Son zamanlarda, çeşitli el sanatları, ev yapımı takılar, pullarla işlenmiş kostümler ve orijinal dekoratif unsurlar çok popüler hale geldi. Yukarıdakilerin tümü, parçaların birbirine maksimum şekilde sabitlenmesini sağlayacak sıcak tutkal kullanma ihtiyacı ile birleştirilir. Bu karışım sadece elemanları hızlı ve sıkı bir şekilde yapıştırmakla kalmayacak, aynı zamanda bazı eşyaların ömrünü de uzatacaktır. Bu makale, sıcak tutkal, nasıl kullanılacağı, kapsamı ve kendi ellerinizle benzer bir karışım yapmanın veya farklı bir bileşimle değiştirmenin mümkün olup olmadığı hakkında konuşacaktır..

Ne olduğunu?

Özel bir cihazda ısıtılan tutkal karışımına sıcak tutkal denir. Başlangıçta, katı bir silikon çubuk gibi görünüyor. Bu kompozisyon bir asırdan fazla bir süre önce icat edildi ve özellikle zamanımızda yaygınlaştı. Yapıştırıcı, montaj işlerinden kızlar için ilginç saç tokaları ve takıların oluşturulmasına kadar çeşitli alanlarda kullanıldı..

Ürünün kendisi başlangıçta katı halde satılmaktadır ve yirmi santimetre uzunluğunda bir çubuk gibidir.. Montaj işleri için tasarlanmış özel bir tabanca ile ısıtır.

Oldukça sık, profesyonel zanaatkarlar sıcak tutkal için biraz farklı bir terim kullanırlar, buna sıcak tutkal derler.

karakteristik

Sıcak bileşim, montaj ve inşaat çalışmaları sırasında güvenilir kaynağın garantisidir. Karışım birkaç saniye içinde kurur ve sızdırmazlık özelliği, sıvı bileşimin bağımsız olarak bir delik şeklini almasına katkıda bulunur. Bir ısı tabancasıyla çalışırken, yapıştırıcının birkaç dakika içinde soğuduğunu unutmayın, bu nedenle parmaklarınızı ciddi şekilde yakabileceğiniz için donmuş bir damlaya bile çıplak elle dokunmanız önerilmez..

Farklı işler için tasarlanmış çeşitli tutkal tabancaları vardır.. Örneğin, ev kullanımı için 7 milimetrelik küçük kalibreli bir ürün satın alınması tavsiye edilirken, profesyoneller için istenen sonuca ve yapıştırma alanına bağlı olarak 12, 15 ve 45 milimetre kalibreli daha büyük cihazlar sağlanır. . Çubukların erime noktası 120 dereceden başlar. Tipik olarak, çalışma sıcaklığı 120 ila 200 derece arasında değişir, kendiniz ayarlanabilir.

İnşaat işleri için büyük cihazlar bir sıcaklık dengeleyici ile donatılmıştır, birkaç saniye içinde ısınırlar ve çalışma moduna ulaşırlar. Kit, genellikle tabanca kullanılmadığında, ancak açıldığında karışımın akmasını önlemek için çıkarılabilir uçlarla birlikte gelir..

Boyutlandırmaya ek olarak, çubuklar da renge göre sınıflandırılır.. Evrensel olarak kabul edilen standart – şeffaf çubuklar vardır. Bununla birlikte, örneğin siyah veya beyaz çubuklar gibi renkli olanları da satın alabilirsiniz. Mağazalarda genellikle kırmızılar, sarılar, yeşiller, maviler ve diğer tonlardaki çubuklar bulunur. Ton seçimi, uygulanan yüzeyin rengine bağlıdır, ancak standart şeffaf kütle her zaman doğru görünmeyecektir, bazen istenen aralıkta ek bir kartuş satın almaya değer.

Bu tür ürünlerin en büyük avantajı, ev aletleri ve değiştirilebilir kartuşlar için uygun fiyattır. Profesyonel ürünler daha pahalıya mal olacak, ancak uygulama kapsamı daha küçük fiyat ve boyuttaki ürünlerden çok daha geniş olacaktır..

