde bir oturma odası olabilir..

Parlak çıtalar üzerindeki aydınlatma armatürlerinden gelen ışık oyunu, odaya muhteşem lüks ve zarif benzersizlik katacaktır..

Aşağıdaki videodan kendi elinizle banyoda raflı alüminyum tavan yapmayı öğrenebilirsiniz..