Uygulama alanı

Sıcak eriyik yapıştırıcı farklı alanlarda kullanılabilir, bir parçayı diğerine anında yapıştırarak, ürünün güvenilir bir şekilde bağlanmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Diğer formülasyonların uygun olmadığı durumlarda bile sıcak karışımın kullanılması mümkündür. Örneğin, her profesyonel çiçekçinin yapışkan çubuklu bir termo tabancası vardır. Hacimli çiçek aranjmanları, büyük çelenkler ve diğer doğal çiçek yapılarını oluşturmak için kullanılır. Karışım mobilyaları mükemmel bir şekilde onarır, duvar kağıtlarını, fayansları ve ev dekorunun diğer unsurlarını soyarak yerine döner..

Sıcak bileşim genellikle küçük parçalardan veya çakıllardan paneller, kolajlar oluşturmak için kullanılır.. Dekoratif resimlerin ve dekoratif unsurların yaratılmasında böyle bir araç vazgeçilmezdir. Böyle bir karışımı kullanmak, işleri kendi ellerinizle hızlı ve doğru bir şekilde yapmanızı sağlar. Bebekler, yumuşak oyuncaklar, çeşitli hediyelik eşyalar – tüm bunlar bir ısı tabancası ile yapılabilir.

Hayal gücünüzü açarsanız, doğaçlama yöntemlerle inanılmaz güzellik kutuları, saç tokaları, saç bantları, anahtarlıklar ve çok daha fazlası yaratılır. Sıcak tutkal ve birkaç boncuk yardımıyla basit bir bluzdan, herhangi bir kızın zevkle giyeceği güzel ve orijinal küçük bir şey yapabilirsiniz. Benzer şekilde kot pantolonları, çantaları, eşarpları, cüzdanları – ne istersen süsleyebilirsin..

Hot line-up, kızları dans, jimnastik veya artistik patinaj yapan anneler için vazgeçilmez bir yardımcıdır. Parlak ve renkli kostümler, yapay elmaslar düşme eğiliminde olduğu için çekiciliğini hızla kaybeder. Yapıştırıcı, elbiseleri hızlı bir şekilde orijinal görünümlerine döndürerek yeni yapay elmasları güvence altına alacaktır..

Bu liste süresiz olarak devam ettirilebilir, hepsi hayal gücüne ve doğaçlama araçların mevcudiyetine bağlıdır.. Sıcak tutkal ve az miktarda boncuk, küçük parçalar veya başka herhangi bir eşya kullanarak, sıkıcı küçük şeyleri arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza hediye olarak sunmaktan utanmayacağınız olağanüstü bir şahesere dönüştürebilirsiniz. Her şeyi deneyebilirsin. Birçok zanaatkar, sıcak tutkallı plakalarla yapılan çeşitli kreasyonları sattıkları kendi çevrimiçi mağazalarını açar..

Nasıl kullanılır?

Sıcak tutkal kullanımı oldukça kolaydır. Öncelikle çubuklara ek olarak katı bir dolgu maddesini yüksek sıcaklıklarda eritip sıvı karışıma dönüştürebilen özel bir tabanca da satın almalısınız. Tabancalar hem pille hem de elektrikle çalışır. Kural olarak, cihaz hızlı bir şekilde ısınır, bundan sonra kartuş oval deliğe yerleştirilmeli ve kasadaki düğmeye basılmalıdır. Basınç altında, yapıştırıcı damla damla yavaş yavaş çıkacaktır. İş için ihtiyacınız olan her şey bir hırdavatçıdan satın alınabilir. Sertleştirilmiş bileşim şeklindeki kartuşlar hem setler halinde hem de ayrı ayrı satılmaktadır..

Silahın kendisi bir çocuk oyuncağı gibi görünüyor.. İki bölümden oluşur: bir ısıtma mekanizması ve erimiş sıvıyı beslemek için bir cihaz. Uygulamaya bağlı olarak büyük veya küçük olabilir. Sıkıştırılan kütlenin miktarı, cihazın gövdesindeki özel bir düğme ile kontrol edilir..

Kullanım kolaylığına rağmen, sıcakta eriyen yapıştırıcı oldukça tehlikelidir, çünkü 200 dereceye kadar ısıtılan bir sıvı, yanlışlıkla elinize çarparsa yanık bırakabilir. Elle uygularken, yalnızca parmaklarınızı değil, tüm fırçayı da koruyacak eldivenleri unutmayın. Zehirli kokunun iç organlara zarar vermemesi için iyi havalandırılan bir alanda ve yüze maske takılarak çalışılması tavsiye edilir. Hızlı uygulanırsa tabanca aşırı ısınıp bozulabileceğinden, bileşiğin yüzeye yavaş uygulanması önerilir. Üstelik geniş bir alan için bir damla yeterlidir. Isı tabancasının boşta kalma süresi boyunca yüzeyi yakmaması için sağlam bir desteği olması önemlidir..

Nasıl yapılır?

Kartuşlardan tasarruf etmek isteyen, sıcakta eriyen yapıştırıcıyı sık sık kullanan bazı hayranlar, onları evde pişirmeye çalışır. Prensip olarak, onları evde kendiniz yapabilirsiniz, ancak çok az insan bunun tamamen kârsız olduğunu bilir. Her şeyden önce, kullanıcı gerekli bileşenleri bulmakta sorun yaşayacak ve ikincisi, ideal kompozisyonla bile, istenen şekli ve kalibrenin doğru çapını vermesi çok zor olacaktır..

Bu nedenle, herhangi bir şehirde oldukça az sayıda bulunan mağazalardan tutkal kartuşları satın almak çok daha kolay ve daha ekonomik olacaktır..

ne değiştirilir?

Birçoğu, sıcak tutkalın nasıl değiştirilebileceğiyle ilgileniyor. Aslında cevap basit – başka bir hızlı sertleşen yapıştırıcı. Verilen yüzey tipine uygun herhangi bir “Moment” olabilir. Küçük bir “An”ın tam anlamıyla bir saniyede kuruduğu ve ayrıntıları düzeltmek için zamanınızın olmadığı unutulmamalıdır..

İncelemeler

Sıcakta eriyen yapıştırıcının incelemeleri olumludur. Kullanıcılar, anında ve uzun süre elde edilen sonuçtan memnun kalırlar. Ürünün geniş uygulama alanı, onu her evde vazgeçilmez bir yardımcı yapar. Birinci sınıf öğrencilerinin ebeveynleri, sırt çantaları ve ofis malzemelerine ek olarak, genellikle çubuklu bir termo tabanca satın alırlar, çünkü tüm ilkokul boyunca çok sayıda el işi ve proje için bir sete ihtiyaçları olacağını önceden bilirler. Kompozisyon ayrıca günlük sorunlarla da iyi başa çıkıyor. Soyulan duvar kağıdının arkasına uygulanan ince bir yapıştırıcı akışı, her şeyi hızla yerine geri döndürür.

Silahın yeni başlayanlar için bile kullanımı kolay ve kullanışlıdır, cihazın hazırlanması saniyeler sürer. Ailenin herhangi bir üyesi işi halledebilir. Göze çarpan tek dezavantajı, işin tamamlanmasından sonra kalan hafif toksik kokudur. Odayı her havalandırmanız gerektiğinde.

Sıcak tutkal, evdeki çoğu sorunu çözecek olan evde harika bir yardımcı olacaktır. Profesyonel alanda da vazgeçilmezdir ve montaj işlerinde imdada yetişir. Bu ürün herhangi bir aile için mükemmel bir satın alma olacaktır..

Bir sonraki videoda hot melt yapıştırıcı ile hayat tüyoları sizi bekliyor..